Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

andulka4
8. led 2009

Mukky super zprávy 🙂

mukky
9. led 2009

andulka4 dakujem 🙂 ja sama som videla ako pokrocil,hlavka sa nekymaca,brada sa uz netrasie,je pevny,chce ist do sedu...zazraky sa deju 🙂 ,ja som v to verila ,mala som dovod.. 🙂

simonka2007
9. led 2009

ahojte vsetky,tak vsetko dobre v novom roku vam prajem hlavne vela zdravia atd...davno som tu nebola tak sa musim pochvalit .vojtovka nam pomohla natolko ze simonka ked mala vise roka nevedela nic len sa pretacat z bruska na chrbatik sediet ked som ju posadila aj to s oporov.no dnes sa vie plazit sediet lezie po kolenach a postavi sa sama ku posteli k nabytku ku stolu popri stole robi slabe krociky ,aj v postielke sa postavi posadi ,stoji stale na spickach ale to chce cas cvicime uz druhy cvik taky ,ze mi musi pomahat aj manzel sama nemam sancu ho zvladnut.tak sme stastny ze sa rozhybala uz aby sama chodila.

cmilka
9. led 2009

ahojte, vsetko dobre v novom roku. no, my tiez napredujeme, aj ked pomaly. malemu sa na styri velmi nechce, ked mu podam ruky, tak sa taha rovno do stoja, ked sa drzi mojich ruk, tak stoji pevne, ale nerobime to casto, len niekedy 🙂 🙂 . mne sa tak pokrok zda velmi pomaly, ale stale ked prideme na RHB na cvicenie, tak nas stale pochvalia, ze sme zase urobili krocik dopredu. tak hadam maju pravdu... 🙂 cvicime cvik na kolienkach a mam problem maleho v polohe udrzat...

mukky
10. led 2009

simonka2007,cmilka..aj Vam vsetko dobre v novom roku,tesim sa s Vami z pokrokov s detickami 🙂

blovitc120
13. led 2009

Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu pre kamosku, ktora byva v Nemecku, lebo jej tam robi manzel a cvicia s 3-mesacnym babom vojtovku. K lekarovi chodia tu a nie si je ista jednym cvikom, popisem vam ho tak, ako mi ona popisala mailom. Dieta lezi na brusku, hlavicka je otocena smerom od vas, jednu nozicku ma pokrcenu, druhu vystretu, hlavicka sa pridrza jednou rukou, druhou rukou sa taha rucka a nohou (alebo partner) pridrza nozicky. Dufam, ze pochopite o co ide, ja velmi nie. Ona si totiz nepamata, ci ma byt pokrcena v kolienku nozka, ktora je blizsie k vam, cize opacna ako rucka, ktora sa drzi, alebo ta nozka ma byt pokrcena, ktora je dalej od vas, cize rovnaka strana ako rucka. Snad som to dobre popisala, vdaka vopred za radu 🙂

mukky
13. led 2009

blovitc120 ahoj,manyel mi tu nasepkava ye ma byt pokrcena ta nozka dalej od Vas..takye ked dieta leyi,nie ta nozka na tej strane kde dietatko mava ruckou ale opacna.inac si myslim ze aj keby sa ro robilo opacne tak to nevadi,dolezite je ze cvici 🙂 ja uz tiez zabudam co ako sme cvicili,papa

blovitc120
13. led 2009

Vďaka, dám vedieť kamarátke. Ona totiž chcela, aby som sa šla opýtať do toho centra, no takto mi to je jednoduchšie 🙂

andulka4
14. led 2009

Holky tak jsem přestala cvičit :( Už nám to nejde....neudržím ho :( Ach jo je to poděs...prostě se nenechá

mukky
14. led 2009

andulka4hmmm ☹ a my sme sa dnes pretocili na brusko,proste zbadal ze je zapnuta telka,a tak sa vytacal aby ju videl,ze sa proste pretocil,len manzel to videl prvy 😝 a ja az druhy a treti pokus 😀 😀 😀 a papkame uz tyzden a vsetko nam strasne chuti,pridam este nejake foto 😀

bubba
14. led 2009

andulka a poradila si sa s rehabilitacnou sestrou?ja som mavala tiez problemy s malou ked sme cvicili a vzdy nam dala nejaky iny cvik aby som ju lepsie mohla udrzat....a nakoniec sa to vzdy podarilo

andulka4
15. led 2009

No jistě že nám to upravila ale i tak se to dělá špatně...do polohy ho nedám :( Nepokrčím mu nohy :( a když už se mi to povede tak mi je zase natáhne

