Alergie na arašídy u 3letého dítěte?

gabkub
24. bře 2017

Má tu někdo zkušenosti s alergií na arašídy u 3letého dítěte? Syn má vážnou alergii a máme se striktně vyhýbat i stopám arašídů v potravinách, že by mu mohly způsobit závažnou alergickou reakci. Stalo se některé, že by dítě mělo anafylaktický šok po stopovém množství? Děkuji za reakce.

adeden
24. bře 2017

Dobry den, dcera ma od raneho detstvi prudkou reakci na arasidy, liskove i vlasske orechy. Stopam orisku se vyhybame. V mistnosti, kde je dcera, nesmi byt orisky. Nedej boze arasidoveho krupky vysypane v misce na stole. Prichazi tezke dychani, sypani, duseni. Mame dychaky, balicek prvni pomoci a epipen. Epupen jsme zatim pouzit nemuseli a doufam, ze nepouzijem.. da se to.. ale bojim se toho.. kazdy jeji odjezd trpim - skola v prirode jsou pro me muka.......

gabkub
autor
24. bře 2017

@adeden
My máme taky doma Epipen. Odvezla mi ho záchranka po jednom malém kupovaném vanilkovém rohlíčku s arašídy. Osypal se, začal nepřetržitě kašlat a pak sípat s každým nádechem. Ale až za necelé dvě hodiny. Zjistili mu alergii na arašídy 4 třídy. Nastestí Epipen nedostal, stačili kortikoidy. Ale prý další reakce může být mnohem rychlejší. Ostatní oříšky snad dobrý, ale dávat mu je raději nemáme. Chodi do skolky, ale bojime se s Jidlem. Stopy arasidu jsou napsané i v řízku kvůli strouhance, knedlících kvůli prášku do pečiva, omáčkách kvuli solamilu.Tak mu dávám náhradní jídlo. Problém je skoro se všemi moučníky, sušenkami a čokoládami , cereáliemi atd. Má hodně omezeného stravování, až ho lituju. Nevím, jestli to třeba nějak moc nehrotím. Mají taky jet na školku v přírodě, tak vahám, jestli ho vůbec pustit. Vy to máte ještě vážnější, když má reakci na všechny oříšky. Ted zjišťuji, jestli výrobci na obalech rozlišují ořechy a zvlášť arašídy. Jestli se můžu spolehnout, když je na obalu napsané, že výrobek může obsahovat ořechy, tak tím mysli jenom ořechy ne arašídy. Jak stravování ve škole řešíte vy?

adeden
25. bře 2017

@gabkub nám právě okamžitě nastane reakce taková, že je hned ztížené to dýchání a sípeme. (předtím jsem napsala sýpání - nechápu, komu jsem co sypala ☹ )
Ony jsou stopy oříšků opravdu v neskutečně moc výrobcích. Jednu chvíli jsme stopy neřešili..
Ale přešli jsme k jiné doktorce a ta nás hodně vylekala. Jak je naše situace fakt vážná a že když má někdo takové reakce a projeví se to třeba flekem nebo vyrážkou, ač šílenou, tak by jí to nerozházelo.. Ale reakce jako je naše - vycházející z dýchacích cest - je nepřípustná. Máme na pořád aerius a ráno jeden vdech ecobecu. Aby byla nastavená správná hladinka a v případě reakce se to lépe zvládlo... Dnes jsem např. udělala blbost.. Vzala jsem si do pusy pár ořechů a napila jsem se, dcera se napila po mě a bylo to .. Takže honem ventolin. Dávkovat vdechy dokud nebude dýchání úplně klidné ... Takhle nám to teď momentálně stačí ...
Jinak k tomu stravování... Ve škole se nám nestalo, že by k nějaké takové reakci došlo.. A to se stravuje ve školní jídelně..
U nás už to bude asi lepší v tom, že ona už je větší. Chodí do páté třídy. Spolužáci o tom vědí. Nikdo jí nenaláká na bonbon, který ona nezná a neví, jestli ho opravdu může...
Je to myslím fakt o "pusu" .. Přeci jenom kdyby se osypali, není to tak život ohrožující ....