Jak odstranit vlhkost a plíseň v pokoji, kde spíme?

jahodi
15. bře 2016

Nějaký levný a účinný způsob jak se vypořádat s vlhkostí v pokoji, který je přepažen sádrokartonovou příčkou, v jedné části (tedy bez oken ) máme ložnici a teď i dětskou postýlku, v druhé části má být do budoucna dětský pokojíček. Už tu bydlíme tři roky, vždy ráno po spaní je v zimě sražená vlhkost po celém skle oken, i stékaly čůrky na zem, i jsme v pokojíku měli (a nadále zatím máme) sušák na prádlo, ale plíseň jsme zatím nikdy neměli. Až letos. Přišla jsem na to včera. Dělá se v rohu mezi oknem a skříní, takže se děsím až tu skříň odtáhneme. Větrám hodně, spíš téměř netopíme, je nám v tom bytě prostě teplo i v zimě...
Neměl by někdo nějaký (levný 🙂 ) typ na to jak odstranit tu děsnou vlhkost z noci?

ivanaplhakova
15. bře 2016

Kolik je vlastně ideální vlhkost v panelákovém byte? Prádlo už i přes zimu susim na balkone, sušička je na cestě tak jsem zvědava. Vysoušeč vlhkosti Máme taky a nádobka je porad plna, už aby byli tepleji a dalo se vetrat celý den.

olga_
15. bře 2016

@oceancity S tím ceresitem souhlasím. My ho dostali jako dárek (přání jsme nevyjádřili) a teď mi tu leží a řeším dilema, zda si nechat v domě "krám", nebo se dárku zbavit. Ach jo.

konidana
15. bře 2016

Do chladných rohů se nesmí nic dávat, také nám takhle zplesnivěl roh, když jsme tam strčili skříň a za ní ještě natěsnali věci.. Když jsem to zase dali jinak, tak už dobrý, jak to trochu větrá. Také jsme v paneláku, muž hodně vaří, prádlo(když ho je víc a nepospíchám na něj) dávám ven i když mrzne, netopíme(teplo tam je až až), nová plastová okna. Větrám celou noc(když nemrzne moc) a k tomu nárazově pořádný průvan nejméně 1x denně.

rituska88
15. bře 2016

Ono jak je to malý pokoj a bez okna a spíte tam, tak se tam ta vlhkost bude držet, musíte hodně větrat a topit. My máme malinkou ložnici, kde s námi spí i syn, je tam sice okno, ale pokojík je to opravdu malý a minulý rok se mi taky stala taková hodně nepříjemná věc - Přítel dovezl od známé dřevěné rolety do oken, že je chtěla vyhodit a že se nám budou hodit. Byly docela hezké a hodily se přímo na to naše okno do ložnice, tak jsme je tam bez rozmyslu namontovali. Máme plastová okna, dům je taky zateplený a do toho jsme to okno prakticky udusili ještě zevnitř dřevěnou roletou, kterou jsme obvykle nechávali i přes den staženou dolů, aby bylo v ložnici šero a synovi se lépe spalo. Nic nenasvědčovalo tomu, že by bylo něco v nepořádku, ale mělo nás to napadnout, protože z okna jsem denně utírala zkondenzovanou vodu. Jednou taky tak utírám a jak nadzvednu roletu všimnu si zeleného povlaku zevnitř na ní - odhrnu to celé a úplně jsem se zhrozila - plíseň po celé roletě, na okně...no mazec. Když jsem si představila, že jsme v tom spali my i naše miminko bylo mi fakt zle. Rolety okamžitě letěly do kontejneru, okno jsem musela celé odrhnout jakýmsi protiplísňovým prostředkem a větrali jsme a větrali. Naštěstí bylo venku teplo. Koupila jsem pak odvlhčovač, který od té doby používáme, každý den ráno pořádně větrám a utírám vodu z okna, topíme a plíseň je pryč.

qz
15. bře 2016

My bydleli nekolik mesicu v byte s 85% vlhkosti (a bohuzel cernou plisni), ceresit na nic, takze odvlhcovac, ktery to drzel na 40-50 %, susicka k tomu, ale byl to nekonecny pribeh a ze zacatku primotopy, takze desne. Hlavne to, ze jsme se toho nadychali a myslim, ze od tedoby resine zdravotni problemy. Tak pozor na to.

