Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

pedroma
26. led 2009

marusch, zabudla som - mas naozaj riadnu šikulku, bez komentara! Ked sa do tej skoly konecne dostane, bude z nej rovno Pani riaditelova 😉
A ozaj, davas ju do skolky?

pedroma
26. led 2009

EMG sme mali cez ihlu ☹ , tiez do nozicky, v 2 a pol roku.

marusch.mat
27. led 2009

Pendroma tak je to trošinku jinak hyper nebo i hypotonie jsou nastavené špatně v mozku, proto dochází k špatnému tonu těla. Ale cvičním ukazuješ mozku jak správně ty svaly používat i v tom stavu jakém jsou. Dystrofie a podobně jsou nemoci které bývají často dědičné a právě kvůli jejich vyloučení se provádí ta EMG , když vyjde špatně musí se na svalovou biopisii a pak se to studuje na genetice - příčina toho..
Jo Verunka by chtěla být lékařkou, tak jsem zvědavá jestli ji to zůstane. Do školky chodí, ale s tím, že si ji na delší procházky doprovázím a vozím si ji a nebo nosím. 😉

pedroma
27. led 2009

marusch, diky 🙂
jasné, ze nespravne sval. napätie sa môže spájať s CNS a obmedzenymi prenosmi nerv. vzruchov do svalov. Rehabka je urcite na mieste, pri akomkolvek poskodeni mozgu/miechy. Hypotonia môže byť aj povahy degenerativnej, metabolickej,...je to nemenna črta pohyboveho aparatu, bez zasahu mozg. centra. Cize stimulacia reflexiou je podla mna neopodstatnena. Cvicenie je samozr. prospesne, nic sa tym "nepokazi", len jeho formu by som asi zmenila.
...a na vylucenie rôznych svalových myopatií sluzi EMG, prip. biopsia svalu a vsetko, co si vyssie spomenula - to chapem. Len ja som informovana, ze hypo/hypertonus sa -laicky povedane- stanovuje ako predbezny nalez niecoho, co casom vyústi do "skutocnej" diagnozy, zalezi od jeho intezity, dedič. faktorov,...A tym nemyslim deti, kt. už maju poruchu tonusu ako pridružený jav svojho stavu, napr. Downov syndr..

bubba
27. led 2009

pedroma 😅 😅 ty si normalne studovana v odbore alebo co??alebo len sa na teba za tolke roky napelilo...mala by si to zuzitkovat a zacat studovat 😉 a pomahat inym detickam

euphoria
27. led 2009

viete mi prosim poradit nejaku web stranku, kde su jednotlive cviky zobrazene? obavam sa, aby sme to nerobili zle, hoci mame len prvy cvik, nechcem malej ublizit..

pedroma
27. led 2009

bubba, ty ty ty!! jedna... 😀 Už tá jedna VŠ čo mám mi počas štúdia ubrala dosť na kráse 😀 😝
Táto problematika je (bohužiaľ) pre mňa zaujímavá, lebo sa dotýka môjho dieťaťa. Nie je mojim cieľom niekoho vystrašiť, ani pustiť sa do "názorovej konfrontácie" 😉 . Ide len o výmenu info, možno ďalšie usmernenie, rady...a samozr. aj prejavy empatie, kedze kazda RHBtujeme pre aku-taku zdr. pricinu. Cvičeniu a učeniu 3x zdar 😝 😝

pedroma
27. led 2009

euph...mna teraz tak narychlo - www.rl-corpus.cz Ja si tie stranky, odkazy priebežne neukladam ...som slabšej povahy 🤐 , a zbytočne ma deprimuju 😵 Akakolvek ( a hlavne zdravot.) virtualna poradňa je dľa mňa iba orientačne, a nenahrádza osobnú odb. pomoc...Napriek tomu 😅 , kt. cvik myslis? Ten na chrbatiku?

elisbet
28. led 2009

rohacka:my jsme u neurologa vůbec nebyli,na rehabku nas poslala pediatrička a od těch 3 měsíců už vše konzultuji jen s naší rehabilitační sestrou,když jsem se ptala jestli mám zajít na neuro,tak mi řekla,že mi tam nic jiného než ona neřeknou!Tedˇjsem ale na pochybách,myslíš,že tam mám radši zajít?Malá je narozená v termínu,bez komplikací!A ještě jeden dotaz,měla Dorotka také hypotonii nebo to není dědičné a jak zvládáš cvičení když už máš dvě děti? 😲 Já mám co dělat,abych to zvládla jen s Barborkou a do druhého dítěte se mi tím pádem zatím vůbec nechce 😒

keba
28. led 2009

Ahojky holky trocu se k vám přidávám do diskuze protože i nás se nejspíše vojtovka začne týkat...achjo.Máme 8měs.a ještě nelezeme ani nesedíme...otáčíme se na bříško a zpět pouze z jedné strany...takže ani sudy neválíme tak nám Mudr.doporučila rehabilitace..dnes tam jdeme poprvé tak vůbec nevím co nás čeká a jak to probíhá..můžu se zeptat po jaké době bylo u vás vidět výsledek?

