Skafocefalie a jí podobné

hankazamecnikova
6. pro 2010

Skafocefalie neboli sagitální synostóza (lidově loďkovitá hlava) je choroba, při které srůstají například švy na lebce. Z kranyosynostóz je nejčastější, ale i tak není moc častá, za rok se s ní rodí asi 50 dětí a asi proto se o ní příliš nemluví a nepíše. Zakládám proto tuto diskuzi, pro maminky, jejichž dětem byla tato nebo podobná diagnoza stanovená a umírají strachem, co s jejich drobečkem bude. A taky pro nás, které jsme si tím vším už prošly, popovídejme si o tom, třeba právě tak pomůžeme ostatním!

golymetr
7. únor 2017

@lucy8862 to věřím já si tím prošla v roce 2015 malej byl operovanej ve 4 měsících, u nás to šlo rychle v lednu Motol Krasničanova hned objednání u neurochirurgie a v březnu operace kterou nám jednou posouvali kvůli nachlazení ale jen o týden. U našeho malého stačil rentgen žádné CT.

lucy8862
7. únor 2017

@golymetr nám řekla, že bud rentgen, ale že to je 50 na 50 a pak stejne CT, pokud by to nevyšlo...takže radši chceme jit hned do CT, at ta zatez je jen jednou..

musi tim prave ten srust potvrdit..

tak hlavne ze uz to mate za sebou! a je vsechno v poradku

golymetr
7. únor 2017

@lucy8862 Péťovi ten srůst nebyl na rentgenu vůbec vidět až při operaci to doktor viděl už mu to utlačovalo mozek, snad se i u vás vše vyřeší rychle nechápu toho neurologa vždyť by mu to čas nezabralo vypsat žádanku a i objednat dítě na CT. Čím dřív bude dítě operováno tím líp vše snese, náš Péťa ani nemusel mít ochranou helmicku aby se neuhodil.

pmaja
7. únor 2017

A nejblizsi jinej dr je moc daleko.? Vubec sem netusila ze jsou tak malo. Nam nedelali ct ani rtg, mela to pry ukazkovy, i ten hrebinek jak ty kosti srostly byl pry jak z ucebnice, takze my 'jen' cekaly 14dni po objednani na antropo a 14 dnina neurochirurga a pak 8tydnu na operaci. Uz jsem byla silena z toho cekani. Ale nikdo mi nerikal ze by uz mela mozecek utlacovany. I Krasnicanova rikala, ze to bude zatim 'jen' kosmeticka operace (na konci jsem si rikala ze uz to tak byt ani nemuze, jak mela sisatou hlavu a vyklenuty spanky). Umim si to predstavit, sama mam jeste dve deti, ale asi bych udelala rod.vylet jinam k dr. Tatka muze vzit prvorozeneho nekam ven a ty muzes jit v jinem meste k dr. Pak treba cukrarna, at ma dite pocit ze to je vlastne prima den. Takhle jsme to delali my.

lucy8862
7. únor 2017

@pmaja 50km ale rada podstoupim..my nemame ten vrchni sev..tak to neni 100% :(

evrynka
7. únor 2017

Nám dělali CT ve Zlíně v 9 měsících a anesteziolog rozhodně nechtěl uspávat kvůli pár vteřinám. Nástup ráno nalačno, potom malou oblbli kapkami. Musela jsem jí u CT přidržet ručičky, protože se jí moc líbilo to červené světýlko 🙂 Ve 13 hod odchod domů. Takže to jde. Potvrdili nám srůst koronárního (ten na čele) švu. Teď máme za sebou 2 operace v Ostravě, remodelaci čela a nadočnicového oblouku. Poprvé jsem si u lékaře stěžovala v 6 týdnech, že se mi to "nezdá". Neuroložka vůbec nepoznala správnou diagnozu. Já jsem o této vadě neměla ani tušení a proto nám to trvalo tak dlouho.

