Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?
ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂
kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..
chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕
a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕
ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂
Stručné shrnutí
- Doporučuje se nepřidávat sůl do jídel pro děti do 12 měsíců a nepodávat med do 1 roku kvůli riziku botulismu a alergiím.
- Do příkrmů pro pokročilejší kojence se běžně zavádějí bezlepkové obiloviny (jáhly/proso od cca 4 měsíců podle praxe rodičů), pohanka, červená čočka a luštěniny upravené bez soli; červená čočka se ve vláknech často namáčí 2 hodiny a vaří do měkka.
- Rodiče ve vláknu uvádějí praktické postupy: jáhly se předvaří (spaří horkou vodou) nebo používají instantní jáhlové vločky z DM, kuskus se upravuje „jako rýže“, quinoa se prodává v bio obchodech a rodiče ji zkoušejí jako alternativu obilovin.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu dát dítěti med nebo cukrové pečivo obsahující med?
A: Med se v diskusi doporučuje podávat až po 1. roce věku kvůli riziku botulismu a alergiím; rodiče uvádějí, že někteří dali „medovník“ dříve, ale pediatři i texty v diskuzi varují a doporučují počkat do 12 měsíců.
Q: Do kterého věku se má jídlo pro kojence nesolit?
A: V diskusi rodiče i pediatři shodně uvádějí vyhýbání se přidávání soli do jídel do 12 měsíců; zároveň rodiče upozorňují, že některé komerční skleničky (např. Hipp) mohou obsahovat malé množství soli.
Q: Jak připravit jáhly (proso) pro kojence?
A: Rodiče doporučují jáhly nejprve spařit vařící vodou a následně vařit; instantní jáhlové vločky z DM se vaří jen pár minut a nabobtnají, čisté jáhly bývají po namáčení stále tužší, proto se často spaří.
Q: Jak uvařit červenou čočku pro malé dítě?
A: Postup z diskuze: nechat červenou čočku 2 hodiny namočenou, vařit v neosolené vodě do třičtvrteční měkkosti, pak přidat nakrájené brambory a mrkev, případně zahustit „zámaškou“ nebo připravit „na kyselo“ s trochou mléka a mouky a kapkou octa; do zahušťování rodiče často přidávají i pár kousků párku pro chuť.
Q: Kdy a jak zavádět ryby do příkrmů?
A: Názory se liší: „lékařka v diskuzi“ uvedla, že rybu lze zavést už od 8. měsíce; jiní rodiče dávají ryby spíš kolem 10–12 měsíců (pangasius, losos) a někteří upřednostňují sladkovodní nebo místní ryby.
Q: Jak postupovat při odbourávání nočního kojení?
A: Rodiče doporučují jasné hranice (např. nepřikrmovat před 5:00 ráno), postupné snižování nočních kojení (3→2→1→0), dát větší večeři/kaši, místo mléka nabídnout vodu nebo čaj a být konzistentní několik nocí; první noci bývají obtížné, ale většina rodičů hlásí zlepšení během týdnů.
Q: Mohu dávat sušené ovoce (datle, rozinky, meruňky) a jak je upravit?
A: V diskusi rodiče používají bio datle a rozinky rozmixované nebo nasekané do kaší; někteří dávali sušené meruňky a jablka nakrájené na plátky jako žvýkací pomůcku a doporučují bio varianty bez chemie.
Q: Jaký zdroj vody pro přípravu kaší a lahví je bezpečný?
A: Rodiče v diskuzi převařují vodu z kohoutku při přípravě příkrmů a uvádějí, že kojeneckou balenou vodu (Fromin, Horský pramen) někteří prodavači v lékárně označují jako „nepřevařovatelnou“, ale běžná praxe je převařovat vodu z kohoutku i balenou vodu pro jistotu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Vyhýbat se přidávání soli do jídel pro děti do 12 měsíců.
- Med nepodávat do 1 roku kvůli riziku botulismu a alergiím.
- Jáhly (proso) a pohanka jsou v praxi rodičů dobře snášené obiloviny; červená čočka je oblíbená jako bezsodná luštěnina.
Sporné názory
- Zavádění ryb: některé názory doporučují rybu od 8. měsíce, jiné dělají až kolem 10–12 měsíců.
- Med v domácích cukrovinkách: část rodičů tvrdí, že dává med i dříve bez problémů, jiní zdůrazňují riziko botulismu a alergií a doporučují počkat do 1 roku.
- Komerční dětské skleničky: někteří rodiče kritizují obsah soli v výrobcích (např. Hipp), jiní považují občasný nákup skleničky za přijatelný.
