Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?
ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂
kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..
chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕
a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕
ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂
Stručné shrnutí
- Doporučuje se nepřidávat sůl do jídel pro děti do 12 měsíců a nepodávat med do 1 roku kvůli riziku botulismu a alergiím.
- Do příkrmů pro pokročilejší kojence se běžně zavádějí bezlepkové obiloviny (jáhly/proso od cca 4 měsíců podle praxe rodičů), pohanka, červená čočka a luštěniny upravené bez soli; červená čočka se ve vláknech často namáčí 2 hodiny a vaří do měkka.
- Rodiče ve vláknu uvádějí praktické postupy: jáhly se předvaří (spaří horkou vodou) nebo používají instantní jáhlové vločky z DM, kuskus se upravuje „jako rýže“, quinoa se prodává v bio obchodech a rodiče ji zkoušejí jako alternativu obilovin.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu dát dítěti med nebo cukrové pečivo obsahující med?
A: Med se v diskusi doporučuje podávat až po 1. roce věku kvůli riziku botulismu a alergiím; rodiče uvádějí, že někteří dali „medovník“ dříve, ale pediatři i texty v diskuzi varují a doporučují počkat do 12 měsíců.
Q: Do kterého věku se má jídlo pro kojence nesolit?
A: V diskusi rodiče i pediatři shodně uvádějí vyhýbání se přidávání soli do jídel do 12 měsíců; zároveň rodiče upozorňují, že některé komerční skleničky (např. Hipp) mohou obsahovat malé množství soli.
Q: Jak připravit jáhly (proso) pro kojence?
A: Rodiče doporučují jáhly nejprve spařit vařící vodou a následně vařit; instantní jáhlové vločky z DM se vaří jen pár minut a nabobtnají, čisté jáhly bývají po namáčení stále tužší, proto se často spaří.
Q: Jak uvařit červenou čočku pro malé dítě?
A: Postup z diskuze: nechat červenou čočku 2 hodiny namočenou, vařit v neosolené vodě do třičtvrteční měkkosti, pak přidat nakrájené brambory a mrkev, případně zahustit „zámaškou“ nebo připravit „na kyselo“ s trochou mléka a mouky a kapkou octa; do zahušťování rodiče často přidávají i pár kousků párku pro chuť.
Q: Kdy a jak zavádět ryby do příkrmů?
A: Názory se liší: „lékařka v diskuzi“ uvedla, že rybu lze zavést už od 8. měsíce; jiní rodiče dávají ryby spíš kolem 10–12 měsíců (pangasius, losos) a někteří upřednostňují sladkovodní nebo místní ryby.
Q: Jak postupovat při odbourávání nočního kojení?
A: Rodiče doporučují jasné hranice (např. nepřikrmovat před 5:00 ráno), postupné snižování nočních kojení (3→2→1→0), dát větší večeři/kaši, místo mléka nabídnout vodu nebo čaj a být konzistentní několik nocí; první noci bývají obtížné, ale většina rodičů hlásí zlepšení během týdnů.
Q: Mohu dávat sušené ovoce (datle, rozinky, meruňky) a jak je upravit?
A: V diskusi rodiče používají bio datle a rozinky rozmixované nebo nasekané do kaší; někteří dávali sušené meruňky a jablka nakrájené na plátky jako žvýkací pomůcku a doporučují bio varianty bez chemie.
Q: Jaký zdroj vody pro přípravu kaší a lahví je bezpečný?
A: Rodiče v diskuzi převařují vodu z kohoutku při přípravě příkrmů a uvádějí, že kojeneckou balenou vodu (Fromin, Horský pramen) někteří prodavači v lékárně označují jako „nepřevařovatelnou“, ale běžná praxe je převařovat vodu z kohoutku i balenou vodu pro jistotu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Vyhýbat se přidávání soli do jídel pro děti do 12 měsíců.
