Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

kaczka
16. říj 2008

Susi my to máme podobné,před sestřičkou leží,ruce v pěst a ani se nehne!Pak se jí ty pěstičky furt nelíbí!Doma je má normálně povolené,nožky furt ve vzduchu.JE to neobjektivní no 😒 Ted s prckem necvičím,protože má průjem a celkově je nějakej nemocnej.Až se uzdraví tak zavolám a půjdeme na další kontrolu.Si říkám,že nemáme bůhví jakou vadu,tak nás to nezabije

evaje
16. říj 2008

Ještě jsem chtěla říct, že je každé dítě úplně jiné povahou. My třeba Matyho nikdy nemůžeme přesvěčit, aby něco udělal. Nikdy se nechce učit a opakovat. Není jak ostatní děti, které vidí, že někdo něco dělá a tak se opičí(tím se přirozeně učí),on je pravý opak. Dostat z něj cokoliv vyžaduje velkou námahu a trpělivost a i tak to udělá, až když on chce. A to ještě navíc dělá, že mě nevnímá. Taky bylo období, kdy jsme uvažovali jestli vůbec slyší 😉 Zahrává si snáma jak jen může. Strach o jeho inteligenci budeme mít asi ještě dlouho a až začne chodit do školy, tak vůbec nevím, jaké finty budu používat, aby se chtěl učit i to co musí a ne jen to, co ho baví.
Doktoři by rádi vše měli podle tabulek, ale někdy to prostě nejde. S jednou kamarádkou, která měla od narození s dítětem taky problémy jsme se shodly na tom, že už pro nás není důležité, aby z dětí byli vysokoškoláci, ale aby se dokázali o sebe v dospělosti postarat, byli slušní a vychovaní a nezůstali nám na krku (aby si našli ženskou a oženili se). Aby se naučili žít krásný život s tím, co mají. Maty je zatím hodný a slušný chlapeček a padne kolem krku a líbá každou holčičku, která se mu líbí. S tím vzděláním ještě uvidíme 😉

susik77
16. říj 2008

evaje: ja si myslim, ze toto nema s inteligenciou nic spolocne. so mnou chodili nasi po neurologoch, rehabilitaciach, psychologoch a este inych dr. strasne dlho , celu zakladku som bola skoro najlepsia z triedy a mam vystudovanu VS.
Dnes ma utvrdil aj ten pristup toho neurologa, ze proste ide len podla nej. zastaralych postupov a nepozera sa na individualitu dietata...

susik77
16. říj 2008

A mala vobec nie je zaostala, psychicky je prave hrozne bystra, ziva, pozerame si spolu obyc. obrazkovu knizku, sama listuje, a hrame si aj na gitaru. A je aj dost ukecana 😎

andulka4
16. říj 2008

Intelekt bych moc neřešila 🙂 Na to je příliš brzo 😀 Navíc já byla na zílkadní i střední škole spíš průměr a Vysokou školu jsem zvládla s vyznamenáním 🙂 Je to spíš o tom jaký styl komu vyhovuje 🙂 Navíc přikládím 80% spíš výchově...

Já mám totiž taky pocit že to budeme mít s Davídkem těžké 😀 Protože se stýkám d holkama co mají stejně staré děti vím že je ze všecj nejméně zvýdavý a nejméně pohybově nadaný :( No kde je ale psáno že nakonec nebude žít lepší život.

susik77
16. říj 2008

andulka: myslim, ze ani vychovu to nebude...skor povahou. Ja som sa od zakl. ucila sama, nasi maju len ucnovku. Proste som si povedala, ze tu VS chcem urobit 😉 Ale zase ja mam fotogr. pamat. takze sa mi dobre uci. A myslim, ze to su diametr. odlis.veci-ten pohybovy vyvoj a ucenie...Aj manzel zacal neskoro chodit a ma VS s vyznamenanim 😉

andulka4
16. říj 2008

Chtěla jsem tím nepřímo říct "hlavně ať jsou zdraví"

andulka4
22. říj 2008

dneska nám rhb změnila refl.plazení tak že mu dám nožičku pod bříško....je to příprava na lezení....no uvidíme jak to půjde

bruggy
23. říj 2008

zdravím.
objevila jsem tyto stránky a i my máme holčinu s centrální hyp. syndromem. Mám pocit, že teprve teď když nám táhne na 10. měsíců a od cca 4,5 měsíce vojtíme se začíná něco dít. Neuměli jsme nic a nezajímalo nás taky nic, samotný porod v normě, ale malá měla zápal plic, byla kříšena a byla na JIP. Pasení nám dlouho nešlo, otáčení na bříško snad dodneška s problémy, ale začínáme se zvídavě točit na bříšku jakoby dokolečka kolem osy, jsme strašně zvědaví, jsem ráda i za to. Hlavně že se malá zajímá o dění kolem, ale třeba na nožky si v leže doteď nedošáhne. Krůčky to jsou strašně malé, ale u neuroložky jsme nedopadli nejhůř, mentálně odpovídá věku a cvičit, cvičit, cvičit. Na druhé straně prý můžeme polevit a ponechat ji více na zemi ve volném prostoru - na průzkum terénu. Problém je ovšem v tom, že jsme takřka denně na nějakých kontrolách, cvičení, periodických prohlídkách takže toho společně stráveného času v klidu je strašně málo.
Tak se zatím mějte a díky za tuto diskuzi

