Vodnatý průjem tři týdny. Co pomáhá?
Ahoj holky,strasne moc prosim o pomoc.Zijem v uk a tady jsou dok.desni debi...ve.Mala uz ma prujem tri tydny,uplna voda.Nema teploty,je uplne zdrava jen prujem,dok.rikal,ze to je viruz,ted tu radi,tak asi jo a dal nam neco proti dehydrataci a to je vse.Zadnou dietu.Hledala jsem na netu a ces.dok.pisou odstavit od mlika,mala ma 14mesicu a je na sunaru, a davat jen mrkev,ryzi,caj,banana a suchy chleba.Na angl.strankacha je podavat mliko co tri hodiny.Tak fakt nevim,nechce ji ublizit.uz jsem byli u dvou doktoru tady.
Mate s tim nekdo zkusenost?Dnes jsme ji odstavili od mlika,ale moc nepije,tak do ni cpu caj strikackou a ruzne co ji bavi,tak neco malo vypila.Chudak ma hlad,tak dostala toust namazany bananem.ja jen nevim jak s tim mlikem.Pry laktoza drazdi streva a zda se mi to taky rozumne ji na den nebo dva odstavit a pak pomalu zacinat.Co myslite??
Strasne moc dekuji za kazdou radu a zkusenost.
Jinak prujem je normmalni,bez hlenu,krve jen prujem vodnaty.Chut k jidlu ma,je vesela,vse je ok.
Stručné shrnutí
- Vodnatý dětský průjem trvající týdny je často virového původu a hlavním rizikem je dehydratace, kterou se řeší častým podáváním tekutin a ORS přípravků (např. Hipp ORS 200, Normolyt, Kulíšek) nebo hospitalizací s infuzí při vážné ztrátě tekutin.
- U nesenímých dětí na umělém mléce existují protichůdné přístupy: někteří pediatři doporučují pokračovat v obvyklém mléce, jiní doporučují dočasné vysazení mléka nebo přechod na nízkolaktózní/bezlaktózní náhrady (Např. Nutrilon Low Lactose, Nutrilon bez laktózy, Nestlé ALL 110, Neocate).
- Doporučená dietní opatření zahrnují rýžový odvar, vařenou mrkev, rozmačkaný banán, suché pečivo/suchary a postupné zavádění brambor a kuřecího vývaru; probiotika a přípravky zmíněné v diskuzi jsou Enterol, Hylak a Smecta a na opruzeniny se uvádí Imazol nebo Bepanthen.
Nejčastější otázky
Q: Jak poznám dehydrataci u malého dítěte?
A: Známé příznaky dehydratace jsou studené nohy, suché rty a ústa, tmavá hustá moč nebo snížené močení (méně pocucaných plen), zapadlé oči, zapadlá fontanela a pomalé vracení kůže do původního tvaru po zmáčknutí; při ztrátě cca 5 % tělesné hmotnosti se doporučuje hospitalizace a zavedení infuzí.
Q: Jaké rehydratační přípravky lze použít u batolat?
A: V diskuzi byly zmíněny Hipp ORS 200, Normolyt (pytlíčky z Rakouska), Kulíšek a komerční ORS přípravky; některé přípravky se nedoporučuje přimíchávat do mléka, protože to snižuje jejich účinnost.
Q: Mám vysadit mléko u dítěte na umělém mléce při průjmu?
A: Názory se liší: někteří lékaři doporučují pokračovat v běžném mléce, jiní doporučují dočasné vysazení mléka nebo přechod na nízkolaktózní/bezlaktózní produkty (zmíněny Nutrilon Low Lactose, Nutrilon bez laktózy, Nestlé ALL 110, Neocate), přičemž řada rodičů uvedla zlepšení po vysazení mléka.
Q: Jaká léčiva nebo doplňky byly v diskuzi doporučovány?
A: Diskuze uvádí Enterol (S. boulardii), Hylak (kapky), Smecta (diosmectit), laktobacily/probiotika a Glukopur jako zdroj rychlé energie; některé matky hlásily úspěch s Enterolem a Hylakem, jiné léčby byly neúčinné.