- Med nepodávat do 1 roku kvůli riziku botulismu a alergiím.
- Jáhly (proso) a pohanka jsou v praxi rodičů dobře snášené obiloviny; červená čočka je oblíbená jako bezsodná luštěnina.
Sporné názory
- Zavádění ryb: některé názory doporučují rybu od 8. měsíce, jiné dělají až kolem 10–12 měsíců.
- Med v domácích cukrovinkách: část rodičů tvrdí, že dává med i dříve bez problémů, jiní zdůrazňují riziko botulismu a alergií a doporučují počkat do 1 roku.
- Komerční dětské skleničky: někteří rodiče kritizují obsah soli v výrobcích (např. Hipp), jiní považují občasný nákup skleničky za přijatelný.
Otevřené otázky
- Jak přesně se liší bulgur od pšenice z hlediska vhodnosti pro kojence (v diskuzi byla otázka, ale nebyla poskytnuta jednoznačná odpověď).
- Zda může ekzém nebo kožní vyrážka u kojence souviset s konkrétním potravinovým alergenem jako avokádo nebo třešně (v diskuzi zůstalo neurčeno).
- Které koření (např. skořice) je bezpečné běžně používat v příkrmech před 1 rokem, protože názory byly rozporné.
Zmíněné značky a firmy
varime-detem, Hami (Nutricia), Hipp, Alnatura, DM drogerie, Country Life, Nutrilon, Sunarka, Fromin, Horský pramen, Hollandia, Olma, Choceňský, Kidiboo, Apetita, Bio Vitek, Interspar, McDonald’s, Kojeni.net
Zmíněné produkty a metody
quinoa, bulgur, kuskus, jáhly (proso), jáhlové vločky, pohanka, červená čočka, zelené fazolky, zelený hrášek, datle, rozinky, sušené meruňky, medovník (recept s medem a „smetolou“/Hera), smetola (Hera), zámaška/zasmažka, parky (párky), instantní jáhlové kaše (DM), ovesné vločky, převařování vody, spaření jáhel horkou vodou, namáčení luštěnin 2 hodiny, vyhýbání se soli do 12 měsíců, zákaz medu do 1 roku, noční odbourávání kojení metodou postupného snižování
Místa a osoby
Bio Vitek (Vinohradská), Pavilon, DM drogerie, Interspar, McDonald’s, Kojeni.net
efkas, ono všechno má svůj čas. kolem půl roku je prcek právě připravený snadno se učit na jinou než tekutou stravu. tím, že jen "pije" - třeba o dva měsíce déle - se ta doba prostě mine a pak už to jde hůř, je tak navyklý jen na mléko, že třeba bude mít problémy s trávením příkrmů, proto ho může bolet bříško. Každý extrém je špatný. Kojit jistě, rok, déle, nevím, ale příkrmy mají krom zajištění dalších živin naučit dítě "jíst".
S ohledem na rostoucí váhu dítěte MM prostě potom už nestačí, musel by ho pít strašný objem, aby ty prospěšné látky v něm stačily - třeba i energeticky - na pokrytí růstu a vývoje. Jistě jsou děti, ktreé kvůůli všelijakým problémům jsou výlučně kojené déle, ale pokud je všechno ok, pak po půl roce už je čas na "jídllo".
ahojte, nedalo mi nenapisat.......... nas drobcek ma zajtra uz 11 mesiacov. Od siesteho mesiaca sme zacali prikrmovat. Hm, ak sa to vlastne tak da povedat, lebo stale sme len na zaciatku. Nejako nam to nejde. Najprv sme skusali zeleninku ale ta u nas vobec nesla, potom s prestavkami znova a znova, skusali sme ovocie a vsetko mozne na "oklamanie" ale nic... mala sa proste stale nechyta ☹ Nastastie vsak kojim a netvari sa ze by jej nieco chybalo, na vahe priberame a kazdy den zaciname odznova - no jedine na co nam otvori usta je chlieb. Ked zaciti zeleninu alebo ovocie tak nula bodov... Tak si proste myslim, ze jej to asi zatial naozaj staci a snazim sa ju nenutit - to mi povedala totiz aj dr. Kazde dieta je individualne a verim, ze tym nic nekazime, ked nenutime, verim, ze pride cas, ked jej to proste prestane stacit a zacne papat...
