Často nemocné dítě, zápaly průdušek, plic, a školka

xboax
16. pro 2015

Ahojte maminky,

mám 2,5 ročnú dcérku, ktorá chodí od 15 mesiacov do školky. Naskôr bolo všetko v poriadku a po troch mesiacoch sa začali nekončiace problémy. Vždy to začalo hnusnou rýmou a po týždni to prešlo do zápalu průdušek, zápalu plic a pod. Napríklad cez leto (to do školky nechodila) sme s malou chodili čo týžden k doktorke sťažovali sa, že ma veľký a záchvatový kašel a doktorka nám dala len Fenistil a Aerius a vraj máme ísť k moru. Poslechli sme, odišli sme na 2 týždne na dovolenku, ale po týždni a pol sme sa museli vrátiť pretože malá v noci už od kašla strašne zvracala. Išli sme rovno na Bulovku na pohotovosť a vraj dosť ťažký zápal plic (chlamýdie, pneumokok a maxwela dohromady), prý to nie je záležitosť týždňa a bolo nám povedané, že pokiaľ sme Dr. upozorňovali dávno došlo k pochybeniu. Po tom mala ATB na 3 týždne. Nechcem nikoho obviňovať, ale od vtedy je malá nemocná v jednom kuse, už ani neviem spočítať koľko ATB mala. No a dnes pri kontrole nám Dr. povedala, že je to jedine tým, že jej nesvedčí pobyt v školke. Podotýkam, že chodí do súkromnej školky, kde je max. 12 detí, 3 učitelky a skoro nikto tam nemocný nie je celý rok. Vždy ju doliečime, ale aj keď je doma, nemoc sa zopakuje po 2 týždňoch.
Môžete mi poradiť, čo by sme mali robiť, prípadne aké vyšetrenia absolvovať, aby nemala zápaly průdušek a kašel, rýmu co dva týdny?
Prípadne, môže byť podľa vašich skúseností na vine dochádzanie do školky?
Už sme proste v koncoch.

Ak ste to dočítali až sem, budem rada za akýkoľvek názor, radu 😉 Ďakujem vopred 😉

nellygray
16. pro 2015

@xboax Pokud jste nebyli na alergologickém vyšetření, tak myslím, že by vás tam dr. měla poslat. nemáte nějakou alergo zátěž v rodině? Nejsem odborník, ale je to moje zkušenost s dcerkou. Taky velmi často nemocná, v roce a půl bronchitida, pobyt v nemocnici. Já alergik, takže nás odeslala dr. hned na alergo, protože to mohou být příznaky počínajícího astma. Nasazeny udržovací léky přes zimu, dostala "dýchák", pro případ nouze jsme měi Ventolin (kašlala, až se dusila), jako preventivní terapie Bronchovaxom, v případě obtíží Zyrtec. Přišlo mi to tehdy hrozné, jakože proč má brát tolik léků, ale musím uznat, že se situace velmi výrazně zlepšila! Třeba by se to vylepšilo věkem samo, kdoví, ale jsem ráda, že jsme to podstoupili. Na alergologii je sledovaná dodnes, jsou tam jasné náznaky, že problémy mít bude (zřejmě jako já kožní), ale ty potíže s kašlem jsou pryč, jsem fakt ráda. Moc držím palce. Jinak u nás se to výrazně zlepšilo tak ve 3,5 letech. Byla nemocná bez ohledu na to, zda chodila nebo nechodila do školky (ale je fakt, že ji zřejmě mohl nakazit starší brácha, který je jinak víceméně pořád zdravý).

xboax
autor
16. pro 2015

@nellygray Aha, tak na alergologii sme neboli, ani nam to nasa dr. neodporucila, dakujem za radu, urcite skusime...ona nas totiz nedoporucila nikde, nedala ziadnu radu a to mame v rodinnej anamneze u dcerky uvedene alergicke a astmaticke zataze po otcovi a po mne caste pruduskove choroby v detstve..dakujem ti este raz 😉

slunickova123
16. pro 2015

Myslim, ze dat dite v 15 m do skolky je na nezraly detsky imunitni system napor jako hrom, cim mensi dite v kolektivu, tim hur. Doma by ji bylo lip.

slunickova123
16. pro 2015

O psychice tak maleho ditete ani nemluvim.