RHB jen pokrčila rameny a řekla že už to půjde čím dál hůře...

mukky
15. led 2009

My si ideme konecne po novy cvik zajtra na rehabko..som zvedava co povie reh.sestra na zajka 😀 dnes sa chcel casto pretacat,a rano ked sa zobudil a pozeral na nas z postielky,chytil sa jednou ruckou tycky a druhou druhej tycky 😀 a chcel sa posadit 😀 😀 myslim ze sa strasne zlepsil,je taky silny 😀 😀 po ockovi 🙂 a pekny po mamke 🙂 🙂 😀

bubba
15. led 2009

andulka to je co za pristup rehab.sestry ona ma presa volit alternativy a nie krcit plecami...musis sa do toho obut cela a zvladnut to,je to dolezite....ak nie poziadaj niekoho silnejsieho ci by nebol ochotny,manzel,sused,otec...ktokolvek...
ako dlho cvicite? andulka?

cmilka
16. led 2009

ahoj andulka, myslim, ze cvicime rovnaky cvik (obidve nozky pod bruskom, hlavka otocena od nas, pokrcena rucka, na ktoru ma zaberat). tiez mi maly stale jednu nozku uvolnil, tak sme sa s rhb dohodli, ze doma cvicim len s jednou pokrcenou nozkou (na tej istej strane ako pokrcena rucka) a ked prideme k nej (chodime 2x do tyzdna), tak ona precvici aj skrizeny vzor a obidve pokrcene nozky (dava mu teda riadne zabrat). stale cvicime aj prvu polohu na chrbatiku, aby posilnoval brusko... tiez je to stale tazsie, nedokazem ho udrzat dlho v tej polohe, ale ked sa "vyvrti", tak ho zase poskladam a zopakujeme to 3-4x... a o ine formy rhb? nepytala si sa?

andulka4
16. led 2009

Bubba cvičíme už 11měsíců
Cmilka ještě donedávna jsem měla 4cviky...ale na bříško už cvičit nemusíme a zustaly nám jen 2cviky....cvik na boku-tak v něm ho neudržím vůbec, protože se okamžitě přetočí a leze pryč a pak druhý cvik co popisovala Cmilka ale s tím že má mít jednu nohu pod sebou a druhá mu vysí z podložky dolů...problém je že mu nohu vůbec nepokrčím a pokud semi to povede než si ho srovnám uteče mi :(

takže sním v podstatě nezacvičím co mám :(

místo toho sním lezu po zemi nebo musí vylézt na gauč :( No chabá náhrada ale aspoň něco.

tina78
16. led 2009

andulka, tak to čumím, to je fakt trošku zvláštny prístup reh. sestry! 😨 Tá naša nám vždy poradila.
My sme ten cvik, čo tu opisujete s nožičou pod bruškom tiež cvičili, ale po čase sme s ním museli po porade s rehabilitačnou aj prestať. Tiež sa mu už nedala nožička vôbec pokrčiť a také histerické záchvaty pri ňom chytal, že nám ho sestrička vyradila a miesto toho dala iný, už saani nepamätám aký 😉
Inak my sme cvičili presne 12 mesiacov...

andulka4
16. led 2009

Holky možná jsem to trochu špatně napsala...ona myslela obecně že to u ročních dětí už tak dobře zacvičit nejde a bude ještě hůř :( U ní to zacvičím...ale jen tak tak :( Doma se mu ta noha prostě nejde pokrčit a strašně hystericky řve :( Už se mě ptala jestli má takové záchvaty i doma :( Sousedi se mě už taky několikrát ptali co sním je že tak řve!!!!!