elisbet
28. led 2009

keba:záleží na tom,jakou vám řekne rehábka diagnózu,třeba je malá jenom línější a cvičení jí nakopne a ona vše během 2 měsíců dožene 😀My jsme hypotonici,což je že máme oslabené svaly a tak musíme pořádně cvičit,aby si je posílila a mohla lézt,sedět atd.Zatím jen válíme sudy a tad´se snaží dostat na kolínka,u nás je to běh na dlouhou tratˇ,ale co by jsme pro ty naše zlatka neudelaly,že? 😉 Tak držím palce,at´vše rychle doženete 😝

lendy1
28. led 2009

keba, to je dost individuální, někdo cvičí pár týdnů a stačí vojtovkou trošku popostrčit a je vše o.k. a někdo cvičí měsíce i roky a pokroky jsou postupné.

elisbet, dle mého nemůže mít RHB sestra takové znalosti jako dr.-neurolog. Ano uznávám, jsou RHB pracovnice, které mají velký přehled a tím, že se setkávají se spoustou dětí, co mají nějaký problém, tak dokážou celou věc posoudit, ale přece jenom neurologické vyšetření a návštěvy jsou alespoň u nás o něčem jiném než byli návštěvy RHB.

euphoria
28. led 2009

Pedroma, dakujem. Velmi poucna stranka.Dost som si toho precitala. Ten cvik, ktorym my zaciname, tam ale vobec nie je. Teda netusim, ci ide o Vojtovu metodu. Este sa v tom velmi malo orientujem. Malu mam polozit na bok, spodnu ruku vystriet, hlavicku narovnat, spodnu nozku ohnut do 90 st. uhla, drzat silno kolienko,druhou rukou pridrziavat laktom hlavicku, dlanou tlacit pod hornu lopatku, cca 15 sekund, opakovat patkrat na ooch stranach, a to tri krat denne.
Obavam sa aby som netlacila na zlom mieste. Je to vobec vojtova metoda?

elisbet
28. led 2009

lendy,můžeš mi prosím trochu přiblížit jak takové neurologické vyšetření vypadá,atˇvím na co se mám připravit,díky

marusch.mat
28. led 2009

Pendromo tak to je pro mě novinka, protože mě říkali, že hypotonie může být i samostaně bez toho aniž by byla přidružená a znamená to prostě jen to, že v mozku je jinak nastavené napětí svalů. A myslím, že kdyby bylo podezření na nějakou tu svalovou atrofii nebo dystrofii, že by nás honily po vyšetřeních.

bubba
28. led 2009

euphoria ano ide o vojtovku ten cvik som cvicila s dcerou aj ja..len tam nejde o to ze cca 15 sekund drzat ale o to ci urobi ten spravny ukon,teraz ja sa uz nepamatam aky bol ale tusim ze to spocivalo v "nakroceni"druhej nozicky a otvoreni paste.vies,my sme niekedy cvicili cvik 2 sekundy a ukon bol automaticky vonku a inokedy sme skusali aj 2-3 minuty(na jednej strane)a ani za svet.tak potom som skusila najprv opacnu stranu a vratila som sa k tej co nezacvicila spravne...u vojtovky nejde o to aby si mamina zaposilovala,ale aby tym spravnym cvicenim dietatko urobilo ukon na ktory cakame.

elisbet
28. led 2009

Děvčata nemáte nějaký tip,jak povzbudit Barunku/hypotonik/aby se víc zvedala na ručičkách a nebyla pořád taková placička ☹

