Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

monnaa
17. čer 2010

@katherine27 , hmm, no neviem si to celkom predstaviť to vyťahovanie hlavičky -...my sme cvičili zo začiatku tiež pre úklon hlavičky na jednu stranu ( tortikolis ) , ten cvik vyzeral asi takto - dieťa leží rovno na chrbátiku, hlava musí byť rovno, v línii tela ( to je veľmi dôležité pri tomto probléme ), resp. cca 3O st. otočená smerom k cvičiacemu. Jednou rukou som stláčala bod pod bradavkoua zároveň som si fixovala ručičku, ktorá bola ku mne bližšie. Druhou rukou som fixovala hlavu, aby bola v tej línii tela aby pri cvičení neubiehala na druhú stranu. takto som to cvičila dosť dlho a pekne sa nám spevnelo brušné svalstvo aj upravil tortikolis, tak snáď sme cvičili dobre 😝 . Ale ako som písala vyššie, existuje viacero spôsobov, ako sa dá ten cvik cvičiť. Ak ti to nejde, skús zavolať svojej rhb na prípadnú konzultáciu skôr, ako ste objednaní 😉

lojzina
17. čer 2010

@monnaa veselo,to mame,ano 😀 .jj,doslo k ochrnuti nervu ale ne cele rucicky,ale jen jakoby dlane a prstu-proste od zapesti k e konci prstu,jestli mi rozumis,porad mel tu rucku jakoby v pest,ted uz se pomalu rozevira...

lollipops
17. čer 2010

@sisipetka Ted si me uplne odrovnala.Potlacim slzy a zavidim ti tvou silu.Ted uz vim,ze zavidet mi je k nicemu a mela bych se sebou neco delat.Je mi zle z toho,jak sem sobecka.Line se snazim jen hledat,jak si zivot ulehcit misto toho abych s nim bojovala misto hledani zkratek ktere mi tu dlouhou cestu jmenem Zivot ulehci.Jsi velka bojovnice a modlim se aby jsi mi sla prikladem a byla mym vzorem sily.Posilam ti silne objeti a dekuji ti,ze ses o svuj smutny pribeh podelila.Preji spoustu dalsich sil a hlavne zdravicka.Jsi vazne uzasna jak si to zvladla a dal zvladas

lukza
17. čer 2010

Ahojky Holky
já mám nějakou krizi je mi staršně líto Lukáška když jdeme cvičet uplně jen si na to vzpomenu a chce se mě plakat ale to začala až přibil ten cvik na bříšku jaksi to nedávám když vidím ráno ten jeho usměvavý výraz a jak si semnou povídá a já ho musím vyslect a jít cvičit a jen ho dám na místo kde cvičíme tak už pláče a to začal až co přibil ten cvik na bříšku tak je mě s toho uplně špatně a říkám si zda mě to za to stojí vím že musím cvičit a nikdy bych nepřestala dokud mě to neřekne doktorka nechci nic zanedbat a vím že mu to pomáhá vidím krásné pokroky ,ale mám jakousi krizi a uplně mě to odrovnává nemáte nějaký fígl jak se stím zase vyrovnat.jen píši o cvičení a mám slzina očích už se zase uplně strachu rána kdy začne zase ten koloběch cvičení nejraději mám večer kdy vím že už cvičit nebudem a mužu so vychutnávat ten jeho krásný usměv.

lollipops
17. čer 2010

@lukza Ahojky.Uplne te chapu a vim o cem mluvis.Taky se bojim kazdyho rana a cvicebniho dne.Taky mi to trha srdce.Figl bohuzel neznam.Jen si stale pripominat jak mu to pomuze a co vse bych si mohla vycitat pozdeji,kdybych s misackem necvicila.Preji hodne sil a pevnych nervu

lojzina
17. čer 2010

me radi rehabilitacni,at to cvuceni delam mechanicky,bez emoci...coz vzdycky nejde. ☹

lojzina
17. čer 2010

njehorsi je to jak tady pisete,malej je vysmatej a ja ho mam vzit,polozit na stul a zacit,nic moc 😒

pagacovaola
18. čer 2010

viem ze zacat cvicit je najlepsie do roka, ale necvici sa vojtovka, len v pripade, ze je potvrdene poskodenie mozgu? preto stale vaham......

