icon

Od kdy může miminko rozmačkaný banán?

avatar
listicka85
24. únor 2010

Chtěla bych se zeptat, od kolika týdnů, měsíců může miminko ochutnat rozmačkaný babnán?? Nebo rozmixovaný v mlíčku?? Kamarádka dávala od 6 týdnů a to se mi zdá brzo.......

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 9. čer 2026 · 100 příspěvků

Stručné shrnutí

  • WHO doporučuje začít s příkrmy v 6. měsíci; u dětí na umělé výživě WHO uvádí, že pokud dítě prospívá a nevypije více než 1 l mléka za 24 hodin, mají začít s příkrmy až v 6. měsíci stejně jako kojenci.
  • V praxi rodiče zavádějí banán buď jako součást ovoce zhruba měsíc po zavedení zeleniny (běžně kolem 7. měsíce), nebo ho někteří dávají dříve (od 4.–5. měsíce); názory na doporučený věk se liší.
  • Banán je v diskusi uváděn jako sporný z hlediska stolice a alergií: někteří pediatři a rodiče ho doporučují při průjmech (ujehluje stolici), jiní hlásí, že banán u jejich dětí způsobuje zácpu; alergologové varují před možností alergie a křížových reakcí s latexem a dalšími potravinami.


Nejčastější otázky

Q: Od kdy mohu dát dítěti rozmačkaný banán?
A: WHO a většina doporučení uvádějí začít s příkrmy v 6. měsíci; někteří pediatři u dětí na UM uvádějí možnost zahájit příkrmy už od ukončeného 4. měsíce, přičemž ovoce se většinou zavádí až zhruba měsíc po zelenině (banán často kolem 5.–7. měsíce).

Q: Může se banán podávat syrový, nebo je lepší ho vařit/dušit?
A: Banán lze podat čerstvý syrový (mnoho rodičů ho dává bez tepelné úpravy), ale v diskusi byla doporučení pro tepelnou úpravu (dušení/vaření nad párou, Babycook) zejména u dětí s rizikem alergie nebo pro lepší stravitelnost; někteří rodiče také zmiňovali opečený banán na másle.

Q: Staví banán stolici nebo pomáhá při průjmu?
A: Názory se rozcházejí: část diskutujících a některá doporučení uvádějí, že pektin v banánu pomáhá zahušťovat stolici a banán se používá při průjmech, jiní rodiče hlásí, že banán jejich dítě zapéká a způsobuje zácpu; jde o individuální reakci dítěte.

Q: Může banán vyvolat alergii a s čím má křížové reakce?
A: Alergologové v diskusi uvádějí, že banán může vyvolat alergii, zejména u osob alergických na latex nebo pyl; uvedené křížové reakce zahrnují kivi, ananás, melón, jedlý gaštan, avokádo, obilniny, některé koření (šalvěj, kôpor, oregano), ořechy (lískové ořechy) a ambrosii.

Q: Jak postupovat s banánem u dítěte s alergickou anamnézou v rodině?
A: Diskuse doporučuje opatrnost: vařit/dušit ovoce na začátku zavádění příkrmů (uváděno i používání Babycook), zavádět ovoce později než u dítěte bez rizika a konzultovat pediatra či alergologa před zavedením banánu.

Q: Od kdy jsou na trhu dětské příkrmy s příchutí banánu?
A: V diskusi bylo zmíněno, že komerční kašičky a dětské výživy s příchutí banánu jsou dostupné už od 4. měsíce.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Převládající doporučení je nezačínat příkrmy před ukončeným 4. měsícem a WHO doporučuje zahájit příkrmy v 6. měsíci.
  • Ovoce se obvykle zavádí po zelenině, typicky zhruba měsíc po zavedení zeleninových příkrmů.
  • U dětí s rodinnou alergií nebo podezřením na alergii se doporučuje konzultace s lékařem a zvážení tepelné úpravy ovoce (dušení/vaření).


Sporné názory

  • Někteří rodiče a odborníci doporučují banán jako prostředek k zahuštění stolice při průjmech, zatímco jiní rodiče hlásí, že banán u jejich dětí způsobuje zácpu.
  • Někteří pediatři/rodiče jsou pro zavedení příkrmů od ukončeného 4. měsíce u dětí na UM, jiní i WHO doporučují začít až v 6. měsíci.


Otevřené otázky

  • Které konkrétní děti budou mít po banánu zácpu a které zahuštění stolice nelze dopředu spolehlivě určit.
  • Jak dlouho přesně vařit/dušit ovoce při zavádění u rizikových dětí, aby se minimalizovalo riziko alergie, není jednotně stanoveno.
  • Jaká je optimální doba mezi zavedením zeleniny a ovocem u dětí s různými stravovacími potřebami.


