Trvale zvětšené krční mandle. Máte někdo takové díte?

karotky
11. pro 2009

Ahojky,
má někdo dítě,které má trvale zvětšené krční mandle?
Od letošního května chodíme každý půlrok na kontrolu nosní mandle(občas máme problémy s dýcháním v noci a hlavně při nachlazení-chrápání,občas zástava dechu)a teď v prosinci mi dr. na ORL řekla,že má i zvětšené krční mandle.Nikdy jsem se na to nezaměřovala a vcelku mě vyděsila tím,že se odstraňují i proto,že vadí při polykání a dýchání.S tím zatím problém nemáme,ale docela ráda bych věděla,jestli se ty mandle(jak krční,tak i nosní)s přibývajícím věkem/růstem těla,"zmenší"?
Jinak ATB jsme měli jen jednou a jinak míváme občas jen zánět nosohltanu. 😉
Já jsem se na to zapomněla zeptat,tak se ptám touto cestou.
Díky za odpovědi 😉

leka323
10. bře 2010

No, pokiaľ si dobre pamatám, tak výsledky z odberov nesmú byť staršie ako týždeň... ☹ a výsledky z anesteziol., tak tu správa platí dlhšie.

jazminn
23. bře 2010

25.apríla som objednaná s 5ročnou dcérou na krčné do Humenného vyberať nosnú mandľu. Má jej to robiť MUDr.Husťak z Vojenskej nemocnice v Košiciach, ktorý to tam chodí robiť v sobotu. Máme prísť v piatok okolo 13 hod. a v sobotu, že poobede domov. Nemáte niekto skúsennosti, kto tam bol. Aké ste robili predoperačné vyšetrenia?

petikd
23. bře 2010

Ahojte
Mne sa krčné mandle nezmenšili,mala som ich od detstva obrovské.Nakoniec som ich bola dať v lete vybrať ako 23 ročná 😉 ,lebo mi neskutočne vadili a rok predtým som bola každý mesiac chorá.
Teraz riešime môjho syna.Zdedil po mne veľké aj krčné aj nosné.V noci chrápanie,prestávky v dýchaní,ale sa nám zdá,že aj slabšie počuje.Krčný pozrel a hned povedal,že musí jedna nosná von,lebo má ju narastenú do 4 stupna.Tak sme mali ísť v decembri,ale na preoperačných sa zistilo,že má poruchu zrážania krvy,muselo sa najprv vyriešiť to.No nevyriešilo sa,tak nám povedali,že mu môžu vybrať,ale musí sa mu pretým podať plazma.Boli sme sa objednať a primár v PP nás poslal do Košíc na konzultáciu,lebo čo ked mu u nás vyberú a niečo nevyjde,tak by ho museli prevážať 😒 Tak ked v Košiciach povedia,že mu vyberú tam
No a od leta má malý veľké aj krčné,s doktorom sme sa zhodli,že kým mu nerobia problémy nevyberieme.Ked bude väčší,tak áno,lebo z vlastnej skúsenosti aj zo skúseností iných ludí,poznám aké problémy môžu mandle spraviť,ale kým to nieje nejako extrémne nutné tak nie

Karotky ale mojej mame sa zmenšili 😉 teda

leka323
23. bře 2010

Jazminn, my sme boli v HUmennom už dvakrát, ale syna operoval Prešovský dr., potrebovali sme rozbor krvi, moču, kardiol. vyš. - EKG, a anesteziolog. vyšetrenie.

jazminn
24. bře 2010

leka 323: prečo ste boli dvakrát, akože s obidvoma synmi? A ako to robil v plnej narkoźe, a ako dlho ste tam boli? My mame prísť v piatok poobede a že v sobotu pôjdeme domov. Moja dcéra je strašný bojko, a lekárov sa bojí strašne. Tá sa tam oplače, ja už odteraz nemôžem kôli tomu spať.

ivankaalenka
24. bře 2010

Moja mala ma tiež velké krčné a ideme teray na ORL kvoli nosnej, lebo chrápe a chcem to riešiť. S jedenim problémy máme, však som to v iných témach písala a neviem či to je krnými mandlami alebo to má po manželovi...

strapco13
24. bře 2010

baby..pokial su u deticiek zistene zvacsene krcbe mandle a nosna mandla /ta je len jedna 😉 /..a maju deti problemy..t.j. casto chore, porucha sluchu, porucha v hltani, poruchy dychania ako chrapanie a apnoicke pauzy..t.j, ze sa dieta niekedy nenadychne..tak doporucujem operaciu: zmensit nosnu mandlu /ta sa neda vybrat cela/ a zmensit krcne mandle, pokial sa nedokaze vytermi, ze musia ist cele von a vysledky ako ASLO, LATEX, CRP su v norme.
U malych deti robia velke krcne mandle mechanicku prekazku ale mozu byt zdrave..vtedy sa pri operacii len zmensuju a tym padom sa ponechava ich funkcia v imunite.

leka323
26. bře 2010

Jazminn, my sme tam mali byť v stredu poobede do 13-tej, vo štvrtok bol ten zákrok a v piatok ráno sme mohli ísť domov. Starší syn mal vyber. nosnú mandľu tu v PO, a s mladším synom som tam bola dvakrát, ale to po roku a pol, lebo predtým mu zmenšovali tú nosnú a teraz sme boli zmenšovať krčné. Takže preto dvakrát, sa neboj. 🙂 A prvýkrát s tým mladším som tiež bola na 3 dni.

leka323
26. bře 2010

A ešte to bolo v narkóze.

