Jak vysvětlit dítěti, že ho čeká operace?

mamkamarketa
10. bře 2012

nenasla jsem zadnou podobnou diskuzi.
syn (3r3m) je velmi casto nemocny, ted ho ceka operace nosni mandle. s lekari spolupracuje,kdyz vi presne (hodne dopredu) co se bude delat (odber krve, pichani ucha, vysetreni nosni mandle..) kdyz vi vsechno do detailu (napr.ze mu zalepi ''bebicko'' naplasti s dinosaurem) tak je ochotny spolupracovat. naopak,kdyz mu delali neco vic nez jsem mu rekla,tak byl urazeny a dotceny.
proto se ptam,jak mu vysvelit co ho ceka? narkoza,brani mandle...
predem diky za rady 😉

kammka
10. bře 2012

@mamkamarketa já to malý vysvětlila takhle:
v krčku máš takový polštářek na kterým si ustlali bacílci, pěkně se do toho polštářku zavrtali a nechtěj odtamtud odejít, dělají ti ty nemoci a zlobí a ani léky je odtamtud nedostanou ani čajík, vždycky se do toho polštářku zavrtaj a schovaj, tak paní doktorka rozhodla, že ten polštářek se musí vyndat, aby se do něj bacílci nemohli schovávat...
dostaneš takový sirupek a pak ti dají fouknout do balonku a možžná bude vonět jako vanilka nebo jahůdky a pak se ti bude něco zdát a až se probudíš, tak bude ten polštářek z krku venku...

vzala to v poho...
narkozu měla jahody s vanilkou..
na probouzení ani bolest po výkonu si nepamatuje, pohoda..
hlavně nesmíš dát najevo, že se toho pobytu v nemocnici bojíš ty...

gedren
10. bře 2012

Zeptala bych se v tý nemocnici, jakej přesnej "protokol" mají (jestli přijdete ráno, co předchází operaci, jestli se bude svlíkat do naha, jakým způsobem probíhá to uspávání, jak dlouho tam pak ještě bude hospitalizovanej), a taky bych se vyptala někoho, kdo tu operaci má za sebou, na "pocity" (zda a co po tý operaci bolí, jak dlouho...) no a pak bych mu to prostě popsala přesně podle toho, i s tím, že to všechno nevím a že se necháme překvapit, jak to přesně bude, ale že tam budu s ním/na něj čekat. A samozřejmě se zdůrazněním důvodů, proč to děláte, jaký obtíže by pak měly vymizet apod.

camelinka
10. bře 2012

co vim ,tak me trhali kolem tretiho roku taky nosni mandli(to si nepamatuju) a podruhe kolem 6-7 protoze znova narostla, ale to co pise @kammka se mi libi.Predpokladam ze tam asi budes s nim ne? 😉 Kdyz mu to hezky popises a ze kdyz se vzbudi tak budes u nej tak to zvladne,uvidis. Tak at vam to dobre dopadne a bez stresu 😉

mamkamarketa
autor
10. bře 2012

@kammka jee diky moc, tohle mu reknu. s tim polstarkem to je trefny 🙂 😉 on je desny detailista musi vsechno vedet,vcetne toho ktery tam bude doktor 😅
no prave,ja tohle desne spatne snasim. muz si hraje na hrdinu,ale je jeste vetsi mekota nez ja 😀
takze tohle je na me

katynam
10. bře 2012

Neboj, není to nic strašného. Ale hlavně neslibuj, že ho pak nic nebude bolet. Nám každý říkal, že po odeznění narkozy už bude OK, tak jsme mu to takhle slíbili, ale malého ještě 3 dny hodně bolela ouška..

mamkamarketa
autor
10. bře 2012

@katynam ja vim,ale nechci mu lhat,nebo mu neco tajit. on musi vsechno vedet potom je s tim ''smireny'' a lip to snasi 😉
proto se ptam,jak ho na to nejlepe pripravit.

