Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

svija
14. zář 2012

Ahoj,
tak my jsme taky skončili na vojtovce. Malý má hodně slabé bříško a krk a kvůli tomu mi na bříšku přepadával a na zádech zase nespojoval ručičky k sobě. Cvičíme reflexní otáčení na zádech a reflexní plazení na bříšku. Máme cvičit 4x denně oba cviky 2x na každou stranu a já mám problém s tím, že mi to přijde na takového prťouska hrozně moc. Dodržujete to? Já ani nemám problém s tím, aby to bylo 4x denně, ale dva cviky dvakrát na každou stranu mi přijde hodně, protože u toho celou dobu hrozně řve ☹ . A já jsem měkká a nemám sílu to poslouchat. A taky mi na tom bříšku dělá problém udržet správně hlavičku, fyzio mi dnes ukazovala, jak jí přidržet, tak že ho zalehnu a přidržím to žebrama, ale mě to přijde drastický a mám strach, abych ho tam nějak moc nezmáčkla. Jak jste na tom vy? Jde vám to?

hanka10
14. zář 2012

@svija Ahoj. Mě řikali, že si ho mám žebrem jenom přidržet. Vůbec na něj netlačit nebo nemačkat. Je to docela záhul - vždycky jsme se musela jakoby vytáhnout, aby mi vylezla žebra.
Ze začátku jsme cvičili 4 krát denně. Nám naše fyzio řekla, že máme čekat do pěti provedení cviku. Když jsme byli v RL Corpus v Olomouci, tak říkali (synovi byli dva mšsíce a týden), že máme cvičit dvakrát na každou stranu. Že už je dost velký na to, aby cvičil cca 8 minut.
Teď trochu flákáme a zvládáme cvičit tak třikrát denně.

kamimik
14. zář 2012

@svija
@hanka10 Holky, my jsme cvičili ze začátku 5x denně a fakt jsem to poctivě dodržovala. Musím říct, že se to vypletí, hned na další kontrole nás fyzio chválila,že jde vidět, že poctivě cvičíme🙂 Ted (8m) už je to spíš formou hry...máme přes byt překážky a malý se snaží přelézat apod. Takže já doporučuju určitě nepolevovat. Znám bohužel případy, kdy to maminky flákaly a děti ve dvou letech nechodí a pořád cvičí...ale to bude asi hodně extrém...

hanka10
14. zář 2012

@kamimik Mám dost černé svědomí. Nějak si to poslední dobou totiž neumím rozplánovat. 😠 Snažíme se 4 krát, ale často se mi stane, že usne a spí až do dalšího kojení a to pak hned nestíhám odcvičit. Naštěstí už teď jsme dost popředu. Ve čtyřech měsících začíná dělat věci 6ti měsíčního a podle fyzio to dělá správně. Dokonce nám říkala, že je možné, že nám neuroložka pozastaví cvičení, aby syn nepřeskočil třeba lezení.

kamimik
14. zář 2012

@hanka10 Je fakt, že si myslím,že malý je takový spáč díky cvičení...přesně jak píšeš. To bylo jen cvičení - krmení - spánek a zase dokola..Ale fakt ted vidím,jak mu vše hezky jde, zapojuje bříško, střídá strany,...Tak uvidíte, co řekne neuro, třeba budete mít už jen taky formou hry, aby se připravil na lezení a nepřeskočil ho🙂 Držím palečky 😉

hanka10
14. zář 2012

@kamimik Všimla jsem si, že máte od Lamaze takovou tu otočnou podložku, která má pomáhat při pasení. My ji máme také - používali jsme ji pro staršího. Teď pro mladšího, se kterým cvičím Vojtovku, ji mám strach používat, abych mu nekazila pasení. Má prý totiž příliš zvednuté pravé ramínko a pak se špatně opíral o lokty. Říkala jsem si, že tady by se neopíral vůbec, takže ho tam nebudu raději dávat. Používali jste ji?

hanka10
14. zář 2012

@svija Jenom mě ještě napadlo, že naše fyzio nám říkala (to až trochu později), že mám dát pást koníky malého hned po cvičení, protože potom má posílené všechny ty potřebné svaly a pasení nebo co je potřeba provede lépe. A to opravdu hodně pomohlo a začal se rychle zlepšovat.

kamimik
14. zář 2012

@hanka10 Používáme, teda spíš jsme používali. My máme problémy s bříškem a celkově náběh na hypertonii, takže u tohoto se učí zapojovat ty svaly, které potřebuje. Takže ho to nutilo fakt tu hlavičku držet a posilovat. Ale ze začátku to byl boj. Tím jak se otáčí,tak posiluje i ruce. Ale nevím, co u vás s tím ramínkem. Možná bych se zeptala fyzio...

svija
15. zář 2012

@kamimik, @hanka10- díky za odpověď, cvičíme týden a včera jsem měla krizi, když nám přidali další cvik, právě to reflexní plazení na břiše. Přišlo mi, že mi to nejde, že ho chudáka akorát trápím, že řve moc dlouho. Ale už s s tím začínám srovnávat. Jinak jsme do teď cvičili (poctivě 4x denně) reflexní otáčení na zádech a již po týdnu se o hodně zlepšil. A s tím spaním je to fakt, taky nám teď spí líp a hlavně sám usíná, což byl doteď problém...

