Akú stravu zvoliť pre dieťa s atopickým ekzémom?

mmem
4. dub 2008

ahojte🙂 Vie mi niekto poradit ako sa ma stravovat dieta s atopickym exemom.? Zaujima ma hlavne podavanie mliecnych vyrobkov a potraviny s obsahom lepku. A vlastne vsetko co sa moze a nemoze a hlavne kedy zacat - napr.lepok,jogurty,.....

dakujem

wali
4. dub 2008

mmem, tiez mam mimino s AE a co sa tyka zavadzania tychto jedal, zacala som so vsetkym vzdy o mesiac neskor ako sa normalne ma. ja som postupne vyskusala vsetko - teda mliecne kase, jopgurty aj lepkove potraviny. najskor som zacala mliecnymi kasami na veceru, to som zacala v 8. mesiaci a maly to prijal dobre. takze som o mesiac vyskusala jogurty, len biele a sledovala, co to spravi. tiez to bolo ok, takze som zase o necely mesiac vyskusala lepkovu kasu a chlebik (cize len teraz nedavno, to mal maly 10 mesiacov). mozno je to prilis opatrne, ale mala som sialenu obavu z AE - to pochopi asi kazda mamina, ktora ma dieta s tymto exzemom. ale ak chces vediet viac, je tu tema babske recepty na AE a tam sme same maminy, co maju tento problem, cize riesime aj jedla a tak pod. 😉

f.nina
4. dub 2008

Ahojky náš malej má taky AE a s mléčnými výrobky teda ještě počkám aspoň do toho roku a to same s lepkovýmy výrobky.Jinak se stravuje vším ale chce to dávat pozor co vadí a co ne.Každé mimčo je jiné 😉

lenkamt
4. dub 2008

Mmem - ja som bola s Veronikou normálne na testoch na čo je alergická, nevyšlo jej nič okrem tráv, takže sa stravovala normálne, akurát som jej nedávala čokoládu a citrusy, ale to sa vás ešte netýka 😉

junovka
4. dub 2008

na teme Babske recepty na AE je toho dost popisane, skuste pozriet tam 😉

alami
4. dub 2008

takýto link je teraz v receptoch - prvé príkrmy - vysvetlí mi niekto tieto skrížené reakcie http://kattom.blogspot.com/2008/03/deti-detiky-...

junovka
4. dub 2008

alami, to je tak.U Timky je tiez skrizena alergia-je alergicka na brezu, tym padom neda do ust ziadne jablko.Ja mam to iste...ked odhryznem kusok jablka a zjem, tak ma napina na zvracanie.Alergologicka vravela, ze v jednom jablku je tolko alergenov, ako v jednej breze. 😉

alami
4. dub 2008

takže, kto je alergický na brezu, je v podstate aj na to všetko za ":" ? Ako keď si na peľ, tak ani med nemôžeš? Som si tak aj myslela, ale sa mi toho za tou dvojbodkou zdalo priveľa ☹

junovka
4. dub 2008

nemalo by 😖 ☹

jabber
4. dub 2008

já si myslím, že u těch zkřížených alergií to neznamená, že je alergie na to všechno, ale třeba jen na něco anebo taky na nic. Myslím, že jsou to prostě jen možnosti, co by se v souvislosti třeba s břízou nebo trávami mohlo objevit. Já jsem celou základku měla alergii na trávy, ale rajčata, špenát, čočka ani nic z toho dalšího mi nedělalo absolutně nic a navíc to miluju, takže jsem to jedla fakt hodně. Takže alami, neboj 😉 . To by alergici byli fakt chudáci - to už by nemohli skoro nic 😅 - ale naštěstí zas tak strašné to není 😉

junovka
4. dub 2008

presne tak, Jabber.Alergicka vravela, ze to clovek nechce jest a nechuti mu, tak mu to nerobi dobre, je na to alergik.U Timky to platilo ohladom mlieka a ost.

nissanek
4. dub 2008

já ještě moc zkušenost nemám, ale moje doktorka mi doporučila knížku Alergie číhá v jídle a pití od dr Fuchse (primáře děrského oddělení na bulovce). už jsem si jí objednala, tak až přide dám vědět jestli to stojí za to. Mj jsou tam právě hezky popsané ty zkřížené alergie.
Kdyby si jí někdo chtěl objednat tak tady je link.
http://www.adela.cz/alergie/

nissanek
8. dub 2008

tak sice se tahle diskuze moc nerozjela, ale jelikož mám výše zmiňovanou knížku doma a už celou přečtenou tak jen malou poznámku k ní. Knížka je rozdělená podle kapilol na jednotlivé potravinové alergeny. Největší prostor věnován mléku. Jsou tam recepty jak vařit při vynechání alergenů (mlíko, mouka, vejce,...), ale ty recepty jsou většinou spíš pro dospěláky. Knížka je napsaná dost odborně a není to teda úplně snadné čtení. Nicméně musím říct, že jsem konečně pochopila co je to alergie, jak funguje zkřížená alergie a jaké jsou v současné době možnosti diagnostiky a léčby. Taky mi vyvrátila pár mýtů - kozí mléko nenahradí při dietě kravské (je to stejný alergen), a křepelčí vajíčka nenehradí slepičí. No a konečně k problému diety matky při kojení - podle dr Fuchse je to tak 50 na 50...existují jak argumenty pro tak i proti...a vyber si 😅

alami
9. dub 2008

dnes som dostala od dr. takú knižočku ohľadom alergií, tak vám napíšem prehľad bezpečných a potenciálne alergizujúcich potravín:

n e a l er g i z u j ú c e potraviny:

ryža, kukurica, pohánka, pšeno
najskôr od ukončeného 6.mes, ak nie je potvrdená alergia na lepok: pšenica, jačmeň, ovos žito

zemiaky, mrkva, cuketa, špenát, paštrnák, fenikel, tekvica, baklažán, brokolica, kel, karfiol, patizón, kaleráb, uhorka

banány, varené ovocie(jablká, hrušky, broskyňe, marhule,červené hrozno, čerešne, slivky), melón, vodný melón,čučoriedky, biele hrozno

mäso kuracie,morčacie,telacie, hovädzie,jahňacie

hroznový cukor, jablková, hrušková, hroznová šťava

a l e r g i z u j ú c e potraviny:

kravské, kozie, ovčie mlieko a výrobky z mlieka , vajcia alebo výrobky z vajec

špargľa, zeler, kel(ten je aj hore, ako pozerám, tak neviem),šampiňony, cibuľa, hrášok, paprika, chren, redkvička, paradajky, kyslá kapusta

citrusové plody, exotické ovocie, jahody, egreš, ríbezle, maliny, černice

orechy vlašské, mandle, kešu, lieskové, burské, pistácie

ryby vrátane sladkovodných, sója aj sójové mlieko, údeniny, bravčové mäso

biely cukor, hnedý cukor, med, javorový sirup, sladkosti, vanilka, škorica, muškátový orech, karí a ďalšie koreniny