Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?
ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂
kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..
chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕
a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕
ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂
Stručné shrnutí
- Doporučuje se nepřidávat sůl do jídel pro děti do 12 měsíců a nepodávat med do 1 roku kvůli riziku botulismu a alergiím.
- Do příkrmů pro pokročilejší kojence se běžně zavádějí bezlepkové obiloviny (jáhly/proso od cca 4 měsíců podle praxe rodičů), pohanka, červená čočka a luštěniny upravené bez soli; červená čočka se ve vláknech často namáčí 2 hodiny a vaří do měkka.
- Rodiče ve vláknu uvádějí praktické postupy: jáhly se předvaří (spaří horkou vodou) nebo používají instantní jáhlové vločky z DM, kuskus se upravuje „jako rýže“, quinoa se prodává v bio obchodech a rodiče ji zkoušejí jako alternativu obilovin.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu dát dítěti med nebo cukrové pečivo obsahující med?
A: Med se v diskusi doporučuje podávat až po 1. roce věku kvůli riziku botulismu a alergiím; rodiče uvádějí, že někteří dali „medovník“ dříve, ale pediatři i texty v diskuzi varují a doporučují počkat do 12 měsíců.
Q: Do kterého věku se má jídlo pro kojence nesolit?
A: V diskusi rodiče i pediatři shodně uvádějí vyhýbání se přidávání soli do jídel do 12 měsíců; zároveň rodiče upozorňují, že některé komerční skleničky (např. Hipp) mohou obsahovat malé množství soli.
Q: Jak připravit jáhly (proso) pro kojence?
A: Rodiče doporučují jáhly nejprve spařit vařící vodou a následně vařit; instantní jáhlové vločky z DM se vaří jen pár minut a nabobtnají, čisté jáhly bývají po namáčení stále tužší, proto se často spaří.
Q: Jak uvařit červenou čočku pro malé dítě?
A: Postup z diskuze: nechat červenou čočku 2 hodiny namočenou, vařit v neosolené vodě do třičtvrteční měkkosti, pak přidat nakrájené brambory a mrkev, případně zahustit „zámaškou“ nebo připravit „na kyselo“ s trochou mléka a mouky a kapkou octa; do zahušťování rodiče často přidávají i pár kousků párku pro chuť.
Q: Kdy a jak zavádět ryby do příkrmů?
A: Názory se liší: „lékařka v diskuzi“ uvedla, že rybu lze zavést už od 8. měsíce; jiní rodiče dávají ryby spíš kolem 10–12 měsíců (pangasius, losos) a někteří upřednostňují sladkovodní nebo místní ryby.
Q: Jak postupovat při odbourávání nočního kojení?
A: Rodiče doporučují jasné hranice (např. nepřikrmovat před 5:00 ráno), postupné snižování nočních kojení (3→2→1→0), dát větší večeři/kaši, místo mléka nabídnout vodu nebo čaj a být konzistentní několik nocí; první noci bývají obtížné, ale většina rodičů hlásí zlepšení během týdnů.
Q: Mohu dávat sušené ovoce (datle, rozinky, meruňky) a jak je upravit?
A: V diskusi rodiče používají bio datle a rozinky rozmixované nebo nasekané do kaší; někteří dávali sušené meruňky a jablka nakrájené na plátky jako žvýkací pomůcku a doporučují bio varianty bez chemie.
Q: Jaký zdroj vody pro přípravu kaší a lahví je bezpečný?
A: Rodiče v diskuzi převařují vodu z kohoutku při přípravě příkrmů a uvádějí, že kojeneckou balenou vodu (Fromin, Horský pramen) někteří prodavači v lékárně označují jako „nepřevařovatelnou“, ale běžná praxe je převařovat vodu z kohoutku i balenou vodu pro jistotu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Vyhýbat se přidávání soli do jídel pro děti do 12 měsíců.
- Med nepodávat do 1 roku kvůli riziku botulismu a alergiím.
- Jáhly (proso) a pohanka jsou v praxi rodičů dobře snášené obiloviny; červená čočka je oblíbená jako bezsodná luštěnina.
Sporné názory
- Zavádění ryb: některé názory doporučují rybu od 8. měsíce, jiné dělají až kolem 10–12 měsíců.
- Med v domácích cukrovinkách: část rodičů tvrdí, že dává med i dříve bez problémů, jiní zdůrazňují riziko botulismu a alergií a doporučují počkat do 1 roku.
