Jak jste zhubly s hypofunkcí štítné žlázy?

marlenkaxx
4. kvě 2013

Ahoj všechny ženy, co se snaží hubnout,
jsem 21-letá studentka s hypofunkcí štítné žlázy, která mi byla zjištěna asi před 2 roky. Předtím než se u mě tato porucha zjistila, přibrala jsem za dva měsíce 15 kg a potom po nasazení antikoncepce během půl roku dalších 10 kg. Většina toho se mi to uložila na stehnech a břichu. ☹ Takže teď mám při výšce 165 cm 80 kg a fakt nevím,co s tím. ☹ Najde se tu nějaká žena, která má ten samý problém? Jak jste zhubly? Co se sebou děláte, abyste dál nepřibíraly?

Moc děkuji za všechny vaše příspěvky. 🙂

ev31
4. kvě 2013

ahojky,je mi 32let a před 7lety mi zjistili z odběru krve sníženou funkci štítné žlázi-v tu dobu jsem měla 65kg a brala už 6let antikoncepci,přibrala jsem během 3let na 75let,snažila se zhubnout,ale bohužel chyběla mi silná vůle a motivace,dokonce i můj tehdejší přítel mě nijak psychicky v hubnutí nepomáhal,spíš ponižoval,pak jsem ve svých 28let dostala na váhu 80kg a k tomu začala brát ještě prášky na vysoký tlak,poznala jsem nynějšího manžela a v r.2011 jsem se vdávala v 85kg ve 30letech,během 5měs.v manželství jsem přibrala dalších 5kg až jsem v lednu 2012 vážila 90kg při výšce 175cm,a řekla jsem si dost-už to ohrožovalo i moje zdraví,a tak jsem se zakousla a během 8mě.jsem zhubla o 23kg a vážila 67kg,jen jsem upravila jídelníček,ani jsem nesportovala,o vánocích jsem sice 3kg přibrala a k dnešku mám 71kg,chtěla bych ještě zhubnout,ale nějak se nedaří.

monika6e
4. kvě 2013

@marlenkaxx ahojky, jsem na tom podobně. Ale vím, že mi stačí pravidelný pohyb a jde to dolů. A kus vůle k tomu. Byly doby, kdy jsem brala i 200 letroxu. Pak jsem se jednoho krásnýho dne na doktory vyprdla a nasadila přírodní léčbu. Začala jsem detoxikací, pak nasadila bylinky. Zatím mám na rok byliny na "bezpříznakovost". Letos mi bylinkář bude léčbu upravovat zase o kus dál. A cítím se fakt dobře. Ty chemický srágory, který doktoři prezentujou jako neškodný (což není ani omylem pravda, i když je to tělu vlastní hormon), už fakt nee eeee.... Od února jsem dala dolů lehce přes 20kg. A hubnu dál. A recept? Třítýdenní detox, pak velmi pomalý přechod na "osekaný" jídelníček. Jím, na co mám chuť, hodně zeleniny. Úplně jsem vysadila sladkosti (tělo je už vůbec nevyžaduje) a denně cvičím... A to mě kdysi říkali, že skrz moji vadu nikdy neotěhotním, páč toho mám zkombinovanýho s hypofunkcí víc. Rvaly do mě hormony. I na to jsem se jim vyprdla. A mám dvě hezký děti... 🙂

naomi6
4. kvě 2013

@marlenkaxx Ahoj, já se taky od roku 2006 léčím se štítnou žlázou, ale o tom to fakt není. Pokud chceš zhubnout, tak musíš hlavně sporotovat a jíst zdravě. Stačí vyřadit z jídelníčku sladké a tučné a smažené, víc jíst zeleninu a ovoce a hlavně se hýbat. Nadváhu nejde svalovat na nemoc štítné žlázy. Mám to sama vyzkoušené. A taky bych nebrala HA, ale chránila se raději nějak jinak. Přeju, ať se podaří zhubnout co nejdříve 😉

sonka.77
4. kvě 2013

@marlenkaxx Pohyb a zdravá, střídmá strava. 🙂 Hypofunkce ŠŽ může způsobovat přibírání jen dokud je neléčená. Pokud už máš její funkci po nasazení prášků v normě, nemůžeš přibírání svalovat na ŠŽ. Taky se léčím už asi 8 let s hypofunkcí a nikdy jsem nic nepřibrala.

