Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

akdar1
24. bře 2009

Nekde jsem cetla, ze i ne uplne presna poloha pri cviceni je dulezita! Na silu se musim zitra zeptat, nebot to nase stvoreni ma ode me v podkoleni tu a tam modrinku (jak tlacime proti sobe - on vzteky, ja ze snahy po uskutecneni).
Ze ten tvuj maly prospi spoustu casu - kamaradka ma ted 5ti mesicni holcicku a ta chrni take porad a necvici - takze to bych asi tak neresila, holt jeste hodne naspinka, nas uz jen dvakrat denne, a to cviceni s brekem je pro nej zrejme take unavujici.
Jinak z debat jsem pochopila, ze si nesmis vnitrne odporovat a litovat sebe ani jeho, protoze pak naskoci pocit psychickeho vyrizeni...holt bojovat...taky s tim bojuju, neboj 😠
Kamaradka mi poradila, at nahlas pocitam (to koncove cislo je jakymisi hodinami a pro ditko casem i jakymsi vysvobozenim 😉

magimary
24. bře 2009

hm, to napadlo aj mňa s tým rátaním, ale čím je číslo vyššie, tým je moje rátanie nepokojnešie ( 😖 ), takže to asi nebude pre mňa ten správny postup...
ale zrejme to bude o tom vnútornom boji vo mne... 😔
nejak to neviem prijať (zatiaľ), že ho mám takto trápiť...
ale je to asi fakt o tom odhodlaní bojovať... (čo mi zatiaľ fakt asi chýba... 😢 ), keď ja mám stále v hlave dojem, že on už si toho tak veľa za tak krátky čas vytrpel, že nechcem,aby trpel znova... ☹
uvedomujem si, že je to moja chyba v postoji, ale ešte sa neviem nejako resetnúť a nastaviť na iné zmýšľanie...
a pravda tiež je, že ma to o to viac vyčerpáva... (a to sme len na začiatku 😝 )...

marusch.mat
24. bře 2009

Magimari. Cvičila jsem s malou v plence, neb se při cvičení často počůrala. Cvičila jsem prvně 4x denně , teď cvičíme 3x, ale ve finále to vyjde na stejno, neb sice cvičíme míň často, ale delší dobu. Verunka mi ze začátku hodně brečela, pak už brečela jen když byl nový cvik. Ruky mě z toho nebolí, jen se mi pak třesou.

magimary
24. bře 2009

ďakujem, maruš...
kvôli tomu pocikávaniu som sa pýtala...mne na to ta RHB sestra povedala, že ak má plienku, nemôžu sa svaly napínať tak, ako by sa mali... 😒
a ruky sa trasú aj mne-myslela som si, že je to preto, lebo moc tlačím, ale ak mám prekonať vzpieranie sa malého inak mi to nejde... 😖

môžem sa Vás mamičiek-vojtoviek-spýtať kvôli čomu cvičia vaše dietky?
stále rozmýšľam, či je vojtovka jediný (správny) spôsob cvičenia... lebo neurologička v BA povedala, že malému by stačila aj dojčenská gymnastika, ďalšia lekárka (v rizik.ambulancii zase povedala, že vojtovka mu neuškodí a u nás na RHB tiež že vojtovka je OK pre malého, ale oni zase iné s deťmi nevedia cvičiť (doč.gymnastiku nepoužívajú 😖 )...

ja si však naozaj nie som istá, či mu to neuškodí, lebo jemu sa vracajú problémy, ktoré maml po narodení a ktroých sme sa takmer 4 mesiace zbavovali... 😔

andulka4
24. bře 2009

Magi
začala jsem cvičit už v porodnici se synem narozeným o 2m dříve....cvičila jsem 3x denně bez pleny(taky se počurával ale dala jsem mu pod sebe podložku)

u cvičení měl až neskutečné záchvaty pláče....já taky a proto jsem měla na plné pecky rádio ať na to nemyslím

cvičila jsem skoro 12měsíců kvůli silné hypotonii trupu

kojenecká gymnastika...tu jsem dělala sasma podle knih z vlastní vůle jako doprovodné cvičení

