Chronický kašel, možná astma - může za to kočka?

magdalenan
23. kvě 2016

Ahoj všem,

syn (necelých 2,5) začal v březnu chodit do soukromé školky, prakticky od stejné doby začal být s přestávkami pořád nemocný. Neustále kašle a má rýmu, vždycky to trvalo jen pár dní s různou intenzitou, ale poslední dobou se intervaly zkracují a kašel zhoršuje.

Nejdří měl dg zadní rýma, že proto to tak trvá atd. Celou dobu jsme léčili klasicky odsáváním s Vincentkou a sirupy (Prospan, Mucosolvan, Stoptussin), ale v podstatě to k ničemu nebylo. Průdušky měl ale ok, ještě před 14ti dny. Zkoušela jsem i babské recepty (cibulový a tymiánový sirup, ale přišlo mi to po nich spíš horší)

Teď má syn poslední dny ale opravdu ošklivý kašel, celou noc prokasle, dusí se a tak jsme šli znovu k doktorce. Najednou má průdušky prý zúžené a dostal tedy konečně Ventinol a Aescin a ve čtvrtek na kontrole dostaneme žádanku na alergologii, jestli nemá některý z druhů astmatu.

A teď k mému dotazu - je možné, že by to mohla způsobit kočka, která s námi žije v bytě? Manžel má pylovou alergii a syn se narodil SC (některé výzkumy tvrdí, že císař zvyšuje riziko astmatu) a že by se to projevilo až teď a "pomohla" tomu ta školka? A jaké je asi riziko, že nějaké astma má?

Za měsíc se nám narodí druhý syn a do té doby bych ráda věděla, na čem jsme a jestli se třeba budeme muset kočky zbavit..?

Nehledám tu lékařskou konzultaci, spíš mě zajímá, jestli někdo zažil podobný průběh a jak to dopadlo... Prosím o zkušenosti, ne jen o názory, děkuji za pochopení 🙂

japona
23. kvě 2016

@magdalenan Máme podobnou zkušenost: dítě (2,5 roku) v soukrome školce víceméně porad kašle, prý astma, takže ventolin atd... Po roce přechod do státní školky a je víceméně v pořádku (občasný kasel či rýma + "normální" léky).. ona sice diagnoza astmatu zni hrozne, ale prý z toho většinou deti vyrostou (zda to bylo či nebylo astma se dá zjistit az zpetne, obtíže se leci stejne)..

japona
23. kvě 2016

Jo a kočku nemáme. U nás se astma projevilo díky virozam ze školky..

magdalenan
autor
23. kvě 2016

@japona Díky za reakci, no já bych hlavně už chtěla nějakou konečnou diagnózu a účinné léky, abych věděla, co klukovi je a hlavně aby se mu udělalo lepe, je mi ho líto kvůli těm strašným záchvatům na které nic nepomáhá a on se vždycky úplně zpoti a zrudne a dáví se, no asi to znáš.. díky 🙂

petrajurinova
23. kvě 2016

Alergie a astma se může projevit v jakémkoli věku. Ale nehrotila bych to. Náš mladý (narozený SC, já jsem silný alergik) po nástupu do školky taky začal trpět častými rýmami a kašlem a v průběhu několika měsíců se to zhoršovalo a začaly se projevovat problémy na průduškách - s tím, že padlo podezření na prvotní projevy astmatu, doktorka nasadila Ventolin a léky na alergie. V létě jsme ho odvezli na prázdniny na Vysočinu a tam problémy přestaly. Další rok ve školce už byl celkem v pohodě. A před nástupem do školy patřil ve školce k nejzdravějším. Bohužel v posledních dvou letech (bude mu 10) se na jaře projevila alergie na jarní pyly, ale s léky se to dá zvládat, když už víme co ho trápí.

