8letý syn chodí po špičkách

pavlicka
31. bře 2015

Je tu několik vláken, kde se řešilo chození po špičkách u batolat. Můj syn začal chodit po špičkách až tak kolem 4. roku (do té doby "lítal" bez problémů). Má z toho hodně vypracovaná lýtka. Loni v 6,5 letech ortoped konstatoval že je to zlozvyk, vše je v pořádku, achilovky nejsou zkrácené. Dal mu vložky na počínající ploché nohy. Syn stále naboso i v botě má tendenci chodit po špičkách (ne úplně vysokých špičkách, ale hlavně pravou nohou jakoby v kroku nedošlápne). Pro úplnost dodávám, že manžel má trochu podobný stereotyp, chodí ne po špičkách, ale hodně přes špičky, jakoby houpavě a také má z toho velmi vyvinutá lýtka. Syna jsem objednala na konzultaci ke speciálnímu fyzioterapeutovi. Možná to někomu přijde úsměvné, ale nechci, aby mu to jednou v životě a hlavně ve sportu nějak vadilo (třeba přetržení vazů apod.). Syn hraje fotbal, běhá velmi rychle (tam, když se rozběhne, tak nic není poznat). Spíš v té chůzi. Zajímá mě, zda jste něco podobného řešili u dětí školního věku. Na zahraničních webech jsem si něco četla, děti se toho třeba v pubertě zbavily. Jo, taky píší, že chůze po špičkách je průvodním jevem autismu, ale ne jediným, takže to asi po ostatních stránkách nesplňujeme. Jako prevenci denně protahujeme achilovky a děláme se synem dřepy na rovné plosce. Pořád ho peskuju "nechoď po špičkách", ale vidím, že to nikam nevede. Hloupý zlozvyk... Děkuji za vaše podněty🙂