rohacka
18. čer 2010

pagacova - cvici sa aj pri odchylkach svaloveho tonusu - hypertonuse, hypotonuse, pre tortikolise a kopu dalsich diagnozach. A na druhej strane, nikdy nevies, co sa v mozgu odohrava. Nikto ti nezaruci, ze tam poskodenie mozgu nie je. To sa neda zistit ani ultrazvukom ani nijak, dieta sa moze len omeskavat v psychomotorickom vyvine. Nam diagnostikovali DMO az v 2.5 roku!!!!! A to vraj muselo byt tak, ze musel byt nedokysliceny mozog v case po narodeni, ked mal problemy s dychanim.....

lollipops
18. čer 2010

@pagacovaola Cim driv se zacne cvicit,tim lip.Jsou pripady kdy zacne maminka cvicit treba o 2 mesice pozdeji a pak bude muset cvicit treba o 2 roky dyl nez by bylo potreba kdyby zacla hned.Vazne i hloupej mesic udela hodne,protoze miminko si osvojuje hodne rychle ty spatne navyky a pak se jich tezce zbavuje a cviceni je delsi a umornejsi.Necvici se jen pri poskozeni mozku!Mimco muze mit jen spatny pohybovy navyk a az bude starsi tak muze mit treba vtocene spicky noh a pajdat,muze byt ruzne pokrivene,mit skoliozu patere atd atd..Pokud mate doporuceni rehabilitace tak urcite necekejte ani chvilku a skocte za odbornikem na rehabilitaci.Vy to treba ani nepoznate ty spatne navyky ale odbornik ano.Pozdeji by ste si mohla vycitat,ze ste nesla driv.

sisipetka
18. čer 2010

pagacova - mozno by sa vam viac hodila detska gymnastika
lolipops nie si sebecka, ale proste sa musis naucit zvladat prekazky s usmevom na perach, i ked ta srdiecko boli
lukza, lojzina - nejde to sice bez emocii, ale zvladate to dobre 😉 len tak dalej

pagacovaola
18. čer 2010

☹ ved prave, ak treba, tak by som rada zacala co najskor, aj ked to bude urcite boj-uz sme cvicili pri torticolise. tak si viem predstavit ako sa bude branit 15 mesacne dieta... pockam teda este na EEG a uvidime.. nas neurolog nam odporuca baby plavanie a fit loptu, ortoped zo Ziliny hned vojtovku. dufam teda, ze po opakovanom neurologickom vysetreni skoncime len pri lopte a plavani. dnes nam prisla aj knihy od Ivy Dolinkovej, tak hned ako doberieme atb /uz len 1den/ ideme na to. nam sa totiz pred mesiacom pridruzil este aj zapal bedroveho klbu ☹ takze o mesiac nas to este spomalilo... ach jaj, kiez by vsetky deticky boli zdrave...........

rohacka - preco tak neskoro?

pagacovaola
18. čer 2010

@sisipetka - detsku gymnastiku nas naucia na rehabke alebo je nejaka kniha?

sisipetka
18. čer 2010

Pagacova - detska gymnastika sa nachadza na nete aj pod nazvom babyfit. Myslim, ze cvicia aj v Ziline. V podstate ide o cvicenia na podlozke, fitlopte a tak. Ja s tym mam dobre skusenosti, nakolko kocky, co to vyucuju, Ti vedia vzdy poradit ako co zlepsit, coho sa vyvarovat a tak. Je aj knizka o cviceni s detmi - presne ta, co Ti prisla od Dolinkovej.
...ono je tazke sa rozhodnut - nam tiez neurologicka povedala, ze uz nemame cvicit vojtovku, iba plavat a detsku gymnastiku, nakolko maly je teraz ok a zbytocne nech ho nedrazdime. Avsak v pondelok idem na kontrolu rhb a osobne si myslim, ze nam budu odporucat cvicenie dalej - nejako to maju stale zauzivane, ze az kym dieta neplazi, nechodi a pod., tak treba cvicit.....lekari by sa v tomto mohli viac zjednotit, aj ked chapem, ze kazdy si vykonava pracu vo svojej specializacii tak, aby nic nezanedbal....ale predsa, niekedy je menej viac 😉

kalo
18. čer 2010

Pozn. s plaváním bych byla obezřetnější...nám např.při hypotonii plavání nedoporučili...prý se dítěti při pohybu ve vodě můžou fixovat naprosto nevhodné pozice jako např.záklon hlavy..... 😉

