Vracení daní za manželku, snižování o částku 2070 Kč

fredericka
28. únor 2017

Dobrý den, poprosila bych zkušené účetní o radu. Konečně se nám daří dát dohromady daňové přiznání, ale teď jsme se zastavili na ř.37 - odečet manželky. Citace: "Uveďte částku 24.840 Kč ročně, jestliže Vaše manželka, ..., žije s Vámi ve společně hospodařící domácnosti a nemá vlastní příjmy přesahující částku 68.000 Kč ročně. Jestliže vyživujete ve společně hospodařící domácnosti manželku při současném splnění podmínky uvedeného vlastního příjmu jen několik kalendářních měsíců ve zdaňovacím období, daň snížíte o částku 2070 Kč za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku jste manželku vyživoval."
Já jsem byla do června na mateřské, pak řádná dovolená a od září na rodičovské dovolené. Celkově jsem za rok 2016 přesáhla 68.000 Kč.
A teď otázka. Manžel mě vyživoval část roku - od září do prosince. Můžeme to tedy udělat tak, že manžel nebude odečítat 24 840, ale odečte si jen 16560 (24840- (4x2070))? Nebo to chápeme špatně?
Omlovám se za dotaz, ale fakt nechápeme tuto poznámku ☹

summer2012
28. únor 2017

Nejsem zkušený účetní, ale byla jsem ve stejné situaci, část roku mateřská, část roku dovolená a část rodičák a odečíst si mě mohl až následující rok kdy jsem byla jen na řidičáku, který se do vlastních příjmů nepočítá. Pokud jste za ten rok přesáhla 68000,- tak si nemůže odečíst vůbec nic. Ten odečet platí třeba v případě, že byste za rok nepřesáhla těch 68000, ale vzali byste se až v průběhu roku, takže odečíst by si mohl jen poměrnou část za měsíce kdy už jste byli manželé.

fredericka
autor
28. únor 2017

JJ, to byla taky jedna z variant, co nás napadla. Díky 🙂

linee
28. únor 2017

@fredericka klidne si zavolej na FU, ale ja to resila nedavno. Pokud te manzel vyzivoval od zari-prosince, ale tys od ledna-zari vydelala 68.000, tzn., ze za cely rok 2016 jsi presahla celkovy prijem 68.000 Kc, tak si to odecist nemuzete. Aspon tak mi to na FU vysvetlili. Materska se totiz pocita do klasickych prijmu, takze na materskou nelze odecist. Takze pokud byla tva materska do cervna vyssi nez 68.000, tak tuto kolonku vynech a odecitat muzes az za rok 2017, kdy budes pouze na rodicovske a vedlejsi prijem nepresehne onech 68.000.

summer2012
28. únor 2017

Není zač, my to tenkrát taky hodně řešili 😉 naštěstí manželovi dělají daně v práci, takže to vyřešili za nás 🙂

sara84
28. únor 2017

Pokud jste na materske presahla 68tis nedostanete nic, u platu se pocita vydelek 68tis hrubeho!!!

leena87
1. bře 2017

Pokud jste v tom roce přesáhla 68000 nemáte nárok na slevu. RD se nepočítá...