Pro mě odpověď nemáte?? ☹ Ptala jsem se na zahušťování bramborou - syrovou či vařenou? A kdy jí tam nastrouhat? Díky!
Ještě bych poprosila o název živočišného másla, které není solené 😕 Já mažu občas normálním ABC či ostatními 😅
hanka no daco natom bude ..i to ze pribera je super a verim ze pribera..ale neverim ze ma dostatok zivin a vitaminov ktore v tejto faze vyvoja potrebuje ☹
Ahojte, o par dni nam bude 8. mesiacov a potrebujem radu, ako rozsirit nas jedalnicek.
Nas rezim vypada takto:
cca 6-7 kojenie
cca 8-9 kojenie a potom doobednajsi spanok
cca 11-12 zelenina, masko prip. zltok
od takej jednej spanok
cca 15-16 ovocie
cca 18-19 kasicka
potom kupanie a kojenie
Davam jej cucnut po kazdom prikrme, lebo nevie pit z flasky a ani zo sosaka ... niekedy sa mi podari do nej par ml vody dostat poharikom.
Myslite, zeby som mohla uz aj doobednajsie kojenie nahradit ovocim?? Pripadne ake nove druhy zaradit do nasho jedalnicka?? Uz som zufala, lebo vsetko sa mi zda jednotvarne.
egyptanka ano kludne jej daj ovocie..ale neviem ci davas aj ine tekutiny ako kojenie, ak nie, nenahradzuj kojenie jedlom, ale daj papat najprv a potom ponukni kojenie na smad 😉
a ake nove druhy? o tyzden sa ty jedalnicek moze rozsirit o ceresne, melon ci papayu a teraz mozete mango, avokado, jablcko broskyne, hrusky, banany, nektarinky..uz ma nenapada 😀
a zo zeleninky mozete brokolicu, karfiol, hrasok, por(Od 8m) petrzlen, zemiak, cerv.sosovica, zelena fazulka, spenat od 10m podla mna a mojich zdrovoj inak tu baby davaju od 6m, tekvicka, cukina, cer.paprika od 8m, syr, jogurt, zltok, masko..aj sunku na chlebik ci roztieratelny syr, maslo, uz ma zas nic nenapadne urcite este daco 😅 😀
a ja tiez nechsa nauci na poharik davam pit vodicku niekedy a najprv vobec nechcel a teraz sa rad napije uz si zvykol tak neboj on si ozaj zvykne po case 😉
aha mrkvicka a uhorka cerstva do rucicky som zabudla 😎 a tiez cestoviny ale s tymi som zacala od 8m tak isto s chlebikom a lepkovymi vyrobkami
egyptanka.... roztieratelny syr by som nedavala, ma sa davat az od dvoch rokov... a tiez s cerstvou mrkvickou a uhorkou opatrne (ani postruhane nie). takym malym detom sa ma davat totiz len to, co sa v ustach rozpusti, hrozi vdychnutie... ale kazda mamina si aj tak robi po svojom 😉
mrkvicku samozrejme uvarenu ale nevidim dovod preco nie uhorku ak vie babatko krasne zuvat a kusat? a to ma moj iba dva zubky dole 😝 😀 a ten syr tiez sa moze kludne davat myslim ze baby tu radili lucinu. 😉
rimmel - no jasne, uvarenu mrkvu to hej a ta uhorka... je na tebe (moja mala tiez pekne zuve, ale nevie spapat veci co sa jej v konecnom dosledku same nerozpustia v puse, potom ju napina..., zeby to mohla vdychnut o tom ani nehovorim)
a k tomu syru: myslela som taveny syr nie. sorry, som to poplietla. tavene syry totiz obsahuju menej vapnika a su tam taviace soli, ktore zhorsuju vyuzitie vapnika v organizme - je to humus aj pre dospeleho cloveka, nieto este pre dieta. a Lučina je ok - nie je to taveny syr. aspon pokial viem
rimmel - ale vam uz ide zuvanie urcite lepsie ako nam, my papame fakt len take mikro mnostva a tesime sa ked sa nieco podari dostat do malej..... takze ty musis vediet odhadnut, co zvladne spapat....