biba321
15. zář 2012

Baby,a na čom cvičite? ja som na stole s dekou a foliou (mali sme cvicit bez plienky,tak foliu aby neprecikal)
len ten stol mam dost nizko,ked ho mam drzat mojim bruchom strasne zle sa mi to cvici,aj sa mi vysmykuje..
mate nejaky specialny stol,nejaky rozmer?ja asi nieco take musim zohnat,na tomto stole to fakt nejde 😖 neviem ale dosku akeho rozmeru,nas ma teraz cca 66 cm,no a cvicit budeme musiet este velmi dlho,asi tak minimalne rok,to uz bude dlhy..

kamimik
15. zář 2012

@biba321 My cvičíme taky nastole, já jsem malá,tak mi to vyhovuje, ale manžel už to má horší...zkoušel i přebalovák, ale tam je zase míň místa 😒

biba321
15. zář 2012

baby myslite ze mojmu malemu pomoze,ked s nim bude napr. 1-2x tyzdenne cvicit skoleny fyzioterapeut,a ja s nim 3-4 x denne (no to ma od dobreho fyzioterapeuta daleko..)
co to nema ani vyznam ze 2x tyzdenne to s nim odcvici profik?

a na ten hypetonus-kebyze ho davam maleho masirovat na baby masaze profikovi,moze mu to pomoct? ma hrozne neozicky napate,uplne rovne.. joj 😖

kamimik
15. zář 2012

@biba321 Já myslím, že to bude stejné, jako když s ním cvičíš ty. Nás teda fyzio vždycky zkontroluje a pa 14 dní cvičíme sami. Chceš ho vozit k fyzio kvůli něčemu spešl nebo by měl cvičit to, co cvičíš s malým ty?

svija
15. zář 2012

@biba321 - já cvičím na karimatce na kuchyňské lince.

U nás už je to druhý dítě, se kterým cvičím vojtovku a nějak to psychicky nedávám ☹ . A to jsem z oboru, ale pracuju výhradně s dospělými , dětičky tak až od těch 12-13 let a tam už je to jiné a bez řevu...

biba321
15. zář 2012

@kamimik No aby fyzio pocvicila to co ja,tak predsa len je to ine ked ho chyti profim.. ale neviem ci to ma nejaky vyznam ze 2x tyzdenne,a zvysok cvicim ja..
som myslela ze nejaky taky lepsi stimul by od prosika dostal,take niečo 🙂

kamimik
15. zář 2012

@biba321 Já mylsím, že to moc významu mít nebude. Nepřijdou mi to tak těžké cvicky a pokud budeš cvičit 4x denně, tak to za tři dny budeš ovládat stejně jak profík🙂 Moc si nedovedu představit, že bych ho měla ještě 2x týdně někam vozit, aby s ním někdo 15 minut pocvičil 😒 Určitě to zvládneš 🙂

hanka10
15. zář 2012

@biba321 My jsme byli s malým v RL Corpus, kde se školí Vojtova metoda. Malý byl "cvičné" miminko při závěrečných zkouškách kurzu Vojtovi metody. Ten zkoušející tam vysvětloval, že fyzioterapeut dítě "rozcvičí", tedy projede ty spoje, aby se pak doma lépe cvičilo. A je pravda, že syn po kontrole vždycky cvičí lépe.

jajka28
16. zář 2012

@eja10 gratulujem-to je super a buď rada že si nemusela brať tie injekcie, nám nechcu davať žiadnu špec.liečbu, lebo väčšina ma aj rizika.A aj mi to par maminiek potvrdilo. Len cvičiť a cvičiť. Čítala som, že hypotonus svalstva sa da skor a rýchlejšie zlepšiť aj mam jednu maminu na konikovi čo dvojčata, ktore ešte v 14 mesiacoch pri štvorkovani tahali nožky za sebou do dvoch rokov pekne chodili 😉 držim palce všetkým a myslite na nás snaď na to Adeli našetrime ☹ /potrebujeme ziskat v hlavičke skor rovnovahu, pretože s oporou stojime už/

biba321
16. zář 2012

@jajka28 mne prave povedala fyzioterapeutka,ze Adeli a Renona,to je skor na take rozmasirovanie a rozcvicenie dietatka,ale ze VOjtovka je ovela dolezitejsia.. aj ja som nad tym rozmyslala,ale vraj nemame s vojtovkou prestavat,aby neprestali tie stimuly do mozgu.. takze tak
vam čo vravi na adeli fyzio?
skuste nejake nadacie,tie vraj prispievaju,drzim palce 😉

biba321
16. zář 2012

Baby prosim Vas,ked mam tlačit SPIN,to je najvrchnejsia čast na bedrovom klbe,alebo NAD bedrovym klbom??
dakujem..

a ako cvicite babetka,uplne hole,alebo v pamperske?