Každopádně pagacova: neváhej a začněte s Vojtovkou!! Rozhodně tím nemůžeš nic zkazit. Jste podobný případ jako my...Naše začala sedět, lézt a stavět se u nábytku cca.kolem 13měsíců, ale než začala sama chodit trvalo dalších 10měsíců-tu dobu se pohybovala jen lezením...takže začala sama chodit až před 2 narozeninama. Hlavně cvičte!!!! 😉

pagacovaola
18. čer 2010

@sisipetka - presne, rodic je potom v uplnej neistote, lebo 2 lekari, 2 nazory 😒 ako matka sa bojis aby si nic nezanedbala a na druhej strane nechces dieta zbytocne vystavovat neprijemnemu cviceniu. starsne som zvedava ako nam v stredu dopadne podrobne vysetrenie. podla nasej pediatricky ma rozhodujuce slovo neurolog. aku mate skusenost? cvicili ste na zaklade rozhodnutia neurologa alebo rehabilitacneho parcovnika, ortopeda...?

kalo - nam odporucali plavanie prave na posilnenie svalstva 😒 skusim sa este poradit s lekarkou. takze beh na dlhe trate.... ja stale dufam, ze to tak dlho nepotrva a mala sa nam postavi a zacne behat, ale po tvojej skusenosti mam obavy ci to tak bude...tvoja mala mala tiez hypotoniu, alebo ste toho mali viac?

kalo
18. čer 2010

@pagacovaola : naše malá má vrozenou hypononii /silnou/. Cvičíme od 4 měsíců a cvičíme pořád (a ještě dlouho budeme 🙂 ) Prošly jsme vyšetřením EEG, svalovým EMG, odběry na svalové enzymy, metabolické testy a magnet.rezonanci---vše OK! (děkuji Bohu) Takže zbývá jenom cvičení Vojtovky- nic jiného na hypotonii není....Ty testy metabolické a genetické jí dělali také proto, že bychom v budoucnu chtěli také další dítě, tak aby byla jistota, že není žádný dědičný problém....NEBOJ SE! Uvidíš, že malá bude běhat tak, že ji nechytíš 🙂 A kdy? To si načasuje ona sama....

rohacka
18. čer 2010

Pagacova - DMO sa diagnostikuje v case od narodenia do 3 rokov dietata. K hypotonii a plavaniu - najdes rozdielne nazory. Mne na plavani povedali, ze cvicenie vo vode je posilnujuce pre dieta, ze je vhodne aj pre hypotonikov. Pozor, nie plavanie v plavacom kolese niekde v termalnom kupalisku. Horuca voda uvolnuje svaly, to teda nepotrebujeme. Ale cvicenie vo vode, prijemne teplej pre dieta, aby nedrkotalo zubami - je O.K.

lollipops
18. čer 2010

@kalo Muze se zeptat co to presne ta hypononie je?Mam v tech nazvech uz solidni gulas.Dekuju

kalo
18. čer 2010

@lollipops : napsala jsem překlep....hypotonie--snížený svalový tonus 🙂

rohacka
18. čer 2010

Kalo - pozeram, ze ste priblizne v nasom veku, aj my este v troch rokoch cvicime vojtovku. Prosim ta, ako to tvoja mala zvlada? ja posledne dni hadzem flintu do zita, lebo ho nedokazem poriadne udrzat. Neviem, kolko to este vydrzim. On ma skoro 100 cm, ja ho neviem uz nejako obsiahnut, ci co. A co cvicis z Vojtovky? My cvicime uz len na posteli, lebo na stole sa uz totalne nedalo. Inac, je tu tema Cvicili sme Vojtovku alebo mamicky vetsich cvicencu.... alebo takto nejako, mozes sa pridat....

kalo
18. čer 2010

@rohacka : nebudu říkat, že je to fajn..Není..Řekla bych, že čím je starší, tím je to horší. Hodně se brání..ještě ty naše děti nejsou v tom věku, kdy by se jim to dalo vysvětlit a cvičit po dobrém. Taky má skoro metr a i když je droboučká (12kg), tak má sílu. Cvičíme 3-4x denně /někdy 2x/ a máme 2 cviky- na břiše-reflexní plazení (rameno) a cvik na boku na reflexní otáčení. Když je manžel doma, tak mi s cvičením pomůže, že ji přidrží. Taky ji umí při tom rozesmát nebo zabavit a je to v klidu. Ale já sama s ní mám co dělat......Ale takové svaly na rukách jsem nikdy neměla 😀 Místa pro cvičení střídám...máme deku na stole, nebo ji chytnu při hře na posteli, na gauči...už ani nevyslékám.. 🙂

sisipetka
18. čer 2010

@pagacovaola - nam cvicenie odporucila neurologicka a teraz nam to uz zrusila. Avsak my sme iny pripad, maly sme hypertonus - zvyseny svalovy tonus a velakrat sa upravi sam, pripadne sa moze aj vratit. Teraz sme ok, ale teda robili sme vsetko okrem plavania, kedze mame reflux. Ale kedze sme zacali prikrmy, tak uz je to lepsie a chodime teraz aj plavat.
Nie som vsak ziaden odbornik na tieto problemy, ale ked sa robi vsetko s mierou, tak sa neuskodi. Dolezita je vsestrannost v pohybovych aktivitach.