jindri ak nastruhas surovy brambor na zahustenie bude sa to dlho varit kym sa to zahusti a zbytocne ak vareny bude to lepidlo, pre dieta je zdrava varianta zemiakovy alebo kukuricny skrob (solamyl) a v neskorsom veku celozrnna muka 😉
co sa tyka surovej uhorky pozor je tazka na zaludok a odporuca sa okolo 10 mes. mala by byt bez supy
roztieratelne tavene syry vobec neodporucam tavia sa vysokym obsahom soli a ani v malej veku jej ho nedama, vhodne su lucina cottage atd
hanka no asi mas pravdu zavisi to od babatka a jasa nebojim vzdy som pri nom ked papa keby daco..uhorku mu davam obcas kruzok osupany do rucikcky a pekne si papka a aj nas nim ponuka 😀
saska: díky moc, já myslela, že solamyl je nějaký sajrajt 😅 Já právě jednou dala nastrouhaný syrový brambor a ne a ne se rozvařit a jak píšeš, vařený, rovná se lepidlo 😉 dík.
jindri - solamyl je obycajny zemiakovy/bramborovy skrob je to prirodne zahustovadlo bez farbiv a konzervantov takze smelo dotoho po roku mozes celozrnnou mukou 😉
dakujem baby.
A moze sa uz jogurt od 8 m. Ja som v tom, ze pri kojenych detoch az od roku.
Mne sa len zda, ze 4 chody denne je na 8 m. vela. Ale vzhladom k tomu, ze malicka ma necelych 6 kg a potrebujeme pribrat tak asi nie.
Este poriesit nieco s tymi tekutinami a bude fajn.
rimmel, no ale vy ste o mesiac starsi. 😉
ale len pre porovnanie ako vyzera vas papaci rezim?
epyt ale my takto papame uz od 7m 😉
rano po zobudeni kojime
o polhodku nato okolo 7-7.30 mame ranajky-kasu alebo ovocie
desiata - ovocie ci avokado ci kusok uhorky ci chlebik s dacim
obed- zeleninovy prikrm ci zeleninovo maskovy
olovrant- to iste co desiata ale jasne nie to iste doslova ale z toho vyberu daco
vecera zase zelen. al.zelen.maskovy
pred spanik kojenie
plus kojenie xkrat cez den
vodicku ponukam v pohari a dakedy si da dakedy nie par duskov..inak iba to kojenie 🙂
ja som začala dávať 3. príkrm až po ukončenom 9. mesiaci 😉
a v pohodičke stačilo, synček priberal, nikde sme sa nemuseli ponáhľať. A takisto sa neponáhľame ani so zaradením 4. príkrmu, ten zaradíme, až keď drobček prejde z 3 na 2 spánky denne.