Q: Kdy je potřeba jet do nemocnice?
A: Do nemocnice se doporučuje jet při přetrvávajícím zvracení, neschopnosti udržet tekutiny, výrazném úbytku hmotnosti (cca 5 %), apatii dítěte nebo výrazně sníženém močení; v nemocnici mohou podat infuze (kapky), jak bylo popsáno u několika dětí.
Q: Co podávat dietně při průjmu u batolete?
A: Doporučovaná dieta v diskuzi zahrnuje rýžový odvar, vařenou a rozmixovanou mrkev, nastrouhané/jablečné kompoty, rozmačkaný banán, suché pečivo/suchary, suché piškoty, brambory a kuřecí vývar; na doplnění energie se zmiňoval Glukopur nebo rehydratační nápoje.
Q: Může být průjem způsoben prořezáváním zubů?
A: Mnoho rodičů v diskuzi uvádělo souběh průjmu s prořezáváním zubů a zmiňovali i zvýšené slinění, rýmu a podrážděnost; tato příčina je v praxi diskutovaná a nelze ji definitivně prokázat bez dalších vyšetření.
Q: Co dělat s opruzeninami způsobenými prujmem?
A: Na silné opruzeniny byly doporučovány přípravky Imazol (krémpasta), Bepanthen a Sudocrem; rodiče doporučovali omývat pouze vodou, důkladně sušit a mazat krémpastou, u hlubokých ran konzultovat lékaře.
Závěry z diskuze
Shoda
- Hlavním rizikem u dlouhodobého vodnatého průjmu je dehydratace a klíčová je častá rehydratace ORS nebo hospitalizace s infuzí při závažném stavu.
- Základní dietní opatření jsou rýžový odvar, vařená mrkev, banán a suché pečivo; tato dieta se v praktikách často používá jako první krok.
- Probiotika (Enterol, Hylak) a adsorbenty jako Smecta jsou v diskuzi často používány jako podpůrné prostředky.
Sporné názory
- Pokračovat ve standardním umělém mléku versus dočasně vysadit mléko nebo přejít na nízkolaktózní/bezlaktózní náhrady (možnosti: pokračovat v původním mléce; nebo vysadit/změnit na Nutrilon Low Lactose, Neocate, Nestlé ALL 110).
- Použití Smecty a obdobných přípravků: někteří rodiče hlásili účinek, jiní tvrdí, že je to k ničemu bez dalších opatření.
Otevřené otázky
- Jak spolehlivě rozlišit průjem způsobený prořezáváním zubů od infekce bez opakovaných laboratorních vyšetření?
- Jak dlouho lze bezpečně vyčkávat ambulantně u dítěte s opakovaným řídkým výkupem, než indikovat hospitalizaci?
- Který probiotický preparát (Enterol, Hylak, laktobacily) je nejúčinnější v konkrétních věkových skupinách?
Zmíněné značky a firmy
Hipp, Normolyt, Kulíšek, Enterol, Smecta, Hylak, Nutrilon, Nestlé, Neocate, Imazol, Bepanthen, Sudocrem, Glukopur, Aktivia, Holandia, Olma, doktorka.cz
Zmíněné produkty a metody
Orální rehydratace (ORS), Hipp ORS 200, Normolyt, Kulíšek (rehydratační nápoj), rýžový odvar, dieta (rýže, vařená mrkev, banán, suché pečivo), Enterol (Saccharomyces boulardii), Hylak (kapky), Smecta (diosmectit), laktobacily/probiotika, Nutrilon Low Lactose / Nutrilon bez laktózy, Nestlé ALL 110, Neocate, Glukopur, infuze/kapací podání, výtěr stolice, testy na rotaviry a salmonelu, léčba opruzenin (Imazol krémpasta, Bepanthen, Sudocrem), BRAT-style dieta
Místa a osoby
UK, Rakousko, Čechy
@marda no byla jsem v nemocnici a nic.. ale na tohle nedělali testy s tím, že je od narození na Um a nikdy se stolicí problém právě neměl. A je fakt, že ta viroza projela celou rodiny.. všichni srajdili a zvraceli.. on nezvracel. Ale zas když jí mrkev tak má hovínko uplně skvělý a žádný hlen tam není. Je ho tam trošku, když kajdí to mlíko. A začlo to vysokýma horečkama.. jak to bylo u vás
@alenv oni stejne testy nic nezjisti....my jsme na to prisli az kdyz se mala vzdy po mleku osypavala...ted pije spec.nastepene mleko neocate a je klid...zadny prujem zadna vyrazka....jinak tvuj pribeh sleduji a zda se mi ze prujem uz trva dost dlouho,tak proto se ptam zda to neni alergie...