- Komerční dětské skleničky: někteří rodiče kritizují obsah soli v výrobcích (např. Hipp), jiní považují občasný nákup skleničky za přijatelný.
Otevřené otázky
- Jak přesně se liší bulgur od pšenice z hlediska vhodnosti pro kojence (v diskuzi byla otázka, ale nebyla poskytnuta jednoznačná odpověď).
- Zda může ekzém nebo kožní vyrážka u kojence souviset s konkrétním potravinovým alergenem jako avokádo nebo třešně (v diskuzi zůstalo neurčeno).
- Které koření (např. skořice) je bezpečné běžně používat v příkrmech před 1 rokem, protože názory byly rozporné.
Zmíněné značky a firmy
varime-detem, Hami (Nutricia), Hipp, Alnatura, DM drogerie, Country Life, Nutrilon, Sunarka, Fromin, Horský pramen, Hollandia, Olma, Choceňský, Kidiboo, Apetita, Bio Vitek, Interspar, McDonald’s, Kojeni.net
Zmíněné produkty a metody
quinoa, bulgur, kuskus, jáhly (proso), jáhlové vločky, pohanka, červená čočka, zelené fazolky, zelený hrášek, datle, rozinky, sušené meruňky, medovník (recept s medem a „smetolou“/Hera), smetola (Hera), zámaška/zasmažka, parky (párky), instantní jáhlové kaše (DM), ovesné vločky, převařování vody, spaření jáhel horkou vodou, namáčení luštěnin 2 hodiny, vyhýbání se soli do 12 měsíců, zákaz medu do 1 roku, noční odbourávání kojení metodou postupného snižování
Místa a osoby
Bio Vitek (Vinohradská), Pavilon, DM drogerie, Interspar, McDonald’s, Kojeni.net
Ahojky, mám jednu otázečku a napadlo mě se zeptat tady.
Na noc dávám malému kaši (do vody, protože nemůžeme mlíčko).
Dáváte dětičkám ještě něco jiného k večeři? Mě se právě zdá, že už ho ta kaše moc nezasytí, protože od 4 měsíců nám prospí celou noc a teď poslední dobou se začal budit a má hlad a chce nakojit.
Díky moc za jakoukoliv radu 🙂
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
ahoj, taky jsem tu bádala. tak mrkni, třeba se ti bude něco hodit.
Bereninka - taky jsem čekala, jestli se někdo ozve🙂)) U nás kluci taky jedí zvlášť a myslím, že dokud dítě nejí samo, tak to ani moc společně nejde - logicky se nedá tak úplně stíhat krmit sebe a prcka 😉 Chystám se zavést aspoň to, že budeme sedět u jednoho stolu a napřed se nají kluci a pak budou koukat, jak jíme my 😀 Ono když je totiž vypustím z krmicích židliček, tak vůbec nemáme klid se najíst, pořád se nám hrabou do talířů 😠
Snídani jsem začala dávat, když jsem měla pocit, že se ráno kluci málo kojí, určitě to bylo tak v 10 měsících, možná o chloupek dřív? Už si přesně nepamatuju ☹ Rozestup mezi jídly máme cca 2 - 3 hodiny, kluci jedí ráno po probuzení (obvykle 7 - 7.30 - snídaně), pak cca v 9 nebo 10 svačina (podle toho, v kolik snídali), pak ve 12 oběd, 14 - 15 svačina, 17 jogurt a 19 kaše (plus mínus autobus, pořadí jídel někdy přehazuju podle aktuálního programu dne 😉 ).
berenika nas amala ma tiez 3 hodky rozostup a v pohode...
o 5,00 ma mlieko a ide este na 2 hodky do hajan
o8,00 mame chlebik s niecim alebo jogurt s ovsennymi vlockami a bananom - ranajkuje asi od 10 mes. o 9,00 dzobne este nieco z ńasich ranajok kedze sa na nas nedokaze len pozerat 😀
o 11,30-12,30 mame obedik
potom spi do 15-15,30 takze hned olovrant a o 19,00 ma poslednu flasku teraz som kupila od hipp novinku po 10 mes. mlieko s cerealiami a mooooc jej chuti, samozrejme kedykolvek v dni papa aj kusky ovocia,alebo kukuricne chrumky, ryzove chlebiky atd takze ma vlastne stale nejaku drobnost v puse 😀
bereninka, ahoj, my taky nakrmíme mamlého nejdřív, aby si zvykl, že má svoje jídlo, když se nají, uždibuje u nás 😀 😀 . Snídani dávám tak nějak od desátého měsíce, ale bojujem s mlíkem, láhev nemáme, z hnrku zatím děsně bryndá, z pítka mlíčko nějak nechápe....ale už se lepší normální hrneček...mám radost...