Zmíněné značky a firmy

Sunarka, Babycook, kojeni.net, Modrykonik (modrykonik.sk), Mimibazar (mimibazar.sk), dieta.sk, WHO

Zmíněné produkty a metody

rozmačkaný banán, vařený/dušený banán, opečený banán na másle, Sunarka oplatky, dětské přesnídávky s příchutí banánu od 4. měsíce, Babycook, fenyklový čaj, antibiotika, švestková (slivková) šťáva, masozeleninové příkrmy, zavádění příkrmů ve 4., 5., 6., 7. měsíci, vaření ovoce, hypoalergenní přístup

Místa a osoby

UK, tropy

Strana
z4
avatar
rioko
24. únor 2010

tak možná působí banán na každé dítě jinak, když měl Vojta problém se vykakat tak říkala dr. že rozhodně nemáme dávat banán, jinak já ho dávám od 7 měsíce ale Vojta ho nemá stejně moc rád

avatar
erikasadek
24. únor 2010

babay jedne uhadane;. 😀
su ludia ktori mozu jest aj kila bananov a nezapecie ich..
odporuca s apri hnackach a vracani;; s dovodov ze nie je takze na zaludok, a pomaha , upravit stolicu ako treba..
ale nezapeka. urcite jedine zeby ste dali zjest 2 kila naraz. 😀

nehadajte sa.. vsetko s mierov...

avatar
iluss
24. únor 2010

malá měla s banánem taky problém, že se po něm nemohla vykakat, tak ho nikdy nedávám samotný. Buď s jablíčkem a nebo s jogurtem.

avatar
diddi
24. únor 2010

erika,praveze zapeka!!!....a ked neveris,hod si do googlu

avatar
rimmel
24. únor 2010

u nas banan ziadne problemy s kakanim nerobi a ani nerobil a to hodavam od 6m.

ale kazde babo jeine.

avatar
rimmel
24. únor 2010

naopak po hruske sa mi zda ze sa rad vykaka 😀

avatar
aleachim
24. únor 2010

sherry, píšeš, že banán nestaví a o příspěvek dříve píšeš, že vám pomohl při průjmech. Kdyby nestavil, tak ti při průjmech nepomůže.

avatar
achalteke
24. únor 2010

holky trochu od tématu, ale jak je to vlastně s tim banánem? staví, nestaví, člověk by řekl že když je v něm hodně vlákniny, že dělá pěkné hoví...a co ostatní ovoce, které staví a které naopak?

avatar
rimmel
24. únor 2010

achalteke my s bananom nemali problem, nezapekal..resp u nas nic nezapekalo, nemalo by ak ma dieta dobry pitny rezim 😉

avatar
achalteke
24. únor 2010

jasný, takže je to spíš případ -, respektive dítě od dítěte 🙂

avatar
cestovatelkaandrea
24. únor 2010

achalteke, to je uplne jasne. nasmu drobcovi banan stolicu vobec nezmeni. ked ma hnacku tak mu ju nespevni a ked ho naopak zapeka, tak mu ho tiez mozem dat, lebo tuhsiu ju pobanane mat nebude.
fakt je to individualne od babatka 😉

avatar
erikasadek
24. únor 2010

DIDI nechcem sa hadat, neako ale nie u kazdeho zapeka.. 😉
my sme zivy priklad mozme aj kilo zjest a budu mat ukazkovu stolicu..

ale ano inak odporuca s apri hlackach.;

avatar
nikollette
24. únor 2010

My sme tiež s banánom problém nikdy nemali 😉

avatar
veronika81
24. únor 2010

no nie, na čom všetkom sa dá hádať 😀 😝

my papáme banán od 7. mesiaca, nikdy sme nemali žiadny problém so zapekaním. Tak ako so všetkým, aj toto je individuálne, každé dieťatko je iné, na každú vec reagujú rôzne.

