Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

aknel2002
20. kvě 2010

ahoj holky, zdraví hlavně lulku a evi, ať žije listopad 😉
přidám své zkušenosti s vojtou a hlavně vás ještě cvičící povzbudit, je to opravdu účinné a stojí za to cvičit - někdy pokroky nejsou hned, ze začátku je to těžké, hodně záleží na rehabilitační sestřičce (naše mockrát psych.podržela), hlavně se nebojte, když se vám něco nezdá a trvejte na odb. vyšetření od neurologa, podle mých a dalších cvičících maminek i fyzioterapeutek pediatři neradi posílají na tato vyšetření, sama jsem si ho doslova vybojovala (doma mě měli za hysterku) ve třech měsících během bleskové poradny (tohle se mi taky na mudře nelíbilo) od narození se mi malý nezdál být v pořádku - vždy mi napsala zdravý kojenec - výsledek od neroložky - 3x denně dva cviky z vojty, nyní bude mít malý v červnu půl roku, od včera necvičíme, postupně nám rehab. sestřička ubírala cvičení, ukázala cviky na overbolu a jak malého motivovat, malý se už měsíc otáčí, týden péruje na kolínkách, má tendenci se plazit, poskakuje dopředu. mimo to jsme taky změnili pediatričku, už jsem ji nedůvěřovala, a stejně jako lulka doporučuji natočit co dítě dělá doma, taky jsem natočila do foťáku otáčení ať mám jistotu, že se to naučil správně a nemusím přeučovat stereotyp
držte se a fakt to stojí za to, přeju ať jsou brzo vidět výsledky 😉

aknel2002
20. kvě 2010

ještě jsem si vzpomněla, fyzioterapeutka nám řekla, že čím dřív se začne se cvičením, lépe a rychleji se vše srovná, ale nikdy není pozdě

lullka30
20. kvě 2010

zrazu sa tu ocitol skoro celý listopad 🙂
ja som sa k tej neuroložke dostala náhodou, je to mama mojej kamarátky, takže som tam išla aj bez odporučenia detskej dokorky

evi21
20. kvě 2010

Zdravím listopad2009 😅
to sme to dopracovali.... 😀

monaa:boli sme u p.Švecovej, vyšetrenie trvalo cca hodinu a potom sme si počkali ešte na vypísanie správy...Najskor sa na popýtala na anamnestické udaje, potom vyšetrila malého , najskor ho pozorovala v klude, potom robila tie ich špeciálne polohové testy a nakoniec ho skúsila zacvičit, aby vedela odhadnut ako asi malý bude reagovat na cvičenie, aký rýchly efekt by cvičenie uňho mohlo mať...

Zdá sa mi , že hypertonický bývajú viacej chlapci, ale to je asi náhoda.... 😒

lullka30
20. kvě 2010

Luky mal tu predilekci od narodenia, ja som mala docela malé brucho a dlho bol otočený koncem pánevním, takže asi to bolo dovodom

sisipetka
20. kvě 2010

ahojky kocky,
ako citam, tak mam s vami rovnako stareho synceka 😉 , aj ked teda mal byt januarovciatko....ale musel skor von, chvalabohu.
A dakujeme za informacie a rady, vzdy je to dobre hlavne na psychiku a dalsiu motivaciu ist dalej 😉

lin18
20. kvě 2010

😀 Ahoj...tak jsem se sem dostala až teď kdy malý usnul 🙂 . Zkoušela jsem laické testy od sisipetky a podle nich by teda měl být OK...druhou nožičku hned přitáhl taky k bříšku a ruku nechal nataženou. Tak já už nevím, možná ty nohy propíná opravdu jen kvůli bolení bříška...my jsme před měsícem skončili s kojením a byli na Nutrilonu po kterým skoro nekakal, teď mám asi týden Bebu tak uvidím....
Jinak mi fakt vadí přístup doktorů. Je podle mě normální, že se matka o dítě bojí a místo aby nás pochválili, že malýho sleduju a kontroluju tak jsem vždycky za blbce a hypochondra. Posledně dr dokonce řekla manželovi ať mi zakáže internet 😀 . Je fakt, že ten net má svá pro a proti...dřív neměly maminy možnost si něco přečíst tak nic neřešily, ale zase je teď větší informovanost a možná se tak začnou určité problémy řešit dřív než by byly nenapravitelné. A je taky pravda, že já jsem hypochondr a malýho sleduju možná až přehnaně, jenže já si prostě neumím představit, že by se mu mohlo něco stát a když vidím jak je celý den nespokojený, mrčí, nic ho nebaví a jenom se pořád propíná a pláče tak jsem z toho nervózní a snažím se mu pomoct.
Jen se ještě zeptám...ty babymasáže...je nějakej rozdíl v masírování od dospělých? Mám doma knížky o masírování, ale ne pro miminka. Ale je teda pravda, že on si to moc neužívá ani po koupeli a mazání olejem tak nevím jestli by to k něčemu bylo

