Co používat na neštovice? A jak je to s mytím?
Zdravim,poradite mi prosim?Co pouzivat na nestovice?A jak to je s mytim?Moc dekuji!!!!
Stručné shrnutí
- Krátké koupání v hypermanganu (do vany jen pár zrníček, roztok lehce růžový) se v diskuzi uvádělo jako běžná a doporučovaná metoda na čištění a vysušení pupínků při neštovicích.
- Lokální přípravky používané na svědění a hojení byly Virasoothe gel, Fenistil kapky, tea tree olej (Nobilis), PoxClin pěna, Betadine, Imazol a mazání mastnějším krémem (Indulona, Sudocrem, Bioilem, Bepanthen) při hojení a prevenci jizev.
- Neštovice jsou vysoce nakažlivé; horečky byly v příspěvcích udávány v rozmezí 1–7 dní a lékaři doporučovali poštovat zhruba dvoutýdenní klidový režim a opatrnost na slunci po vymizení akutních příznaků.
Nejčastější otázky
Q: Jaké lokální přípravky pomáhají proti svědění a podporují hojení při neštovicích?
A: V diskuzi rodiče i lékař doporučovali Virasoothe gel od 1. dne, Fenistil kapky proti svědění, PoxClin pěnu, Betadine na dezinfekci, tea tree olej (značka Nobilis byla zmiňována), Imazol a Sudocrem pro vysušení a Indulonu nebo Bioilem pro mazání stroupků a jizev.
Q: Lze dítě koupat během neštovic a jak často?
A: V diskusi bylo doporučeno denní mytí nebo 1–2× denně krátká koupel v hypermanganu (do vany jen pár zrníček, roztok lehce růžový); jiný názor uváděl odložit mytí až do slejzání stroupků.
Q: Jak zabránit vzniku jizev po neštovicích?
A: Doporučení zahrnovala neškrábat pupínky, používat mastné hojivé krémy jako Indulona, Bepanthen nebo Bioilem na jizvy, a vyhnout se tekutému pudru v místech s pupínky, protože podle některých rodičů ucpával pupínky a zhoršoval hojení.
Q: Kdy může dítě po neštovicích nastoupit zpět do kolektivu?
A: Lékařka v diskuzi i rodiče uváděli, že dítě by mělo jít do kolektivu až ve chvíli, kdy už nejsou stroupky (tedy po úplném odpadnutí strupů).
Q: Jak rychle se obvykle nakazí sourozenec po kontaktu s nemocným?
A: V příspěvcích bylo popsáno, že neštovice jsou vysoce nakažlivé a sourozenec se může nakazit typicky za 7–14 dní.
Q: Jak dlouho trvají horečky při neštovicích a jak je léčit?
A: Horečky v diskuzi přešly během 1 až 7 dnů; proti horečce a bolesti rodiče uváděli Nurofen a proti svědění Fenistil kapky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Hypermanganové koupele (pár zrníček do vany, lehce růžový roztok) se v diskuzi uváděly jako osvědčená metoda na koupání a vysušení pupínků.
- Virasoothe gel a Fenistil kapky byly opakovaně doporučovány jako prostředky proti svědění.
- Neštovice jsou vysoce nakažlivé a sourozenec se často nakazí během 1–2 týdnů.
Sporné názory
- Tekutý pudr: někteří rodiče ho používali dvakrát denně bez vzniku jizev, jiní tvrdí, že tekutý pudr ucpává pupínky, prodlužuje hojení a způsobuje jizvy.
Otevřené otázky
- Jak dlouhá by měla být přesně rekonvalescence (v týdnech) po neštovicích u různě věkových dětí?
- Jaká je srovnávací účinnost tea tree oleje, homeopatik a přípravků jako Virasoothe při potlačení svědění?
Zmíněné značky a firmy
DrMax, Nobilis, PoxClin
Zmíněné produkty a metody
hypermangan, tekutý pudr z DrMaxe, Virasoothe gel, Virasooth gel, Fenistil kapky, Nurofen, Betadine, tea tree olejíček (Nobilis), PoxClin pěna, Sudocrem, Imazol, Indulona, Bioilem, Bepanthen, francovka, homeopatika, sprcha, koupel v hypermanganu, umýt až když slejzají stroupky
Místa a osoby
žádné
Holky,prosím jaké pak rekonvalescence po neštovicích?Může na sluníčko,sportovat?
@zutinka se sluníčkem určitě opatrně. A sportování bych také vynechala pro zatím. Dr. mi říkala, že neštovice jsou pro dětský organismus fakt záhul a je dobré po skončení ještě nějaký týden spíše klidnější režim. 🙂 Pokud to tedy jde. 🙂 Samozřejmě když jsou děti co neposedí, tak s tím stejně nic neuděláme, ale rozhodně bych těsně po neštovicích neplánovala nějaký extra sportovní program. 🙂
@zutinka ježíš já to popletla, myslela jsem jizvy, že děti neměli. 🙂 Stroupky samozřejmě ano. 🙂 Když už byly stroupky, tak jsem už nemazala. 🙂 Ale dcera si pak už nestěžovala na svědění. Pokud to svědí, tak bych ještě mazala klidně tím virasooth gelem, ten je taky dobrý proti svědění. 🙂

@zutinka u nás se druhé dítko osypalo do týdne.je to název byt v horku doma....😞zase to budou mít za sebou. Držím palce,at to mate brzy za sebou😊