cmilka
23. říj 2008

zdravim, bruggy, u nas je to presne o tom istom. zacali sme cvicit, ked mal maly 8 tyzdnov, teraz ma 8 mesiacov, a mozno teraz zacinam sledovat nejaky posun dopredu (maly sa pretaca na brusko, vacsinou cez lavu ruku, teraz zacina neisto natahovat ruky za hrackami, ale nedokaze ich dlho podrzat v ruke a prekladanie z ruky do ruky je pre nas vysoky level 😒 , a tiez si este nesiaha ruckami na nozicky). bola som z toho na nervy,ked vsetci pisali, ze po niekolkych tyzdnoch cvicenia urobili velke pokroky a my sme stale len preslapovali na mieste. a aj s tymi kontrolami je to u nas podobne. mozno po tom 6.mesiaci tie kontroly trochu poriedli, ale aj tak je to aspon jedna kontrola tyzdenne. teraz je starsi syn chory a len trpnem,aby neochorel aj maly, lebo to nas zase posunie o niekolko tyzdnov spat.

andulka4
23. říj 2008

Já cvičím od doby kdy bylo Davídkovi 7dní a posun u nás nastal až jak se začal otáčet. Tedy před 2 měsícema. Myslím že velká část je prostě u těch dětí v hlavě a dokud na to samotné nepříjdou tak s tím prostě nic a nikdo nehne

bruggy
23. říj 2008

Myslím si, že velké pokroky a nakopnutí vojtovkou učinili jen ty děti, které byli preventiivně odesláni doktory. protože mám pocit, že na vojtovku dnes posílají snad každé druhé dítě. Takže se potom dovídám, že např. sousedka se na cvíčo vykašlala a malá vše dohnala a ještě jí pochválili jak pěkně cvičí. Na to však já nespoléhám, my jsme vynechali kvůli nemoci jeden týden a malá se vrátila snad o měsíc zpět, což bych si nikdy nemyslela. Nejhorší je, že malá vyžaduje pozornost, tím že nesedí, se chce pořád jen nosit a na bříšku ji to moc nebaví. Pravdou je, že z ničeho nic se začala sápat po novinách a ráda krčí a trhá papír, sahá na hračky a když na ni nedosáhne přitáhne si deku pod ní, samo že na skládání kostek to ještě není a to máme v lednu dělat pápá a paci paci. Dávám si hlavně pozor a nezkouším ji posazovat ať si neodrovná páteř, ale vysvětlujte to babičkám. Třeba přitahování nám jde skvěle, ale pěstičky máme pořád jako boxer. Máme toho moc, nožičky, oční kontroly, ale nejhorší je ta nejistota.

andulka4
24. říj 2008

Brugy jo máš pravdu dneska posílají cvičit kde koho ale já sama moc dobře vím že kdybych se na to vybodla bylo by to ještě horší. Taky mi nepřidává to že se kamarádím s dětma co jsou o týden mladší než Davídek a ti nemají ani 9měsíců a už stojí u nábytku....a pápá při odchodu dělají už pěkně dlouho

Holt to máme těžší ale o to víc se pak raduju když něco dokáže....protože to neberu jako samozřejmost ale jako zázrak že mu to vůbec jde 🙂

Tak nějak zjišťuju že každé dítko je opravdu jiné.Zatím co nám přítahy za ručky prostě nejdou ruce v pěst nemáme už skoro přes 5měsíců. Hračky si krásně bere jak na bříšku tak na zádech.No těško to porovnávet.

marusch.mat
24. říj 2008

Andulko souhlasím s tebou. Mě by dcerka nechodila, kdybych s ní necvičila a to můžu říct, že během 14 dní vojtění se rozlezla a to jsme začínali cvičit kolem 13 měsíce a do té doby jen pivotovala ( otáčela se na bříšku), neseděla, nelezla, vůbec nevěděla, že má nožky.
Jinak byli jsme na neurologii na kontrole a nález stále stejný, Verunka chodí o širší bázi ( nožky víc od sebe) jen se mírně zlepšilo postavení pravého kotníčku , levá ( ta ji často bolí) je stejná. Stále musíme cvičit 3x denně vojtovku + klasiku na tvorbu klenby.Cvičíme už přes 3 roky, ale i kdybych s ní měla cvičit do 18 tak budu.
Chodí do školky a je vedená jako integrované dítě a dvakrát do roka ji bude navštěvovat speciální pedagog.
Jinak se omlouvám, že teď moc nepíši, ale bohužel mi na začátku měsíce vyhořela základní deska na PC a stále není PC opraveno (teď píši od maminky).

