Ach ty kyčle - sádrová spika, trakce, třmínky
Ahoj všem, ráda bych tu pokecala s někým, kdo má stejnou nebo podobnou zkušenost, jako já. Hlavně bych tu chtěla číst nějaké dobré zkušenosti, třeba že se to povedlo dát do pořádku brzy a ne po několika trakcích a spikách atp. Ale samozřejmě uvítám i ty horší zkušenosti. Malému hned v porodnici zjistili, že má špatnou jednu kyčel, ale nikdo nedokázal říct, jak moc (ten pitomec v Trutnově nám řekl, abych cvičila motýlky a dávala široké balení, že se to spraví, v HK nám pak řekli, že jsem mu to tím mohla ještě zhoršit 😒 ) a tak nás tedy odeslali na konzultaci do fakultky v HK k panu Adamcovi (výborný chlap - super vystupování, vše řekne narovinu, vše vysvětlí). Panu Adamcovi se to moc nezdálo, na UZ nebylo nic vidět a na RTG také ne, protože Vendelínek nechtěl držet. Takže jsme měli za 3 týdny nástup do nemocnice na artrografii. Když jsem jim Vendelína dávala, říkali, že to bude cca na 15 minut. Uběhla hodina a půl a malý nikde (jak mi bylo tu asi nemusím psát). Pak jsem uslyšela jeho křik a mě se tak ulevilo. Ale to jen do doby, než jsem ho viděla. Byl zasádrovaný od kotníčků až pod prsa - dostal sádrovou spiku. Že prý mu nařízli šlachy kvůli uvolnění svalů a kloub šel zakloubit. Teď před sebou máme ještě 11 dní v sádře (těch 6 týdnů je nekonečných) a pak už "jen" na několik měsíců pavl. třmínky. Ani nevíte, jak se bojím, že mu ten kloub vyskočí hned, jak mu sádru sundají. Malému teď jsou 2 měsíce a tak mě trochu uklidňuje, že takhle malé děti jsou ještě "tvarovatelné" a doufám, že to je i náš případ. Tak doufám, že tu bude někdo, kdo dokáže povzbudit. 🙂
Stručné shrnutí
- Vrozená dysplazie kyčlí se diagnostikuje UZ, RTG a artrografií a léčí konzervativně i operačně; hlavními konzervativními možnostmi jsou sádrová spika, Pavlíkův (Pavlik) harness / Pavlíkovi třmínky, Wagnerovy punčošky a Frejkova peřinka.
- Sádrová spika se v příspěvcích uváděla jako postup po artrografii s nasazením sádry od kotníčků do pod prsa na ~6 týdnů, po které následují Pavlíkovi třmínky nošené několik měsíců.
- V diskuzi byly zmíněny specializované centra pro náročné výkony a trakce v ČR: Hradec Králové (fakultka), Motol, Bulovka a Brno, a ortoped je v rozhodování o léčbě uváděn jako klíčová autorita.
Nejčastější otázky
Q: Jaké léčebné metody existují pro vrozenou dysplazii kyčlí?
A: Uvedené metody jsou diagnostika UZ, RTG a artrografie; konzervativní léčba zahrnuje sádrovou spiku (casting), Pavlíkův harness / Pavlíkovi třmínky, Wagnerovy punčošky a Frejkovu peřinku; při nutnosti se provádí trakce nebo operační uvolnění šlach a následná operace.
Q: Jak dlouho se typicky nosí Pavlíkovi třmínky nebo jiné ortézy?
A: V příspěvcích byly konkrétní příklady: třmínky nošeny 24 hodin denně a délky léčby kolem 5 měsíců následovaných 1,5 měsíce peřinkou, jiný případ uvádí Pavlik harness 8 týdnů; doporučené nošení je obvykle 23,5–24 hodin denně podle ortopeda.
Q: Kdy se používá sádrová spika a jak dlouho trvá?
A: Sádrová spika se používá po artrografii nebo po uvolnění svalů/šlach k uvedení kloubu do správné polohy; v diskuzi byla zmíněna spika nasazená od kotníčků pod prsa na přibližně 6 týdnů.
Q: Jak probíhá diagnostika dysplazie kyčlí u novorozenců?
A: Diagnostika v příspěvcích zahrnovala UZ (ultrazvuk), RTG a artrografii; artrografie může vyžadovat sedaci anebo celkové zvládnutí dítěte a v jednom případě plánovaná 15min procedura trvala 1,5 hodiny a skončila nasazením sádry.
Q: Jak řešit přebalování, oblékání a cestování v autosedačce při sádře nebo třmínkách?