japona
15. bře 2016

@jahodi Koupit teploměr a vlhkoměr. Udržovat teplotu kolem 20-21'C a relativní vlhkost mezi 50 a 60%. Vlhkost snižite nesušením prádla v místnosti (pokud používáte latkovky, přejděte na papirove, ať toho prádla není tolik), zvysenim teploty (teply vzduch pojme vic vodní páry, tudíž relativní vlhkost bude nizsi), pravidelným větráním (průvan, aby se vzduch v místnosti vymenil), pořízením elektrického odvlhcovace. Plisne se nezbavíte výstřikanim savem nebo orypanim ze zdi (to je jen docasne) ale správnym uzivanim připadne technickym opatřením (pokud někde zateka či vzlina vlhkost). U vás pomůže vyse psane: snižovat vlhkost, zvysit teplotu a VETRAT.

terezapetrova
15. bře 2016

@helen_h tak my susili pradlo u malého synka /2 a ctvrt kg vaziciho a tedy asi i nachylnejsiho/ od jeho narozeni furt a nic se mu neprihodilo, fakt bych se nebala nejakych uvolnovani castic 😒

myjusiatko
15. bře 2016

My sme s tym bojovali na byte, kde sme byvali do minuleho tyzdna. Kupila som pohlcovac vlhkosti, pradlo som sa snazila susit von, hodne vetrat. a na plisen strikat savem. :/ Minimalne okna nechat aspon na sparove vetranie, aby prudil vzduch. Mate plastove okna?

myjusiatko
15. bře 2016

Jo a dalsia vec je, to hovoril domaci, ze sa to stava az teraz posledny rok, dva. Ako nebola poriadna zima a nevymrzlo to. :/

No a inak teda pomaha hodne topit.

kolibricek36
15. bře 2016

@rituska88 u nás je to totéž - každý den stírám vodu z oken - už aby bylo teplo

suzina08
17. bře 2016

Souhlasím s ostatními. Musíte větrat a hlavně topit. Leckdy se sice topí pánu bohu do oken, ale lepší než mít v bytě plíseň. Tu, co tam je teď, zlikvidujte savem proti plísním a pak se držet větrání a topení. A prádlo dávat nejlépe do jiné místnosti...

kolibricek36
17. bře 2016

@suzina08 no u nás se větrá ráno povypínám všechno topení a větrám asi tak 15 - 20 min (podotýkám v zimě), pak zapnu topení a topím - ono se to nezdá ale rychle se to vytopí, a přes den tak na 3 - 5 min. bez vypínání udělám taký průvan. Každé ráno chodím a utírám vodu z oken a někdy i z parapetů.
dříve jsme měli plísen v rohu vedle postele, kde byl psací stůl a za postelí - hrůza, skoro do půl stěny, nějak se nám to podařilo zlikvodovat ale byl to boj - já mám z toho potíže s dýcháním.

suzina08
18. bře 2016

@kolibricek36 S plísní je to problém. Můj bratr měl na vysoké škole pokoj na jižní stranu myslím, a měl obrovské problémy s plísní a to mohl topit a větrat, jak chtěl. Takže rozhodně chápu, že v některých bytech je to zkrátka problém 😒

formelina
18. bře 2016

topit, větrat a zase topit 🙂

salikova
21. bře 2016

holky, můžete sem hodit odkaz na ty vysoušeče??? Děkuji;)

anna90
30. lis 2017

@olga_ Dobrý den, zmínila jste chemické výpary. Ono už jen na obalu je napsáno, že dráždí oči atd... A teď si představte, že to někdo koupí do baráku, kde je mimino😠 Sháním články a odkazy, že není dobré tyto prostředky používat, ale zatím jsem nic nenašla ☹

sapinek
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
olga_
30. lis 2017

@anna90 Už je pryč z baráku... Můj názor se na to nemění.

anna90
30. lis 2017

@sapinek Mockrát dekuji🙂