cipin
24. říj 2008

Ahoj holky, zase se vas jdu na něco zeptat🙂 Malá chytla min víkend nějaké virózy, měla vysoký horečky, průjem a pobyly jsme do dneška v nemocnici. Takže jsme samozřejmě necvičily. Stále máme antibiotika a ještě 5 dní mít budeme, teploty už nemá ani průjem. Tak nevím, co se cvičeím - dokrotka říkala, že polehoučku muzeme zacít ale treba jen 2x denne nebo tak a samo kdyz nebude mít teploty. Jenže ta naše rehabka, ze prý máme začít cvičit až cca 2-3 dny po tom co dobereme ATB, navíc jsme měly jít dnes po třech a půl týdnu na kontrolu, takže jsme o ni samozřejmě přišly a přeobjednala nás až zase za dva týdny. Tak nevím, připadá mi, že nás docela odbývá, co myslíte nebo to moc hrotím? A co radíte, máme začít cvičit nebo raěji ještě ne? Díky moc za názory...

kaczka
24. říj 2008

Cipin,mě na reháblách říkala,že nemám ubírat počet cvičení ale délku,že to prý jinak nemá účinek pokud není příslušný počet svičení

andulka4
24. říj 2008

Cmilka, Brugy chtěla jsem se vás zeptat....taky mají vaše děti tak ochablé ručky a nohy? Mě příjde že tam nemáme žádný sval 😲

Cipin já bych necvičila jen si víc hrála na dece a balonu

krista
24. říj 2008

nikamisko • Dnes ve 23:05
ahojte mamicky....mam 4.mesacneho synceka miska a cvicime spolu od narodenia vojtovku.cvicime ju, lebo som mala tazky porod a maly misko bol cely uboleny a mal aj stopy na mozocku po neokysliceni. pisem sem vlastne koli tomu, ci by mi niektora z vas nevedela poradit ako inak by som mohla stimulovat maleho miska k spravnemu vyvinu ako vojtovou metodou. alebo ci mi neviete poradit, kde by som taketo rady mohla najst. ideme 4. nov do rizik amb a tam nam povedia ci dalej cvicit alebo nie. mne sa zda maly uplne v poriadku a uz ma to trapi, ze s nim cvicim. pekne sa drzi v polohe na brusku na predlaktiach dokonca si aj rucicku sem tam vystre. prevali s a z tejto polohy na chrbatik. su tu pokusy aj sa otocit na brusko, tak , ze dava hlavicku doaduv polohe na boku...... proste vsetko sa mi zda normalne, dokonca sa az niekedy cudujem... ale nechcem aby v rizik amb povedali ze dalej cvicit.... za to chcem este dalsie cviky aby to bolo este lepsie...

andulka4
24. říj 2008

Nikamisko nevím jak ti poradit....já cvičím ještě na baloně a na válci
Je ale divné že se otáčí z bříška na záda....to by neměl, pak zřejmě je cvičení na místě :(

bruggy
25. říj 2008

Andulko v tomto je strašně důležitý střed těla tzn. oblast spodních zad, beder a kostrče, jeho oslabení způsobuje špatné vzpřimování, přítahy, ale např. i to že si malý nevezme hračku do ruky v zorném poli.
Končetiny máme také slabé, zejména ramínka, ale to jde ruku v ruce s pohybem. Jak pozoruji co už malý umí nemusíš mít strach. Ukazatelem správného cvičení je proto břicho a to máme tvrdé jako kámen. Těším se až bude mít malá víc než rok a nasadím tvaroh ten je na svalíky úžasný, zatím

andulka4
25. říj 2008

No já právě nevím jak to myslíš s tím zorným polem....o tom mi taky RHB říkala.Když jsem se jí ptala proč si neprohlíží hračky a proč nedokáže natáhnout záda tak mi řekla že je to tím že má slabá záda. Jenže on si asi za 14dní ty ruce prohlížel a dneska dokáže udržet i velmi těřkou hračku v natažené ruce a přendává si jí z ruky do ruky a otáčí s ní a má ji krásně v zorném poli.Tak nevím ....protože záda sice víc posílil ale má je slabé stále :(

Myslím že jak tu už psala Lendy je to váááážně na dlouho....na víc dlouho než jsem předpokládala :(