sisipetka
18. čer 2010

sorry za preklepl - nie maly, ale mali 😅

petka.k
18. čer 2010

ahoj holky, po dlouhé době... u nás vše při starém, stále je to horor to cvičení na bříšku, přes který se nemůžeme přenést ☹
Ahoj lukzo, jako by jsi psala o nás....Nik už mi bojkotuje i ty ostatní cviky, někdy víc, někdy míň, ale to na bříšku je šílené, hrozně vyvádí a já si i říkám, zdali to vůbec umím dobře, protože na rehab. nám to "jde", když jsme pod jejím dohledem a rozhodně to není tak šílené jako doma. Takže cvik na bříšku cvičíme málo kdy ☹ Večer usínám se špatným pocitem, že nejsem důsledná a že je to prostě celé špatně ☹

monnaa
19. čer 2010

Tak ja ja sa pridávam k odporcom cvičenia na brušku .....Mám presne podobné pocity ako vy. Mali sme jedno obdobie, tuším 5 mesiacov, keď Peťko tento cvik asi 2 týždne totálne bojkotoval, proste len ležal, neplakal, ale pri tom vôbec necvičil . Bola som z toho zúfalá, všelijak som ho stimulovala, a on nič! Keď som to chcela ukázať rhb, tak tam krásne odcvičil, a odvtedy mi už bojkot nezopakoval. Potom som si povedala, že je lepšie keď proste kričí a cvičí , akoby mal stále len tak ležať a necvičiť. Niekedy mi pri tomto cviku pomôže odosobniť sa z úlohy milujúcej matky a sledovať ako mu pracujú svaly a ako sa postupne zapájajú do pohybu jednotlivé časti tela....no aj tak sa mu po cvičení ospravedlním 😀 . Najhorší je pre mňa začiatok cvičenia, keď sa na mňa pozrie tými krásnymi očkami so smútkom otázkou " mama, zase ?????" ☹

lukza
19. čer 2010

holky to se mě stalo včera že jednu etapu cviční mě uplně bojkotoval jak cvik na zádech tak boku aji bříšku.já s toho cviku na bříšku taky nemám dobrý pocit jaksi mě ten cvik uplně rozhodil furt mám takové špatné svědomý jestli to je správé co dělám ,ale asi je protože co cvičíme cvik na bříšku tak Lukášek mě začal dávat nožičky skoro už pod prdýlku ,ale taky na druhou stranu si říkám zda by to vše neděl i bez cvičení ale to se už nedozvím.
Jo a mě rehabilitační říkala že když bojkotuje cvik na bříšku mi ho cvičíme jako poslední tak že už je unavený a prostě to cvičit nebude at se stavím na hlavu prý tento cvik mám cvičit jako první ale na to nemám srdce ho cvičit jako první protože pak celé cvičení by byl hrozný řev a já byla ještě vím nervozní.jo jediné co je na cvičení na bříšku dobřé že se mě u toho pokaždé krásně vysmká 🙂

@monnaa jj to znám a nejvíc mě to štve že má supr náladu a jak ho už vyslékám tak začíná tušit a kouká těma kukadlama uplně jako" mami nééé" a mě je hned do pláče

hyskovam
19. čer 2010

@ronie Dobrý den, mám spíše negativní zkušenosti s neuroložkou, která má v péči naší téměř roční dceru. Zdá se, že Vaše maminka bude podstatně kvalitnější lékařkou, mohu Vás poprosit o kontakt? Moc děkuji, M. Hyšková

pagacovaola
20. čer 2010

@kalo - nam diagnostikovala hypotonicky syndrom lahkeho stupna, tak snad sa rozbehame len vdaka plavaniu a cvikom na fitlopte.....
super, ze mate vsetky vysetrenia dobre, urcite ste sa obavali..ja mam taky strach z toho EEG v stredu ☹ a kade zacala behat tvoja mala?

pagacovaola
20. čer 2010

nie kade- kedy? :-d