Petas jí tak nějak po třech hodinách, ale když to nevyjde, neřeším...prostě tak nějak klasika S+O+V a mezitím dvěě svačiny.
holky, já myslela, že jen ten náš je malý "somráček" (bez urážky vašich prcků). To je opravdu ted zážitek, hopsá ode mně k tátovi a visí na noze, kouká psíma očima a ochutnává....
Holky, díky za odpovědi.
Já věděla, že shaula a berenika39 nezklamou, díky moc 🙂 😉
sasko, můj má také rád kaše od hippu, ta s cereáliemi je ještě s něčím? My jíme od hippu na dobrou noc s ovesmýma vločkama a jakbkem a pak růžovou s ovocem.
Dávali jste některá tu tekutou ve skleničce, je tam vanilka, ta se může?
Holky, a dá sebrát jako příloha i obilovina jáhly, pohanka, ev. obesné vločky? Nebo vyloženě jen brambory, těstoviny, rýže?
Jáhly, pohanka - jasně, jsou to přílohy. Ovesné vločky - selský rozum mi říká, že taky to můžeme chápat jako přílohu. Taktéž kuskus.
Ahoj, nevim, jestli se to uz neresilo, ale mam dotaz na kojici - zavadite pro takhle velky deti naky sunary? Ja kojim v noci, pres den jednou, ale to denni kojo zacina ignorovat, jime bily jogurt. Podle dr maji byt 2 mlecne davky na den, ale uz jsem se nejak nezeptala, jak je definovana mlecna davka 😀 Zkratka je potreba umely mliko, nebo staci nocni kojo a trosku toho jogurtu pres den? Jsem z toho jelen, prijde mi to furt divny, najizdet najednou na sunar (ani to neumim namichat..) 😕
berenika - nema to ziadnu prichut ale malej to velmi chuti a je to trosku hustsie takze cez kasovi dudel to pije ale neviem ci to tu dostanes kupit lebo je to novinka v DE, takze asi si este pockas bohuzial 😅
zlatouch, do 10. měs. by měly být aspoň 3 mléčné dávky. Dají se nahradit jogurtem.
Záleží, kolikrát v noci kojíš. Pokud 2x, myslím, že by to mohlo stačit, když má pak jeden jogurt přes den.
Do roka je důležité mít dost mléčnýých výrobků či mlíčka.
saska: ta kaše na dobr. noc od hippu ve skle už tu je. pokud je to ta samá teda.
http://shop.klinikazdravi.cz/dnn/productdetail/...
Ahoj holky, nemate nektera zkusenost stim, ze ditko nechce to, co mu uvarite, ale kupovana lahvickova strava mu chutna? Jak ho naucit na domaci?? Vzdycky neco uvarim, pak bojujeme, skoro nic nesni, jidlo vyhodim a dam kupovany, aby se teda najedl.... obcas to smicham dohromady, nekdy to sni, nekdy ne...
ahoj bohca77, aj my sme mali ten isty problem. Navod ti nedam ako ju naucit na domacu stravu, lebo nech som skusala hoci co aj miesat ako ty aj tak to nechcela. Mala mi jedla len kupovane HIPP, domace nechcela ani za svet. Jedno nestastie nam vyriesilo druhe. Mala dostala crevnu chripku a tak musela mat prisnu dietu. Tu nastal problem, ze nic nechcela z diety. Tak som jej davala len roztek a postupne som zacala davala domace, resp. ako keby sme zacali znovu s prikrmami. Teraz mi uz pekne papa len domace, kupovane jej dam len vtedy ak nestihnem jej navarit, alebo jej dam nieco nove a nechce to. Nam v podstate ta crevna chripka pomohla, aj ked bola by som radsej keby ju nemala. Ked som si stazovala lekarke, ze nic domace nechce tak mi vravela aby som ju nenutila, ze aj ked zje len jednu lyzicku z domacej stravy aj to je uspech. A naozaj ma dni ked mi zje viacej a niekedy nechce vobec. U nas zabralo to, ze som jej zacala zas odznova vsetko postupne ponukat.