brisalek
4. kvě 2013

@sonka.77 promiň, ale to jsou "kecy" věšina lidí i při braní léků i při opravdové snaze nic nezhubne. Někteří netloustnou, ale přestože se drží, hlídají, pohybují...nezhubnou. Je to jako ve všem kdo nezažil nepochopí. Prostě takové "odsuzování" mi hrozně leze krkem🙂

ev31
4. kvě 2013

doporučuju změnit jídelníček,pohyb je důležitý,já mám k němu odpor,a zhubla jsem bez pohybu min.rok za 8měs.23kg-a bez pohybu!

sonka.77
4. kvě 2013

@brisalek nejsou to kecy 🙂, v pořadu "jste to co jíte" nebyl nikdo, kdo by dodržoval předepsané jídlo a pohyb a nezhubl by. A byli tam i lidé s nemocemi. Chtěla jsem tím prvním příspěvkem říct, že to, že někdo nehubne vůbec nemusí být kvůli ŠŽ. Chápu, že někomu jde hubnutí lépe, někomu hůře, ale pod správným vedením zhubne každý. Jen to nechce dodržovat nějaké šílené "zaručené" diety.

jihajiha
4. kvě 2013

já jsem přibrala hodně při hypofunkci, pak se mi ŠŽ stabilizovala a za nějakou dobu (ne hned) se mi podařilo zhubnou. Pak bylo těhotenství, štítná mi lítala z hyper do hypo, tak se mi podařilo shodit a teď jsem na váze, kterou se snažím udržet i když mám zase hypofunkci. Ono jde o to, že ti štítná ovlivňuje metabolismus a tím vlastně shazuješ nebo přibíráš kila.

brisalek
5. kvě 2013

@sonka.77 no, to teda byl!!!! Byla tam slečna, která první týdny řibrala a nakonec zhubla jen pár centimetrů, které si každý může změřit jak chce🙂. A komentovali to tím, že je to psychikou, že musí změnit přístup sama k sobě. Ona to možná není psychika on je to možná metabolismus, holt někdo tady musí být k udržení lidstva v době hadomoru, doby ledové,,,,bohužel v dnešní době je tato genetika nevýhodná🙂🙂. a o tom, že někdo prostě může jíst v klidu 8000KJ a nemusí se nijak extra cvičit (běžná práce v domcnosti, procházky...) a druhý je na 5000KJ(se všemi doporučeními na hubnutí) a 3x týdně na spinningu, zumbě.....a jen tak tak se drží je prostě fakt!!!! Jak už jsem psala výše, kdo nezažil nepochopí a ty co když vynechají 2 čokolády za týden a místo svíčkové se 4 knedlíkama si dají rybu s bramborama a zhubnou za měsích 8kg se pak povyšují nad těmi, co holt mají úspornější spalovací motory🙂🙂

dagmik
5. kvě 2013

@sonka.77 byla jsem i u Havlíčka, který mi potvrdil, že snížená funkce štítné žlázy hubnutí výrazně ovlivňuje. říkal, že pro prostě pro některé lidi může být boj s větrnými mlýny....já hubená nejsem, zhubnula jsem parkrát, ale časem se mi váha stejně upraví na "blbou" . jím zdravě, jím pravidelně, nesladím, nejím tučná jídla a ne jako měsíc, už takhle jím roky, jezdím na kole pravidelně a stejně to s mojí váhou nehýbá....nesnáším taky tyhle řeči, že zhubne každý. to jo, zhubne, ale ta váha prostě nevydrží. a nejvíc mě štve, jak ostatním právě stačí přestat sladit nebo jíst pravidelně a zhubnou plno kil...já to mám celý život a vidím, jak to je....takže prostě za sebe můžu říct, že se to opravdu nedá paušalizovat!

