Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

mima22
15. kvě 2010

ahojte,
neveite mi povedat ze kolko sa nemoze cvicit ked sa vyberaju mandle?
lebo idem s malou do nemocnice za dva tyzdne jej idu vyberat.

monnaa
15. kvě 2010

mima22 - podobný problém som nedávno riešila aj ja, boli sme na NMR mozgu v celkovej anestéze. Tvoju malú budú tiež uspávať ? Ak áno, bude to asi len krátkodobá anestéza, takú sme mali my. Ja som sa pýtala svojej rhb, tá mi poradila po výkone necvičiť 5 dní, ja som necvičila 3 dni 😝

mima22
15. kvě 2010

ano malu budu uspavat,

monnaa
15. kvě 2010

mima, skús sa spýtať svojej rhb. Moja napríklad nemala s týmto vôbec skúsenosti, tých 5 dní mi poradila po dlhšom rozmýšľaní, že akože to berie ako nejakú chorobu.

mima22
15. kvě 2010

no musim sa jej spytat ,teraz sme nechodili ani na cvicenie lebo bola mala chora ale uz je dobre tak zas ideme v utorok .
vy ako casto chodite cvicit?mi dva krat tyzdenne,
uz sme boli dva krat aj na tom lieceni neviem ci som si s tebou nahodou uz o tom aj nepisala.
a teraz mame ist na liecenie 13.juna tak dufam ze tie mandle dopadnu dobre aby sme mohli toho 13ho nastupit.
uz som s malej strasne nestastna teraz 20ho bude mat 16m. a stale chodime za jednu ruku ja neviemci sa tak boji pustit alebo co lebo ked sa drzi tak sa drzi iba za jeden prst .

monnaa
16. kvě 2010

Áno, mima, už si mi o Dunajskej lužnej písala a som ti za to vďačná 🙂 . My ideme na pobyt 11.7.
Neboj sa, malá ti určite začne chodiť, veď už chodí za jednu ručičku, štvornožkovanie máte za sebou, tak sa nie je čoho obávať . Iné by bolo, keby nerobila žiadne pokroky.

lukza
16. kvě 2010

Mima22 uvidíš že malá se rozchodí jenom na to musí příjít známe tedka začala malá chodit v 18měsících se konečně pustila prstíku a oni od roku cvičily vojtku a v 18měsíchám se prvně pustila prstíku 😀

pluriel
16. kvě 2010

Ahoj děvčata,
asi týden cvičíme V.M. protože moje 10. měsíců stará dcerka se nepřetočí (pouze na bok), vůbec neleze ani se neplazí. Umí jen sedět (ale sama se neposadí). Jsem z toho její vývoje špatná - dle doktorů je v motorice opožděná už o 4 měsíce! A rehabilitační nechápala, jak to že jsme se k ní dostali teprve teď? Prostě podle lékařů měla pořád na všechno čas a najednou je už pozdě na plazení... Zatím cvičíme jen jeden cvik 4x denně a taky cvičíme ležení na zádech a na bříšku. Máte někdo podobné zkušenosti s opožděním dítěte? Předem děkuji za odpověď a pěkný den všem 🙂

monnaa
16. kvě 2010

Ahoj pluriel. A bola si s malou u detského neurológa ?
No ono to je ťažko takto povedať......že prečo ste až teraz začali cvičiť, väčšinou je to " chyba " praktického lekára, ktorý neodhalí zaostávanie vo vývoji skôr. Ale každopádne je super že cvičíte , určite to malá dobehne 😉
Môj malý je zhruba vo veku tvojej dcérky, zatiaľ sa dokáže pretočiť na bruško a späť, ale ak ho dám sadnúť ( čo samozrejme nerobím často ), tak vôbec sa neudrží. my máme diagnostikovaný hypotonický syndróm. Malý sa samozrejme ešte ani nevie plaziť,

pluriel
16. kvě 2010

Monnaa: U neurologa jsme byli, a říkal, že z jeho hlediska je v pořádku. Prý je líná! U lékařů to bylo tak: neustále jsem je otravovala, že nedělá to a ono a oni reagovali tak, že na to má ještě dost času, potom že to nemusí dělat přesně v šesti měsících, potom že už je o měsíc zaostalá, potom že už je o 2 měsíce zaostalá, než jsme se dostali k primářce na rehabilitaci, tak už byla zaostalá o 3 měsíce a než jsme se dostali k prvnímu cvičení, tak už je zaostalá téměř o 4 měsíce a doktoři se tváří, jako že za to mohu já! Jaké má projevy hypotonický syndrom? A jak se diagnostikuje?