Otevřené otázky
- Jak přesně se liší bulgur od pšenice z hlediska vhodnosti pro kojence (v diskuzi byla otázka, ale nebyla poskytnuta jednoznačná odpověď).
- Zda může ekzém nebo kožní vyrážka u kojence souviset s konkrétním potravinovým alergenem jako avokádo nebo třešně (v diskuzi zůstalo neurčeno).
- Které koření (např. skořice) je bezpečné běžně používat v příkrmech před 1 rokem, protože názory byly rozporné.
Zmíněné značky a firmy
varime-detem, Hami (Nutricia), Hipp, Alnatura, DM drogerie, Country Life, Nutrilon, Sunarka, Fromin, Horský pramen, Hollandia, Olma, Choceňský, Kidiboo, Apetita, Bio Vitek, Interspar, McDonald’s, Kojeni.net
Zmíněné produkty a metody
quinoa, bulgur, kuskus, jáhly (proso), jáhlové vločky, pohanka, červená čočka, zelené fazolky, zelený hrášek, datle, rozinky, sušené meruňky, medovník (recept s medem a „smetolou“/Hera), smetola (Hera), zámaška/zasmažka, parky (párky), instantní jáhlové kaše (DM), ovesné vločky, převařování vody, spaření jáhel horkou vodou, namáčení luštěnin 2 hodiny, vyhýbání se soli do 12 měsíců, zákaz medu do 1 roku, noční odbourávání kojení metodou postupného snižování
Místa a osoby
Bio Vitek (Vinohradská), Pavilon, DM drogerie, Interspar, McDonald’s, Kojeni.net
jinak petas se narodil taky 2600g a 46cm, ted to dohání....
V jedenáctém, dvanáctém měsíci už si myslím, že by se mělo začít s běžnou stravou, kombinacemi maso, zelenina, příloha, klasické snídaně atd. Jen nesolím, nesladím, ale jinak si sedne s tátou ke stolu a obědvají spolu kuřecí rizoto 😀 😀
berenika39 ahoj, zemiaky,ryzu,cestoviny uz papa dlhsie,len som ich zabudla napisat ... maslo trosku sem-tam,syry nie ...ani neviem ake 😒
ahoj, myslela jsem si, žes je jen nenapsala, super. sýry jsou dobrý žervé, lučina, cottage, nebo ted milujem almette, v kelímku, ale je tam trochu sůl, napsaná, jinak rozhodně není slaný na chut, naopak, takže jí tam bude minimum. do toho žervé míchám ovoce 😀 , mňamka, nebo ho naředím mlíčkem a pažitku nebo salátovou okurku jemně nastrouhanou, nebo mrkev nastrouhanou, k tomu kousek chleba - v létě moc dobrý.
A v cottage a lučine nieje sol ani korenie? Ja jej zatial nic nedochucujem a chcela by som takto aspon do jej roka. A co je to žerve? Stale tu o tom citam,len neviem co to je 🤐 hups,...,
žádný vrásky, v cottage i lučina jsou normální bez koření, ale později pak můžeš i ochucený. sůl tam píšou, ale já sice taky nic nedosoluji a nedávám cukr, ani my ho nepoužíváme, ale prostě si myslím, že v té lžičce lučiny, co dáš na chleba je toho minimum, nevadí to. na chut to opravdu slaný není, a chleba se tak mnohem líp jí 😀 😀
žervé je kapitola sama pro sebe 😀 😀 . jsem děsně stará, takže ho znám, ale vy mladý už ne...prodává se to leckde, jen se zeptat, kupuju v tescu, u alberta, kde se vyskytnu. je to malá kostka v alobalu, je na napsáno Přírodní sýr ŽERVÉ a to je úplně neochucený. proto se to dá míchat s ovocem, zeleninou, nebo jen tak, na pomazánky super.
dám do misky, k tomu banán, mixnu tyčovým mixérem, trvá to pět minut. i s jablíčkem, broskví, nektarinkou, cokoliv, co papaáte. možná si to dá spíš než jogurt, když jsi psala že jogurty neee....
a s čerstvou nastrouhanou zeleninkou je to taky výborný.
tak zkus 😀 😀
ahojte, asi by som zas mala ist do temy, odmietanie prikrmu... skuste mi poradit, dva tyzdne konecne normalne jedla a od soboty zas tazky strajk... par lyziciek a reeeev, trocha vody a reeev... ja som uz zufala 😢 neviem,co je mam dat, ale to je asi jedno, lebo aj tak zas do nej nic nedostanem
fakt vam zavidim, deti,ktore normalne jedia a vy nemusite pri tom revat s nimi
Bzucinka - Lučina, cottage jsou solené, Almette je z tvarohu.