Jdeme na kontrolu až v únoru musím jí říct ať nám to změní....do té doby necvičím

Neznáte prosím vás něco na balonu na šíjové svaly?

mukky
17. led 2009

ahojte,no tak nam dala novy cvik ktory sa malemu vobec nepaci ☹ a ani mne...no plakal pri nom asi naajviac yo vsetkych ☹ uz ste ho pokrocilejsi urcite cvicili...co ma spustene nozky obidve a hlavku vytocenu..som sa bala ye mi spadne z toho stola,som vravela manzelovi nech len on si skusi s nim,no nakoniec som to skusila,no ta plachta sa na stole riadne smykala..mam na to zly stol doma,takye to budeme cvicit na gauci.Ale len do pondelka,to sa jej ideme ukazat ci zabera a chce s hlavkou robit odpor.2krat denne po 2 minutach..no kedze yaspal od 16tej do 20tej a mamka s nim 😀 cvicit budeme rano...dnes bol velmi unaveny

marusch.mat
17. led 2009

Andulko promiň, ale je to blbost, s tím, že s ročním už to zacvičit nejde. My ten cvik na tom koleni cvičíme stále a málá má skoro 4 a půl roku. Já si ji dám na stůl v kleku a pak už ji jen ohnu, podložím jedno ramínko, druhou nohu natáhnu a je to. A když to opravdu nejde, má se najít jiný cvik, ale se stejným účinkem.

andulka4
17. led 2009

Marusch a prosím tě jak jí pokrčíš tu nohu? Já mu ji nepokrčím....

Nějak to musím s RHB probrat 🙂

Lendy pokud vím tak ty jsi taky přestala cvičit protože jste Davídka neudržely že? dala vám něco jiného mimo Vojtovky?

marusch.mat
17. led 2009

když si ho dás na hranu stolu, tak aby mu chodila přesahovala a dáš ho na všechny čtyri, tak ho pak tou jednou rukou , kterou mu vlastně jakoby držíš za pánví a protahuješ záda - snížíš, prostě ho připlácneš. A nebo ho nech sednout na patičky a pak ho ohni.

lendy1
17. led 2009

andulko, ne, nic jako náhradu jsme nedostali. Prostě jsem měla ty samé potíže co ty (nešlo mu pokrčit nohy-bych mu je musela snad zlomit, jakou měl sílu nechat nohu nataženou, a když se mi podařilo ho dostat do polohy, tak ho nešlo udržet a okamžitě z té polohy "utíkal"), 2 RHB se shodly, že ho prostě do té polohy dostat nejde, ať zkoušely co zkoušely a prostě jsme přestali cvičit. A musím říct, že jakmile jsme přestali, tak ze mě spadl obrovský stres a začala jsem si Davídka konečně trošku víc užívat a nemusela jsem pořád myslet na cvičení. Od spousty lidí jsem slyšela, že lezení je nejlepší RHB, že si dítě trénuje nácvik na chůzi-zkřížený vzor a procvičí si všechny svaly a jestli dítě leze správně, tak bude i chodit. Já prostě na vojtovku nedám dopustit, ale zase nejsem zastánce cvičení za každou cenu. Nevím, možná, že kdyby se dalo s D. cvičit déle, že by třeba chodil dřív, ale myslím, že spíš ne, protože u něj je opožděná chůze z důvodu nestability a bojácnosti a to Vojtovka nevycvičí. Hypotonickej už není, svalový tonus má v pořádku a i když jsem necvičili, tak nikdy nešpičkoval, nevtáčel nohy dovnitř...

andulka4
17. led 2009

Lendy většinou všichni co je znám přestali v tom roce :( Přesně jak píšeš...nedalo se děti udržet. Já když už ho do polohy dostanu tak se vmrští a stejně nezacvičí to co má a jak má :( RHB mě už upozorňovala že to sním půjde hůř a hůř :( Tak jsem jí řekla že sním raději 5x prolezu byt po 4ech a přitakala že jo...

Navíc nám bohužel na to co máme Vojta příliš nepomáhá :(

marusch.mat
18. led 2009

Andulko, on vojta pomáhá, ale svaly, které mají tu ochablost nastavenou v mozku neposílíš ničím no. Vojta je učí fungovat i v té ochablé formě. Mě ortoped když jsem říkala, že Verunku bolí kolínka řekl, že to má z toho, že má slabé svaly a že má jezdit na kole a rotopedu, aby si je zpevnila. Když to četla primářka neurologie, tak se chytala za hlavu, jak chce posílit svaly, které nejsou ochablé z nedostatku pohybu. Verunka mi neušlápne ani tříkolku.
Já vám nevím, já začínala s Verunkou cvičit vlastně až v tom roce a chodí tam děti i mnohem starší, nějak to přeci musí jít. Oni když už jsou větší tak líp spolupracují.