V době kdy mu jako malému bývalo nejhůř (záchvaty dusivého kašle) docela pomáhalo rozmístit po bytě nádoby s mořskou solí rozpuštěnou ve vodě (přes zimu jsem dávala do odpařovačů na topení, za tepla do misek na parapety), ta voda se odpařuje a usnadňuje dýchání. A taky návštěvy v solné jeskyni byly fajn.

japona
23. kvě 2016

Zvhcovani vzduchu je dobrý nápad. Začali jsme dětem dávat inhalovat vincentku a nemocnost se snizila. I když je možné, že z toho holt vyrostly🙂 Rozhodne to ale stoji za pokus..
@magdalenan

horsiee
23. kvě 2016

Já jsem astmatik, mám slabou alergii na kočky a pořídila jsem si dvě. Nicméně se mi nic neděje. A že by se to takhle z ničeho nic objevilo je taky divné. Nemůže to být alergie na některý pyl? Teď je právě sezóna a kvete všechno možný. Mě se tohle stává když se ocitnou kousek od nedozrálého obilí a mamka zase reaguje na kvetoucí lípy. Je to po dešti lepší? Nebo je to vždy stejné?

magdalenan
autor
23. kvě 2016

No nevím, ono snad ještě nepršelo 😀 Trápí ho to někdy od přelomu února/brezna, takže těžko říct, jestli je to pylová alergie.

Snad na té alergologii něco zjistí, ale přijde mi na to ještě malý, aby s jistotou něco potvrdili nebo vyloučili.

Jinak vzduch minimálně v ložnici zvlhčujeme, udržujeme i nižší teplotu, ale moc to nepomáhá.

Ve školce mají dokonce nějaký hyper super zvlhčovače vzduchu a skoro to chvíli vypadalo, že to některým dětem dělá hůř..

Ta kočka mě právě napadla jen jako element, který by mohl hrát roli..

Budu doufat, že mu zabere ten Ventolin a to druhé..

bachovy_esence_poradna
23. kvě 2016

@magdalenan z mojí zkušenosti (pracuji s čínskou medicínou a Bachovými esencemi) jde skoro vždy o souběh několika věcí najednou

kočka vadit může a nemusí... obecně je to tak, že alergie/astma je přehnaně velká reakce organismu na něco co zdravému člověku nevadí... tedy jde o nerovnováhu v organismu...
alergeny lze omezit, ale je to možné jen do určité míry, protože pyly, určitá potravina, zvířata a jejich srst/sliny se nacházejí na mnohem více místech než si běžně uvědomujeme, potkáváme se s nimi na hodně místech...

buď lze potlačovat projevy alergie a nebo lze řešit příčinu alergie, tedy zmíněnou nerovnováhu, která způsobuje to, že někomu určité věci, potraviny atd. vadí a někomu ne 😉

jinak březen (a duben) jsou typické měsíce kdy se situace horší a to z mnoha důvodů... organismus většinou určitou dobu odolává, ale potom je nerovnováha už moc velká a je z toho pro nás "viditelná" nemoc...

hodně často bývá alergie/astma spojené s psychikou... některé děti jsou po nástupu do školky častěji nemocné ani ne tak z důvodu toho, že by se okolo nich vyskytovalo tolik nemocných dětí, ale z důvodu velké změny - mnoho dětí a podnětů, se kterými se dítě musí vyrovnat...

zásadní je také dobře fungující rodinné zázemí... a u předškolních dětí maminka... aby bylo děťátko v pohodě, je potřeba, aby byla v pohodě a klidu maminka 😵

bachovy_esence_poradna
23. kvě 2016

@magdalenan jinak vydržte, doporučovala bych něco na podporu imunity a psychiky a pokud budete v klidu, je dost možné, že se to samo srovná... nástup do školky je pro některé děti prostě dost "náraz" 😉

výhodou je, že děti mají velkou schopnost regenerace...

evulinkab
23. kvě 2016

@magdalenan Syn je také silný alergik, neustále kašle, alergie se projevila v jeho 4letech..Ono se říká že pokud je jeden z rodiču alergik tak je 60% šance, že bude alergik i díte...Nicmene muj syn strašlive kašlal, když jsme meli v byte papouška(pak se potvrdila alergie i na peří)Jakmile papoušek umřel, kašel se alespon přes noc trochu zlepšil.Takže pokud vám na alergologii zjistí alergii na zvířecí srst, pak ta kočka bude asi problém...

cajomilka
23. kvě 2016

Kamarádky dcera (4 r.) měla podobné příznaky a zjistili jí alergii na roztoče. To je dost nepříjemné, protože ti jsou téměř všude. Doporučují jí hlavně být co nejvíc venku.