evrynka
7. únor 2017

Nechci strašit, ale malá taky měla jakoby vystouplé čelo. Tedy vlastně půlku. Postupně se jí křivilo i líčko a měla rozdílné oči. Operace proběhla v 11 měsících a druhá ve 14 měsících, bez nošení helmičky.

lucy8862
8. únor 2017

@evrynka no podle skenu z ostravy se mu to taky horsi..a jedno ocicko zacina byt i viditelne mensi.. 2 operace? proc?

evrynka
9. únor 2017

@lucy8862 Ty rozdílné oči mají i nějaký svůj název. Je to prý typické pro srůst. Říkal docent Lipina. Ale už si přesně název nepamatuji. Tak pokud máte skutečně srůst, tak je jasné že se tvar horší. Když jedna část lebky drží na pevno a druhá roste správně.
Ale znám i děti, co mají rozdílné oči a srůst nemají 🙂
Taky nechápu problém s CT. Já jsem dost naštvaně naběhla na neurologii, že docent Lipina vzkazuje okamžitě nástup na CT. Dokonce jsem si je vynutila dvě, abych mohla poslat na více nemocnic. A vybrala jsem si podle toho, kdo měl rychlejší termín.
Tak ať Vám dají žádanku v Ostravě a zařidíte si CT sama, tam kde Vám to pasuje.
Na kontrolním skenu 2 měsíce po první operaci se nám vlastně vůbec nezměnil tvar lebky. Nějak se jim to v Ostravě nezdálo, tak nám navrhli zase operaci. Prý ať se rozhodneme sami, jestli hned nebo počkáme, co se bude dít dál.
Když jsem si představila tu hrůzu, kterou musíme zase zažít....tak se mi moc nechtělo. Ale nakonec mě pan docent lehce přesvědčil a jsem mu hodně vděčná.
Za 2 měsíce po operaci naší malé lebka zase srostla, takže se to muselo udělat znovu. Na to přišli, až když hlavičku otevřeli.
Za 14 dní jdeme na další sken do Ostravy, tak snad bude všechno v pořádku. Mozek už jsme sice měli utlačený, ale vývojově to nemělo žádný vliv.
Malá je zdravá, šikovná a občas pořádně divoká 🙂
Pokud chcete pošlete mi foto do zprávy, klidně i sken z Ostravy.
P.S.: Podle tabulky nám vyšlo, že jsme v zelených číslech. Takže prý žádná deformita 😒 a přesto to tam bylo...

pmaja
10. únor 2017

@lucy8862 jak jste dopadli u toho nevrlyho neurologa ?

lucy8862
10. únor 2017

@pmaja na ct jdeme 20.2. nastupujeme 19.2. do nemocnice a rano v 8 to udělají, pak se vyspinká a prý snad po obědě se půjde domů..ale komunikuje s ním manžel..ale co říkal, tak že snad se i tak jako ne úplně omluvil..jakože to chápe jako z mého hlediska..

pmaja
10. únor 2017

@lucy8862 tak hlavne ze se to hybe. Dr.mel asi strach,kdyz tam nejde .'hystericka' matka ale chlap.... tak budu druet palce aby to slo rychle a meli jste to za sebou. At uz operaci nebo nepotvrzeni srustu.

lucy8862
10. únor 2017

@pmaja dekujeme..no ja uz tam nejdu..nebo max. s nim..

pmaja
21. únor 2017

@lucy8862 tak jak jste dopadli na ct?

lucy8862
27. únor 2017

@pmaja ahojky, tak ct dopadlo dobre..svy jsou jen zuzene, ale ne srostle..takze muzeme jit s klidnou hlavou do helmick,y kterou si ale budeme muset zaplatit s nejvetsi pravdepodobnosti..