elana
16. zář 2012

@biba321 je to nad ním (lépe řečeno vlastně pod ním), jakoby tam ten prst "zaseknu" pod tu kost.

jinak já cvičím malého v plence, když jsem začínala v 9m se cvičením, chvíli jsem používala papírovky, ale jinak mám syna přes den v látkovkách a cca. od 12m už má látkovky zas i na cvičení a pokroky dělá taky.

kamimik
16. zář 2012

Přesně tak, zaseknout prst pod tu kost. Ale cvičit se má určitě v úplné nahotě 😉 My taky látkoujem a nedovedu si to představit, cvičit v pleně. Na to nás fyzio upozorňovala,že je důležité, aby byl malý úplně nahý.

elana
17. zář 2012

@kamimik naší jsem o látkování neříkala, tam chodíme v papírovce, je to přece jen jednodušší, kdyby cestou vyrobil nadílku 🙂 Já vím, že se má cvičit nahatý, ale rhb říkala, že v plínce můžem, pokroky dělal od začátku, takže jsem to nějak nehrotila a nehrotím teď s tou látkou už vůbec. Ale tak určitě záleží na typu látkovek, já dávám GroVia kalhotky a tam jsou ty boky zrovna docela pokrytý tence a celá ta plenka není nikterak objemná. Ale určitě to neříkám, abych tu někoho naváděla ke špatnostem 😉 , jen prostě nám to nevadí, cvičit v plínce.

kamimik
17. zář 2012

@elana My jezdíme na rehab taky v jendorázovce🙂 Ale rehab jsem to říkala, protože jsem si nebyla jistá, jestli ty látkovky nemůžou víc bránit v pohybu. Tak prý ne. Zkontrolovala nám malého i v nich a vše ok, máme aio gaga pleny. Divila se jak to dnes s těma látkovkama funguje...to se divá skoro každý doktor🙂 Ale to cvičení nám zdůrazňovala v úplné nahotě, tak nevim...asi záleží na doktorovi, ale my jsme třeba i na bříško dávali hned bez plen 😉

biba321
18. zář 2012

@kamimik Nám 1 fyzio ze úplne nahý,a druhá nás učila v plienke,a ze možeme aj doma v plienke
tak si vyber že 😠
len mne sa na tej gume hrozne šmyka maly a roluje,tak som gumu dala preč,a cvičime iba na deke,a to teda s plienkou,to by bolo raz dva mokre ☹
ale čakam-idu mi očaluniť molitanovu dosku,tak na nej budeme cvicit,take niečo profesionalnejsie budeme mat 😀

biba321
18. zář 2012

Baby cvicite niektora prosim take ze babo lezi na chrbatiku,a ja tlačim bod 2 cm pod bradavkou,smerom do pliecka?
a druhy moj palec tlačim do pliecka kolmo,alebo do spinu..
maly by mal krcit nozicky do kolienok,a vystierat prsteky na rukach,a brusko zatahovat
chcem sa opytat-tie nozicky musi krcit naraz,ci aj po jednej?a tie rucicky ma otvarat,ci mozu byt stale otvorene?
lebo pri tomto cviku ani neplače,tak či ho vobec robime spravne.... 😒
dik vopred

jajka28
18. zář 2012

@biba321 no ja viem, s vojtovkou neprestaneme isto, je to stimulácia mozgu ale v adeli a renone je naozaj intenz.rehabilitacia je to dennne 4-6 hodin čo dieťa zabera a maju ho na starosti cca.4 ludia. A nehovoriac o tom obleku špecialnom, pišem si s maminou ktorej dcera po prvom pobyte stala sama bez opory a prešla 3 kroky a po druho prejde celym parkom. Tak to su vysledky ktore potrebujem vidiet na našich malych, lebo ti sa dokažu sami postavit ale tu rovnovahu na samostatnu chodz nemaju. Ale vojtovku budeme cvičat pokial to bude treba aj ked je to tažke ich udržat... 😒

kubisovaanna
18. zář 2012

@biba321 ahoj ja som to cvicila a mna ucili tak ze ma krcit nozicky ale nesmu tie nozicky take rozvalene ale stiahnute akrcit najlepsie je ked spolu kde sa ucis cvict?

kubisovaanna
18. zář 2012

@biba321
@kamimik ja si nemyslim ze je to flakanim ale aj diagnozou

kamimik
18. zář 2012

@biba321 My jsme tento cvik cvičili na začátku a má ty nožičky přitahovat a pěstičky otvírat. Něco jako když děláme my sklapovačky. Jde na tom bříšku hezky vidět jak ho posiluje, jak ty svaly pracují. Okud to dělá, tak to děláš správně. Nám u toho časem přestal brečet a taky jsme myslela, že je to špatně, ale bylo to ok🙂

@kubisovaanna Tak já znám případy, že to bylo opravdu flákáním. Je jasné, že ne každá diagnoza se da odstranit poctivým cvičením, ale hypo a hypertonie určitě jo a o těch případech jsem mluvila...A poctivým cvičením se určitě nic nezkazí...nám to strašně pomohlo, takže jsem toho velký zastánce