Daří se Vám držet děti od nezdravých jídel a sladkostí?

theronnie
25. srp 2019

Rada bych začala tak nějak zdravěji jist. Zatím mám jedno dítě (7), druhy na cestě. Každopádně při prvním dítěti se to moc nepovedlo. Neřešila jsem, co je zdravé a co ne. Navíc syn je hubený po manželovi, takže ani nějaká nadvaha těm dvoum nehrozí. Ale mě ano! :( :D
Každopádně mi veškeré pokusy selhávají. Například synovi nechutna voda, musí mít do ni šťávu, neslazenej čaj mi taky nedá. Neustále vyžaduje džusy, colu, fantu a různý limonády, když jsme na obědě, nebo aspoň o víkendu. Manžel to taky lemta ve velkým, bohužel. Co se tyče snídaně. Nejvíc vdecne mi přišly cerealie od nestle, takže jedeme nesquik,chocapic apod . Pečivo se snažím nahradit celozrnym, ale nejvíc oblíbeny jsou stejně toasty nebo bilej rohlík s marmeladou, palačinky s kilem cukru plavajici v oleji od Manžela. Tak minimalne 1x do týdne objedname pizzu nebo kfc či jiný fastfood. Když jdeme na nákup, syn s mužem si tam daji mraky chipsu, bonbonku a čokoládek. Jogurty do nich dostanu jen ty sladké jako jsou Kostici, monte apod. Bohužel to jim taky. Nejvíc jim jedou smažená jídla a polotovary. Taky je to nejrychlejší. A zeleninu mi minimálně ten mladší nesni.
Jenže já nevím jak z toho kola ven. Jak je nastavit na zdravější notu. Pokud už není pozdě. Mockrát děkuji.

orchidis
28. srp 2019

@theronnie Vím, že tenhle čas asi investuju zbytečně, ale napíšu ti, jak to JDE, pokud jen trochu budete oba chtít, nebudete líní, sobečtí a nebudete se donekonečna vymlouvat.

Děti jí to, co je doma a co jí rodiče.

To si přečti 2x. Tzn. jestli tvůj partner lemtá colu a fantu ve velkým a je to doma - smůla. Dítě to bude lemtat taky. Pokud s tímto nic neuděláte, dál nečti, škoda času.

U dětí do 9 let jde jejich styl stravování ovlivnit naprosto perfektně a Ty za to neseš odpovědnost. Ty a Tvůj partner.

U nás takto: děti jsou malé, mají povětšinou sladkou snídani. Třeba domácí štrůdl s ořechy, mákem, jablky - z toho, co zrovna je. Špaldová mouka, máslo a málo cukru. K tomu čaj nebo kokosové/mandlové mléko.

Pokud už sis děti na cukr navykla, snižuj postupně, ani to nepoznají 🙂.

Svačiny - ovoce, zelenina, knaeckebroty, šunka, parmezán, cokoli, co je doma

Obědy - normálně vařené doma, či ve školce, s tím nemám problém. Základem je bio maso a zelenina.

Večeře - smůla, opět - je to na Tobě. Pečená zelenina s olivovým olejem a česnekem, zbytek od oběda, rychlé rizoto, zeleninové placky, květák na mozeček. Prostě domácí vaření, sezónní, lokální. Ale prostě musíš přemýšlet, investovat čas, škrábat, strouhat, aj 🙂.

Sladkosti dáváme málo, spíše výjimečně. Prostě to doma není. Nejíme to my, dětem na výletě dopřejeme nanuk a svět jede dál. Ale víme, že jí normálně a ne polotovary a kopy cukru s palmáčem.

Z toho, cos napsala plyne, že velkou roli hraje Tvoje pohodlnost. Vím, že se to nečte dobře, ale od toho se musíš odrazit, jinak nic nezměníš. Ale zeptala jsi se, snahu máš. Vytrvej, zapřemýšlej a opři se do toho. Zvládnete to!

Jo a dobrá zpráva... když se nekupuje Fanta a polotovary, dost ušetříte, budete si moct dopřát olivový olej, parmezán, dobré maso, budete se cítit dobře a ni po těch srajdách neštěknete. Fakt jo 🙂.

orchidis
28. srp 2019

A úplně k nadpisu 🙂: Nám se to daří. 95% času jíme zdravě, sezónně, lokálně, bez přemíry cukru a bez polotovarů. Na výletě nic neřešíme - chtějí řízek a kečup? Dostanou ho. Cestujeme dost, ale stále se (přes školní rok) bavíme např. o jednom dni v týdnu, kdy jedeme na výlet. Snídaně doma, svačina z domu, oběd dle preferencí v restaruraci. Potěšující je, že jak ty nejstarší děti odrůstají, tak si i v tý restauraci, i když nic nezakazujeme, klidně dají rybu a zeleninovej salát.

klea81
28. srp 2019

@aneta15 chyba je bohužel v tobě, ty jsi přistoupila na vaření 5 jídel pořád dokola, rodič je ten, kdo volí co se bude jíst, dítě si má jen určovat zkonzumovane množství 😉