9měsíční dcerka zvrací, co vyřadit z jídelníčku?
Ahoj holky,
moc prosim o radu.Vcera mi dcerka zvracela ale jak! :( byla v lehatku dala jsem ji presnidavku boruvkovou( mimochodem ji uz mela) a za 15min byla neklidna plactiva a najednou zvracela,vyzvracela celou presnidavku a piti :( myslela jsem,ze ji treba nesedla,tak jsem dr.neresila.Pred chvilkou zase :( v 19hod sla spat a pred chvilkou zase plactiva a kdyz jsem ji asi po 10min.zkusila pochovat,tak zase vyzvracela haldu.Mela pred 17hod bio tvaroh ktery ji normalne a potom nez sla spat trochu mleka proste jako normalne.Asi bude nemocna,teplotu nema a jinak pres den je v pohode.Nevite co by to mohlo byt pripadne co vyradit z jidelnicku aby ji to nedrazdilo??Dekuji mockrat.
Stručné shrnutí
- U kojenců s opakovaným zvracením je primární riziko dehydratace, proto se doporučuje časté nabízení tekutin po malých dávkách a v případě opakovaného zvracení vyhledat lékaře nebo nemocnici kvůli možnému podání kapaček.
- V domácí péči se doporučuje dočasně vysadit mléko a mléčné výrobky a držet dietu s neacidickými, málo tučnými potravinami jako rýže, varená mrkev, suché pečivo nebo rýžový odvar; kyselé přesnídávky, ovoce a šťávy se při zvracení doporučují omezit.
- Pro rehydrataci pediatři a matky v diskuzi uvádějí použití dětských iontových nápojů dostupných v lékárně (např. Kulíšek), kojenecké vody, heřmánkového čaje a v těžších případech stříkačkou aplikovaných tekutin nebo infuzí v nemocnici.
Nejčastější otázky
Q: Jakou domácí dietu nasadit u kojence, který zvrací?
A: Doporučuje se rýžový odvar (recept v diskuzi: 50 g rýže vařit v 1 l kojenecké vody asi 0,5 hodiny, rozmixovat a dolít převařenou vodou na 1 l), varená mrkev, rýže, suché brambory, později libové maso a suché bílé pečivo; vynechat kyselé přesnídávky, ovoce, šťávy, tuky a mléčné výrobky.
Q: Kdy je nutné jít k lékaři nebo do nemocnice kvůli zvracení u dítěte?
A: K lékaři se má jít při častém nebo dlouhodobém zvracení vedoucím k omezenému příjmu tekutin nebo podezření na dehydrataci, při trvání více než zhruba 2 dny, nebo pokud dítě zvrací „hodně, často obloukem“; v těžkých případech může být nutné hospitalizovat a podat kapačky.
Q: Jak doplnit tekutiny při zvracení kojence?
A: Nabízet malé dávky tekutin často, používat kojeneckou vodu, neslazené čaje (heřmánek), nebo dětské iontové nápoje z lékárny (v diskuzi uváděn Kulíšek); při neschopnosti pít lze použít stříkačku do pusinky a při závažné dehydrataci infuze (kapačky).
Q: Má smysl vysadit mléko a mléčné výrobky při zvracení?
A: V diskuzi bylo konzistentní doporučení vysadit mléčné výrobky dočasně, protože mohou zhoršovat průběh zvracení u některých dětí; zároveň některé matky uváděly, že kojící děti snášely pouze kojení, když jiné potraviny odmítaly.
Q: Co je dětský iontový nápoj Kulíšek a kdy ho podat?
A: Kulíšek je v diskuzi zmiňovaný dětský iontový nápoj dostupný v lékárně; existují dvě varianty a jedna varianta „s přídavkem proti zvracení“ podle příspěvků, a někteří rodiče ho podávají pro doplnění minerálů až po zlepšení zvracení (jiní doporučují dříve při velkém zvracení).
Q: Lze se nechat očkovat proti rotavirům po 6. měsíci věku dítěte?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že očkování proti rotavirům se podává do přibližně 6. měsíce života a po této věkové hranici už údajně není možné vakcínu podat.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina rad doporučuje zajistit častý příjem tekutin po malých dávkách a hlídat riziko dehydratace.
- Většina účastníků doporučuje dočasně vysadit mléko a mléčné výrobky při zvracení.
