Atopický exém, můžu dát zas Genciánku? Co jiného?

lucyanek
8. lis 2014

Ahoj, kdokoli cokoli poradí, budu ráda 🙂

Malému jsou 4 měsíce a už měsíc bojujeme s exemem. Ze začátku, když byl exem malinký, zkoušela jsem mazat Sudocremem a zinkovkou. Exém má za uchem. Nedařilo se a exém se zvětšoval a trochu i mokval. Doktorka nám na to napsala Genciánku. Trochu to pomohlo ale bylo to tam pořád a nezmenšovalo se to. Teď jsme dostali mast - antibiotikum. Ta to samozřejmě zhoršila - všechny šupinky jsou pryč, celé červené a mokvající. Naštěstí jsem to na nožku nenamazala, takže tuto hrůzu má "jen" za tím uchem. Moc prosím o radu - můžu na to dát zas Genciánku, aby to zase uschlo? Případně něco jiného? Pro info - příkrmujeme teď nově Nutrilonem Allergy Care.

katyxq
8. lis 2014

zkus to vysušit odvarem z řepíku nebo černým čajem - namazat, nechat uschnout a pak přetřít genciánkou. Plus nasadit probiotika a Hylak forte. Víc rad tady https://www.modrykonik.cz/group/6098/

irous
8. lis 2014

možná by pomohl i odvar z heřmánku. Nevím jestli kojíš. U mého synka se to taky objevilo v takhle ranném věku (byl plně kojený) a pak jsem zjistila, že to má z toho, že jím oříšky (blbec jsem nevěděla, že oříšky jsou alergen ). 😖

kavil
8. lis 2014

Moje Magdalénka měla něco podobného na krku v záhybu. Stále mokvající záležitost. Objevilo se to cca kolem 3. měsíce a bojovaly jsme s tím možná do 8. měsíce. Zkoušela jsem všechno možné. Byla plně kojena. Vynechala jsem sladkosti, citrusy,... Nic nepomáhalo. Přes všechny masti jsme se dostaly až na kortikoidy. Mazala jsem pár dnů v tenké vrstvě až do úplného vymizení. Pak už stačilo jen promazávat excipialem. Žádné bylinky nám nikdy na atopický ekzém nezabraly. Spíš podráždily. Dodnes (a to už má malá 8 let) se občas ekzém objevuje na oblíbených místech - v záhybech, na dupce, na předloktí a u dcerky i v levém koutku úst. Zjistila jsem, že když spí, teče jí slina z otevřené pusy, která dráždí ten ekzém a začne to mokvat. Pokud je to mokvající, mažem pár dnů locoidem (to jsou taky ty kortikoidy), po zklidnění promazáváme obyčejným infadolanem. Kůže se musí v těch místech pořádně promazat, ať nepropouští přes suchou a popraskanou pokožku do těla různé bakterie z vnějšího prostředí. To je pak to, co způsobuje ta mokvající a zanícená ložiska. Soustředila bych se teda na vysušení a zklidnění a nebála bych se těch kortikoidů, pokud lékař usoudí.... Je to jen pár dní. Pak bych to mazala něčím mastným. To je má zkušenost s atopikem u dcerky. Nejsem žádný lékař, ale už jsme jich pár obešly (imunolog, kožní), takže jsme se naučily takto s tím bojovat. Držím pěsti, ať se to zklidní co nejrychleji. Později pak pozor na sladkosti ve stravě a citrusy, ty prý dráždí atopiky! Katka

katyxq
8. lis 2014

@kavil to já bych se kortikoidů a obzvlášt u dítěte navíc u obličeje bála (kvůli poškození kůže a celého metabolismu, jsou to hormony), beztak nic neřeší, jen zánět na čas zatlačí hlouběji do kůže a tak pořád dokola. Navíc tohle rozhodně nepromašovat (ale ke konci zas správně píšeš vysušit a zklidnit), to je hrubá chyba, jen to víc zmokvá, pomnoží se kvasinky. Až nemokvavé hydratovat (tedy ne mastným krémem) a přes to zinkovou mast, nebo jen ji samotnou. Ale hlavně - úprava stravy. Rady od Věry Zíkové, ozkoušené na stovkách dětí - https://www.modrykonik.cz/atopicky-ekzem 😉 ... samozřejmě je potřeba najít, co komu sedí, i bylinky mohou dráždit.

kavil
8. lis 2014

Jak píšu, nám pomáhá ten "náš" systém. Chtěla jsem jen podotknout, že kortikoidy používám pouze v nouzi nejvyšší, nanejvýš dvakrát do roka po dobu 3 dnů (ať to nevypadá, že svou dceru huntuju běžně kortikoidy). Vždy zaberou, že zánět opravdu potlačí, což potřebujeme k tomu, abychom mohly kůži dál ošetřovat mírnějšími prostředky. My konkrétně po vysušení opravdu promazáváme hodně mastným krémem na doporučení dvou odborníků. Není to můj výmysl. A když mi to lékařka kožní vysvětlovala, znělo mi to velmi logicky. Pokud se objeví jen šupinatá suchá ložiska, používáme ten excipial, což he hydratační lotio, dostupné v lékárně bez předpisu. Popř. jsem přidávala do koupele oilatum. S lékařem už ses asi radila, když máš antibiotickou mast. Nám dala dětská doktorka prve taky atb., ale nakonec jsme s dcerkou skončily v péči kožní lékařky a imunoložky s výše popsanými doporučeními. Sama za sebe jsem zkoušela např. konopnou léčbu (kosmetická řada pro děti), moře, což taky pomohlo jen dočasně. Sleduji vývoj atopického ekzému u své dcery a můžu konstatovat, že má ustupující tendenci. Nejproblematičtější období bylo do cca 6ti let. Teď se objevuje, pokud dcerka baští hodně sladkostí (a to zejména čokoládu) a v době oslabené imunity. Možná bude mít pouze tu dětskou verzi atopického ekzému. Doktorka říkala, že se může pak ten atopik překlenout v nějakou jinou alergii. Tak uvidíme, co jí osud přichystal. Tak se omlouvám, pokud tady dráždím nějaké maminky kortikoidy. Ale píšeš, že budeš vděčná za jakoukoli radu... 🙂. Ještě jsem slyšela názor, že druhé a další děti prý atopikem netrpí, protože na ně maminky nemají tolik času a už tu hygienu tolik neřeší. Mám už taky druhé dítě, chlapečka - 15 měsíců. Zatím se u něj atopik opravdu neobjevil. Asi proto, že tu hygienu fakt tolik neřeším 🙂.

zlatulka89
11. lis 2014

@lucyanek ahoj, maly 4,5m ma to stejne, uz jste se toho nejak zbavili? co na to pouzivas? diky za info

mimo85
12. pro 2014

Postupně tam budu přidávat další věci: http://vybira.wix.com/atopickyekzem 🙂

katyxq
12. pro 2014

@mimo85 hm, namažte většině dětí ekzém mastným a brutálně jim rozjedete kvasinky ☹ ... ale jo, je to častá rada promašťovat - a obvykle špatná