lukza
16. kvě 2010

Pluriel to je síla že to nechaly být no jo někdy ti doktoři jsou šílení.přeji aby cvičení brzo zabralo a věřím že zabere a Anežka to vše dožene hlavně jí věř a pujde to

pluriel
16. kvě 2010

Lukza: Děkuji, snad jí to půjde 🙂

monnaa
17. kvě 2010

pluriel- ak je Anežka len lenivá, to je ten lepší prípad 😉 . Hypotonický syndróm by diagnostikoval neurológ, alebo rehabilitačný lekár, respektíve aj šikovný obvodný lekár ( ako to bolo u nás ). Svalstvo je celkovo také ochabnuté, dieťa je ako handrička, napríklad v sede sa úplne predkloní dopredu , keď chytíš nožičky, ručičky, bruško- necítiš svaly, no neviem, či som to dobre napísala, lekári na to majú svoje kritériá, aby to takto uzavreli....Držím palce pri cvičení, určite to bude OK!

sisipetka
17. kvě 2010

Pluriel, vobec sa nestresuj...ak neurolog nediagnostikoval nejake svalove ochorenie ako hypotoniu, ci hypertoniu a ide podla nich "len" o zaostavanie vo vyvoji, tak sa to moze cvicenim akurat podporit a urcite to dobehnete.
moja sestra sa vobec nepretacala, neplazila, nesedela....zacala sediet v 12tich mesiacoch, v 15tich chodit ....plazenie a pretacanie preskocila. Nikdy ju nikam neposlali, dr. povedala, ze je leniva (bola aj troska silnejsia), ale nestresovali ju tym, ze by bola nejaka zaostala a pod. Teraz je z nej uplne normalna kocka 😉
viem, ze sa bojis, ze nemusi byt nieco v poriadku...troska vypustaj usami von, co ti hovoria a pozeraju sa na teba ako nezodpovednu maminu....skus viac cvicit, stimulovat a hlavne bud pokojna, vsetko pride 😉
Kocky drzkajte sa, toto uprsane pocasie v nas vyvolava viac emocii a musime byt i napriek tomu silne a optimisticke 😵

tantama
17. kvě 2010

AHOJTE MAMINKY;.
Už DLHší čAS VáS SEM TAM KUK ALE EšTE SOM NEMALA čAS A POPRAVDE ANI ODVAHU NAPíSAť SEM NA TOTO FORUM...
9.3. SA MI CISARSKYM NARODILA V 35TT DCERKA GRéTKA. VšETKO BOLO ZO ZAčIATKU TEHU SUPER A POTOM V 20TT ZAčALA POMALY ZAOSTáVAť V RASTE. NAKONIEC TO BOL SKLZ 4TT KED SA ROZHODLI JU DAť VON. 3TT SME SI POBUDLI V INKUBATORE S PôRODNEJ VáHY 2060G A 40,5CM SCHUDLA NA 1520. 2DNI PRED PREPUSTENíM NáM ROBILI DALšIE KONTROLNé SONO MOZGU A Až TAM ZISTILI žE SA NáM POčAS TEHU UPCHALA CIEVA A NEVYžIVOVALA MOZOG DIAGNOZA ZNIE : HYPOXICKY-ISCHEMICKá ENCEFALOPATIA.....NIKTO MI NEVIE POVEDAť čO MáM OčAKáVAť NEUROLOG POVEDAL žE MALINKá VYZERá SUPER , CVIčíMER VOJTOVKU ALE čO TO BUDE DO BUDUCNA ZNAMENAť NETUší..... MOžNO Má NIEKTORá Z VáS PODOBNý PRíBEH A NIEčO VIAC VIE.

rohacka
17. kvě 2010

Tantama - skus sa spytaj aj v teme Kto prelozi diagnozu od neurologa, tam je na to odbornicka Lucenek.

