Roční sleva na dani. Poradíte?

tercula
9. dub 2020

Ahoj všem. Předem se omlouvám za asi blbý dotaz, ale řešíme to s manželem letos poprvé, tak vůbec nevíme co a jak. Dnes přišla manželovi výplatnice i se slevami na dani za rok. Nějak nám to nesedí podle toho co jsme si doma sami počítali, tak se chci poradit s vámi, pokud je tedy někdo, kdo tomu rozumí 🙂
Manžel má průměrný hrubý plat 73000,-, uplatňovali jsme slevu na mě jako manželku (jsem na rodičáku) takže to je necelých 25 tis, pak na 1 dítě (15 tis) + hypotéku (to nám vycházelo cca 10 tis.). Vráceno dostal manžel čistého ale 35 tis, je to takto v pořádku? Tuším, že se to počítá i podle platu, jsou nějaké maximální hranice, jaká ta sleva může max být, a to my právě nejsme schopni dopočíst. Díky všeeeeem 🙂 P.S. to víte, jsme byli namlsaní, že dostaneme 50 tisíc zpět 😀 😂

vercy88
9. dub 2020

@tercula dite neuplatnuje mesicne slevu? Pokud je zamestnany tak se vetsinpu sleva na deti uplatnuje kazdy mesic nez 1x rocne 🤔

kacca83
9. dub 2020

@tercula A neuplatnuji vám dítě každý měsíc? Koukni na loňské vyplatnice.

miba10
9. dub 2020

@tercula https://www.mesec.cz/kalkulacky/danova-kalkulacka/
Tady si to zkuste spočítat. Ale +- autobus by to mohlo být dobře. Ono se toho do daní počítá víc. Dělali jste si daně sami nebo je dělal zaměstnavatel? V tom je totiž taky trochu rozdíl.

tercula
autor
9. dub 2020

dělal to zaměstnavatel 😉 a to s tím dítětem mě napadlo, protože by to odpovídalo, ale za rok 2018 vraceli daně ještě mě a bylo to za celý rok (syn se narodil 08/18), právě že nevíme, jak nám to tedy počítají, nikdo se nás na nic neptal, dá se to vyčíst podle výplatnice, zda uplatňujeme slevu měsíčně?

tercula
autor
9. dub 2020

edit: za celý rok myslím jakože jsem to dostala najednou v dubnové výplatě 2019 ;)

lenoulinkaa
9. dub 2020

@miba10 výpočet je pořád stejny, ať to pocita kdokoliv.

lenoulinkaa
9. dub 2020

@tercula na pásce musi mit slevu 2.070,- a dítě 1.267,-

miba10
9. dub 2020

@lenoulinkaa Ježíš klídek, neříkám že ne 🙄

miba10
9. dub 2020

@tercula jen upřesním, ptala jsem se protože od spousty lidí vím, že není totéž, když si člověk dělá sám daňové přiznání nebo když mu zaměstnavatel dělá roční zúčtování daně.
https://www.mesec.cz/clanky/vyplati-se-rocni-zu...
Koukni na odkaz, víc se k tomu asi vyjadřovat nebudu, protože tady se člověk nemůže ani zeptat 🙄

j.a.n.i
9. dub 2020

@miba10 No, sice to není totéž, ale částka by měla vyjít naprosto totožná.

miba10
9. dub 2020

@j.a.n.i měla by.

mataharyy
9. dub 2020

@tercula Podle toho co píšeš je ten důvod opravdu ten, že dítě manželovi uplatňují měsíčně, protože kdyby to tak nebylo, tak by to hodilo cca těch vámi očekávaných 50 tisíc. bez dítěte je to oněch cca 35 tisíc...

Jináč ano částka z práce i částka kterou si člověk dopočítá sám by měla být totožná, ale za celou dobu co počítám daně jsem se ještě s účetními v práci nesešla na totožné částce, jak je to možné netuším, ale vždy jsem to měla spočítané správně a vratka v mém podání byla vyšší než u účetní 🙈

janasv3
1. čer 2020

@miba10 souhlas, taky si podáváme DP sami, je to určitě lepší. jednou ročně práce na 2 hodiny max 🙂