Takže hodně zdaru při cvičení 🙂 u nás to opravdu bude ještě na dlouho 🙂

cmilka
25. říj 2008

ahojte, na poslednej kontrole nam rehab.sestra vravela, ze maly ma extremne slabucke rucky, sijku, hornu cast chrbatika. brusko je ovela lepsie, a nozicky su tiez celkom ok. ked bol naposledy chory, tak nas to posunulo riadne dozadu, zacali sme cvicit po dobrati ATB, prvy den len 2x a potom uz naplno. teraz je zase nachladeny, zatial teploty nema, tak cvicime dalej. uvidime . a andulka, je to fakt na ovela dlhsie ako som aj ja predpokladala. myslela som, ze max. do roka, ale aj u nas to vyzera nadlhsie.

andulka4
25. říj 2008

Cmilka a jak je možné že ty ATB spomalí ten vývoj nebo ho hodí zas nazpět?

cmilka
25. říj 2008

nemyslim si, ze je to ATB. ale skor asi ide o vycerpanie organizmu pri chorobe. ved aj dospelak, ked je chory, tak je slaby, nic nevladze a chce to nejaky cas na rekonvalescenciu tak si myslim,ze to plati aj pre deti. a u nasich drobcov asi tie pohybove vzorce chce stale "fixovat" opakovanym cvicenim. maly ked bol chory, tak bol uplne "vyvaleny", nepretacal sa, o nic nemal zaujem...
chcela som sa este opytat- maly od narodenia dost skuli a zatial sa to nejako nezlepsuje. vraj to moze ist na vrub centr.koordinacnej poruchy a cvicenim by sa aj to malo upravit. mate niekto podobnu skusenost? boli sme na ocnom,tam vysetrili ocne pozadie,co bolo v poriadku a na kontrolu mame prist, ked bude mat rok. az potom to zacinaju riesit,lebo do roka sa to moze spontanne upravit.

andulka4
25. říj 2008

Jo to jsem se stím už setkala někdy ty děti mají i asymetrii v obličeji a může jim utíkat očko.Opravdu se to prý do 1 roku spraví samo.

bruggy
26. říj 2008

Nám taky utíká jedno očko a byly nám předepsány brejličky, i přesto, že pozadí a ostatní je v pořádku. Myslím si, že je to alibistický pokus, protože v 9. měsících mi jiná dr. řekla, že je malá stejně nesnese a již při zkoušení letěly dolů. Takže počkáme do roka, věřím, že se upraví. To je stejné jako nám vnutili na celý den dlažky na nožičky a jiná RHB nám dala sama od sebe obvazové tejpy, které má malá celý den a vůbec ji nevadí, a ta první se zase strašně rozčilovala co jí do toho fušuje....

andulka4
26. říj 2008

Nám očka neutíkají a na oční vše OK.Poslední kontrola bude v roce. Jen se mi trochu zdá že když se dívá jako by dozadu (tžeba na obraz na zdi) tak trochu zamrkává.

Bruggy a na co máte tejpovačky?

bruggy
26. říj 2008

V podstatě již od narození má malá pravou nožku jakoby špičkou dovnitř, prostě takové kozí nožky, jsou na to speciální dlažky na suchý zip, ale s tím celý den malá nevydrží. Když usne tak je nasadím.Dříve se to sádrovalo, dneska už ne. Na vojtění nám cvičitelka sama od sebe nabídla tejpy, které se ovinou a zalepí tak, že je nožka zafixovaná ve správné poloze a myslím si že je to lepší. Chvílemi mám pocit, že jsme pochytali všechny problémy jen my, ale třeba klasicky nemocní jsme ještě nebyli.

marusch.mat
26. říj 2008

Andulko, hlavu vzhuru, já bych o dlouhodobém cvičení mohla vyprávět a taky flintu do žita nehážu, i když vím, že taky hned tak cvičit nepřestaneme. A ten cvik s kolínkem pod bříškem děláme taky, druhou nožku ji držím a mírně vytahují z pánve a druhou rovnám pánev do správné osy a protahuji páteř. Hlavičku máme opřenou o čelíčko a vždy jedna ručka je před hlavičkou, druhé ramínko je něčím podložené a ručka leží volně podél těla.

Bruggy ono co lékař to jiný názor, náš ortoped, když malou bolelo kolínko chtěl, aby jezdila ( v 3,5 letech) na rotopedu a by posílila svaly. Primářka z neurologie se popadala za hlavu, jak chce aby jízdou posílila ochablé svalstvo, které je ochablé, kvůli tomu, že je tak nastavené v mozku a né z nedostatku pohybu.

andulka4
26. říj 2008

Marusch já flintu do žita neházím 🙂 cvičím dál...jen mi teď ten cvik moc nejde :(

Brugy a proč jí nepošlou na operaci? Píšu si na jiné diskuzi s holkou a její klučík to měl taky a operovali ho.