monnaa
17. kvě 2010

tantama- hypoxixko- ischemická encefalopatia znamená, že kvôli tej upchatej cievke sa časť mozgu nedokrvila a došlo tam k hypoxémi ( to je málo kyslíka v krvi ) a následnej ischémii ( čo je odumretie tkaniva ). Ale neboj sa, to nemusí ešte stále nič vážneho znamenať, nakoľko malé deti majú úžasnú schopnosť využiť aj tkanivo mozgu, ktoré by inak ostalo nevyužité. A Vojtovou metódou na dieťa naučí používať vlastne akoby náhradné nervové dráhy, ak má postihnutú zrovna niektorú dôležitú časť mozgu.
Napríklad môj syn má diagnostikovanú atrofiu mozgu a moja rehabilitačná doktorka mi povedala, keď som tam prišla uplakaná, že to nie je koniec sveta, že aj tak nevyužívame celú kapacitu mozgu, vraj len nejakých 5-10% 😨 No a cvičením Vojtovou metódou sa dá toho u malých detičiek strašne veľa urobiť, lebo vlastne zasahujeme do centrálneho nervového systému a dieťa sa naučí správne pohybové vzorce. Tak držím palce !

monnaa
17. kvě 2010

oprava- v nedokrvenej časti mozgu došlo v dôsledku k hypoxii - málo kyslýka v tkanive mozgu.

beautynka
18. kvě 2010

Ahojky maminky,
můžu se k vám přidat? Dneska jsme byli na neurologii a rehabilitaci. Tak prý je to jasná vojtovka. Mám z ní trochu strach. Malej je lehce opožděnej, neche pást koníiky, neudrží hlavičku, má opžděný vpřimovací mechanismus a hypertonii☹

lukza
18. kvě 2010

Beauty vítám tě tu já semka taky chodím co cvičíme a holky jsou zlaté moc mi pomohly a hned se mi lépe cvičilo a taky sem s toho měla hrozný strach ,ale věř sobě zvládneš to na jedničku a já musím říct že malý už krásně pase a už i u toho výská a chláme se takže to určitě pomáhá. 😀

monnaa
18. kvě 2010

tantama- opäť sa opravujem, sorry, dúfam že som ťa nevyľakala s tým predchádzajúcim príspevkom. Ischémia znamená nedokrvenie tkaniva mozgu pri nedostatočnom prísune kyslíka krvou. Následkom ischémie dochádza k porušenému metabolizmu buniek mozgu a niekedy dochádza aj k ich odumretiu, ale to samozrejme nemusí byť zrovna váš prípad .

beautynka- vitaj medzi nami " cvičiteľkami 😉 " . Z Vojtovky sme tu mali tuším zo začiatku strach všetky, ale nie je to také hrozné, neboj sa, a malému ňou určite pomôžeš. A Rudko bol predčasne narodený ? No pozerám teraz hmotnosť, tak asi nie....

lukza
18. kvě 2010

Jo holky prosím jak to bylo jak dlouho po očkování bych neměla cvičit mě opět tvrtdily 24 hodin ale zdá se mi to málo pujdeme očkovat opět hexa+prevenar a minule pomočkování měl malý teplotu a právě jí chytnul až za 24hodin. 😖

Monno chtěla sem se tě zeptat minule kdyžmimalý po očkování přestav na několik dní výskat myslíš že to mám očekávát i po dalším očkování?díky

lukza
18. kvě 2010

Monno jestli sem toí dobře pochopila tak cvičením se u dětí obnovuje nervová dráha v mozku?moc mě totiž zajímalo co se vlastnš u dětí děje během cvičení a rehabi.mi to vysvětlila tak že ty chmaly ho domutí používat svaly co jinak moc nepoužívá a tím pádem nejsou dost pevné dá se to i tak říct?