rohacka
28. led 2009

Elisbet - aj nasa rehabilitacna sestra tvrdi, ze zbytocne chodime na neurologiu aj na ortopediu, lebo oni vedia vsetko 😅 . My sme trochu viac komplikovani, tak ja som aj celkom rada, ze chodime aj na tu neurologiu, aj ked na druhej strane, kazdy lekar povie nieco ine... Ty musis vycitit, ci staci ta rehabka, alebo by si radsej konzultovala aj na neurologii. Mamicky maju na problemy taky zvlastny feeling 😉 . Dorotka nebolo hypotonicka, Kubko sa narodil 6 tyzdnov skor, od zaciatku mame kopu kontrol a roznych odbornikov. Cvicim, lebo musim, nezniesla by som, keby mi raz vycital, ze preco nie je v poriadku ako ine deti. Tak robim, co mozem. Dorotka musi mat trpezlivost, v skolke je len 2 x tyzdenne na 4 hodiny, inak je doma, kym cvicim, ona sa hra alebo pozera rozpravku alebo pocuva rozpravky na CD, je velmi zlata. A to cvicim nielen vojtu, ale aj na lopte, proti plochym noham, chodime po vyrobenej nerovnej cesticke, plavame na suchu, stabilizatory panvy - lietadielko, ma bandaz na rovne drzanie tela, ktore nosi istu cast dna, fukame do vsetkeho mozneho kazdy den, lebo ma deformitu hrudnika - ja s nim robim tolko veci, ze mam nalepenu tabulku na skrini a robim ciarky, co a kolkokrat som v ten ktory den robila. Niekedy mi z toho uz sibe, ale co uz 😝 .

elisbet
28. led 2009

rohacka:tak to klobouk dolů,úplně se stydím,jak si tu stěžuji,že moc nestíhám a to cvičíme "jen"4 krát denně vojtovku,za to ty jseš upný profík 😕 Na tu neurologii asi zajdu,atˇmám jistotu,že jsem nic nezanedbala!Dorotka je tedy vážně šikovná holčička a Kubík to jistě taky všechno zvládne,když má tak šikovnou mamku 😉Tak držme si palce atˇnám prckové dělají jen radost 🙂

petul.a
28. led 2009

My tedy na neurologii chodíme, poslala nás tam rovnou pediatrička. Doktor kontroluje nejen, jaké dělá Barunka pokroky co se týče cvičení, ale sleduje i reakce (klasika - klepne ji do kolínka kladívkem 😅), různě ji přetáčí a ze začátku nechal i dělat krevní testy na množství svalových enzymů. U nás i kontroluje páteř, ale to je na základě manžova upozornění - v tom smyslu, že manžovi jakožto prckovi neodhalili, že ji má příliš rovnou a on z toho teď má pochopitelně problémy, takže doktor kontroluje, jestli má Barunka páteř správně zakřivenou. Jo, a taky jsme spolu s ním došli k závěru, že u Barunky je hypotonie zřejmě genetickou záležitostí, páč manža jako malý taky dělal všechno později, ale tehdy se to neřešilo a když to jeho máma řekla u doktorky, byla odbyta slovy "však on to dožene". Dohnal, ale má kvůli tomu svalovou dysbalanci na zádech a v důsledku toho vyhřezlou plotýnku - "pouhých" 8 mm 😠

Rohacka, tak to tedy klobouk dolů, jsi úžasná, že to tak zvládáš 🙂

Elisbet, a koukání na oblíbenou hračku nepomáhá? U nás je tou hračkou hrací knížka od Sassy. Na tom si i stopnu, jak dlouho Barča vydrží - jako že kolikrát tu písničku přehrajeme 😉

pedroma
28. led 2009

marusch - OK, rozumiem čo si napisala 😉 ...a preto hodim reč s našou dr., resp. fyzioter. Uf, ja neznášam rozdielne info 😠 , hlavne keď sa týka môjho syna...

eup. - ide o Vojtu. Stimulaciu z tzv. reflexného otáčania. U nás to bol v poradí cvik č.2, spodná ručička bola polohovo vystretá, "založená" na ramennom kĺbiku, nemusel sa striktne dodržať 90 uhol k trupu. Ostatne zrejme detto, my sme ho cvicili uz straaaasne davno. Čo sa týka očakávaneho úkonu - detto bubba 😵
Idem pozriet na tu stranku, podľa mňa to tam je aspoň popísané...

keba - na povzbudenie 😉 : u nas bolo, cca po troch tyzdnoch vidiet prve pokroky 🙂 - pretáčanie na bruško. Cvicili sme dosť intenzivne, dala som zabrat sebe 😅 i malému. Keďže je to reflexné, veľa záleží aj od jej "výbavnosti".
Ako ste dopadli?

elisbet
28. led 2009

petul:Mě rehábka taky řekla,že je to genetické,ale nevím jak na to přišla,asi když mě viděla,mám 52 kilo 😀 😀 Jinak hračky mám vyzkoušené úplně všechny,dokonce nastoupil i televizní ovladač a mobil
😖 ale Barunka vydrží vždycky jen chvilku a pak je zase placička 😢 Je to asi vážně na dlouhé lokte,ach joooo!A co vy,co už umíte a odkdy cvičíte?