akankeo
16. pro 2015

@xboax nemate doma treba novou plovoucku nebo nabytek? I kdyz to splnuje normy, vyparuje se z toho mraky formaldehydu a kdyz se mnohokrat denne nevetra, tak takovep rostredi nabourava detem imunitu a rymy, anginy, zanety prudusek jsou vic jak caste. Nektere pokojovky tyhle sajrajty umi ze vzduchu vycistit, prece jen ne kazdy si muze dovolit vymenit za drevo bez jakekoliv drevotrisky a podobnych levnych materialu. Nebo nevonite doma syntetikou? At uz avivaz, nebo takova ta umela vonitka typu Briese, to taky umi udelat hodne. Ted mi napriklad prisly oblecky na mimco, co pani vyprala a strasne nasmrdela nejakou avivazi a i kdyz mi to deti jen pomohly nandat do pracky, tak je to stejne v nose podrazdilo a ve skolce hned chytly rymu, kasel.... No a pak samozrejme psychika, takovychzmen kolem tretiho roku, dite zjistuje ze neni pupek sveta, do toho je odlozeno do skolky, zacina hodne vnimat rodice a pokud tam jsou nejake kryte trable a podobne. Tam muze pomoct kineziologie, ale je to drahe a ma to smysl jen pokudsezenete nekoho s dobrymi referencemi a nejlepe predchozim psychologickym vzdelanim, ne nejakeho rychlokvasku co z vas akorat vytahne ty penize a nic.

xboax
autor
16. pro 2015

@slunickova123 nechapem, aky psychicky dopad ma skolka na dieta, ked je spolocenske a od zaciatku s tym nema absolutne problem, neplace a je spokojene. Dakujem za nazor, ale ak si si nevsimla, ziadala som o radu a nie o automaticke odsudenie.

xboax
autor
16. pro 2015

@akankeo dakujem za rady, ale nemame nic nove, vsetko ma uz cca 4-5 rokov, avivaz ani pouzivat nemozeme, kvoli ekzemu a rozne vone tiez nemame...neviem, na malej naozaj nie je vidiet, ze by nejak trpela, je strasne usmievava, do skolky sa pyta sama, ma rada deti a ucitelky su skvele, kazdu vec hlasia, dokonca mi pisu, ked sa mala mraci viac ako pol hodinu, atd...kazdopadne pouvazujem nad kineziologiou, jeden predsa nikdy nevie 😉

slunickova123
16. pro 2015

@xboax pravda, je to tvoje vec, tak promin. Ale to s tou imunitou je pravda,.zadny vymysl.

akankeo
16. pro 2015

@xboax tech 2.5, 3, to je pro dite opravdu hodne prelomove obdobi at je sebespokojenejsi, meni se a tim se taky meni jeho pohled na vsechno kolem. U nas to "nastesti" probiha vzdorem, jinde nemocema. A pokud ma i ekzem, tak nekde neco hapruje. Starsi taky mela mit ekzemy a odbourali jsme to, je citlivejsi, ale kozni projevy uz nema, alergie taky ne. U nas to bylo o rodicich, meli jsme doma nejake kostlivce ve skrini co jsme si uz ani neuvedomovali a to dite to proste vnimalo, kdyz sme si to vyresili, problemy byly pryc, pomohla prave ta kineziologie konkretne tahle pani distres.cz

nellygray
16. pro 2015

@xboax Není zač. 😉 Ale upřímně fakt nechápu vaši dr., že vás tam neposlala, je-li v rodině taková zátež. 😕 Na nic nečekejte, ať vám kdyžtak ještě na zimu nasadí léčbu.

hojda
16. pro 2015

Loni u nás malá zápal plic a od té doba půl roku jen kašlala, když už nám chtěli naordinovat kortikoidy, tak jsem se naštvala a vzala malou k lékařce tradiční čínské medicíny a ta nám pomohla. Postupné zlepšování měsíc od měsíce bylo znát. Jsi z Prahy, tak to zkuste tčm bohemia, můžu dát kontakt i přímo na naše lékařku.