A: Praktické postupy z diskuse: u sádry se jedna plinka sestřihne a zasune pod sádru, druhá se přeloží přes ni; u třmínek se třmínky nasazují na ponožky a přes ně se natáhnou tepláčky; autosedačku a kočárek je nutné vycpávat polštáři a dekami, přebalování trvá cca 5 minut.
Q: Jaké nežádoucí účinky či komplikace se objevují při nošení třmínek nebo sádry?
A: Běžné komplikace v příspěvcích jsou otlaky pod koleny a na hrudníku, poškrábání kůže třmínky, lokální otoky nohy a potíže s bříškem (prdy), v diskusi byly zmiňovány prostředky k ošetření jako kalciová mast nebo Bepanthen a použití Espumisanu proti plynatosti.
Q: Kde v Česku lze podstoupit trakce nebo hospitalizaci pro dysplazii kyčlí?
A: V diskuzi byly jako centra zmíněny fakultní pracoviště v Hradci Králové, dále Motol, Bulovka a Brno; autoritativní ortopedické pracoviště doporučuje rozhodnutí o hospitalizaci a trakcích.
Q: Co znamenají nálezy jako IIb, IIC, III nebo IV a jak se s nimi pracuje?
A: V diskusi rodiče uváděli nálezy IIC, IIb (2b), III a IV jako stupně dysplazie; interpretace a doporučená délka léčby se mezi lékaři lišily, proto je v průběhu léčby doporučována konzultace u dětského ortopeda.
Závěry z diskuze
Shoda
- Ortopedické vyšetření (UZ/RTG/artrografie) a doporučení ortopeda jsou rozhodující pro volbu léčby dysplazie kyčlí.
- Pavlíkovi třmínky a jiné konzervativní ortézy jsou v praxi běžná volba po sádře a často jsou preferovány před dlouhodobou hospitalizací na trakci.
- Menší kojenci mají podle účastníků diskuze větší šanci na úspěšné srovnání kyčlí konzervativními metodami.
Sporné názory
- Někteří pediatři v diskuzi doporučovali delší dobu nošení ortéz než ortopedové, takže existuje rozpor mezi doporučeními pediatra a ortopeda.
- Volba mezi hospitalizací na trakci a konzervativní léčbou (sádra + třmínky) byla diskutována jako alternativy s různými názory na nutnost trakcí.
Otevřené otázky
- Přesná délka nošení třmínek pro konkrétní radiologické stupně dysplazie (IIb, IIC, III, IV) nebyla v diskuzi jednotně stanovena.
- Neexistuje v diskuzi jednoznačná shoda, kdy je nutná operační korekce u přetrvávající dysplazie po konzervativní léčbě.
Zmíněné značky a firmy
Fakultní nemocnice Hradec Králové, Nemocnice Trutnov, Bulovka, Motol, Brno, Tesco, DME-Direct, Modrykonik.cz, Wheaton
Zmíněné produkty a metody
Pavlikův harness (Pavlíkovi třmínky), Wheaton Pavlik harness, Wagnerovy punčošky, Frejkova peřinka, sádrová spika (casting), trakce, artrografie, RTG, ultrazvuk (UZ), Espumisan, kalciová mast, Bepanthen, tejpy
Místa a osoby
Hradec Králové, Trutnov, Úpice, Praha, Brno, Bulovka, Motol, pan Adamec, Holík, Gretz, Šturmová, Shaikh
@zulitvi to je bobek malickej🙂 taky by me zajimalo jakou hodnotu ma ted kycle?
Holky napadlo me,co kdybychom zalozili skupinu na toto tema?je tu dost maminek co ma takto ,,nemocny,, deti..bylo by to prehlednejsi.... co vy nato?
@adelinkkaa tak hodnotu nam nikdo nerekl a v papirech to taky nema napsane. Pristi patek jedeme na kontrolu. Tak se zeptam. Ohledne te skupiny jsem pro, jen se tu neorientuju zatim nijak moc, tak nevim, jak zalozit. ;)
@zulitvi ja jsem ted na mobilu ale zitra jedem domu a budu u pc. Tak bych ji mohla zalozit? Co nazev?
Koukam ze v Upici budou uz 2 miminka se trminkama🙂 k jake dr. chodite? My ke Sturmove
@adelinkkaa My taky ke Šturmové. :D K té jsem chodila i já a Vlčková mi přijde už poněkud starší. Zrovna příští úterý jdeme do poradny a očkovat. Chudák od narození měl jen 2 týdny bez doktora. Název skupiny si vymysli ty. :-P
Holky, já jsem tak ráda, že aspoň tu jednu nohu, co měl equinovary jsme rozcvičili. Jinak by taky musel mít sádrování nebo operaci. A to že já jsem na cvičení lajdák, tak ještě že jsem u toho prcka nelajdačila a dělala to poctivě. 🙂
@ija1 Takže je to skoro jako třmínky, akorát v látkové podobě. 🙂
A ještě jsem se chtěla zeptat, jak vám se třmínkama začali zvedat hlavu? Se sádrou už pásl poníky (koníčky ještě ne, zatím jen trochu, tak poníky 😀 ), ale co mu to sundali a dali třmínky, tak odmítá a jak ho dám na bříško, tak řve, ale má smůlu, stejně ho na to bříško dávat budu. 😖
@zulitvi jojoj e to pevnejsi... ma min pohybu, proto se to dava miminkam co se skoro nehejbou.... proti nan to ted vymenili....
