Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

kaczka
17. zář 2008

Tak nám včera přibil další cvik!Rpý jsme docela dost rozhození!!No snad se to cvičením spraví!!!Ale dr. říkala,že by do vánoc mohl být ok

andulka4
17. zář 2008

Marush neříkala...
jen dodala že máme cvičit, že nic jiného na to není a že máme být hodně trpěliví :( No a s tou Vojtovkou samozřejmě souhlasím a cvičíme dál, ale já jsem chtěla i jiné cviky a to jen na ty záda 🙂 Takže snad nám něco ukážou.

Kaczko a co vlastně máte za problém?

kaczka
17. zář 2008

Andulko nepaseme vůbec koníčky..furt nám lítá prdel nahoru a když ho vezmeš za ručičky tak enchává hlavičku za sebou...teda spíš enchával..to už s enám docela spravilo

lendy1
17. zář 2008

andulko, vy to máte s Davídkem úplně stejně jako my 😔 . Úplně to samý i ta hypertonie na DK. Jen mě nikdo nestresoval, že by jsme toho měli umět víc, stresovala jsem se sama, že jsem spíš já říkala dr., že už toho přece musí umět víc a proč tohle nedělá a tak...Já jsem pořád slyšela, ať ho nechám, že pokroky dělá, jde na něm vidět, že ten pohyb vyžaduje, že pořád chce něco nového a snaží se, tak co, hlavně že ve vývoji nestagnuje.

My jdeme příští týden na neurologii, už teď mám připraveno několik otázek, co mi vrtá hlavou, ale už vidím našeho dr., jak říká, že Davida moc pozoruji a vše moc řeším a ať ho nechám žít 😅
Někdy mi přijde, že jak je pořád nestabilní a není zpevněný, že snad chodit nebude nikdy 😔

szivem
17. zář 2008

ahoj,my cvicime vojtovu metodu od 7mes.a pomaha,no cez leto sme to cvicenie poriadne zanedbali.niekedy mam pocit akoby uz ani nereagoval na cvicenie,teraz sme opät zacali cvicit a ten plac sa az neda vydrzat.Ja si sama nahovaram ze sa nic nedeje lebo Mario este nesedi ani nechodi,o lezeni nechce ani pocut.Dr.ho zakazdym chvali ze robi pokroky ale mne sa to uz nezda,aj vase deticky napredovali takym tempom?

andulka4
17. zář 2008

Lendy
U nás nastal pokrok až teď před 14ti dny. Začal se otáčet na bříško, sahá krásně na hračky, drží je a prohlíží si je, dokáže si dlouho hrát na bříšku.... a má u toho ruce i nohy ve vzduchu, v polosedu dokáže držet hlavu aniž bych mu opírala záda, chytá si kotníky, brouká, prská....já jsem spokojená

Jsem šťastná že ho mám a že je zdravý.....to ostatní příjde 🙂 A já mu už teď věřím 😉 ře to příjde
Dneska se mi i začal ba bříšku i zvedat na ručkách a ajko by na nich péruje 🙂 Má je zatím slabé ale zase....je to jen o tom že je posílí a půjde to 🙂

Hlavní problém jsou ty záda :( A díky ním při pasení koníků zaklání hlavu, když se otáčí tak má nedokonalý pohyb ramene či co :( Prostě ve zprávě je toho hodně co dělá díky zádům špatně....ono přece jenom ty záda drží celé tělo :(

Lendy vy jste ale trakční test zvládli už v 6ti měsících , né?

lendy1
17. zář 2008

andulko,
jj, myslím, že do 1/2 roku to bylo o.k. s tím trakčním testem.
To, že se Davídek zvedá na rukách je moc dobře, to pak bude pivotovat o sto šest, až si to nacvičí 😀
Pak se začne otáčet z bříška, plazit, lézt...to přijde, uvidíš, jen to bude déle, no... 😉 Davídkové jsou šikovní 😀

marusch.mat
18. zář 2008

Szivem, neber si to nějak osobně, ale ono je to možná tím, že jste jak ty říkáš to cvičení flákali. Musí si na to znovu zvyknout. Já to zažila po jedné nemoci, kdy nemohla 14 dní cvičit, znovu si musela zvykat, a taky mi ze začátku přišlo, že nereaguje jak má. 🙂

kaczka
18. zář 2008

Koukám holky,že tu všechny máme Davídky 🙂 Že by to bylo nějaké začarované jméno?

petul.a
18. zář 2008

Andulko, já mám dojem, že někdy si mudři neuvědomují, že děti zkrátka nejsou podle tabulek 😉 Každé je individuální. Já taky nepřeskočím kozu a většina lidí mého věku to zvládne 😀 A taky žiju.