brisalek
5. kvě 2013

@marlenkaxx zkusila bych asi STOB obezitě nebo na 3.interní klinice 1.LF se specializují na obezitu (myslím, že tě neodmítnou), kde tě mohou poslat i na endokrinologii a prostě to nezlehčovat. Bohužel dneska je těch znalců výživy tolik, že se těžko hledá, kdo opravdu o tom něco ví. Možná by šlo změnit antikoncepci i léky na štítnou žlázu a pak by bylo dodržování nějakého pohybového a stravovacího režimu jednodušší a přínosnější.

brisalek
5. kvě 2013

@dagmik presně🙂🙂

dagmik
5. kvě 2013

@brisalek děkuji, už jsem se bála, že jsem jediná na světě s tímhle problémem 🙂

brisalek
5. kvě 2013

@dagmik ne neboj nejsi🙂.

dagmik
5. kvě 2013

@brisalek to jsem ráda, i když to samozřejmě nikomu nepřeju. ale ani sobě to nepřeju 😉

sonka.77
5. kvě 2013

@brisalek
@dagmik holky OK, napsala jsem to obecně, věřím, že někteří lidé nezhubnou, ale nejsem ochotná uvěřit tomu, že ti "někteří" lidé tvoří čtvrtinu našeho národa, která má velkou nadváhu. Mě vadí zas takové to paušalizování naruby, že všichni ti chudáčči obézní jsou nemocní a za svou váhu nemohou.

Ale to už je úplně mimo téma, které začala @marlenkaxx , jí jsem jen chtěla napsat, že první je vždy nejlepší začít cvičit a správně jíst, pokud to nepomůže tak výživového poradce a pokud ani to ne, tak už asi nepomůže nic. Mám v práci kolem sebe kolegyně, co každý týden drží nějakou jinou, ale pořád stejně blbou dietu. Ony asi nikdy nepochopí, že zdravě jíst je něco úplně jiného než JEN omezit sladké nebo JEN vyřadit mouku nebo JEN pít pořád mléko.

dagmik
5. kvě 2013

@sonka.77
ok, máš pravdu, já se jen ozvala, že právě "vždycky " to taky prostě nejde. netvrdím, že je nás hodně, jak už jsem se bála, ale našla jsem spřízněnou duši. no a věřte, je to fakt otrava, právě proto, že si všichni myslí, že asi jen žeru a nehejbu se.

ale ano, postup jsi napsala správný, vyzkoušet se to všechno musí.

marlenkaxx
autor
5. kvě 2013

Tak mě moje endokrinoložka řekla, že s touto poruchou štítné žlázy mám velmi malou možnost zhubnout a když bych zhubla, tak by to byl zázrak. Proto jsem se chtěla zeptat, jestli se to některé z vás povedlo a jak.... 😉

dagmik
5. kvě 2013

@marlenkaxx

aha, to slyším poprvé od doktora tato slova. měla jsem pocit, že v tomto jsou všichni zajedno. mně totiž také říkal můj bývalý endokrinolog, že když mám léky, tak to na váhu vliv nemá. že prý mám mín jíst a více se hýbat. fakt rada nad zlato. moje nynější endokrinoložka už byla opatrnější a přímo to nevyloučila. Mně se zhubnout čas od času podaří, ale dá mi to mnohem větší práci, než lidem okolo (bez tohoto onemocnění). musím si hodně hlídat jídelníček a přidat opravdu hodně pravidelného pohybu. jenže prostě se mi ta váha stejně vrátí časem, jelikož tolik pohybu úplně pravidelně mít prostě nemůžu. tobě držím palce.