hele ja vubec nevim if ji muzu davat na brisko, musim se tsm priste zeptat... jdeme za 2,5 tydne jako zveda hlavicku, kdyz krka tak ji zvedne a kouka... ale neptala jsem se, pediatr tvrdil ze nesmime tak jsem to prijala, ale radsi se tsm vyptam az pujdeme, 14 dnu to uz vydrzi....
@ija1 Já právě někde četla, že někdo může dávat a někdo ne, tak jsem se zeptala a uplně v pohodě. Na bok ho zatím nedávám, protože drží nohy jak žába, jak je má ještě ztuhlé. Zatím hýbe jen kolenama. Ale taky nám dost blinkal. Má přizvednutou postýlku na jedné straně knížkama.
@ija1
@zulitvi holky na brisku byt muzou,nevadi to.Naopak to je lepsi pro kycle🙂to same na boku.mali jinak nespi🙂 jestli muzu poradit pokud budou trminky padat z raminek,jako ze budou😀,az se zacnou vic hybat,tak jim to na hrudnicku prekrizte,jako to ma mali na fotce.poradili mi to v jine diskuzi a super🙂 a pak ty ponozky az nemaji otlaky...tyhle jsou z tesca,jeste je tam maji, jsou slabe takze dobry
Já si říkala, že má ty třmínky nějak jinak, než má Venouš. 😀 Ponožtíček máme velkou zásobu, nechápu proč, ale všichni mají potřebu kupovat ponožky. 😀 Teď se to hodí, dokonce i dvoje podkolenky, které mu jsou až nad kolena máme. 🙂 Ještě jsem se tě chtěla zeptat, jestli jsi někdy byla u doktora Shaikha v HK. Příští týden v pátek má Adamec dovču a jdeme právě k tomu "Šejkovi", tak nevím, co čekat. 😀
@zulitvi taky mame mraky ponozek😀 u toho Araba jsme nebyly,ale jeto celkem fesak😀 jestli jeste muzu poprosit aby jsi me oznacila kdyz mi odepisujes,pak me to tady neupozorni a neodpovim hned🙂
@adelinkkaa Já byla na mobilu a to mi dělá označování neplechu. Vždy myslím, že se to označí a pak koukám a ono ne. 😠 To jsem na toho fešáka teda zvědavá. Manžel se toho obává. Že prý buď to bude mladé ucho, nebo cizinec. 😀 Tak jsem mu vysvětlila, že v TU starší ortopedi s nohou nic dělat nechtěli a mladej že je to vážné a že nás poslal do HK. 😀 Tak teda uznal, že i mladí doktoři mohou být fajn. 😀
AHOJ holky, snad Neva, ze vam sem pisu, chci Jen po vzbudit! Mala mela pravou kycli uplne vykloubenou :( meli podezreni v nemocnici, ale ke specialistoj jsme se dostali az ve 4 tydnech a pak uz to jelo rychle! V 6 tydnech dostala Pavlikuv harness, neco jako reminky v cr, akorat tady to bylo na suchy zip! Nedeli se to sundat, takze ani koupani nic... Do nemocnice co tyden a tam ji Aspon zmenili ponozky a rozepli nozky na par minut, tak jsem ji rychle houbickou omyla a bylo ;( nejhorsi mela otlaceniny na hrudniku. Ale dobra zprava, po 8 tydnech se to vratilo do kloubku a jako by to ani nemela! Doktorka neverila,rikala, ze musi byt hod ne flexibilni ;) takze hlavu vzhuru, urcite vase drobeckove budou v poho a za par tydnu se na to zapomene! Hlavne ze se na to prijde brzo ;) drzim pesti ;)
A my meli tento: http://uk.images.search.yahoo.com/images/view;_...
https://www.modrykonik.cz/group/6706/ Holky tohle je odkaz na skupinu tykající se téhle problematiky.Bude to tak přehlednější🙂 Pokud znáte nakou maminku co má stejné trápení bo si tím už prošli pošlete ji pozvánku či odkaz do skupiny 🙂 moc děkuji
@ija1
@denif


@zulitvi to chapu, ja se bala kdyz mela ty puncosky, ted uz tak trosku vim, beru ji pod zadeckem.......