Boulička na penisu u dítěte (1 rok a 4 měsíce)
Dobrý den, začali jsme před nedávnem stahovat předkožku, sice nejde ještě stáhnout, ale všimla jsem si bouličky o průměru 2mm až 3mm pod žaludem na jedné straně... vypadá to, že ho to nebolí.... čůrá normálně.... co by to mohlo být... 😒 děkuji
Stručné shrnutí
- U batolat se pod žaludem může objevit malá boulička o velikosti cca 2 mm až 3 mm, kterou pediatři a rodiče často popisují jako nahromaděný mazek, tukovou bouličku nebo drobnou cystičku.
- Běžná první opatření jsou pozorování, jemné každodenní koupání a opatrné přetahování předkožky ve vlažné vodě; při zhoršení (zarudnutí, bolest, porucha močení) je indikována návštěva dětského lékaře nebo pohotovosti/urologie.
- Lékař může bouličku vizuálně posoudit, místně očistit nebo vymačkat obsah a v případě podráždění předepsat místní mast; v mnoha případech se problém vyřeší s postupným uvolněním předkožky.
Nejčastější otázky
Q: Co může způsobovat malou bouličku pod žaludem u kojence nebo batolete?
A: Typické příčiny zmíněné v diskuzi jsou nahromaděný mazek (smegma), tuková boulička, drobná cysta nebo vřídek; velikost uváděná v případech byla cca 2–3 mm až do 1 cm–2 cm.
Q: Jak doma ošetřovat bouličku na penisu u malého dítěte?
A: Doporučená domácí opatření zahrnují jemné přetahování předkožky ve vlažné vodě při každém koupání, koupel ve výluhu heřmánku nebo slabém roztoku hypermanganu při akutním podráždění, a vyvarování se silných krémů, aby předkožka „dýchala“.
Q: Kdy mám vyhledat lékaře nebo pohotovost?
A: Kontrolu u dětského lékaře doporučují při zarudnutí, otoku, bolesti, poruše močení nebo pokud boulička roste; při akutních příznacích mohou rodiče vyhledat pohotovost nebo urologii.
Q: Co může lékař udělat při vyšetření takové bouličky?
A: Pediatr nebo chirurg může bouličku vizuálně posoudit, v některých případech jemně vymačkat obsah, očistit místo a předepsat lokální mastičku při podráždění.
Q: Pomůže koupel v heřmánku nebo hypermanganátu?
A: V diskuzi rodiče popisovali domácí použití heřmánkového čaje (výluh) a slabého roztoku hypermanganu pro koupel při podráždění; hypermangan se má používat velmi slabě, heřmánek jako teplá koupel běžně.
Q: Je vhodné mazat antibiotickou mast Framykoin při podráždění?
A: Framykoin byl v diskusi zmíněn jako možnost pro urychlení hojení při odřenině nebo trhlinkách; finální doporučení doporučuje konzultaci s lékařem před aplikací.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina příspěvků konstatuje, že malé bouličky pod předkožkou u chlapců jsou často benigní nahromaděné sekrety (maz) nebo tukové bouličky, které se uvolní s postupným stahováním předkožky.
- Doporučuje se klidné pozorování, pravidelné koupání a opatrné přetahování předkožky ve vlažné vodě.
- Při zarudnutí, bolesti nebo potížích s močením je nutné vyhledat dětského lékaře, pohotovost nebo urologii.
Sporné názory
- Někteří rodiče doporučují domácí vymačkávání nebo masírování bouličky směrem k žaludu, zatímco jiní radí nezasahovat a nechat dětského lékaře provést jakýkoli zákrok.
- Několik příspěvků doporučuje domácí prostředky (heřmánek, slabý hypermangan), zatímco jiní zdůrazňují konzultaci s lékařem před aplikací mastiček nebo jiných přípravků.
Otevřené otázky
- Jak dlouho typicky trvá, než se nahromaděný mazek nebo tuková boulička uvolní s postupným stahováním předkožky?
- Kdy přesně je vhodné odložit domácí zásahy a obrátit se přímo na urologii nebo chirurgii?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
Framykoin, hypermangan (slabý roztok hypermanganu), heřmánkový čaj / heřmánek, dubová kůra, homeopatika chamomilla vulgaris 9ch, koupání v heřmánku (výluh), přetahování předkožky ve vlažné vodě, vymáčknutí nahromaděného mazu, masírování směrem k žaludu, nahromaděný mazek, tuková boulička, cystička, zánět
Místa a osoby
žádné
Já bych také počkala, pokud je spokojený, čůrá normálně a nesahá si často na pindíka a samozřejmě bych sledovala jestli nedochází k nějakým změnám. Já se rozhodla pro návštěvu dětské hlavně kvůli tomu častému sahání na pindíka. Naše dr. ještě říkala, že je to dobře, že vlastně v místech, kde jsou ty tukové kuličky, tak už není předkožka přilepená k pindíkovi, takže to jakoby pomůže při přetahování. Bude to v pořádku....uvidíš.
@zora_74
@hancazivocich tak dnes sem mu na to koukala a pod tou kuzickou to ma svetlejsi..
@ajurka - nahromaděný mázek... Jak to nejde stahovat a mýt... Pokud není problém s čůráním, bolestma, zarudnutím... Tak nepanikařit... Při problémech řešit ihned - klidně na urol, nebo dětském...