fialka76
24. bře 2009

ahojte!
Ja so synom cvičím už 4roky.
Cvičiť?Necvičiť?Treba cvičiť.Viem,že sa vám nechce,že deti plačú,sú unavené,nestíhate s nimi toľko lietať po vonku ako iné mamičky.....
Plačú?Väčšina detí plače,hlavne chlapci.Nebolí to,to je jasné.Určite to nie je na 100%bezbolestné.Posnažím sa to vysvetliť.Pýtala som sa 7 a 10 ročnej dievčiny,povedali,že to nebolí.Pravdepodobne ich to bolí,keď sa vzpierajú,bránia.Nim sa nepáči tá poloha.
Tlačiť treba s mierou.To nie je o sile.Treba len pritlačiť reflexný bod.Či to funguje(či je správna poloha,tlak)sa zistí hneď...mal by reagovať.Závisí od polohy: otvára prsty na rukách,sťahovať brušné svaly,zdvíhať nožičky(to je pri cviku na chrbte,väčšinou je to prvý cvik ktorý učia)
cvik na kolienkach,hlavičku opreté čelom o stôl: napína krčné,chrbtové svaly,zapiera sa rukou o stôl,otvára prsty
potom cvik na podporu plazenia:mal by zdvíhať nohu
To sa veľmi ťažko popisuje,existuje kopec iných variácií cvikov.
A hlavne necvičiť večer pred spaním.Niektorým deťom to vadí,budia sa v noci,plačú.Cvičením dostanú impulz do mozgu,a ten reaguje na to niekoľko hodín.

keba
24. bře 2009

Andulka:můžu se prosím zeptat jak jste na tom tedkom?četla jsem že jste měli hipotonii trupu!My jsme tedkom v 10měs.byli v rizikové poradně a tam nám řekli že máme taky hiotonii trupu..malá mě neleze ani nesedí pouze valí sudy a tedkom se začla trochu zvedat do vysoké opory.jinak cvičíme až od 8měs.dříve nás nikdo neoposlal...tak mě jen zajímá kdy jste třeba začli lozit nebo sedět 😉

magimary
24. bře 2009

andulka, nemôžem si nič poriadne vygoogliť o dojčenskej gymnastike... 😖

fialka, nejde o to, že sa nechce...
ide mi skôr o to, že každá metóda (aj liečebná) má svoje indikácie, ale aj svoje kontraindikácie, resp. nežiadúce účinky a ja mám pocit, že v kombinácii s pôvodným ochorením malého toto cvičenie skrátka nemusí sedieť (nehovorím, že nesedí, len rozmýšľam, že nemusí)...

a počula som viacero mamičiek, ktorých detíi napredovali i napriek tomu, že vymenili Vpojtovku za inú metódu...
a keďže pri malom neboli ani sami lekári jednotní, tak mi to príde také, že možno naozaj treba pátrať aj po iných metódach...

zatiaľ nám však neostáva iné, len bojovať Vojtovkov, keď sme už začali...

o bolesti z cvičenia by som si tiež dovolila polemizovať-ja si myslím, že je to tak 50:50 (50=bolesť vs. 50=nepríjemná vynútená poloha)-ja sama, keď si potlačím ten bod, tak ma to zabolí (ale nestláčam si iho tri minúty v nepríjemnej polohe)...

my máme úvodný cvik (podľša rehab.sestry vraj najnepríjemnejší) na brušku,s ručkou blízko pri moojom tele vykrútenou do zadu, s druhou vytiahnutou pri hlave v 110°uhle a tam stláčam lakľovú kosť a na opačnej strane vystretej nožičky stláčam pätičku-malý má byť natiahnutý...

a cvičíme kvôli hypertónii...
ostatné babuľka Vám kvôli čomu cvičia?

marusch.mat
24. bře 2009

My cvičíme kvůli opaku - Verunka má hypotonii - snížené napětí ve svalech - ochablé svalstvo.

A můžu potvrdit jedna moje spolužačka cvičila vojtovku, protože měla DMO, dokonce chodila ke stejné fyzioterapeutce, ke které chodíme dnes mi a říkala, že to nebolí.

magimary
24. bře 2009

môj brat (ako som už vyššie spomínala) cvičil vojtovku do dospelosti (tiež mal, resp. má dmo), ale čo viem, tak plakával od bolesti a napätia...keď už bol väčší, ak samozrejme nie, ale bolo to asi skôr o zvyku...

akdar1
24. bře 2009

Abych rekla pravdu, tak ja jsem se jeste nedozvedela, proc vlastne musi maly cvicit tu Vojtovku!?!?! Jedine, co vim, je, ze se neplazil ani neleze a v poloze na brisku se opira o dlane, ale na kolinka se nedostane... Sedi sam bez opory a stoji na chodidlech s mym pridrzovanim. Zitra jdeme na kontrolu, tak jsem rozhodnuta to z rehabilitacni dostat - snad se konecne vymackne (pri prvni navsteve mi prislo, ze ani ona netusi...). Nemate aspon nekdo pojem?!?