@marda no tohle není takový do kysela.. nevím.. zkusím to probrat s tím novým dr. ale on mi řekl, že ABKM právě většinou nazačíná těma vysokejma horečkama.. a vy jste byli taky na UM od narození? A celou dobu ok až jeden den? Ale zase si myslím spíš infekci, jelikož to měla téměř celá rodina
@alenv ahoj alen, muzu se zeptat, jak to nakonec dopadlo s prujmem? Mslemu ke 7mesicu a uz treti tydenma toco popiszjes ty. Prujen po mliku a hleny. Mliko jsme nemenili tak nevim cim to je. Na vyteru nezjistili nic, tak uz to neresi☹
@veronikaprostenika jestli je jí 7 měsíců zkus jeden den uplně bez mlíka, kup si rýžovanou nemléčnou kaši a tu jí dej třeba s banánem dpo flašky.. a pak zahuštuj tímto rýžákem UM, kup si HIPP ORS dávej v průběhu celého dne či do jídla a kup si smektu a do té vmíchej hylak a dávej podle dávkování stříkačkou do pusinky.. a v této kombinaci bude brzy po všem 🙂 už mám zkušenosti
@alenv jsi zlata dekuju za rady🙂. A pokud se to timhle nespravi, tak to mam uz asi vyzadovat nejale specialni vysetreni? Vyter negativni, tak odmita mudr cokoliv resit.
@veronikaprostenika Místo smekty jsem na radu koupila enterol, vysypeš prášek z tobolky do pití nebo jídla...není to dobré,ale menší množství než smekta a super to zabírá... 😉
@veronikaprostenika
@rozarka65 jenže mnohem leší než enterol je hylak a smektu jsem poradila jen, aby se srazila kyselost jinak samotná je k ničemu 😉 a co v tom výtěru zkoumali? a začínal průjem z teploama? Pokud ano tak šlo určiě o infekci a musí se ted jen dárt střeva dohromady.. pak až se to zlepší tak kup jen laktobacílky ty můžeš dávat klidně i ted a jídlo banány, borůvky a vše co tak nějak staví.. u nás to trvalo přes měsíc než se srovnal
Na průjem obecně to chce nějaké piškoty nebo slané tyčinky, takové ty silné a sůl oloupat, hořký černý čaj a vodu. Když je to možné, tak postupně zařazovat třeba brambory a dušenou mrkev nebo něco podobného. A určitě banány jsou taky výborné. Zpočátku je taky dobré dávat rehydratační roztok, protože ze začátku je náročné do těla vůbec něco dostat a průjmem ztratí hodně vitamínů a minerálů, takže je potřeba je doplnit. Nicméně pokud trvá průjem tak dlouho, tak si myslím, že by bylo nejvhodnější navštívit lékaře.
no s piskotama bych mozna byla opatrna, prece jen je tam cukr a ten tedy vseobecne při průjmech nic moc 🙂

holky obnovuji:
Jak dlouho jste léčily průjem u dítete, kde musí být pořád UM jako hlavní jídlo, zahuštuju nemléčnou rýžovou kaší, dáváme mrkvičku, HIPP ORS 200, banánek. Ale pořád se nás to drží již třetí týden.. stollice už je cca 3-4krát denně po mrkvičce husčí po mlíčko méně. Ale pořád zapáchá. byli jsme i v nemocnici, žádné bakterie to nejsou ani rotaviry atd.. prostě prý nějakán infekce..