Aj keď, prevláda taký všeobecný názor, že banán zapeká a treba ho dávať pri hnačkách, ale nie na každého to platí. Treba vyskúšať 😉

avatar
veronika81
24. únor 2010

a zabudla dom dodať, že od 6. týždňa by som nedávala, to je veľmi skoro.
môj názor..

avatar
aleachim
24. únor 2010

já myslím, že to, že po něm děti nemají problém, neznamená, že není dobrý při průjmech. Obecně se ale asi shodneme, že není moc případů, kdyby naopak dítě prohnalo jako je tomu třeba u hrušek.

avatar
spalka
24. únor 2010

na banany pozor, aha http://www.dieta.sk/index.php?page=1&type=news&...
Banány podľa mnohých dietológov patria medzi unikátne ovocie. Sú ľahko stráviteľné, takmer neobsahujú tuky a ich pektín pomáha zlepšiť funkciu čriev. Nachádza sa v nich aj proteín tryptofan, jeho premenou vzniká v mozgu látka serotonín, na základe ktorého vzniká pocit uvoľnenia (tzv. hormón šťastia). Významný je aj ich obsah vitamínov skupiny B-komplexu.
Alergológovia však považujú banán za ovocie, ktoré môže spôsobiť alergiu. Obsahuje totiž alergizujúce bielkoviny, ktoré sú potrebné na to, aby banány dozreli. Hoci u dojčiat takáto reakcia nie je pravdepodobná, mnohí odborníci varujú, že včasný kontakt dieťaťa s banánom môže byť spúšťačom alergie v budúcnosti. Alergizácia banánom by mohla neskôr vyvolať alergiu na ďalšie ovocie (kivi, ananás, melón, jedlý gaštan, avokádo), obilniny, niektoré korenia (šalvia, kôpor, oregano), orechy (lieskové orechy), ale aj na latex a tiež ambróziu.

Mne sa z neho mala vyhadzala a dala som jej ho doteraz asi stryrikrat, kazdy den ked ho mala vracala ☹, odkedy ho nedavam, nevracia a to sme s nim zacali v priblizne 7. mesiaci.

avatar
adam07
24. únor 2010

ak sa mozem pridat 😉 starsi syn zboznoval banany, stolicu mu upravovali, cize ju nemal tvrdu, ale mladsieho zapeka jak slak, pytala som sa aj pediatricky, povedala, ze zapeka, aj na chirurgii mi tak bolo povedane.. cize sto ludi,sto nazorov.. a tiez sme zacali az po zelenine, v 7. mesiaci, celkovo mame problem s ovocim, radsej mame zeleninku a masko 😀

avatar
listicka85
autor
24. únor 2010

Holky, já se jen ptala!!
Rozhodně malého nebudu přikrmovat dřív, než mi sama řekne doktorka!!!! Jen jsem tohle slyšela včera od kámošky.....

avatar
rimmel
24. únor 2010

someste nepocula ze alergia na banan 😀

avatar
sherry28
24. únor 2010

nic osobního 😀

avatar
sherry28
24. únor 2010

pokud vím, tak banán je hypoalergenní 🙂, ale radši zase půjdu 😀

avatar
spalka
24. únor 2010

ach jaj, nieco rozoberat s babami, aj ja radsej pojdem 😒

avatar
denka28
24. únor 2010

listicka,jedno doporucenie... pytaj sa radsej doktorky, ako tu na konikovi... to sa zblaznis... ako sama vidis... a ty sama prides na to ci ten bananik ano, a ci nie... ked ti lekarka povie, ze ano uz by si mohla a vyskusas, a dietatku to spravi zle, tak mu ho nedavaj, ked nic mu to nespravi tak nech papka. moj ked bol mensi,nemal problem, no teraz ho tak zapeka banan, ze mu ho nedavam len ked ma hnacku... ale ako vravim, ty sama musis na to prist... kazde dietatko je ine.

avatar
diddi
24. únor 2010

V niektorych pripadoch vyvolava banan alergie...hlavne u tych,ktori maju alergie na latex a pel...dokonca sa moze vyskytnut skrizena alergia s uhorkami a melonmi 😉 ....takze banan patri medzi alergicku potravinu!

avatar
nikollette
24. únor 2010

100 ludí = 100 názorov ....

alebo

každé dieťa je individuálne....

Je zbytočné sa hádať 😒

avatar
cestovatelkaandrea
24. únor 2010

Niki presne, je to individualne.
Aj mne bolo povedane od doktorky, ze dieta moze mat alergiu z bananu. Neviem, co je na tom nepochopitelne.

avatar
saza007
24. únor 2010

tak o tom som este nepocula, ze banan je hypoalergenny

Alergia na banan existuje... i ked mozno nie je taka bezna ako alergie na ine potraviny...

avatar
rimmel
24. únor 2010

no to som teda nevedela 😕 ale uz viem 😀

avatar
miranda04
24. únor 2010

baby kam sa s tym prikrmovanim tak ponahlate?do polroka staci uplne mliecko,ziadne prikrmy je to zataz na traviacu sustavu.a dieta o nic nepride.

Strana
z4