@leikkka
@madiva
@hancazivocich
@leikkka
@veronika182 tak holky sorry , ze porad otravuju.. ale dnes jsem uz malemu pri pretahovani poprve videla zaluda sice jen spicku ale videla.. a ma ho cerveny.. ma to tak byt? je cerveny kdyz se poprve pretahne? jinak jsem si toho vsimla az ted.. rano jsem volala na urologii a tam mi rekli ze pokud cura normalne ze to neni akutni at pockam na dr do toho 10.
@ajurka - může to být i momentální zarudnutí právě při prvním přetažení - nahromadění krve tlakem, atd...
Uvidíš, třeba maminky chlapečků poradí.... Ale jinak by to zarudlé být nemělo
@hancazivocich doufám, že to bylo tím, jak to bylo poprvé.. zítra mu to poprvé propláchnu v heřmánku tak doufám, že se to bude jen zlepšovat.. jinak děkuji
@ajurka syn to také měl, najednou se objevila boulička velikosti hrášku, byla bílá, prosvítalo to pod kůží, šla jsem s tím k dr., v tu dobu se mu dal pindík už skoro přetáhnout, přetahovala jsem od narození, dr. řekla, že je to nahromadění mázek a že když mu to tam nechá, že to brzo způsobí zánět a že když tam vlastně je, tak že tam už ta předkožka není přilepená, trochu mu na to máčkla a vyvalil se jakoby takový bílý hnis, očistila mu to a bylo. Pak se mu pár dní uvolnilo celé a teď už pravidelně myjeme a není problém.
@kvetinka84 dneska jsem mu právě poprvé trošku více přetahla předkožku a viděla i kousek žaluda.. ale ted malej strašně řve když čůra... :( ... je to normální?
@ajurka no tak to jsi to asi přetáhla moc a udělala se mu tam trhlinka a teď ho to při čurání pálí, jak to našemu synovi doktorka ten maž vymáčkla, tak jsem také preventivně koupali v heřmánku a v té teplé vodě zkoušet přetahovat, ale jen lehounce nenásilně, kam to samo jde, aby se ten heřmánek dostal do nejvíc na ten žalud
@ajurka to netuším, malý to měl po tom vymáčknutí takové citlivější, nechtěl si to nechat večer umýt, ale spíš se bál, že mu s tím budeme zase něco dělat, asi se vylekal, jak jsme ho u dr. drželi, aby mu to mohla ošetřit, trvalo to asi 3 dny, ale nevím přesně, co přesně tam bolí tvého malého, nemáš doma třeba framykoin, možná bych to zkusila tím namazat, aby se to dřív zahojilo
@ajurka a jinak s tou bouličkou bych šla k dr. Počkala bych po dovolené, pokud nebude mít nějaký problém, zánět atd. Já jsem také nešla k dr. hned jak se mu to objevilo, a tu bouličku jsem jakoby masírovala a popotlačovala jsem jí směrem ke špičce žaludu nahoru jakobych to chtěla vytlačit ven, ale otázka je, jak si na to teď nechá sahat, když ho to bolí
@ajurka vztek na sebe neměj, koupej v heřmánku, klidně udělej výluh do vaničky 🙂 zkoušej pomaličku až v té vodě bude déle přetahovat a ono se to tam dostane a do 3 dnů bu bude léle. Jak piší holky, možná jsi přetáhla moc a teď to má citlivé, pokud chceš můžeš i nasadit homeopatika chamomilla vulgaris 9ch, ale koupel postačí úplně a nebo mu i dělat čaje na pití, aby se to dostalo i vnitřně. A jak piše sisstin na tvém blogu řídila bych se jejími radami. Ani u jednoho kluků jsem do 1 roku nepřetahovala, starší si s ním po té bouličce začal hrát sám při koupání, až se to uvolnilo samo a sám si ho myje, když se uvolní, je třeba mýt každý den, aby se to nezanitilo a mladší díky staršímu to okoukal a přetáhl si to sám taky při koupání a každé mytí si to přetahuje sám.
@kvetinka84
@leikkka Tak vidím, že má malý na pindíky na kůžičce jakoby trhlinky... mám doma fialku tak jsem mu to namazala..doufám, že to nevadí
@leikkka
@kvetinka84
@hancazivocich
@madiva tak jsme byli dnes u doktora a pry je to neskodna maz, podkozni tuk... ktery se casem uvolni az pujde predkozka stahnout.. 🙂
Tak to jsem ráda. Hlavně přetahovat opatrně, ať se mu kůžička zbytečně nepotrhá.
Ahoj, mohu se vás zeptat jestli tedy ta boulička vaším chlapečkům časem zmizela?
Já jí včera objevila mému dvouletému synkovi a to díky tomu, že mu najednou nešel přetáhnout pinďa.
díky za odpovědi

@ajurka - my koupem v heřmánku momentálně nohu.... Nebo vypláchnout kemímek od jogurtu, nebo jednorázové kelímky na piknik...Nebo malej bazének... Jak myslíte.. Ale pokud nemá problémy.... Hlavně nekrémovat - třeba po koupání, aby pindík mohl dýchat a necpal se mu tam krém..