To přírodní žervé, co píše Berenika, jsem u nás po dlouhém hledání sehnala v Tescu.
nas maly doteraz krasne papal zeleninku polievky a teraz asi treti den odmieta, vybera si skor pudingy a milacikov a stale chce flasu s mliekom vsetko okrem zeleniny. vysiel mu stvrty zub,je taky mrzuty, moze mu nechutit aj kvoli zubkom? ale to by mu asi nechutilo vsetko a nie len zelenina?
u2jana: to prejde, moja emka tiež odmietala všetko, nechcela žiadnu zeleninu a ovociu tiež veľmi nedala. jediné čo chcela bola detská výživa, ale ja som skôr na varenú stravu, tak ma to veľmi mrzelo. aj som písala odborníčke, ale ona mi det. výživu pochválila, že jej to dá vitamíny, problém však bol so železom, kt. je v zelenine.
časom sa to upraví, musíš vydržať, my už papáme všetko, mäsko, zelenina, ovocie, polievočky, úplne žasnem. a prišlo to samé od seba a do toho ešte povie ham 😀 tak vtedy som už úúúúplne na mäkko 🙂
hlavne ju nenúť, ak odmietne, skús neskôr.
babulky poradte: zda sa mi ze malemu davam stale do kola to iste, obed vacsinou zeleninu s kuracim masom,zemiaky a niejaky detsky puding,kasa,ovocie. Mohli by ste ma inspirovat ake druhy ovocia davate a ako ho pripravujete a co vsetko na obed ako pripravujete ryzu. Moj maly bude mat uz sice 9 mesiacov ale nechce moc kuskove jedla,ked chcem aby sa napapal musim pomixovat. Robite im aj klasicku krupicu a pudingy? chuti im krupica bez cukru?
jankapoknova mozes davat k obedu ako prilohu aj cestoviny a ryzu, pohanku. ryzu pripravujem klasicky vo vode, varim ju ako cestoviny. ovocie som davala vyzivu sunarek, lebo to je len cisto ovocie, nie je tam nic pridavane. oliver dlho nemal zuby, tak si nevedel ovocie hryzt. potom mu chutili ceresne, tie som mu tak prepolila a zuval. teraz je aj broskynu. ziadne ine ovocie mu nechuti :( ani melon (zlty, cerveny), marhula ... tak ficime na broskyniach.
odmietanie z nicoho nic jedla, moze suvisiet so zubami. treba trpezlivost.
ja krupicu ani pudingy nedavam este.
ak sa ti zda, ze stale mu varis to iste, na predchadzajucich stranach dali baby par linkov, na stranky, kde su recepty pre deti, tak sa mozes inspirovat 🙂
neodporuca sa takymto detickam davat sladke pudingy a milacikov, lebo si navykne na sladke a bude to preferovat. ovocie samo je dost sladke. dostava ho dopoludnia popoludni, ci uz samotne alebo s ryzou, musli. banay, broskyne, hrusky, jablka, slivky - vyber je velky. moj si oblubil cestoviny, napriklad spagety s masom a pradajkovou omackou, ochutene bylinkami. najskor som kupovala kukuricne, teraz i psenicne. velmi mu chuti cervena sosovica ako privarok bez mlieka so zltkom, pripadne zelena fazulka. skus sa inspirovat tym co varis pre seba a prisposob dietatu.
moj vypije vecer v noci 2krat a este rano tak cez den uz moc nedavam , sem tam raz ale inak sa snazim nahradit kasami a takymi. lebo on vypije 500-600ml.
Holky, poraďte,. zda nedělám někde chybu... Kluk mi začal víc pít z prsu, myslím, že má hlad. ☹
Jí takto:
ráno kojo
svačina ovoce 120-190 ml
oběd zelenina s trochou přílohy (brambor, těstovina) a masem, 200 ml (není to málo?)
svačina kojení (zatím, zkoušela jsem jogurt, po tom zvrací, chléíb a kousky zatím nebere)... ale co dávat?
večeře: 150 ml kaše
večeře 2: kojo
ja davam tiez len tak od oka, hodim par kuskov malych a davam tak ale 3krat do tyzdna,ako kedy. Moj ma 9 mesiacov ale len kuracinku davam
Já dávám zatím jen krůtí a jednou jsem zkusila králičí. Hovězího se trochu bojím, je dost těžké.
bereninka: my jíme podobně a taky mne napadlo, zda nemá málo jídla. Přílohy asi dávám málo, kolik by mělo tak být, jaký poměr?