My jsme taky po kontrole u mudry. Byly jsme pochváleny za cvičení, ale musíme cvičit pořád fest. Doslova paní doktorka řekla, že ať radši nemám uklizeno a uvařeno (kdyby viděla ten bordel u nás doma 😀) a ať klidně zkrátíme procházky, ale prostě cvičit, cvičit, cvičit. I když se svalíky už hooodně zlepšily. A ještě k tomu uklízení mě napadla jedna věc - pro děti, co musí "vojtit", podle mě ještě víc platí moje zásada "bordel v bytě, šťastné dítě" 😀

andulka4
19. zář 2008

Peti já už to trochu flákám....přesněji řečeno necvičím když dávám příkrm /mám strach ať se nepoblinká....máme nějaké problémy) a taky necvičím když je unavený nebo nachlazený (myslím tím že třeba jedno cvičení vynechám) Jinak se snažím stíhat všechno 🙂 domácnost i cvíčo 🙂 a navíc se s manželem střídáme 🙂

marusch.mat
19. zář 2008

Andulko, tak když je unavený, tak cvičení nemá smysl, a to samé u nemoci. Máš docela fajn, že se s manželem střídáte. Já cvičím sama a když jsem cvičit začínala, tak manžel jezdil s kamionem, takže jsem byla na domácnost, a dvě děti sama, ale taky se zvládalo, sice jsem neměla žádný čas jen pro sebe, ale dalo se.

Petulko, jo to je přesné 😉 😀

petul.a
20. zář 2008

Tak mně manža se cvičením taky pomáhá. Chce si malou užít, když přijde z práce, takže cvíčo v podvečer převzal zcela spontánně on 😉 A musím říct, že pomáhá i jinak - hlavně s úklidem atd. Nebudete tomu věřit, on dokonce žehlí!!! 😀

Že nemá cenu cvičit, když je mimčo unavené, mi zrovna minule říkala i mudra.

marusch.mat
24. zář 2008

Lendy tak co byli už jste na té kontrole?

lendy1
24. zář 2008

maru, zítra 😝 už teď mám staženej žaludek 😖 dám pak vědět, jak jsme dopadli 😉

zusma
24. zář 2008

holky, my jdeme zítra na rehábku. 😒 ☹ I když poctivě skoro 3 týdny cvičíme na míči, tak náznak lezení ani omylem. Pouze občas péruje na 4 (to dělala i před tím). Je mi z toho všeho uplně zle.Ukážou nám první cvik. Hlavně aby to malé pomohlo.

lendy1
24. zář 2008

zusmo, já jsem si tady psala s jednou maminou, kolem 10.měsíce holčičce byla zjištěna hypotonie, malá také nelezla. Pak začali cvičit, dokonce jsme je i předběhli v lezení a stání a holčičce stačilo pár týdnů cvičit a předběhla teď ona nás, protože už ťapká 😵
Takže někdy fakt stačí cvičit chvilku, ty děti jakoby "nakopnout" a je to 🙂 Uvidíš, že to bude dobrý 😵

zusma
24. zář 2008

Lendy díky. Nějak to na mě dnes dost padá... Bojím se o malou. Kdyby jí to pomohlo, byla bych šťastná, ale děsí mě, že dny ubíjají a pořád nic. Čilá je dost, na místě nezůstane, ale bohužel ne díky lezení. A pořád má díky problémům s kyčlema nohy od sebe a jakoby ne a ne je dát pod sebe...a podle mě jí to tím pádem nenutí líz. Ale nevím, nerozumím tomu tolik..
No snad sem jednou napíšu, že už lezeme a pak chodíme.

