Antibiotika u dětí - dost často

iva_ika
9. únor 2019

Ahoj, synovi je teprve 17 měsíců a už měl třikrát antibiotika, pokaždé CRP přes 100 a teploty přes 39st. Včera jsme dobrali poslední antibiotika a dnes večer měl zase opět teplotu 38,3st. Máte někdo podobné zkušenosti? Poradíte prosim?

billi
9. únor 2019

@iva_ika ano, mám zkušenost. Syn měl v 17 měsících za sebou atb cca 7x a ve 2 letech tak 10x. Aktuálně mu je 4,5 roku a měl asi 22x. To, co popisuješ, se mu dělo taky. Jeden den dobral ATB, další den měl 40° horečku a lezlo mu CRP. Bylo to v podobném věku. Je mu k tomu něco dalšího? On byl právě jinak zdravý.
My pak přišli na to, že mu horečky i CRP klesnou i bez atb, ale stejně je měl dřív často, protože se mu opakovaly záněty středního ucha.

olga_
9. únor 2019

@iva_ika Mám zkušenost opačnou. Syn mívá vysoké horečky, rýma k tomu, ale nesrážíme a k doktorce jsme zatím nikdy kvůli nemoci nejeli. Teď má 4 a 1/4 roku a ATB ani žádné jiné léky nezná. Myslím ale, že kdybychom s ním jezdili, už je několikrát dostane... Jinak doporučuju pro klid tuto knihu:
https://www.kosmas.cz/knihy/152789/jak-pecovat-...

Včera jsem řešila s jednou zkušenou lékařkou, která dělá i akupunkturu, tradiční čínskou medicínu a konzultovala jsem s ní svůj přístup i to, že se trochu bojím, abych něco nezanedbala, ale ujistila mě, že bych stav, který bychom doma nezvládli, poznala. Nasazuju vždy klidový režim, dostatek tekutin, vlhký vzduch, inhalace vincentky, aromalampa, nenutím jídlo (uvařím kuřecí vývar), pokud si dítě i s horečkou hraje a je aktivní, nechávám ho si hrát. Horečky nám netrvaly nikdy dýl než dva, tři dny. Druhý den většinou ráno lepší a večer to zase naskočí, pak postupné zlepšování. Za mě je lepší nechat pracovat imunitu, která se pak přirozeně posiluje. Vždycky mě odradí představa čekárny, ze které si odvezeme nějaký ještě větší hnus.

iva_ika
autor
9. únor 2019

@billi většinou má při tom afty na jazyku a tentokrát měl zánět v krku. Ale minule mu nic nebylo, jen horečky přes 39 nic víc. A řešíte to nějak?

iva_ika
autor
9. únor 2019

@olga_ já také nerada chodím k dr a oddaluji to jak se dá, ale u nas bohužel po 4 dnech horečka stále neustupovala a zvyšovala se. Léky na teplotu zabraly max na hodinu a poté zase 39. Objevily se 2 afty na jazyku, které ho ale celý pokryly. Jednou jsme byli i hospitalizovany, protože nemohl ani pít a skončil na kapačkách. Vždy mi řekli, ze je to angina. Jinak k tomu neměl kašel ani rýmu. Jen vysoké horečky, CRP přes 100 a afty.

billi
9. únor 2019

@olga_ ony jsou horečky a horečky. Sama nesrážím poměrně dlouho, ale syn trpí na horečky přes 40°. To chce opravdu posuzovat dítě od dítěte.

@iva_ika poptej se na syndrom periodických horeček. To tehdy přetřásali u syna, ale nakonec to bylo nejspíš od nějakého ORL problému. Co má venku mandli, tak je vlastně po problému. Kromě toho měl i několikrát zápal plic. Takže zápaly plic a uši mu dělaly největší problémy (na to měl atb cca 12x a k tomu 2 angíny a 2x zánět průdušek).

xxx3d
9. únor 2019

Ahoj, to je nepříjemné.
Kamarádka nedávno řešila podobnou situaci u svého syna, 19m, a nakonec se společně s doktory z nemocnice, po absolvování různých vyšetření dohodli na vytržení krčních mandlí.
Každopádně existuje nějaké horečnaté onemocnění, na které antibiotika nezabírají
https://www.maminka.cz/clanek/syndrom-pfafa-per...
a možná je to váš případ.
Držím palec, aby se to u vás nějak hnulo zdárným směrem.

olga_
9. únor 2019

@iva_ika Ty jako maminka poznáš, kdy s dítětem k dr. vyrazit. Máme na to intuici a tu bychom měli poslouchat. To srážení je otázka no. Já nesrážím ani 39. Jedna lékařka mi říkala, že proti většině infektu je nejúčinnější horečka 39,5. Ale zase ty víš nejlíp, jaká péče je pro tvé dítě nejvhodnější v danou chvíli. Ty máš zodpovědnost. Možná bych se lékařů ptala na alternativy antibiotik (?) - ony často existujou, jen léčba trvá třeba déle. A pak pátrat po příčinách.
@billi Každá máme doma svoje dítě/děti. Jinak než individuálně to nejde 😉.

neomenia
9. únor 2019

@iva_ika zkuste mrknout na PFAPA syndrom.

rexiana
12. únor 2019

@olga_ no,ale některý děti mají křeče z horeček ,já už mám teda puberťáky,ale nikdy mě nenapadlo nesrážet.Jakmile bylo přes 38,5 už jsem srážela,protože to velké teplo působí v organismu škody né jenom,že zabíjí bakterie!Kopíruji.
Co na podobné teze říkají lékaři? „Já to nedoporučuji, protože u takto vysoké teploty už negativa horečky převažují nad jejím přínosem. Je pravda, že taková tělesná teplota už skutečně hodně účinně ničí bakterie nebo viry, ale zároveň hodně zatěžuje ledviny, srdce a vůbec oběhový systém, což může být pro oslabeného jedince nebezpečné

olga_
12. únor 2019

@rexiana Mám jen chvilku, ale febrilní křeče vznikají rychlým, skokovým nárůstem horečky. Sráženíma opakovaným nárůstem se riziko křečí zvyšuje - to je také názor lékařů. Samozřejmě bych dítě nenechala v takových horečkách několik dní v kuse. Dávala bych zábaly atd., ale zatím u nás horečka takto v kuse nikdy dlouho netrvala. Názory lékařů se také liší. Jsou srážecí a nesrážecí.

rexiana
12. únor 2019

@olga_ To je pravda no.

mmm12345
2. bře 2019

@olga_ ta kniha me zaujala, chystam se ji koupit....