- Shodně se doporučuje dietní režim zahrnující rýži, rýžový odvar, varenou mrkev a suché pečivo a vyhnout se kyselému a tučnému jídlu.
Sporné názory
- Někteří rodiče radí úplné vysazení jakéhokoli mléka/UM, jiné příspěvky uvádějí, že kojení může být tolerováno a u kojenců s odmítáním pevné stravy bylo kojení jedinou akceptovanou výživou.
- Někteří doporučují podat iontový nápoj Kulíšek až když dítě půl dne nezvrací, jiní ho doporučují dříve při výrazném zvracení pro rehydrataci.
Otevřené otázky
- Zda konkrétní potraviny jako borůvková přesnídávka mohou v jednotlivých případech spouštět zvracení, zůstává nejisté.
- Jaký je optimální čas a režim zavedení rehydratačního nápoje u kojenců s častým zvracením, bez přesné shody.
- Jak postupovat u dětí s výrazným dávicím reflexem, které často zvracejí i při běžných podnětech.
Zmíněné značky a firmy
Kulíšek, hami hajaja
Zmíněné produkty a metody
rýžový odvar (50 g rýže vařit v 1 l kojenecké vody cca 0,5 h, rozmixovat a dolít na 1 l), dětský iontový nápoj Kulíšek (varianty včetně přídavku proti zvracení), heřmánkový čaj, černý čaj, suchý rohlík, piškot, varená mrkev, rýže, suché brambory, libové maso, bílé pečivo ne čerstvé, slané tyčinky, kroupová slaná polévka, kojenecká voda, UM (umělé mléko), hami hajaja, podávání tekutin po malých dávkách, aplikace tekutin stříkačkou do pusinky, kapačky (infuze), vysazení mléčných výrobků, dietní režim 2–3 dny
Místa a osoby
žádné
@terezapetrova
ja se v ockovani moc nevyznam kdy co a jak,vzdy mi nahlasi dr a ja si to prectu a nastuduju.jenze nekdy jednim uchem tam druhym ven :(( to me mrzi,ze to ma takhle.......no tady je to silene navic pod barakem predelavaji plynovod a chodnik a vsude rozkopana silnice ( volby no) takze vsude smrad a hluk :(
@anetaji ja rozumim, casu je moc malo a supr, ze Ti to dr takhle hlasi. Dnes uz je na tom Vojtisek dle mého dobře. To je hruz s tou prestavbou, preju at je to u Vas brzy hotove. Cetla jsem o tom ultrazvuku s Vasi Natálkou, co trapilo, trapi Vas?? 😒
@terezapetrova
Terezko obe maji hemangiom=kozni nezhoubny nador,bohuzel odstraneni je koznim laserem a nehradi to pojistovna.zjistuje se jestli to neni v brichu a na mozku.proto ty ultrazvuky jeste nas ceka ultrazvuk mozku a uvidime.existuji totiz vnitrni hemangiomy a obecne vsechny maji tendenci praskat a krvacet.je to neco jako spatne cevni zakonceni.starsi to ma na zadecku 4,5x4cm a mladsi to ma tam 1mmx2mm na noze.pry to ma kazde druhe dite tak nase dcery to maji za nejake zdrave miminko no.....muzou se zvetsovat a proto je nejlepsi je odstranit a cekaji cca 5let jestli se ztrati nebo ne u nas se to neztratilo
@anetaji hmm , ach jo jsou to stresy s téma nasema drobkama, at to mate brzo uplne za Vami, my uz se z ruznych věci dostavame ale porad nas nekteri odbornici sleduji, ted cekame na výsledky dalších genetickych testu, tak mam tak trochu strach. nastesti nekteri odbornici nas uz vůbec nesleduji. mimo jine Tve jmeno je Anetka? Nebo jsem uplne mimo? ted uz pujdu chrnet ale jiné dny si s Tebou budu zase rada psat, tak paa a dobrou noc 🙂

jste chudacii 😒 proti rotakum se ockuje jen do cca 6teho mesice života, tak nejak bude ta vekova hranice, pak uz ne, my ze zdravotnich duvodu byli vubec poprvé ockovani az asi v roce a pul takze proti rotavirum uz ockovanej bejt nemohl. Ale je fakt, ze cim starsi jedinec tim je to asi min nebezpecne, pokud se to chyti. Pak je to dost blbe pro tehotne a asi i pro slabsi duchodce.