ahoj, tak mě prcek taky jedl jen kupované. Když jsem mu něco uvařila, snědl jen pár lžiček, někdy jen jednu, než zjistil co to je 😠 . Teď to dělám tak, že to míchám půl na půl. Teď už to takle jí, ale dřív také ne. Tak jsem začínala tím, že jsem mu do kupovaného přidala třeba jen 2 lžičky vařeného a postupně jsem zvyšovala.
vie mi niekto z vas povedat kolko Kcal by malo denne rocne dieta spapat v strave?
mohla by som dat malej klasicky nesladeny krabicovy jeblkovy 100% dzus bez chem. a konzer.latok zriedeny 1:1 😅
ked je nesladeny a zriedis ho dojč.vodou,tak si myslim ze by to nemalo ublizit.
caute baby, prosim o radu. doteraz som malu rano kojila a dokina mi povedala, ze uz mozem dat bud biely jogurt alebo chlebik, rohlik s maslom. no a nechce mi z toho nic. co jej mam teda akoze davat?
ahoj jani
nasa tiez nechce chlebik ani rohlik, ona to zmoli zmoli a potom to vypluje ☹
neviem, ako sa to da dieta naucit ☹
moj maly papa chleba, dam trochu masla a ten stred mu davam po malinkych kusockach a chuti mu 😉
...aj ja davam maslo, skusala som aj natierku, tiez striedku na kusky, ale ona si to da do ust, chvilu zuje a potom to jednoducho vypluva...
ahoj jananika a u2jana, dávala jsem malému pečivo nejdřív do misky teplého UM. Prostě na malý kousky nakrájela (natrhala) třeba toustový chleba nebo rohlík, hodila do mlíčka, nechala namočený a pak to jedl lžičkou. Je to takový divný, ale jim se to dobře polyká, chut mlíčka znají, stačí to jen požužlat a jde to dobře polykat. Postupně jsem dávala mín a mín mlíka do misky, až zbyl jenom chleba 😀 😀 . Mlíko dávám k tomu v hrnku.
Jinak na učení se mi nejvíc osvědčil toustový bílý chleba, je lehký a rozpustí se hned, rohlík někdy zůstává na patře přilepenej 😝 😝 😝
Ahoj,prosím poraďte. Zavádíme třetí příkrm - kaši, takže celý odpoledne nekojím a kojím až před spaním. Mám pocit, že mi za celé odpoledne "prasknou" prsa. Jak jste to řešily vy? Nebo jak vlastně dlouho trvá, než se tvorba MM přizpůsobí? Potřebovala bych na odpolko zařadit někam kojení,ale nevychází nám to.
Náš jídelníček:
7.30 - 8.00 kojení
9.30 - 10.00 kojení
12.00 - oběd masozelenina
14.30 - 15.00 svačina (jogurt nebo přesnídávka)
17.30 - 18.00 kaše
19.30 - 20.00 kojení
v noci kojení dle potřeby
O téhle možnosti vím, ale právě jsem si zavedla odpolední svačinu, když potřebuju někam odjet nebo jít,aby na mě nebyl malej závislej a mohl ho nakrmit někdo jiný. Jenže asi jiná možnost nebude. Zatím nechci přestat kojit. Ale bojím se, aby mi pak netvrdly prsa,když budu mít takovou pauzu mezi kojením.

girll: já řepu dělám a to tak, že ji buď nastrouhám či nakrájím na malé kousky a vařím s ostatní zeleninou.
Nebo ji vařím zvlášť, protože se vaří dlouho, tak půl hodiny. Vařením se z ní neztrácejí vitamíny, takže dobrý.A pozor, nemělo by se jí dávat moc naráz.
agalia, já kojím a dávám tekutiny, ale malý mi za den vypije ke kojení tak max 150, spíš méně.
Dávám z pítka Avent, netekoucí. Kojím dle potřeby 3-5x denně.
Holky, mám dotaz:
1. od kdy jedí děti společně s rodiči? My to máme tak, že krmíme, pak dáme malého hrát a pak my obědváme. On má v době našeho o svačinu, oběd má až v 15... Jak to máte s časy vy a už jíte společně?
2. od kdy dávat snídani
3. jaký rozestup mezi jídly dodržovat? Já mám 3 hopdiny a říkám si, že je to asi moc, že pak obědvá ve tři, což je asi pozdě?