kammka
10. bře 2012

@mamkamarketa no hlavně bys měla být připravená na to, že probouzení z narkozy může bejt děs...
malá po sirupku byla pěkně kožená, než mu ho dají, dojdi di na záchod, pak od něj nesmíš, bude vláčnej, může bejt neklidnej, bude mít gumový nohy...
pak ji odnesl sanitář na sál, ani necekla, toho momentu jsem se bála nejvíc, ale byla v poho...
potom jak se budila, tak byla stejně jako ostatní děti mimo: ječela, že jí to bolí v krku, že chce pít, kopala kolem sebe, musela jsem ji držet v kleštích, strašný, ale drželo mně to vědomí, že si nebude nic pamatovat. mohlo to trvat tak půl hodiny, pak se vyčerpala a usnula...po probuzenní si stěžovala na bolest v krku, ale usnula.. pak dostala panadol, ten jí pomoh, pít se nesmí tři hodiny po výkonu, aspoň jsem jí utírala namočeným ručníkem rty..
teď povídá, že v nemocnici to bylo fajn, měli dobrou rajskou, všichni tam byli hodný , bylo to tam hezký a našla si tam nový kamarádky.. takže se nebát, bude to v poho.. a to jsme byli v nemocnici v Benešově, která nemá příliš valnou pověst, krom porodnice...

kammka
10. bře 2012

@mamkamarketa no když ho bude něco bolet, dostane dobrej sirupek.. 🙂 🙂 🙂

evaviki
10. bře 2012

@mamkamarketa narovinu.. presne ako pisu baby, neklamat a neslubovat.. a na presny prubeh sa opytaj doktora, aby si to malemu prerozpravala..

mamkamarketa
autor
10. bře 2012

@kammka ty blaho,to jsem slysela s tou narkozou,to bude des 😔
no co ja vim,tak snad muzeme s nim az na sal,az ho uspi (on by s cizim nesel, jsem si skoro jista,ze i pod praskama)
to probuzeni me desi. touzi po jednom auticku celkem dlouho,tak mu ho koupime za statecnost,ale bojim se ,ze po tom probuzeni nepomuze nic 😔

kammka
10. bře 2012

@mamkamarketa po tom probuzení o sobě ještě chvíli nebude vědět, fakt.. bude to pro tebe děsný, ne pro něj.. to dáš...s tím autíčkem to je jasný 🙂
taky jsem si myslela, že se nenechá odnést na sál a čučela jsem teda..v nejhorším mu můžeš nechat dát radši injekci, ta ho oblbne víc...domluv se s personálem, aby to proběhlo ok
třeba by si mohl na cestu vzít plyšáka nebo tak a ty ho doprovodíš až ke dveřím sálu.jestli tě pustěj až na sál, to si nejsem jistá, tam jsou sterilní podmínky...radši s tím nepočítej..

evaviki
10. bře 2012

@mamkamarketa mna po narkoze zaskocilo budenie, aj ked ma dr. varovala, ze sa mykne, takmer mi spadol z toho lehatka.. samozrejme reval jak tur, tak som si ho vzala na ruky, sestra tym padom prinutena vziat infuzku do ruky a klusat za nami.. ale nepovedala ani slovo 😀 na izbe mu dali lieky, tak zaspal.. za take tri hodiny sa zase zobudil, ked moc plakal, tak som sestru poprosila o dalsie lieky, to ho uspalo.. a pak uz bol v pohode, dokonca tak, ze som bola prekvapena, noc uzasna.. cakala som to horsie.. ale bolo by fajn, keby si tam nebola sama, lebo to sa clovek boji odbehnut na zachod, aby sa nahodou neprebral a neublizil si.. ja som mala cely den manzela a prestriedali sme sa...

kammka
10. bře 2012

@evaviki
@mamkamarketa jj, noc byla naprosto ok, spala durch..

kammka
10. bře 2012

@mamkamarketa fakt neboj, jde jen o mandle.. mám spolužačku ze střední, která má osmiletou holčičku s vrozenou vadou na noze.. má před sebou letos 13.operaci.... operace na několik hodin.. mně by trefilo... no oni to nějak dávaj, někdy hůř, někdy líp.holka je v péči psychologa..tohle jsem si říkala celou dobu, než byla malá v poho....že tohle je brnkačka, že to dáme...

hojda
10. bře 2012

Prodává se super knížky návštěva u dr., zubaře, ve školce i nemocnice. Taky nás to teď čeká, jdeme na kýlu, ale řešíme to naštěstí jednodenní chirurgii, takže v nemocnici nebudeme přes noc. Jinak mandle jsou operovat nějak šetrně laserem za cca 12 tisíc myslím.

hojda
10. bře 2012

https://www.modrykonik.cz/fotoblog/hojda/album/...