bunny06
5. kvě 2013

Moje babicka rikavala, ze prazdny pytel nestoji. No, neco na tom bude. Ale zkusim prispet svoji troskou do mlyna. Se snizenou fci stitne zlazy se lecim od 15-let. Nebyla jsem vychrtla, ale tak v norme. A diky teto hormonalni lecbe se me kilogramy i pres veskere snahy uporne drzi. Ano, pohyb, hlidat jidelnicek-to vse pomaha. Ikdybych se pretrhla, tak pod urcitou vahu se proste nedostanu-rozhodi se mi metabolismus a stitka protestuje. Taky neumim hosporarit s energii (respektive nedokazu byt delsi dobu hlady-omdlivam). Moje tchyne ma po operaci stitne zlazy a je stihla. Jednak to ma rodove dano a pak-ona ji asi jako petilete dite. Trikrat denne si neceho zobne. A to doslova. Jidlo ma na dezertnim talirku a porce malicke-maso tak pul detske dlane, priloha vetsinou vubec v nebo trebas jedna pidibrambora. Zeleniny tak polevkova lzice. Co je to za zivot-porad vse kontrolovat, nikdy nemlsat zdrave ci nezdrave, nedat si vino ani na rodinne oslave ☹ Vecne nervozni, zla, ustekana...To budu mit radeji par kilo navic, ale s usmevem 🙂

alushenka
5. kvě 2013

@marlenkaxx Ahoj, jsem na tom tak nejak stejne... kdyz jsem cetla uplne ten uvodni odstavec, tak jsem mela pocit, jako bys psala o me :D i s tema kilama ;) ja jsem se dostala takto na 84 kg... ☹ davky mi doktori stridave snizovali, zvysovali, na podporu hubnuti predepisovali jod... ale nikdy se mi nepodarilo nejak zasadne zhubnout... a kdyz ano, tak nejakou nesmyslnou dietou nebo silenym cvicenim a to se mi hned vratilo zpatky... ☹ vaha se mi pohla o 10 kg dolu az loni po operaci slepeho streva - od te doby se to dole drzi, ale ac se vice ci mene snazim - jim zdrave podle jidelnicku Havlicka, pravidelne cvicim, apod, ale dolu to proste vice nejde... :( maximalne o kilco ci dve, ktere se ale stejne brzy vrati :( kazdopadne od zitrka s manzelem nasazujeme jeste pevnejsi rezim, takze budu drzet pesti nam vsem, abychom alespon neco malo dali dolu a ikdyby ne, abychom se alespon citili lepe ;)

dagmik
5. kvě 2013

@alushenka
tak vidím, že je nás "takových" 🙂 víc....

loafeer
5. kvě 2013

ahoj, taky mam hypofunkci, beru Letrox. Přibrala jsem a ačkoliv jsem se snažila jak chtěla- cvičila, jedla pravidelně a zdravě, tak nikde nebylo nic vidět. Ne endokrinologii v Brně mi Mudr řekla, že nikdy hubená nebudu, druhá ( nová ) mi řekla, že když mám krevní hodnoty ok, tak že není důvod nehubnout. Tak jsem kontaktovala vyzivovou poradkyni a ta mi vysvětlila, že dodáváním umělých hormonů byť tělu vlastních, zpomaluje se metabolismus atd atd, tak to hubnutí může být problematičtější. Nicméně že není důvod se na to vymlouvat...jsem teprv úplně na začátku, tak uvidíme

dagmik
5. kvě 2013

@loafeer
no to je ono....není důvod se na to vymlouvat, to řeknou všichni

jen pan Havlíček říkal, že dr. prostě nemají pravdu

a na co se mám teda vymlouvat, když každej druhej by při mým způsobu života byl normálně hubenej a já furt nejsem....?
ať jdou ti odborníci do háje...je to fakt, kdo to nezažil na vlastní kůži, tak to prostě nepochopí a furt si pojede tu svou...