monnaa
20. kvě 2010

aknel2002- dík za povzbudenie k cvičeniu 🙂

lin18- tie babymasáže by mu možno pomohli, ja som si práve dnes objednla cez net knižku , čo tu spomínala sisipetka- masáže detí a kojencov ( je tuším aj v češtine ). Inak ma ešte napadlo, že moja staršia dcéra bola také nekľudné bábo, non stop na rukách, uplakaná, mávala brutálne koliky, zle spávala , aj sa prehýbala do luku...... ale v tej dobe som nejak neriešila či to môže byť hypertonus a podľa mojej inak šikovnej MUDry bola v poriadku.

evi- dík za info o tom Olomouci, my ideme ku p. Kováčikovej, tak som zvedavá, čo nám zistia, trochu sa aj bojím, že to bude horšie ako si ja myslí, Nám doporučila zobrať si so sebeou aj kameru.

evi21
20. kvě 2010

lin18: ešte ma napadá, že dieta moze byť aj hypertonické ak má reflux, pričom nemusí ani navonok grckať....

lin18
20. kvě 2010

evi děkuju....no reflux on má určitě, od malinka byl hodně blinkací dítě, dr. to neřešila až do 3. měsíce je to prý normální. Pak jak se začal cca od 4. měsíce víc hýbat tak blinkal skoro pořád tak jsem dávala nutriton a bylo po blinkání. Ale asi před 14ti dny jsem ho přestala dávat, protože jsme přešli na Bebu tak jsem chtěla zkusit jestli to nebylo Nutrilonem a teď už tolik neblinká. Ten nutriton ho totiž pekelně zacpával, takže se pak vztekal ještě i kvůli kakání.
A pokud je hypertonie kvůli refluxu tak se necvičí vojtovka? Asi se řeší ten reflux a tím přestane být hypertonický, že? 😲

sisipetka
21. kvě 2010

ahojky kocky,
tak my mame dnes po kontrole na rhb....dostali sme pochvalu, ze sa zlepsujeme a vyvijame pekne dopredu, aj ked nie sme na 5ty mesiac, ale 4ty - to nas vsak najmenej trapi, ked sme skoro o mesiac skor narodeny a vsetko ma svoj cas. Hlavne je, ze od minula urobil pokrok 😉 Cvicit musime i nadalej, ale nepotrebujeme nijake extra pobyty ci zvysenu terapiu - staci tak ako doposial + pridat plavanie , na ktore sa uz tesime o 2 tyzdne.
Troska nas zaskocila dr., ked nam spomenula, ze mame mensiu fontanelu a treba to poriadne sledovat, aby sa nam kde mal mozog rozvijat a rast. Ale pevne vsetci dufame, ze s tym nebudu ziadne problemy.

Lin18 - nas Christianko ma aj reflux - najhorsie to bolo v 4ty mesiac, ked zvracal po kazdom jedle. Teraz uz je to lepsie a podari sa mu tak 1x denne ma riadne ogrckat. Dr. o tom vedia a i tak cvicime, vraj by mu to malo pomoct vyrovnat napatie v tele a tym padom aj udrzat mliecko v brusku. Ale nie som lekar, takze to nechavam na nich.
Inac my sme od zaciatku na BEBE HA + materske mlieko a v 2. a 3. mesiaci mal velke problemy s kakanim. Zacali sme davat 1x denne probiotika a teraz kaka pravidelne a bez problemov. Nas napr. velmi zapekal cajik - takze davam iba cistu vodicku, pripadne uplne riedky cajik. Nastastie vodicku neodmieta, tak sa nemusim trapit ako to do neho dostat.