a to celicko vyboulene ma podle doc. Krasnicanove kvuli tomu, ze mu srostli v nepomeru celni kosti..proste ne v pulce, ale nekde na strane..a teda byla hodne prekvapena, pac rikala, ze si myslela, ze tens rust tam na 98% bude..ze nas bude ukazovat :D

pmaja
27. únor 2017

Jo ona ma rada ty netradicni deti z tech 'jinejch' nas zas vsude probira,protoze ja mam vetsi hlavu nez manzel-to se prece nenosi. Mam stejny cefalicky index jako mala,to se vidi jednou za deset let. A ted je zazrak ze z uzke hlavy mame kulatou....vzdy kdyz tam dojde pripadam si jako velky exot. Nic normalniho.
Tak hlavne ze muzete mit helmu a ta to srovna....i kdyz operace je hnus tak mozna je to rychlejsi nevim jak ktere dite funguje s tou helmou....my bojujeme i s blbou cepici....drzim palce

svetlanalana
27. únor 2017

Holky, byli jsme s malym v Ostrave na konzultaci u pana docenta Lipiny a diagnozu skafocefalie nam potvrdili a rovnou nam urcili termin operace - 5.4. Rodzhodli jsme se pro endoskopickou operaci a naslednou lecbu pomoci helmy. Bude to dlouha cesta, ale zvladneme to. Ulevilo se mi, protoze uz vim presne, kdy to bude. Kdyz clovek nevi, na cem je a co ma ocekavat, je to tezke. Mam strach z toho, co bude a je mi to lito, ale take se snazim byt silna

pmaja
27. únor 2017

@svetlanalana nevim jak probiha ta vase operace,my mely klasickou operaci. Ale je to,alespon u nas, jen tyden v nemocnici. Dva tri dny jsou osklivy,ale pak je to dobry. Ber to,ze je to potreba aby byla jednou v pohode, ber to jako ze jde na plastiku,my ji meli k prvnimu svatku. A na plastiku dnes chodi kde kdo 😉

lucy8862
27. únor 2017

@pmaja ale nechat ho operovat kdyz to neni nutne taky je blbost..

pmaja
27. únor 2017

@lucy8862 to taky netvrdim. Kazde ma sva pro a proti. Dulezite je,ze resit se to da a nemusime koukat jak se ze zdraveho dite stava neco,diky utisku mozku, na co nechci ani myslet.

lucy8862
27. únor 2017

@pmaja no vsak😉

eldudova
3. bře 2017

Ahoj holky!potrebuju poradit! Mam dcerku 3tydny po operaci skafocefalie. Ma skoro 5mes.,zacli jsme polehoucku s prijrmy a nemlecnou ryzovou kasi.mala se me ze dne na den osypala.potnicky to nejsou,ty uz mela a poznala bych je.volala sem mudr. Ta rikala,ze to muze byt reakce na narkozu a atb,co mela v nemocnici. Nebo se ji rozjizdi atopak,popr.reakce na prikrm.mela ale jen mrkev a tu snasela dobre.pak brambory a druhy den vyrazka.ty jsem vysadila a dala zase mrkev,ale vyrazku ma uz tyden.Nemate s tim nekdo zkusenosti? Vyrazka vypada jako male cervene,loziska,trochu suche,jak papirova kuze.lokty,zada,zadecek a trosku hlavicka zezadu a tvare. Diky za vase zkusenosti!

pmaja
3. bře 2017

3tydny po operaci je dlouha doba na reakci z operace a medikamentu.....mrkev a brambory nejsou typickymi alergeny. to je divny. podle lozisek bych rekla ze je to ekzem. zkus dat fenistil kapky. ten by alerg.reakci potlacil. jinak bych vyrazila na kozni pac tva mudr se nezda jako uplny expert....reakce za 3tydny fakt blbost

eldudova
3. bře 2017

@pmaja ja myslim,ze mam mudr dobrou.malou nevidela,protoze jsme odjeli na tyden mimo prahu na przadniny.tak jsem to konzultovala jen po tel. tak telo se cisti dlouho,tak nevim jak to ty miminka maji.ja si davam taky dietnejsi stravu.zkusim jeste vykoupat v hermanku.a popr.ten fenistil.jinak mala se ma k svetu,usmevava,bez teplot,apetit vic nez vyborny🙂 zkousela jsem bepanthenol a nic,ani bioderma atoderm nepomohla (a to nam vylecilo potnicky napr.)