marusch.mat
24. zář 2008

Zusmo, já začala cvičit s Verunkou ve 13 měsících a během 14 dnů cvičení Vojtovkou se mi rozlezla 😉

Lendy my půjdeme 16. října, taky jsem zvědavá, ale dnes mi psala primářka potvrzení do školky a psala co malá má a že z toho vyplývá špatný chůzový stereotyp a vyšší únavnost , že doporučuje přihlédnout k danému nálezu - nepřetěžovat v chůzi - na delší procházky kočár. Takže to máme asi taky ještě na dlouho, protože když jsem se ptala, že možná už ji bude za chvíli náš kočár malý, jestli by byla nějaká možnost aby nám ho napsala, tak říkala, že určitě že nebude problém.

lucikpetik
24. zář 2008

ahoj, pridavame se k vam, nestacim to cele precist, ale mate nekdo tortikolis?
taky vojtime, ale vyhrozujim nam operaci, tak by me zajimalo, jestli mate nekdo jinou zkusenost

cipin
25. zář 2008

Lucikpet, my máme tortikollis, na RHB jsme byly zatím jen jednou, cvičíme, ale nějak si nejsem jistá jestli správně... Ve středu jdeme znovu, tak jsem zvědavá. Zatím nám rehabka říkala, že by se to mělo vstřebat, ta boulička je doopravdy někdy menší, ale pak zase vylaze, tak nevím. Co se týče funkce, tak malá furt preferuje tu levou stranu, když se hodně snažím ji zaujmout vpravo, tak dá hlavičku do středního postavení až lehce doprava, to je vše☹ Prý je pro ně důležité hlavně, aby se upravila funkce, operaci říkala, že nemá smysl, pže by se to jen zjizvilo a jak malá roste, že by to vadilo ve vývoji, ale uvidíme co ve středu, to budu asi chytřšjší, než jen po té jedné návštěvě...

Můžu se zeptat co cvičíte? A jak dlouho? Asi už jste dál než my... My máme zatím jen cvik na zádech, tlačím pod prsní bradavkou - jaká má být správná reakce, nepamatuješ si?

marusch.mat
25. zář 2008

Cipin, nevím jestli kojíš nebo krmíš z láhve, ale pokud krmíš malou z láhve, tak si ji drž na pravé ruce a krm jí levou, to ji trošku donutí dávat tu hlavičku i do prava. Jinak zkoušet otáčet v postýlce, jednou dat tak jak patří a pak hlavičkou tam kde jindy bývají nožky 😉

lendy1
25. zář 2008

tak už máme po kontrole, RHB nám odpadla na neurčito, což mě štve, protože jsem se chtěla zeptat na pár věcí...tak jindy.
Takže: celkově byl dr. spokojený, David má prý moc pěknou jemnou motoriku, je šikovný i po mentální stránce, když jsem tam odříkala, co všechno umí (používá několik slov, krásně reaguje, chápe, vnímá, umí zvířátka a najde je v knížkách, umí ukázat kde má vlásky, nos...dělá několik dětských hříček-paci, paci, jak je velikej, posílá pusu...). V té jemné motorice a mentálně odpovídá věku, hrubou motorikou odpovídá tak na 10.měsíc 😔 Prý moc pěkně sedí a leze, je přitom stabilní, nesedí s kyfósou (hurá, to jsme ještě měli na poslední kontrole). Jinak má ve zprávě napsáno lehká centrální hypotonie.
David přez víkend začal ťapat i za jednu ruku a udrží se už chvilinečku (ale opravdu jen chvilinku) sám ve stoji v prostoru bez držení. Ptala jsem se na tu rovnováhu, že mi přijde, že se prostě sám bez opory neudrží, ale prý má stabilitu v pořádku, jen mu mám dát čas a taky je prostě hrozně dlouhý a těžký, takže s tím má potíže i díky tomuhle. Ťapal tam za ruce i za jednu, dr. říkal, že to dělá moc pěkně, našlapuje celou plochou nohy, žádné špičkování, jen prý jde vidět, že je ještě v té chůzi nejistý, bojí se a není moc stabilní, ale prý to vše přijde. Kdyby měl prý potíže s rovnováhou, tak nebude tak pevně ani sedět.
Prostě dělá vše, co má, dělá to správně, žádné patologie, asymetrie, ale prostě chce to čas a prý na 2-letech nikdo nic nepozná. Prý poslední 😵 kontrola na 18.měsícíh, že prý chce dr. vidět, jak chodí sám 😅
Mám ho nechat být, moc nezkoumat a nepozorovat 😀 , klidně mu prý můžu pořídit takové to aktivní chodítko (co tlačí před sebou), aby se tolik nebál v tom stoji.