Mima, stretko v dunajskej bude iste mozne. Budem stale chodit 2x do tyzdna na rhb a vacsinou si davam cas o 13tej, tak by sme sa potom nejako nacasovali a pokecali tam 😵

A k tym masazam: chodim s malym aj na Babyfit a tam mi velmi odporucili tieto detske masaze, ktore su specialne pre deticky az do skolskeho veku. Takze to nie je na zahodenie mat doma a ako som pisala, nase dietatko sa na to vyslovene tesi. Vzdy vecer, ked vojdeme do kupelky, dame ho na podlozku...tak uz s usmevom zacne blabotat a uzivat si to 😉 ...a to velakrat predtym je uz mrzuty a najradsej by uz bol v posteli. Takze ja urcite odporucam tuto investiciu do knihy 😉

mima22
21. kvě 2010

sisipetka,jasne budem rada ked sa tam stretneme aj ja mam zapisane tvoje cislo.
vacsinou tam mavame doobeda vsetky procedura tak ptoom budem arda ked sa stretneme.

evi21
21. kvě 2010

Zdravím dievčatá,
chcela som sa spýtat mamičiek , ktoré maju približne rovnako staré detičky ako sme my / 5-6.mesiac/ aký maju režim dňa, koľkokrat cvičia a kedy, koľkokrat denne im detičky spinkaju , atd. , ako dlho vydržia hore cez den v jednom kuse...
My kedže len viacmenej začíname cvičit tak hľadáme čo by nám najviac vyhovovalo , aby sme to všetko stihli / máme cvičit 4xdenne/ a zaroven aby sme neboli velmi preťažený a nejako to skoordinovali s jedlom aj spánkom....
díky 🙂

lukza
21. kvě 2010

Sisipetka to je supr že jste udělaly takový pokrok mám z vás obrovskou radost. 😀 a kolik máte fontanelu?

My dneska byly taky na RHB a dostaly jsme pochvalu že malý udělal pokrok mám radost příště dostaneme cvik ještě na bříšku .dneksa jsme ještě vypilovaly cvik na zádech ten mě dělal problémy na jedné straně .a říkala že malý dělá některé věci co by ještě ani nemusel že v něčem je napřed a moc se mi líbí že tam bere věk gestační a né kalendářní.

betelgeuzz
22. kvě 2010

Evi, malá má už 7 měsíců, ale ten režim už máme nějakou dobu stejný. Cvičily jsme 4x denně. Ráno vstávala mezi 7. - 8., zacvičily jsme, nakojila jsem a pak si malá hrála. Po asi 2 hodinách ji dávám spat, někdy jsme druhé cvičení daly ještě před tímto spaním. Dopoledne spí tak 1,5 - 2 hodiny, po probuzení další cvičení. Pokud jsme nedaly cvičení před spaním, tak třetí jsme cvičily kolem 2 hodiny, pak se šlo ven, v kočárku většinou spala. A po návratu tak kolem 5. bylo 4. cvičení. Pak už další spánek není, jde až spát kolem 9. hodiny.
Teď už cvičíme jenom 2x denně, tak to je větší pohoda.

sisipetka
22. kvě 2010

Lukza, fontanelu mame na spicku prstu - ale pozerala som papiere aj 2 mesiace dozadu a tiez mal na spicku prstu...tak len dufam, ze mu to vydrzi co najdlhsie 😅

Evi, mame rovnako stare dietky a nas rezim vyzera nasledovne:
- rano vstavame o 5.30 a papame, potom trocha lezime a az do 7mej sa hrame a rozpravame 😉 Christianko nam uz nejde spat 😅 Potom okolo 7.15 cvicime, 7.45 papame a o 8mej ho davam spat na balkon do kocika.
- v kociku sme do 11tej, napapame sa a bud ideme na rehabilitaciu na 13tu alebo okolo 12.20 cvicime. Potom sa ho snazim dat este do tej 14.30 - 15tej spinkat, ale zavisi od toho ci sme na cestach z rhb, vtedy zaspi v aute a doma ho prelozim na balkon 😉
- dalsie papanie mame o 15tej, ideme von a zase papame o 17.30
- posledne cvicenie o 18.15 a o 19tej nasleduje detska masaz a kupanie
- o 19.30 papame a o 20tej uz spinkame do tej 5.30