Jin ak pořád nevím, jak na kousky, zatím mi kousky nepapá. Myslíte, že bych mu mohla zkusit dát vánočku, nebo by ho mohla nadýmat?
Mne pediatricka doporucila 30 az 50 g masa. Davam hlavne varene alebo parene kuracie stehna, pripadne miesam s morcacim a telacim. zvysok zelenina a prioloha ako je ryza, cestoviny - hlavne kukuricne a niekedy zemiak. Ma 8.5 kg a zje priblizne 200g na obed. Stale pije vela mlieka takmer po kazdom jedeni.
Inak maso stale mixujem, ale ostatne len postruham a potom vidlickou vacsie kusky roztlacim, avsak uz ma horne aj dolne zubky.
Ja malemu davam chlebim alebo rozok alebo nesoleny ryzovy chlebik. Sladke pecivo nedavam, lebo si mysim, ze ma dost sladkeho vo forme ovocia, ktore ma velmi rada a kase. Prave uvazujem nad tym, ci zelenina len na obed je dostacujuca...
no moj je o mesiac mladsi ale chlebik este nema zaradeny v jedalnicku , papa korku alebo rozok ale to skor tak zuzle, nevie poriadne este take kusky
ahojte.nam doktorka povedala este pred 2mesiacmi,ze mozme dat telacie masko.nikde som nezohnala.a tento tyzden sme skusili uvareny kusok hovadzieho,spravila som to ako svieckovu bez mlieka a soli.a k tomu cestovinku.velmi jej to chutilo.inac davame morcacie a kuracie.to hovadzie budem davat menej casto.
mikulka,ja som dala malej vcera kusok vianocky,a keby som sa nezastavila,tak by bola schopna zjest aj cely krajec 😀 ..danielke len terz vysiel Prvy zub,a v pohode si to v puse popremiela.--inac asi od 7mesiaca jej som jej zacala davat rano do ruky kusok kôrky,terz jej uz aj roztek dam.a zuzle a spapaaa. 😉
doteraz sa tomu cudujem,ako si to bez tych zubkov vie pozut 🙂 a to jej z peciva hadam ani raz nezabehlo!skor z vody.
Ja som chlebik zaradila len pred mesiacom. Daval len stred, potrham na male kusky a skusa sa tym napapat alebo mi to pomaha, ked mu nieco velmi nechuti, tak mu ponuknem kusok chlebika, on otvori usta a supnem mu lyzicku obeda a za tym dam kusok chlebika. Nedavno som pre pripad poteby kupila bolonske spagety Sunarka od Hero. Zatial so som mala moznost kupit a ochutnat asi najlepsie detsje jedlo, ktore nielen malemu, ale aj mne chuti a este cestoviny so zeleninou od tej znacky.
helena, a těch 30-50 g je kolik, tak ty dvě lžíce?
Mažete něčím chlebík, nebo por začátek je lepší dávat jen suchý?
lemge, mojemu taky vánočka jela, ale pak, jako vždy, když jí kousky se dávil! Možná není ještě na kousky zralý? 😕
Těstoviny můžu dát normální, panzani? Nebo musí být ty kukuřičné, kde se seženou?
Myslim, ze 2 plne lyzice to mozu byt. Moj syn napriklad zje maso z celeho stehna na 3 -krat. Ked si chlebikom nezajeda obed, tak niekedy dam obycajne maslo alebo niekedy namacam v olivovom oleji. Vacsinou vsak suchy.
Myslim, ze zalezi aj aka vianocka. Niektore sa aj mne tazke prehltaju, lebo v ustach zacnu byt take mazlave.
Cestoviny kukuricne kupujem v bio kutiku v potravinach, resp. v bezlpekovej casti. A psenicne kupujem muslicky alebo spagety, aby sa lahsie krajali.

bzucinka, ahoj, a co brambory, těstoviny,rýži? sýry,máslo....dáváš? určitě má v jídelníčku všechno, co potřebuje,dělám to stejně, jen jestli nemá málo ve smyslu energetické hodnoty, ty přílohy už v tom věku musí. maso a zelenina je málo. já už ted dávám skoro všechno, co se typů potravin týká, samo že vhodný pro náš věk....neboj, deset měsíců už je velká slečna...