Vrácení daně za vyživovanou manželku

marketa11112
2. srp 2014

ahoj, chtěla bych se pozeptat. začátkem 2015 nastoupim na mateřskou, později na rodicak. nepresahnu prijmy 68000 za rok -- bude se mi pocitat asi jen 34000 materska + malicka část vyplaty za leden. vim, ze manzel si bude moci na mimco odečítat asi 1100 za mimco každý mesic, pak tedy také slevu na dani za vyživovanou manželku. to je něco malo přes 2000 --- tusim 2070 mesicne. je lepsi odečítat tuto castku každý mesic nebo jen jednou za rok odečíst castku celou? při jak vysokem prijmu je mozne odečítat maximalni vysi odectu? vůbec nevim, jak by musel mit vysoky plat. zda je to třeba u 15000/20000/25000 --- nemam v tomto prehled. pokud by manzel na celou castku nedosahl, predpokladam, ze se mu vrati alespoň většina zaplacenych dani. je t o tak? a kdyby naopak ještě něco zbývalo, je mozne pridat k odectu například zivotni pojisteni, splátky z hypotéky a pod? moc dekuji za odpovedi. 🙂)

lv
2. srp 2014

vrací se 1x ročně, jestli to jde nastavit měsíčně, nevím, asi těžko, když tam je podmínka toho výdělku méně než 68tis ročně /jasně, jak by to zajistili, že/..vždy v březnu, dubnu..
hypotéka a pojistka taky, u pojistky to myslím musí být nad 500kč měsíčně placené..

xpila
2. srp 2014

@marketa11112 Ještě se ti do toho bude počítat dovolená, kterou budeš čerpat mezi mateřskou a rodičákem, tak pozor na to, aby ses tam vešla...

marketa11112
autor
2. srp 2014

@xpila na mateřskou uz prave nastoupim kolem 10. ledna -- takze za ten rok nebudu mit vlastne dovolenou zadnou, mateřskou budu mit necelých 6000 kc, pokud bude vse ok, tak bych nastoupila 6 tydnu před porodem. jinak nevadi, ze se to cerpa az najednou --- korunky budou krasnou financni injekci. ikdyz az za rok. je pak tedy lepsi nechat i odecet na dite az za rok --- jednou rocne? nekde jsem cetla, ze nejdříve odečtou pripadnou hypo ( nyní nemame , ale uvazujeme o male castce do budoucna na predelani bydleni),pak zivotku, pak manželku a nakonec dite ? odecet dítěte lze pry i do minusu dane. dekuji

xpila
2. srp 2014

@marketa11112 Dovolenou mít budeš, protože mateřská se považuje za výkon práce, takže za ní ti dovolená bude nabíhat. A pak se čerpá mezi mateřskou a rodičovskou.

breberka
2. srp 2014

@marketa11112 na tu manzelku se to odecte az najednou pri podani dani....manzelka pro FU nebo manzelovo zamestnavatele podepisuje cestne prohlaseni,ze si nevydelala vic jak tech 68 tis.

breberka
2. srp 2014

Je mi ale divny ta materska za 6 mesicu...34 tis. To je ani ne 6 tis za mesic a ja myslela ze kdyz je materska nizsi nez rodicak, pobira se rovnou ten.....

granda
2. srp 2014

jaká pojistka se do toho počítá???
@lv

xpila
2. srp 2014

@breberka Pokud je mateřská nižší než 7600, tak se může požádat o doplatek z rodičáku do této výše. Ale nemusí...

lv
3. srp 2014

@granda životní pojištění /ne jen na úraz/

marketa11112
autor
3. srp 2014

@breberka jak psala xpila. o navyseni lze požádat, ale nemusi se. ja to neudelam, chtěla bych pak mit radeji vyssi rodicak. to navyseni se stejne odecte od tech 220000, takze pak do trech let dítěte dostavas méně.

marketa11112
autor
3. srp 2014

@granda ještě jde odečítat také penzijko.

betelgeuzz
3. srp 2014

@marketa11112 to je úplně jedno, jestli to necháš odečítat měsíčně, nebo ročně. I při měsíčních odečtech se na konci roku znovu spočítá daň a případný přeplatek dostaneš zpátky. Rozdíl je jen v tom, že buď platíš menší měsíční zálohy na daň, nebo pak ročně dostaneš větší vratku. Co je pro tebe výhodnější, je na tobě.

marketa11112
autor
3. srp 2014

@xpila to jsem nevedela 🙂) dekuji.

marketa11112
autor
3. srp 2014

@breberka o cestnem prohlseni uz vim 🙂) to nebude problém napsat. jen mi stále nejde do hlavy, ze jsem opravdu u nekoho videla, ze si odepisuje slevu na manželku mesicne. ted jsem z toho zmatena 🙂) jak je tedy mozne , ze to tak muzedelat, když tady všichni odpovidaji, ze to jde jen jednou za rok ? je pak tedy vyhodnejsi nechat i odecet dítěte jednou za rok? vim, ze se pak nejdříve odecita vse --- hypo, zivotka, penzijko , manželka a teprve nakonec dite -- to lze az do minusu. ale kdyby to bylo odecitano každý mesic, tak se na prvním miste odecita dite a vse ostatní az jednou za rok. taK pak se zpet dostane méně? moc dekuji.

betelgeuzz
3. srp 2014

@marketa11112 to by ses musela zeptat té dotyčné osoby, jak to myslela. BuĎ to dělá špatně, nebo to nějak blbě napsala a myslela jiný odečet.

marketa11112
autor
3. srp 2014

@betelgeuzz je to mozne, 🙂)

zamilovanadonej
3. srp 2014

@marketa11112 Sleva na manželku v žádném případě měsíčně odečítat nejde, to lze pouze u slevy na poplatníka a bonusu na dítě, nic víc. 😉
Já osobně si nechám děti odečítat jen při podání daň. přiznání- pro mě je lepší jednorázová vyšší částka, než to rozkouskovat. Jinak zda se ti to odečte ročně- nebo měsíčnš je fuk, stále to vyjde nastejno, nelze aby to vyšlo líp nebo hůř.

marketa11112
autor
4. srp 2014

to znamena, ze kdyz pak odecteme vse najednou -- na manzelku tech cca 24000, na prcka za 10 mesicu 11000 a treba jeste penzijko 1200 a nejakou zivotku, dostaneme od statu vse najednou ? klidne nam vyplati teba 40000 najednou? no, to by bylo super. tedy super financni injekce.

masim89
20. srp 2014

Holky, mám dotaz trochu mimo název diskuse. Proč píšete o tom, že se vybírá dovolená mezi MD a RD? myslela jsem, že to navazuje. Děkuji za vysvětlení