...ked tak po sebe citam, tak to vyzera ako daily program pre vrcholoveho sportovca 😉

janka79
22. kvě 2010

ahojte,
moze sa po nejakom case vratit centralny hyperticky syndrom a torticolis?
a naozaj sa prestava s dietatom cvicit ked zacne spravne liezt po styroch?...velmi by ma to potesilo 🙂

lukza
22. kvě 2010

Sisipetka tak pokud jste jí měly i tak ve 2 měsících tak si mylsím že to nebude nic znamenat jen jí měl od začátku menší a asi jí tak bude mít dlouho.takže bude vše OK 😀

holky posílaly vás všechny co cvičíte na UTZ mozku dokud je fontanela otevřená?

lin18
22. kvě 2010

Ahoj holky...ještě jednou všem děkuji za dobré rady a tipy. Kubík se teď poslední dva dny úplně uklidnil....najednou začal být hodnej, přestal mrčet a vztekat se, hodně často se směje. Asi je to tím, že už jsme najeli na příkrmy, asi už mu mlíko nestačilo. Takže zatím cvičení řešit nebudu a budu věřit, že laické testy co popsala sisipetka jsou jakž takž spolehlivé a malý hypertonii nemá.
Všem vám přeji pokroky a hodně sil při zvládání těch malých ďáblíků 😉

lukza
22. kvě 2010

Lin tak to je supr možná měl kubík fakt hlad a proto byl takový uvidíš jak to pujde dál.a to jsi pozorovala až poslední týdny to chování?

lin18
22. kvě 2010

lukzo...no protivnej byl asi měsíc...napřed jsem myslela, že zuby, pak že ho bolí bříško protože jsem v té době přešla z kojení plně na UM a pak mě napadla ta hypertonie. Že má hlad mě fakt nenapadlo, protože když jsem nekojila tak jsem viděla kolik toho vypije...je fakt že pil hodně, klidně i 1100 ml za 24 hodin. Ale takovej živej on byl vždycky a ty mosty na zádech dělal už dřív. Ale jak teď papá mrkvičku a pije UM dvojku tak sice mosty dělá pořád ale směje se u toho a výská a odráží se patama a tam cestuje. A propínat nohy a mrčet přestal úplně....jen třeba půl hodiny před jídlem nebo když už chce spinkat...ale to je v pohodě...dřív mrčel i po jídle a vyspinkanej. Takže je to pro mě úplně odpočinek mít doma najednou takový dítě, který se směje a vypadá v pohodě.

lukza
22. kvě 2010

Lin tak hlavně že je spokojený jak on tam maminka to je nejduležitější .já podávám MM s lahvičky tak vidím kolik vypije a je někdy den kdy vypije klidně 1000ml a stoho jsou dny kdy jen 800ml ale krásně zatím nabírá tak doufám že mu to stačí chtěla bych zustat na MM do toho konce 6měsíce uvidíme když to nepujde tak budu přikrmovat

lin18
22. kvě 2010

lukzo...no já taky krmila MM lahvičkou a malej přibíral...jenže pak jsem dostala angínu, měla vysoký horečky a ATB a mlíko se prostě ztratilo
někde jsem četla, že pokud dítě pije víc než 900 ml denně tak je čas začít s příkrmem....a malej taky přibíral i ten poslední měsíc ale asi mu to fakt nestačilo, on je celkem velkej, má už přes 8,5 kila tak možná už byl zralej na pořádný jídlo. Anebo je to jenom přechodný a zase začne být protivnej a s jídlem to nesouvisí...
ale vývojově pozadu není tak se budu snažit věřit doktorům, že je všechno v pořádku
přeju ti ať se malej co nejdřív srovná a cvičení mu k tomu určitě pomůže...vidím sama na sobě jak je to super mít doma spokojený dítě

lukza
22. kvě 2010

Lin jj taky sem četla že mimi nemá vypít víc jak 1000ml za den pokud to vypije tak mu už mlíčko nestačí no uvidíme na další kontrole.jj nemocí se mlíčko starácí ale já si myslím že nejduležitější je aby mimi bylo aspon tu 6 nedělku na MM.
A spokojené mimi vím co je náš malý se furt jen směje a plače jen když má hlad je to hrozný pohodář 🙂 jo a plačeme ještě při cvičení ale hned jak docvičíme tak je po pláči takže pohoda.a děkuji za podporu.jo a k té váze my už máme tak 7500g no jo je to jedlík 🙂 ,ale hlavně že mu chutná že 😀

