Alergie u dětí, co je třeba vyhodit?

trolik
11. črc 2017

Ahoj,je tu některá s dětmi co mají astma?Alergii na prach,pyly a inhalátor je nutností?Co je třeba vyhodit?Jak často uklízet?Co plyšáci?Sterilní prostředí?Můžou takové děti normálně sportovat?Ještě nemáme diagnózu jen podezření.Ale chtěla bych vědět na co se mám připravit.Malýmu budou v září teprve 2roky.

madulinka
11. črc 2017

@trolik ahoj, já nemám takové dítko (nebo možná se to ještě neprojevilo, i když nějaké pochybnosti ohledně dceřiny alergie už mám), ale já jsem jedním takovým dítkem..
Byla jsem silně alergická (pyl, roztoči, plísně) už od dětství (co si pamatuju, od 5ti let). Léto pro mě bylo (a je stále) utrpením.. Od dubna do srpna jsem ven nosila sluneční brýle (a u ostatních dětí jsem byla za dámičku), ale aspoň to omezilo to věčné mnutí si očí, štípání očí, slzení, kýchání atd.. Jezdili jsme na alergologii, já byla alergická v létě skoro na vše, co kvetlo, od dubna - do srpna. Měla jsem kapky do očí, prášky, po kterých jsem byla ospalá, doteď jsem po prášcích ospalá 😀 Jako malé - teda celé dětství (dožil se 15 let), jsme měli doma chlupatého kocoura, a samozřejmě i na něj, teda na kočky (jiná zvířata ani ne) jsem byla alergická. Alergoložka doporučila se ho zbavit. Což jsme nikdy neudělali, byl to člen rodiny. Při návštěvách alergologie jsme měly nakázáno říkat, že jsme dali kocoura k babičce.. Asi ne úplně košér, ale kocoura bysme nedali.. Jo! Od útlého věku jsem dělala gymnastiku, chodila do sportovní školy, později sportovní tancování. Takže sport žádný problém, bavilo mě to.. Ale jak píšu, měla jsem alergie, ne astma, s astmatem pak je potíž s dýcháním, tam omezení asi bude muset být.. V průběhu života se ta alergie u mě měnila. Vím, že v zahraničí jsem neměla žádné příznaky a v těhotenství se mě taky všechny příznaky vyhnuly. Pak se to opět objevilo, ale ta alergie z věčného kýchání přecházela do ekzémů, kterými teď v létě trpím, to bylo loni. A letos mám typické svědění očí, sennou rýmu a ekzémy navrch k tomu všemu. Jestli je inhalátor nutností - u astmatu pravděpodobně ano, když se člověk dusí a nemůže se nadechnout, je to vysvobození, takže diagnóze na astma pravděpodobně dostanete i inhalátor. Vím, že neteř má inhalátor od 3 let. Naučili se ho používat a v pohodě. Omezení - no neměl by být doma koberec, raději lino/plovoučka/dlažba. Prach stírat tak nějak pravidelně. Doteď, když utírám prach, tak kýchám, ale někdo to udělat musí - alergie-nealergie. V tom jsme nikdy omezení neměli, jako děti jsme pomáhat musely.. Plyšáky jsme taky měli, mamka je občas vyprala.. Sterilní prostředí podle mě není ideální. Za mě, pokud se bude člověk pohybovat v normálním - nesterilním prostředí, uděláte nejlépe. Tělo si na to zvykne..

zzuzinda
11. črc 2017

Máme doma slečnu s alergií na plísně a trávy a s astmatem (nijak hrozným, ale pár nočních záchvatů už proběhlo). Má dýchátka - Ventolin, Seretide, od podzimu do jara bere Castispir. Když začne pokašlávat, tak dostane dýchátko. Žádné omezení nemáme, plyšáky máme pořád (cca milion nebo dva 😉 - Bára je miluje), koberce máme, děti mají péřové deky (polštáře ne). Nic z toho jí neprovokuje alergii. Jen když je u babičky, často se vrátí s oteklýma očima a nikdo neví z čeho ☹ Ve školce chodila na tanečky a nic jí to nedělalo (jen když pokašlávala, tak jí to provokovalo ke kašli, ale to jsme vychytali množstvím dýchnutí a bylo to dobrý). Ve škole bude chodit taky na sportovní kroužky, žádné omezení není zatím třeba. Dýchátko s sebou nenosí stále, je doma a když je potřeba, tak dostane dýchnout. Při potížích brala Aerius, ale přišlo nám, že jí už moc nepomáhá, spíš naopak, tak dostala Xyzal a vypadá to, že dobrý (ťuk, ťuk, radši to zaťukám). Jinak naše astmatické a alergické dítě strávilo týden u své tety, která má 17 koček, dva psy, 6 koní, kotě s ní spalo v posteli, denně jezdila na koni, hrála si se psy, kydala hnůj, řádila v seně, sousedům krmila slepičky a ani nezakašlala 🙂

trolik
autor
11. črc 2017

@zzuzinda To je divný,že ani nazakašlala z čeho to potom má?U nás je to taky jednou dobrý a pak chvilku běhá a rozkašle se až se pozvrací😕
Máme ventolin a ecobec-inhalujeme zatím pravidelně ráno a večer doktorka říkala,že to zatím zkusíme jestli mu to pomůže a v pátek nás čekají testy.Máme i Aerius momentálně vysazený a neřekla bych,že se zhoršil.
Jak u vás probíhalo testování?Malýmu budou 2roky a je umění ho držet jen když ho poslouchají nebo se dívají do pusy.Dělají se i takto malým dětem vpichy(kolik?)do předloktí a nebo vezmou jen krev?
Já jsem péřové poslala k babičce a koupila duté vlákno-v noci se hrozně budil a dusil se kašlem.
Máte někdo čističky vzduchu nebo zvlhčovače?Já mám jen ty keramické na radiátor a mokrý ručník.
Jsou vaše děti častěji vážněji nemocné?Máme za sebou laringitidu,zápal plic,záněty průdušek a mám pocit že se mu to pořád vrací ale dělali mu testy z krve a nic nezjistili a poslali na tu alergologii.
Teď co pravidelně inhalujeme je ale dobrej👏

zzuzinda
11. črc 2017

@trolik My na to přišli vloni - Bára byla pořád nemocná, kašlala, laryngitidy, týden ve školce, dva a ž tři doma ☹ A vzhledem k tomu, že mí sourozenci i jejich děti měli astma (naštěstí všem kolem puberty přešlo) a babička měla astma celý život, tak jsme to testli. Doktorka Báře vzala krev, tam jí vyšly alergeny na plíseň a trávy (tak asi ségry havěť není plesnivá a trávu posekala, když nekvetla 🙂 ) a vyšel jí tam ukazatel astmatu zvýšený (dost), spirometrii měla dobrou. Pak měla i to testování alergenů na ruce - poťupkovali jsme jí spoustu teček a čekali jsme, tam jí vyšly slabě trávy. Taky jsem chtěla peří vyhodit, ale když měla péřovou deku nebo nepéřovou, žádná změna nebyla, pořád byla v pohodě (ona má menší deku, protože je prcek, takže jsem ráda, že jí zůstala 🙂 ). Jo a Baru dostala Immunor a ten jí významně pomohl. Fakt jí tu imunitu nastartoval a choroby se znatelně snížily. Dokonce když dostala rýmu, tak měla naprosto normální průběh rýmy a nebyl z toho měsíční dusivý kašel. Taky jsem ze začátku dávala Baru dýchat denně, teď už jen při portížích, při akutních Ventolín a pak Seretide a pak vysadíme.