Samozrejme, iné je, ak dieťa potrebuje pribrať, to by sme zaradili príkrmy aj my skôr.
no nas bol hlados a mliecko mu absolutne nestacilo.nieze by som ho nemala dost ale plakaval mi od hladu a ked sme zacali s prikrmom tak po tom pachtil a papal vseeeeecko a dodnes tak papa 😀 asi bude po tatovi 😝 😀
ahojte maminky, vidím, že máme skoro rovnako staré(mladé) 🙂 bábätká. Ja stále riešim, či nie je aj naša hladná. Máme 3 príkrmy denne, pretože ja chodím do práce a nechcela som jej dať UM. Teraz však už nemám v mrazničke zásoby, takže ak treba, má aj UM, okrem toho doobeda ovocie, obed zeleninka s mäskom, navečer kaša a pred spaním kojenie. No a v noci sa kojííííííííme každú chvílku. A na to som sa vás chcela spýtať - ako vám spinkajú bábätká, pretože naša malá spávala perfektne a teraz sme každú chvíľu hore. A to vždy potrebuje trošku prsník, "pocucká" a spinká ďalej. a takto je to stále dokola.........ja si myslím, že hladná nie je, ale neviem, či niečo vyskúšať alebo čo?
helkaj, zrejme máš pravdu, nie je hladná, možno si len vynahrádza to, že cez deň je s tebou menej, potrebuje ťa cítiť, že si s ňou.
ahoj holky, prosim vas, kdyz jste začinaly s příkrmy, měly jste trápení s bříškem? já mám pocit že nás trápí prdíky.. trápily nás už když jsme byly miminko, ale to byla nakonec kolika, pomohly nám až Probiotické kapky, tak ted nevim, jestli ty prdiky prejdou nebo se budeme trápit a mám prob. kapky zas koupit 😒 doodržuju pokyny, dávám vždy jen jeden druh, žadne alergie v rodine nemame...ale stejne se krouti a pobrekava... jeste me napada, jestli by to mohly bejt i zuby, mozna se nejakej zas tlačí...
Prosim vas poradte mi, ako mam prejst z mixovanej stravy na dalsi stupen...Patka stale z toho napina, ked su kusky v potrave a neviem dokedy este s tym cakat, lebo som citala, ze nie je moc dobre, aby dlho bolo dieta na mixovanej strave. Ale ako to urobit??? uz ma skoro 11 mesiacov a nechce sa mi verit, ze stale nie je pripraveny. Teraz skusam, polku rozmixovat a druhu roztlacit, ale nejde to, on si to vsetko odplace a krmime sa hodinu, su to nervy, urobi si z toho v puse jazerko a nie a nie prehltnut, moze takto prejst kludne aj pol hodina a on len place e neprehltne to ani za nic.
Dakujem za kazdu radu
pavlina vynechavaj zeleninku ktora nafukuje 😉 a ak to nepomoze su to zubky
pimpa - mate cas je zbytocne tlacit na pilu a znechutit mu jedenie, kazde dieta je ine a treba sa tym riadit, podstatne je aby sa napapal kedze ho napina, znamena ze nie je pripraveny, mixuj nahrubo a pomaly prestavaj ale na to ma este dlho casu a rady typu uz musi jest len nemixovane nepocuvaj je to tvoje dieta rob to co mu vyhovuje 😉 ja mixujem aj ked nahrubo dodnes aj ked su tam uz omnoho väcsie kusky ako kedysi a problemy nemame casom to urcite pojde, kazde dieta ma ine tempo a nie je dokonale tak sa mu treba prisposobit, takze nestresu a riad sa svojim synom 😉 nie nazorom ostatnych, oni tvoje dieta predsa osobne nepoznaju..
pavlinasp nepises kolko ma maly mesiacov (ci ste zacali skor od 4 mesiaca alebo od 6ho). kludne to moze byt bolave brusko, ved traviaca sustava si musi zvyknut na uplne novu potravu a jej stav (z tekuteho tuhe), takze urcite nedavaj to co nafukuje, ak este kojis, tiez vynechaj nafukujuce veci a vobec nezaskodi dat biogaia kvapky (na upravu travenia) a aj subsimplex (pomaha stahovat plyny, "pospaja" v crievku vzduch a babo ho vyprdka)

saska nooo alebo tak..ja si to pamatam tak ako ja som povedala ale tvoje dava vacsi zmysel 😉