U nás je taky lepší říct mu jak bude vše probíhat.

mamkamarketa
autor
10. bře 2012

@kammka ja vim,ze to moc prozivam.moji mame trhali krcni madle zaziva (zadny oblbovak nic) a to mela ''protekci'' no a mamka mi jeste rikala,jak v 80tych letech trhali nosni mandle brachovi,taky zaziva a mama mu musela drzet hlavu 😔 ☹ to bych v zivote nedovolila ☹
ale proste je to moje dite a jeho prvni zakrok v narkoze,tak se bojim 😔

kammka
10. bře 2012

@mamkamarketa to je jasný, budeš se bát vždycky, kdyby byl v narkoze stokrát, ale to se nestane....já se taky bála... 😉
za komanče byl na mandlích i můj muž.. bohužel víc lidí naslibovalo holce zmrzku po operaci, hahaha, ta se dávala na krční, holt po výkonu bez narkozy jediný pozitivum..takže madam se dožadovala zmrzky... no ani nevim, jak jsem jí to vysvětlila...

mamkamarketa
autor
10. bře 2012

@hojda dikyza odkaz 😉 asi poridim vsechny 😅 prave,ze ten muj kluk je desny detalista,vsechno musi vedet. doktory rozlisuje podle pristupu a podle odmen co dostava 😅 (nejhure je na tom pohotovosti,tam davaji ''jen'' omalovanky,ale suverene vede laborator,kde berou krev,tam davaji lizatko se zvejkou a naplasti se zviratkama 😅 )
jdeme na laser, ale stoji ''jen'' 5000

mamkamarketa
autor
10. bře 2012

@kammka tak zmrzku asi v tasce mit nebudu 😅 ale on zmrzlinu neji,tak je to fuk 🙂

mamkamarketa
autor
10. bře 2012

@kammka ja bych nedovolila,aby nekdo na nej sahal bez narkozy, 😔

kammka
10. bře 2012

@mamkamarketa to už se teď nedělá...

mamkamarketa
autor
10. bře 2012

@kammka ja vim,jeste ze ziju v dnesni dobe...muselo to bejt desny

kammka
10. bře 2012

ani bys s ním nemohla bejt v nemocnici, ale bylo to normální, taky bys to přežila..stejně jako tto, že bys po porodu viděla dítě jen na kojení a to zabalený do zavinky...holt byla jiná doba, vždycky bych sekla po čuni každýho, kdo mele o tom, jak bylo za komančů fajn... teď to teda není lehký, ale neměnila bych ani omylem.. 😉

crca
11. bře 2012

@mamkamarketa my teda na mandli nebyli,ale ve 2 letech byl kluk s pupeční kýlou,taky jsem se toho strašně děsila,ale ani nedostal oblbovák a už mě ho vzali,ani nestihl zakviknout a najednou přišla sestra,že už spinká 😀 Po probuzení teda pohoda,jen brečel,že chce jít za babí a pořád se obouval,nejhorší bylo teda to pití,že nesměl 2 hodiny po narkoze a vysvětlujte mu,že nesmí 😒 Venku na padnutí,a vlastně pil naposledy v 11 dopoledne,měli jsme to teda "ambulantně"takže šel spát, a když se vzbudil,tak jsme jeli,přijeli jsme tam na půl 3 a v 5už jsme byli doma,jsem si myslela,jak bude chudinka hotovej a prd,musela jsem ho krotit 😅 ,jakoby se nic nedělo.V noci teda jen párkrát zakňoural aui,jak se přetočil na bříško,ale spal celou noc.Na noc jsem mu dala Nurofen a druhý den jakoby se nechumelilo 😉 Ale syn je taky hrozný detailista a musí o všem vědět do předu 😅 Držím palečky,ale oni ty děti to zvládají líp než my 😉