jazminn
26. dub 2010

Ja som bola tento víkend s 5 ročnou dcérou vyberať nosnú mandľu v Humennom.Prišli sme v piatok poobede a v nedeľu po vizite nás pustili. Robili jej to v plnej anestéze. Trvalo to asi 15 minút potom sa začala preberať, vôbec nepľula ani nesmrkala krv, ešte trošku pospala a bolo dobre. Na obed už papala polievku. Musím pochváliť kolektív oddelenie v Humennom pod vedením primára Hriseňka, super sestričky aj doktori a prijemné prostredie 🙂 Robili tam aj krčné mandle, nosné prepážky, operaterom bol plk.MUDr.Husťák z vojenskej nemocnice v Košiciach.

zaninka33
21. dub 2012

ahojte vsetci 🙂 mam 3 rocneho syna a mame ist na vyber nosnych a zmensenie krcnych mandli.. no mam obavy. bojim sa toho, lekari nas posielaju uz v pondelok mame ist na zakrok. mal dvakrat laringitidu. mava zapchaty nos, nevie dychat. ale len cez zimu to ma. chrape ked je chory a skripe zubamy v spanku.. poradte mi co mam robit,prosim.... ☹

lenkoponka
21. dub 2012

@zaninka33 ahoj nemaj prosim vobec z toho take obavy, po vybere nosohltanovej mandle a zmenseni krcnych prestane syncek chrapat a aj skripat so zubami, urcite sa mu vyrazne polavi tym, ze sa mu uvolnia dychacie cesty, netvrdim, ze nikdy nebude chory avsak chorobnost sa s velkou pravdepodobnostou znizi, ak ti mozem poradit snaz sa utlmit v sebe stres a ozaj najlepsie co mozes spravit je zakrok podstupit a do tyzdna az 10dni ste uplne fit, deticky to znasaju bravurne, castokrat lepsie nez dospeli 😉 drzim palec

zaninka33
22. dub 2012

ahoj lenkoponka, velmi pekne ti dakujem za radu, hned som pokojnejsia a rozhodnejsia.... dakujem moc 🙂

strapco13
22. dub 2012

@zaninka33 pozri moj fotoblog..clanok o nosnej mandli..nech vies co vas caka a co potrebujete po operacii
plus kedze je zakrok aj na krcnych mandliac..kasovita sterava ktoru nemusi dlho zut a mat preistotu lieky proti bolestiu..zaberaju vacsinou bezne detske lieky
deti tento typ operacie zvladaju velmi dobre, niekedy je najvacsim problemom udrzat ich v klude, lebo im nic nie je a nechapu preco maju byt zavreti doma 😉
deti to znasaju naozaj velmi dobre..neboj sa 🙂

sumienka8
6. únor 2013

ahojte, moja dcera Lili je 5 den po operacii.nosne von a krcne zmensene.v piatok ju operovali v sobotu sme isli domov.operovali ju v BB.bez teploty zatial...chrapanie ustupilo..papame mixovanu stravu.kontrola o 2 tyzdne.este mame povlak na mandliach.

zuzimia
6. únor 2013

My sme absolvovali vyberanie nosnej mandle a ymensovanie krcnych so starsou pred 3 rokmi a teda fakt to stoji za to. Nebyvala sice chora, ales trasne chrapala a niekedy isla ay do pauzy v dychani. Jeden den jej to robili v celkovej anesteze a druhy den rano sme isli domov. Uplne v pohode, jedla poliebvku uz vecer po OP. A ako som predtym pocuvala ako hroyne v noci dycha, potom som pocuvala, ci dycha, tak potichucky odvtedy dycha.

blahova_andrea
6. únor 2013

dítě zatím ne, ale sama mám trvale zvětšené mandle a žiju 😀

happy3
16. dub 2013

@sumienka8
@zuzimia cauko zienky,mame podobny problem ,mame od narodenia mega krcne mandle 😖 .Maly nebyva casto chory ,ale staci ak ma len soplik a vsetko mu steka na mandle,tak v jednom kuse pokaslava,no aby som sa dostala k veci,pisete tu o zmensovani krcnych mandli -to sa ako robi ? 😒

zuzimia
17. dub 2013

@happy
my sme boli na sukromnej krcnej klinike v BB v nemocnici. Rano sme prisli, okolo obeda herecku zoperovali (asi hodina aj s pripravou, robi sa to v celkovej anesteze), na druhy den rano sme isli domov. Museli sme sice priplatit, ale rozhodne to stalo za to, bola som velmi spokojna- hlavne nemusela byt v nemocnici tyzden a este bezo mna!!! - mala vtedy 5 rokov. Takze neviem odkial ste, ale ak by sa ti miesto pozdavala, urcite odporucam.

zuzimia
17. dub 2013

malo byt @happy3

lucieee24
17. bře 2015

Našej 3rocnej dcere, epilepticke, mandle vybrali, lebo ich mala veľmi veľké. Ale predtým vôbec nebola chorá, žiadne angíny nič. Síce vtedy ani do škôlky nechodila. U nás v nemocnici ich chceli len zmenšiť, ale na Kramároch v BA ich vybrali celé. Teraz, po polroku od operácie, nam 2x tak zostala chorá a Strašne bola zahlienena, v obidvoch prípadoch. Mame problem taký, že pri vyššej teplote dostáva kŕče, zostava mimo a tieto hlieny dosť potom komplikujú dýchanie. Momentálne je v nemocnici a čaká ju röntgen pľúc. Tak neviem ci to uz nemám pripisovať tým vybraným mandlam, že sa jej to všetko usádza dole...