lukza
18. kvě 2010

omlouvám se za překlepy 😖

monnaa
18. kvě 2010

lukza- podľa mojej múdrej knižky 🙂 o Vojtovej metóde by sa po očkovaní nemalo cvičiť 10 dní. No každá rhb sestrička resp. lekár ti povie niečo iné. Napríklad mne bolo povedané necvičiť 5 dní, iným 7 dní...no každopádne len ten jede deň je určite málo. Dievčatá tu písali aj o tom, že ak je očkovanie aktívne ( do organimu sa dostane napr. oslabený vírus alebo toxín a telo si samo vytvorí protilátky ) , tak by mala byť pauza dlhšia ako po pasívnom očkovaní ( do tela sa dostane už samotná protilátka ). Ja osobne som s malým necvičila 5 dní. Neviem ti povedať, ako bude tvoj Lukáško reagovať po ďalšom očkovaní, ono je to rôzne a aj dosť individuálne 😉
No a k tomu cvičeniu - tým, že držíš dieťa v určitej polohe a tlačíš na konkrétne body, sa vlastne aktivujú tie " správne " svalové skupiny a odovzdáva sa informácia centrálnemu nervovému systému (mozgu ), ktorý si tieto správne pohybové vzorce to po stálom opakovaní akoby zapamätá. Keď sa táto činnosť dookola opakuje ( preto je potreba pravidelného cvičenia ) , mozog dá povel na aktiváciu týchto svalov postupne sám . Je to trošku zložitejšie , vlastne všetko riadi náš mozog, od nervových buniek idú nervové dráhy k svalom a tie sa potom aktivujú . No a malých detí je táto schopnosť úplne najlepšia , oni majú všeobecne úžasné regeneračné schopnosti. Neviem, či sa obnovuje poškodená nervová dráha, ale cvičením môže sa využiť náhradná nervová dráha. No, dúfam, že som to nenapísala nejako zložito, ani to nejdem po sebe čítať 😲

lukza
18. kvě 2010

monnaa moooc děkuji napsala si to suorově krásně se to s toho dá pochopit ještě jednou děkuji .no já jdu na očkování ve čtvrtek a pak v pondělí máme další rehabku tak já od toho čtvrtka do toho pondělí nebudu cvičit at Lukáškovy zbytečně nezatěžuji jeho malé tělíčko🙂) a rehabilitační to nemusí vědět mě totiž opravdu těch 24hodin připadne hrozně málo,vždyt už tak se říká že to očkování je hrozná zátěž na organizmus.ještě jednou díky jsi poklad

dankolucka
18. kvě 2010

ahojte, ozyvam sa po dlhej dobe. Ako som pisala, zacali sme chodit na rehabku, cvicili vojtu, ale po 2 tyzdnoch lucka ochorela a dalsie dva tyzdne sa liecila, takze sme boli doma. No a velke pokroky .. 1.krat sa sama postavila (sice na spicky, ale potesi), 1.krat si sama sadla (ukazkovo) a zacala lozit po styroch. To lozenie nie je zatial idealne, ale aspon konecne odlepila brusko z podlahy, doteraz len plazila. Casto si nesada, ale nevadi mi to, myslim si, ze ak to uz raz dokazala sama spontanne urobit, musi to byt niekde v tom mozocku ulozene, co myslite? A verim, ze castym lozenim si vylepsi aj styl lozenia. Celkovo som dost povzbudena a ostatnym maminkam a babatkam velmi drzim palce.

lukza
18. kvě 2010

dankolucka to je supr mám radost stebou je užasné když člověk čte jaké děláte pokroky 😀

betelgeuzz
19. kvě 2010

Danko, taď se daří dál.

My jsme byly v pondělí u neuroložky a v úterý kontrola u RHB doktorky. Dle neuroložky je vývoj naprosto v pořádku, dělá, co dělat má, snížila nám cvičení na 2 denně, prý ať ještě 2 měsíce vydržím, že pokud to bude ok, tak zruší. Podle RHB je asymetrie páteře v pořádku, ale přetrvává lehký úklon hlavy, jinak taky všechno ok. Trochu jsem doufala, že by nám to mohli zrušit už teď, ale i tak jsem spokojená. 2x denně se cvičí líp, než 4x.

tantama
19. kvě 2010

ahojte kočky
monnaa dakujem a ano tak nejak mi to vysvetlavali a máme aj časť odumnetého mozgu .. zajtra ideme k neurologičke a tak sa dosť bojím ale aj som zvedavá čo povie.... mne sa malá nezdá byť nejak moc pozadu s vývojom ale možno to znie hlupo chcela by som počuť čo povie dr aj zlé správy ale potrebujem sa k tomu nejak postaviť takto stále len tápam. Bude chodiť niekedy, bude niekedy rozprávať, bude niekedy vôbec aspoň sedieť alebo bude jej vôbec niečo???... ta neistota ma pomaly pripravuje o rozum. Zatial cvičíme len 4tt prvý cvik z vojtovky ale na RHB hovoria že jej to ide super a reaguje presne tak ako by mala.