elisbet
28. led 2009

a ješte otázečka,chtěla jsem položit malou na bříško a ona pod sebe šoupla kolínka a krásně se na nich začala pohupovat a vydržela docela dlouho 🙂 ale samotné ji to ještě nejde,zkouší to,ale nožky jí vždycky ujedou dozadu 😒 Můžu ji na ty kolínka zkoušet dávat sama a nebo to něčemu škodí,jako třeba posazování?

kolca
28. led 2009

ahoj holky, mám prosbičku, chodíme cvičit vojtovku. Ted jsme byli na kontrole a máme ještě cvičit.
Dr. napsala mimo jiné: nedokonalá opeoza, šikmé PHK - nevíte co to znamená?

marusch.mat
28. led 2009

Pendromo, když už vám udělali EMG tak muselo být neuro i myo onemocnění vyloučeno, tudíž i dystrofie, ta by se na EMG projevila. Tady se něco o dystrofii dočteš. http://www.braillnet.cz/szpoajp/dsd.html
Já byla taky ze začátku vyděšená, protože jsem se o hypotonii dočítala jen v souvislosti s DMO, mentálním postižením a podobně, svěřila jsem se s obavama , jestli teda je všechno OK fyzioterapeutce a ona říkala, že nemusí být hypotonie přidružená. A že má docela hodně dětí čistě jen s hypotonii. Hypotonii, se také často vyskytuje u dětí předčasně narozených, u dětí kříšených, nebo po nějakých nemocech. A někdy se příčina neví - tak jako u nás. 😉

marusch.mat
28. led 2009

Kolca je to že nedělá dokonale s Pravou horní končetinou, si myslím.

Elisbet, no já myslím, že má ještě čas, starší dcera začala lézt od 8 měsíce. Poptej se fyzioterapeutky, jestli máš podporovat v lezení, pak by to šlo s overballem.

andulka4
29. led 2009

Marusch už dlouho jsem se tě chtěla zeptat 🙂 Ty jsi říkala že má malá taky hypotonii a že jste začali cvičit až v roce, že? No a to se tobě nebo Dr předtím nezdála nějak divně slabá atd? Protože já marně hledám nějakou spojitost mezi naší a vaší hypotonií. Víš jak to myslím...

Dneska bylo v televizi o Prather-Willi syndromu :( taky tam jsou hypotonici :(

marusch.mat
29. led 2009

Ona až do té doby dělala vše podle tabulek, nezaostávala, až pak se dostala na kolínka a dál nic. A to jsme byli i v nemocnici , sice z kašlem, ale prohlížel ji primář a také na ní nic "divného" v téhle oblasti neshledal. Jo já vím jak to myslíš. Ono to vypadá, že na ty jednoduché základní věci ji ty svaly stačily no jako otáčení se pivotováni a tak, ale na lezení už ne. Jediné co dělala bylo, že když jsem jí zvedala přitahovala nožky k tělu. A to že neseděla, všichni říkají, že děti prvně lezou až pak sedí. Takže v 10 měsících se to začalo řešit, jenže než bylo volno na neurologii, pak měla dovolenou fyzioterapeutka, takže jsme začali cvičit až po tom roce.

anna181
29. led 2009

Ahojte babulky.
Maly sa narodil o 2 tyzdne skor, v nemocnici diagnostikovali hypotoniu. Na neurologiu ideme bud. tyzden, predpokladam vsak nejake cviky... Tak sa chcem ku vam pridat, co ked sa navzajom povzbudime, bo som dost sklesnuta a bojim sa co povie neurologicka. Maly mal v nemocnici zltacku, tak len spinkal ledva papal, konecne sa prebral po tyzdni a nieco a rozpapal sa, tak sa velmi tesim. Tak sa strasne bojim diagnozy a ako som tu citala tak mi bolo do placu ... Boze dufam, ze bude vsetko v poriadku. Je mozne aj to???
Vsak napisem potom co povedala neurologicka.
Babulky, myslim na vas a drzim palceky!!!
Ahojte.

petul.a
29. led 2009

Čus, kočky,

tak jsme dneska byli na neurologii. No, a teda nic moc 😒 Jednak posílají Barču na UZV hlavičky kvůli hemangiomu, co na ní má - pro jistotu, zjistit, jestli není i uvnitř 😢 A pak taky, vzhledem k tomu, že se stále ani neotáčí, nám bylo řečeno, že máme začít chodit na rehabilitace každý týden (doteď jsme jezdili jednou za měsíc) a pokud se to do měsíce nezlepší, příjdou na řadu další vyšetření ☹ A chodit tam týdně je taky celkem problém, páč je tam dost nával 😒 Tak holt zkusíme vzít rehábce nějaké to kafčo atd., třeba si tam nějakou skulinku najde. No tak jsem z toho všeho taková rozhozená ☹