alushenka
5. kvě 2013

@dagmik jj, takovych nas bude urcite vic.. bohuzel nebo bohudik... ale cloveka trochu tesi, ze v tom neni sam.. ;) a jak jsi psala, je to strasne, kdyz se clovek snazi a vsichni se na nej divaji tak, jako by nic nedelal... ja jsem uz taky alergicka na dobre "rady" vsech znamych ci pribuznych, jak a co mas delat.... :-/ jim se to keca... ☹ ja jsem presla k nove endokrinolozce a ona se tak na me divala a rikala, ze je to vsechno v hlave... ze pokud se budu trapit tim, ze nemuzu zhubnout, tak nejen ze nezhubnu, ale taky budu nestastna... radeji at se smirim s tim, ze to tak proste je, ze to vlastne neni jeste tak hrozne, ze by mohlo byt hur a ze po tom "smireni" se sebou samym budu stastnejsi a spokojenejsi a ze mozna se i na te vaze neco pohne... ja teda nevim,nejdriv me to skoro nastvalo, radeji bych chtela nejaky "osvedceny recept" na zhubnuti, ale cim je to dele, tim vic si rikam, ze v tom byl kus pravdy.... tak ted pracuju na "smireni"... :D

loafeer
5. kvě 2013

@dagmik no ty jsi můj člověk....neříkám, že stítná žláza je ten důvod, ale po pěti týdnech intenzivní snahy- ať už výživové či pohybové, není vidět nic na váze ani na centimetrch, tak to je fakt divné. Ale na druhou stranu sporadkyní jsem mla po týdnu kiličko dole a paradoxně mi navýšila kalorie....kdoví, čím to všecko je

dagmik
5. kvě 2013

@alushenka
no já jsem jako smířená byla, tedy tak, abych se tím netrápila a neužírala. ale váha mi neklesne. sama o sobě určitě nikdy. naopak. cvičím, jím jak mám a nic. pak si jednou dám nějakou bábovku a hned mám o kilo víc. jako bych snědla kilo bábovky🙂 ale obráceně to prostě nefunguje.
taky teď okolo mne hodně lidí řeší, že musí zhubnout, a že tady maj špeky a tak...a všichni jsou hubenější, než já. takže mi to v poslední době začalo lézt strašně na nervy, protože se o tom s nima bavit nechci. nemůžu si s nima ani vyměňovat zkušenosti, protože je nemůžeme mít v žádném případě stejné. takže tohle téma nikdy nenačínám a ani ho neopětovávám.
no a taky už 14 dní jsem najela taky na takový ještě drsnější režim, protože momentálně zase chci zhubnout, ale je děsně demotivující, jak pomalu to jde a jak to vůbec prostě dře...

loafeer
5. kvě 2013

přesně tak

alushenka
5. kvě 2013

@dagmik rozumim, moc dobre! ;) ja teda ke smireni jeste asi nedosla... a taky to nejde dolu... ja se nechci ani poustet do nejakych debat, natoz davat nekam fotky, bavit se co a jak delam... kazdy jsme original... a kazdemu z nas bych moc prala, aby se nam ta namaha a prace zurocila!! takze drsnejsimu rezimu do pristiho tydne zdar! ;)

dagmik
5. kvě 2013

@alushenka
já myslím, že smířit se s tímhle asi nikdy úplně nemůžu...vždy jen v mezidobí...ale nechci, aby mne to stresovalo, trápilo, když jsou prostě na světě důležitější věci. kolikrát si říkám třeba na příkladech okolo sebe - vidíš ta je sice hubená, ale taky není šťastná nebo spíš ona není šťastná, já šťastná jsem. a to že budu hubená mě nejšťastnější taky neudělá. byla bych samozřejmě moc ráda, ale to štěstí není v tomhle. Tak asi tak to beru já. Nevím, jestli jsem se vyjádřila jasně, přece jen už je pozdější hodina a už se mi to po sobě ani nechce číst, tak se omlouvám, jestli to není srozumitelný.