cmilka
18. led 2009

myslim si, ze rozdiel je aj v tom, aky aktualny svalovy tonus tie deti maju. pokial dobre pamatam, tak davidko mal od zaciatku CTP lahk.st., rovnako ako lendin davidko (ktory je uz t.c. v podstate v poriadku). zalezi od toho, aky st.svalovej hypotonie ma verunka. aj moj filip ma svalovu hypotoniu lahkl.st., a aj ked zatial nelezie, nemyslim si,ze bude cvicit vojtovku este ako 4-rocny. RHB sestra a aj dr. z neurologie a RHB to odhaduju este na niekolko tyzdnov.
ja by som si asi dohodla kontrolu na RHb skor ako vo februari (pokial uz vobec necvicim) a dohodla sa na nejakej inej forme rehabilitacie, pokial je este potrebna.

dolinka
18. led 2009

nechodim sem casto, viac sa hram s dietatom ako by som chatovala aobcas si odbehla ho potyrat vojtovkov, len

pre marusch.mat >
epilepticke zachvaty mal ked cvicil vojtovku, napriek tomu na tom lekarka a rehabilitacne trvali, ja som odmietla a odvtedy uz 2 roky sme bez zachvatov, ak sa mu budu niekedy opakovat budem stale presvedcena, ze ich zapricinila vojtovka.. v holandku je to potvrdene ze to sposobuje.

dolinka
18. led 2009

.. je to psychopatiky pristup k bezbrannemu cloviecikovi a my sa uplne masovo v zufalstve vrhame do toho.... ano funguje to lebo to hovoria vzdelani rehabiltacni a lekari..
no je to u nas propagovane kedze pan inventor bol cech ale nikdy nerobil studiu kedy by hoci len 20 deti s rovnakymi diagnozami rozdelil na polovicu a s tymi 10 cvicil vojtovku a s druhou polovicu nieco menej drasticke , ale vytrvale... a potom porovnal vysledky..pokial som studovala nikdy nic take neskusal.. bol to uchyl co tyral deti a my sa po nom opicime
vsetko sa da ak su rodica trpezlivi a vytrvali a obetuju viac ako v sumare len tu hodinu denne na cvicenie vojtovky.
ja budem stastna ze moje dieta nebude mat psychicke a neuroticke defekty nasledkom vojtovky a myslim ze sa v zivote viac presadi svojou vytravlostou.
skoda ze hovorim len sama za seba, lebo tie co odmietli cvicit vojtovku a nahradili ju inymy cvikmi asi nemaju zaujem chodit na tuto temu ale poznam nejednu taku maminu a tiez take co na naurologii rozparavaju lekarom ze poctivo cvici vojtovku a pritom dieta odkedy zavru dvere na rehabilitacnom v zivote do vojtovky nechitia svoje decko z lutosti a dieta dnes chodi, hybe rukami a je telesne zdatne, lebo bola vytravala a dosledna v inych cvikoch, ale kto ma nervy sa hadat s ortodoxne presvedcenou neurolozkou ze pod slnkom sa nic nevyrovna vojtovke.. a neurolozka je spokojna sama so sebou ze tie deti su zdatne vdaka vojtovke, ktoru mimichodom vobec necvicili.. no uzasne studie takto vznikaju..

nuz v nasej krajine je to tak/ vojtovka No1 , inde inak
a vsade nakoniec z bezvladnych malych cloviecikov dnes behaju po svete pohyblivi ludia

dolinka
18. led 2009

andulka.. mam kamosku co sa jej narodilo dieta ani nie na konci 6 mes. teh. .. malo 790 g. a dnes beha a nie vdaka vojtovke

a to preco sme ju mali cvicit my je v podstate uplen jedno, lebo tych diagnoz preco sa ma cvicit je xy. ci je dieta predcasne naroden, alebo preferuje otacanie hlavicky na jdenu stranu, ci sa neprevaluje z bruska az po tie uplne tazke vratane myopatie, DMO , razstepu , nasej...

jirule33
18. led 2009

ahojte mamči 🙂

chtěla jsem se vás zkušenějších zeptat.Mám dvojčátka, v úterý nám bude 6-týdnů a zítra jdem do poradny.Lucinka hodně zaklání hlavičku a celá se prohne do luku, někdy tak i usne, i třeba při krmení se prohýbá.

myslíte že je to na cvičení?Je i celkově neklidnější než Pavlínka, dlouho jí trvá než usne apod.

Pavlínka to nedělá a protože mám srovnání, myslím že úplně OK to asi nebude.

budu ráda za váš názor 😉