luciamala1979
16. pro 2015

@slunickova123 bla bla bla.. predsa každé dieta je iné, moj syn to zvládal ťažko, dcera z hľadiska psychického v pohode, od 10. mesiaca. Jako to možete hodnotiť na základe svojich detí alebo? Však zaklad. dceru nepoznáte

luciamala1979
16. pro 2015

@xboax no sme na tom trošku lepšie jako Vy, jako to čítam, čím ste si prešli, ale v podstate podobne. Neviem, či je na vine školka.. my osobne tu v Prahe nemame rodinu, nikam do kolektivu nechodíme a nosí to zo školky, tiež zo súkromnej. ono aj keď tam nikto nie je chorý, može byť nosič, alebo proste nezvládne baktérie z vyšších tried, stretnú sa spolu vonku, při jedle, často sa triedy poobede spoja.. takže jednoznačne uvedenie do kolektívu má svoj podiel a jeho vynechanie by jej pomohlo. Prešla by si tým znova, ale zrejme při zrelejšom imunitnom systéme ľahším priebehom (napr nie zápalom pľúc).
My sme prešli všetko, ORL, zvažovali aj možnosť vybrať nosnú mandĺu, imunologiu a alergologiu, krvne testy, kvalitny pediater. Menilo sa to, od zápalov uší, opakovaných, 1 zápalu plúc až po rýmy, alergické prejavy.. tak sme si všetko prešli a dr. mi povedali, že je zdravá, no a nevedia čo s nou, ani mi neveria, že sa v noci napr. dusí kašľom a cez den dokáže byt fit..
Vraj je zdravá a može íst do kolektívu.
S pediatričkou sme skúšali nasadit lieky, kt. jej pomohli s úženými spodnými cestami, skúšali sme fenistil, zvažovali alergiu, nasadili spiropent, sinupret, rozpustilo hlieny, všetko pomohlo, všetko dočasné, vrátilo sa to.
Teraz bere dalšie antibiotika, cez bráchu schytala zo školky pneumokoka a má obojstranný zápal středouší. Súhlasím s
@hojda - skúsim rovnako alternatívnu medicínu, konkrétne som si na základe z recenzií z netu zvolila Petra Zachariáša, mrknite cez net, vraj je jeden z nejlepších. Prípadné info o ňom od maminiek uvítam i tu v diskusii! 😉
Držím palce pre správnu voľbu a směr!
L

aninousek
16. pro 2015

@slunickova123 ty jo to je zase názor takže nákupní centrum ,kroužky pro malé děti rovná se katastrofa nevadí ,že se tam dětem líbí zavřeme je doma to bude velká paráda 😝

luciamala1979
16. pro 2015

@akankeo jake kostlivce?

hojda
16. pro 2015

@luciamala1979 Homeo jsem taky nejdřív zkoušeli, ale male víc sedla ta tčm, homeo moc výsledky nepřineslo.

akankeo
16. pro 2015

@luciamala1979 kazdy mame nejake problemy co ignorujem, me diky nim s manzelem hnil vztah, clovek si to nepripousti, ale deti maj antenu dlouhou dost. Kdyz sme si to vyresili, tak do pulroku jako kdyz mavne kouzelnym proutkem deti zdrave, starsi mela na antibiotika rezistetni bacil, z niceho nic mela ster vporadku, chovani - ve skolce tvrdili ze ma starsi ADHD nebo aspergera a furt nas chteli posilat k psychologovi a i to chovani se razantne zlepsilo...

luciamala1979
16. pro 2015

@hojda je v tom teda rozdiel?

luciamala1979
16. pro 2015

@akankeo tak tu može byť problém vo mne. Nesiem si svoje problémy, svoje minulosti z rodiny rodičov, úmrtia, zmeny kt. nastali smerom k deťom / manželství, kariére..proste věci, na kt. nebol čas sa ani zamyslieť. Pomáhal Vám nejaky odborník alebo ste si proste dali do poriadku vztah? Inak zaujímavá věc,dík.

hojda
16. pro 2015

@luciamala1979 Ano, mezi homeopatií a tradiční čínskou medicínou je rozdíl, jiný způsob léčby.

akankeo
16. pro 2015

@luciamala1979 v dane dobe prave pomohla ta kineziologie, clovek jede se setrvacnikem a nevidi, neslysi, bylo to spis takove nakopnuti ze takhle dlouhodobe nikdo fungovat nemuze, tudiz ani ja. Ale manzelstvi se uz rozpadalo, tak jsem jeste zasla do manzelske poradny, abych se poradila jak se situaci nalozit a kupodivu to pomohlo moc. Manzel byl jeste pred tim u psychologa a ten naopak zarazil malem posledni hrebicek do rakve naseho vztahu, takze pomoc je vhodna, ale je to dost o lidech. Me hlavne prekvapilo, jak se to muze podepsat na detech, my doma dusno nemeli, nehadali jsme se, manzel neni hadavy typ, jen jsme se postupne odcizovali a na nemoce deti to bohate stacilo.