Tobě přeji aby ti malý zustal tak pohodový jak tedka je .to je hned veselejší že?

jelli
23. kvě 2010

Ahoj holky, já cvičím s mimi vojtovku kvůli asymetrii páteře, mimčo má 4 měsíce. Ale i při cvičení (cvik na břichu i na zádech) se vždycky stočí tak, že je nakřivo, tak nevím, jaký to má význam. Nevíte jestli se dá na asymetrii cvičit i něco jiného než vojtovka? Vývojově jsme dobře, jen ta asymetrie... Díky

minka21
23. kvě 2010

Ahojky,tak sa pridavam,mala sa narodila o 9tyzdnov skor,mame hypertoniu,a rucicky mala stale zavrete,hlavicku naklonenu vacsinou na pravo,cvicime 5.tyzden a malicka rucicky povoluje,teraz sa mi zasa zda ze skor spava nalavo🙂 a dufam ze sa to vsetko upravuje,mi cvicime len dva krat do dna,vraj nam to zatial staci kym je malinka,mame dva cviky,pod bradakou bodik,a potom na brusku a bodik pod laktom,no ale pri tom tak vrieska ze je az fialova,ale to rychlo urobi vzdy tak to je len chvilku 🙂 idem si vas precitat ake sa tu deju pokroky a co mam sledovat🙂

moon1979
23. kvě 2010

Ahojte maminy,

moj malicky ma dva mesiace a na prvej poradni sa doktorovi nezdal, ze je vraj dost stuhnuty a ma podozrenie na hypertoniu, tak nas poslal na neurologicke vysetrenie. Dr. sa vyjadrila, ze je to hranicna hypertonia, ale ze novorodenci byvaju stuhnutejsi. Tak mi ukazala tri cviky s nozickami, rukami a na brusku tlacit na zadocek aby dvihal hlavicku. Ale rucicky ma hlavne pri papani hrozne tvrde a paste ma zavrete a ani za svet nechce povolit. Uz viacej otvara rucicky cez den, ale dost casto ma zavrete paste. Poradite mi nejaky cvik aby mal uvolnene rucicky a hlavne otvorene prstiky?
Inak co sposobuje hypertoniu? Moze ju sposobit aj tazky porod? Trapila som sa 26 hodin, po 20 hodinach mi prepichol zelenu vodu ale nechal ma dalsich 6 hodin a nakoniec sme skoncili na cisarskom. Poradte.
Dakujem

moon1979
23. kvě 2010

maly ma skor nozicky pritiahnute k brusku a tazsie ich vyrovnava, cvicim s nim stylom pokrcit kolena - vystriet. s rukami cvicime len hore a dole, hore a dole, potom posadit sa, chvilu vydrzat a lahnut a ako som spominala potom na brusku zatlacit zadok a zdvihat hlavicku

lin18
23. kvě 2010

moon malej měl při pasení sevřený pěsti ještě ve čtyřech měsících, pak je začal otevírat až když chtěl nějakou hračku. Takže já bych ho motivovala hračkama 😉

betelgeuzz
23. kvě 2010

Mon, to zdvihání do sedu ti doporučila doktorka? V knize Něžná náruč rodičů u toho píší, že se to nemá doma dělat a slyšela jsem to už od více doktorů.
Jeli, malá taky měla asymetrii. Při cviku na zádech se snaž držet hlavičku tak, aby byla rovně. Při cviku na břichu jsem taky měla problém, po 14 dnech cvičení špatně mi ho rehabilitační rozdělila, protože jsem nebyla schopná malou udržet správně. Takže pak jsem ji dalších 14 dní fixovala jenom hlavu a ruku, po dalších 14 dnech se to zlepšilo a přidali jsme i nohy. Domluv se s rehabilitační, protože špatné držení zhoršuje cvičení.