mjanca
11. bře 2012

@mamkamarketa taky jsme byly na trhani nosni mandle. Jsem strasna cita, takze jsem se toho strasne bala. Lucce jsem vysvetlila, ze ma na mandli bacily a ze je pojedeme do Prahy nechat vyndat, ze bude foukat do balonku a hned usne (to se se mnou dohadovala, ze se stejne vzbudi 😀), ve spanku ji to udelaji a az se probudi, tak bude oskliva mandle pryc a pojedeme domu a doma bude jist jen zmrzliny, a protoze je casto neji, tak se na to snad i tesila. Jela do Prahy uplne v klidu, nebala se, pri foukani do balonku plakala, pry je to neprijemne, ale do pulminuty spala. Pak jsme odesli, to bylo pro mne hrozny. Meli jsme prijit za pulhodky, asi po 25 min. jsem ji slysela jak se probouzi a kasle. Mela jsem ji na kline, ale nevnimala, byla omamena, hodne kaslala a nechtela mit kanylu, to byl nejvetsi kamen urazu. Daly ji neco na zklidneni kasle a sundaly kanylu a bylo lip. Za hodinu a ctvrt jsme odjizdeli domu. Ale.... Lucka asi necekala, ze to bude takhle strasne, az domu se na mne ani jednou nepodivala ☹, hodne ji bolelo brisko a v krku, asi 2 dny se ke mne takhle chovala ☹. Nejedla, moc nepila, jen na tu zmrzku se nechala nalakat. Priste bych asi varovala dopredu, ze ji bude 1 den jeste bolet v krku, mozna by to zvladla lip, nevim. Boli to pry jako silna angina. Lucka na to netrpi, takze to nezna, jak to boli. A dr. rikal,z e je lepsi, kdyz ty deti po narkoze zvraci, ze je pak neboli tolik brisko. Jinak Lucka si na to uz ted nevzpomene, asi mesic po tom vsem rikala, se ji nelibil ten balonek, ale o tom, ze kaslal po probuzeni nebo ze ji bolelo v krku ani slovo. Drzim palce, zvladnete to!

mamkamarketa
autor
11. bře 2012

@mjanca ahoj,
no toho presne se bojim. ja kdyz mu neco nereknu,tak je urazeny a dotceny. citi se ukrivdeny 😔
anginu ma ted,takze asi vi o co jde. no holt musim to vydrzet,a rict mu vsechno dopredu ☹

mjanca
11. bře 2012

@mamkamarketa rekni to dopredu, bude to lepsi, zkus mu vysvetlit, ze mu na to bude pomahat studene. Lucka se nikdy na nic ukrivdene necitila, ale ted to byl mazec, podcenila jsem to a jeste ted jak o tom pisu mam slzy v ocich. Ale slo jen o 2 dny, pak uz dobry.

mamkamarketa
autor
11. bře 2012

@mjanca on prave,kdyz vi vsechno,tak je s tim smireny. jednou jsem udelala chybu,ze jsem rekla,ze se jen podivaji do ouska. no a oni mu ousko pichali. potom byl urazeny a dotcenyl 😔 on to ma v povaze. je to strelec, maji desny smysl pro fair-play. a je to pravda. kde ste byli v praze?

cherub
11. bře 2012

@mamkamarketa ahoj, nás taky čeká operace, dcera v té době bude mít cca 5,5 roku a všichni mi radí ji to nějak vysvětlit, ale tak maximálně den nebo dva dopředu... aby po tom dítko nemělo čas na to moc myslet a zkoumat, aby nestihlo mít strach... já vůbec nevím, jak to budu praktikovat, dcera je hodně citlivá, špatně snáší i odběry krve, má toho hodně za sebou...

když šla poprvé pod narkozu, tak mi pomohly sestřičky, já ji nejprve řekla, že ji jen píchnou a ona pak usne a nebud nic vědět, jak se vyspinká tak bude dobrá 🙂 bála se toho píchnutí samozřejmě, ale sestřička ji povídala při zavádění kanyly o tom, že ji dají do ruky motýlka a po tom ho budou krmit dobrou šťávičkou, po které pak bude spinkat i ona i motýlek... no samozřejmě při akci řvala jak tur, ale pak už to bylo dobré. Mohla jsem s ní být až do úplného usnutí na sále, takže mě měla pořád po ruce a když se probudila, tak byla v pořádku, jen trošku unavená, ale ještě se 2 hoďky prospala a bylo to za náma. Nejhorší pak bylo ji udržet 2h bez pití 😅