marusch.mat
25. zář 2008

Lendy ono ti to opravdu může prijít že má problém s rovnováhou, ale to je opravdu od těch svalů, jak pořádně nedrží to tělo. Já nesměla Verunku vodit za ruce a ni nic jiného, právě proto, aby se naučila tu rovnováhu vyrovnávat sama, pokud bych ji vodila, spoléhala by na to, že ji budu vyrovnávat já. Však když se naučila sama kolem toho 18 měsíce chodit byla jak střela o široké bází ( z nožičkama hodně široko od sebe, aby se jí lip držela ta rovnováha) se řítila střemhlav před sebe, ale časem začala dávat nožky blíž k sobě. A malého nech ať si tu stabilitu "ošéfuje sám" třeba ho postav ke křeslu a stoupni si třeba metr před něj ( nebo prostě tak aby si na něj rukama v případě potřeby dostala) a zkus ať jde za tebou. Já si pak občas připadala jak magor, ale fungovalo to.
Jinak Veunka taky vždy jemnou motorikou a mentálním vývojem odpovídala svému věku, jen ta hrubá motorika byla opožděná. U nás ale přetrvává vadný chůzový stereotyp - který vyplívá z ochablých svalů, plochých nožiček s vbočenými kotníčky a s vbočeným postavením kolínek ( X jak když vyšiješ) a z toho také vyplívá ta vyšší únavnost.
Kolik měl malý v roce kg a cm?

lucikpetik
25. zář 2008

cipin, tak my tento cvik taky cvicime, mam maleho mirne z boku, hlavicku ve stredu a tlacime ten bodik, mel by zapnout brisni svaly a zvedat nozicky na to si myslim, ale ze jste jeste mali...a davat raminko k podlozce.
dneska jsme byli zase ve stacionari, tak ho tam ruzne protahuji, snazi se natocit tu hlavicku na tu pravou stranu, ale bida...
hlavne mame tlacit raminka dolu, to jedno ma vys, druhe niz, tak vyrovnavat, a snazit se, at ma hlavicku ve stredu a motivovat na pravou stranu.
my meli docela blby start, rekli nam, ze to je obrna, coz diky bohu neni a od te doby porad litame po dr. aby nam rekli co a jak, jeden chce operovat, druhy ne...stejni doktori a kazdy jiny nazor - v haji a ty si pak vyber co a jak...
ale rozhodli jsme se ze prozatim nepujde na zadnou operaci.
taky na doporuceni jezdime na laser a jehlicky, pry to pomaha, tam vidi uz pokroky, ze uz se tam pry tvori sval...uvidime

kaczka
25. zář 2008

Tak my byli včera zase na rehabce a máme další cvik!Teda celkově 3!!Byli jsem pochváleni,že děláem pokroky,idkyž cvičíme jen 14 dní!!Jen teda měli bysme cvičit 10 minut,ale to malý nevydrží!!

A ten cvik co popisovala cipin máme taky 😉

lucikpetik
25. zář 2008

a kaci jaky mate dalsi? a vy mate jakou diagnozu?

lucikpetik
25. zář 2008

a deset minut nevydrzime taky ani omylem
a kolikrat denne cvicite?

kaczka
25. zář 2008

Jo diagnozu ti odborně nepovím,ale vůbec jsme nepásli a jsme prohnutí na jednu stranu a taky máme furt zavřené pěstičky.....cvičíme 4x denně....pak máma na boku,že mu spodní nožičku pokrčím k bříšku a tu vrchní natáhnu a tlačím na bod u kyčle a pak ješně na bříšku,který je strašně krkolomný a to tlačím na bod na patičce a na protilehlém lokýtku ☹

lucikpetik
25. zář 2008

no nic jednoducheho teda