pmaja
3. bře 2017

@eldudova nam se po operaci,resp v dobe pobytu v nem.udelal bily lem na nehtikach. takovej predel zivota pred a po. jinak byla srajda z atb a opruzenej zadek ale zadna reakce za tak dlouhou dobu. ani ja nemela po operacich nikdy nic za tak dlouho. ale uz jen podle mist kde mate vyrazku by to sedelo na ekzem.

evrynka
4. bře 2017

Nám se objevila taky vyrážka. Asi až cca po měsíci po operaci. Mudr říkala, že to vypadá jako rozjíždějící se atopický ekzém. Prý je to skutečně důsledek operace - dítko má po dávkách atb, narkóze apod. oslabenou imunitu a taky je velký spouštěč STRES. Děti to velmi vnímají. Měla to hlavně na zádech. Zhoršovala nám to broskev a maliny (měla v té době rok a půl).
Ještě 3 měsíce potom měla malá i zhoršené jaterní testy, taky důsledek narkózy.

Chvilku jsme se vyhnuli potravinám, které to zhoršovaly. To jsem vypozorovala.
Mazala jsem několikrát denně LIPOBASE. A začala používat kosmetiku LINOLA pro atopiky. Pozor na koupací olej, prý štípe v očích.

Naštěstí nám to časem přešlo samo.

eldudova
4. bře 2017

@evrynka lipobase a balmandol nam doktorka predepsala uz na prvni kozni vyrazky kdyz byla malinka.kamaradka mi doporucovala tu linolu na koupani.jaky typ te Linoly uzivate prosim (a na mazani nebo do vody pri koupani?) akorat mame vse v praze,jsme ted u babi a dedy na vesnici.ale vracime se v pondeli.

prikrmy jsem prozatim vysadila,nechala jen na noc nemlecnou ryzovou kasi od nutrilonu pro alergie v rodine.(byla zvykla obcas na UM ha nutrilon).jinak jen kojeni dokud se ji to nezahoji.ja mam dietu,odbouravam sladke..

mam tu pouze bepanthen,na obliceji se ji to po nem zlepsilo,tak zkousim mazat lehce zada a ty lokty.a koupat v hermanku. Doufam, ze ji to taky brzo zmizi a bude mit klid.

yasmi111
16. bře 2017

ahoj holky, nasi holcicce je pul roku a od narozeni ma vyrazne celicko a hlavinku nekulatou, spis uzsi a delsi, prikladam foto.
pediatr nikdy to neresil, ja ale narazila na vasi diskuzi a mam strach, jestli nejde o skafocef.
Velkou fontanelu ma porad. tu kolmou na celo nahore na hlavince nenahmatam (nevim zda to vubec jde?) Co myslite, muzeme se rovnou objednat na spec.vysetreni? nebo resit s pediatrem?... :( jsem z toho moc vydesena :(

eldudova
16. bře 2017

@yasmi111 ahoj Yasmi,
Jestli to pediatr neresil do ted objednej se do Motole sama at mas klid.na detskou neurochirurgii.je tam spesl obor Kraniometrie,kde meri pomery hlavicky a neurochirurg vyjadreni z kraniometrie potvrdi nebo vyvrati.mam i na je cislo,pokud nenajdes na netu.tak mi napis zpravu jestli budes chtit.kolik je male mesicu??

pmaja
16. bře 2017

@yasmi111
podle tvaru to neni zcela typicka lebka,ale bez kraniometrie ci ct ti nikdo nerekne diagnozu.
kraniometrii dela doc.Krasnicanova na antropologii v motole,ale nemyslim si ze bez doporuceni vas vezme jen tak. muzete ji treba poslat fotky a konzultovat zda detskeho pritlacit k napsani doporuceni/zmenit rychle za jineho. cim driv se pripadny problem resi tim lepe pro dite i vas.
Rozhodne bych to neresila rovnou s neurochirurgem. ten si s tim bude vedet rady az po merenich a vysetrenich.....
vsechny kontakty kze dohledat na strankach Motola