magimary
24. bře 2009

mne to príde, akdar, ako zaosávanie v motorickom vývine, kineziologicky koniec druhého trimenonu (čo on už by mal mať tretí trimenon)...
ale, ak mám byť úprimná, tak tuto sa mi to fakt zdá zbytočné cvičenie (sorry, nechcem sa nikoho dotknúť), lebo môj najstarší, ani nesedel, ani sa neplazil, ani nelozil, ani nič a v deviatich mesiacoch (od jeho samého "zúfalstva" z jeho neschopnosti 😅 ) začal úplne sám chodiť...!
som si 100% istá, že ak by bol sledovaný v nejakej odbornej ambulancii (kvôli niečomu), tak by ho poslali cvičiť, ale keďže sme nikdy nikde neboli, všetko "dobehol" (resp. predbehol) sám, bez ďalšej stimulácie a trápenia...
dnes je z neho šikovný 6-ročný chalanisko 🙂

lenusiatko
24. bře 2009

Mila Akdar, preco vam dali Vojtovku? Mne to pride tiez krute, nasa mala ma 11 mesiacov a ked mala 9 mesiacov a videla som, ze nieco chce, ale to nejde, tak som isla k lekarke. Vyziadala som si 3 vysetrenia - neurologicke, ortopedicke a fyziatricko-rehabilitacne. Na neurologii nam odporucili kojenecku gymnastiku na postuchnutie a mali sme vacsiu fontanelku. Na ortopedii nam povedali, ze mame mierne vbocene nozicky a FR potvrdilo neurologicke. Teraz cvicime 2 mesiace a lozime po styroch, dvihame sa do sedu (ale nie moc) a naslapujeme nozickou na chodenie. Cele to ide pomaly, ale podla lekara je to ok. Myslim si, ze cvicit sa ma, minimalne to v dietati vypestuje dobry navyk, ale Vojtovku by som si dala potvrdit aspon 2-3 lekarmi. Nejaka kocka z CR tu pisala, ze v Cechach vas moze hned pediater poslat na Vojtovku, myslim, ze by tomu mali predchadzat urcite aj nejake odborne nezavisle vysetrenia, aby sa dieta zbytocne netrapilo. My mame vybornu sestricku-cvicitelku, ktora nam povedala, ze nie je dolezite, kedy dieta uvedenu vec robi, ale ako to robi a nemalo by preskakovat jednotlive stadia. Ja som sa napriklad tiez nikdy neplazila a v dosledku toho si myslim, ze neviem urobit stojku na rukach, dlho som sa nevedela vysplhat a neviem skocit sipku do vody. Pokial sa tvoj maly nevie dostat na kolienka, tak ma uvolnenu panvu a slabe krizove svalstvo. Nebyva nahodou stale s takymi rozkrocenymi nozickami, aj ked spinkava? A sadne si sam, alebo sa postavi? Ak nie, radsej ho na to neuc, lebo nema na to pripravenu kostru a svalstvo, aspon ja som si tak vsimla, ze u nas to bolo vynutene psychicky, ale fyzicky to mala neutiahla.

akdar1
24. bře 2009

lenusiatko: Mela jsem protrahovany porod - maly byl vytazen vakuumextraktorem, nebot mu zacalo kolabovat srdicko, ale apgar bylo dobre. Na sonu mozku zjistili mirnou hypoxii, ktera se vsak do 4 tydnu vstrebala - od te doby chodime na kontrolu na neurologii. Nas bobes nema od narozeni rad polohu na brisku, tak jsme ho do ni nenutili ☹ V sesti mesicich bylo na kontrole vse O.K. Tabulky udavaji, ze ma dite kolem 7. mesice sedet bez opory - sedel, ale sam se neposadil (pouze tak, ze jsme mu pridrzeli stehna u zeme). Bohuzel faze plazeni neprobehla vubec a lezeni se take nedari - prikladali jsme to tomu, ze ja ani muj muz nelezel po ctyrech - proste jsme zacali chodit...a oba jsme vesmes sportovne zalozeni (jen ja nesnasim gymnastiku 😉 ). Uplne me rozciluje skatulkovani dle tabulek a na druhe strane neustale hlasani uprednostnovani individualniho vyvoje deti 😠
Nevim, jak myslis rozkrocene nohy?! Jako novorozenec mel siroke baleni..., ale nemam pocit... Uvidim po zitrku, co se dozvim...

andulka4
24. bře 2009
magimary
24. bře 2009

vďaka, pokúsime sa ju zohnať... 😉

andulka4
24. bře 2009

Keba: David se začal houpat na 4ech v 9,5m....plazit se začal v 10m a lezl v 10,5m....u všeho odečti 2m o které je napřed!!!! No řekneš si paráááda to dělal ještě v předstihu než měl ale jde o to DÍKY ČEMU TO TAK DĚLA

když si vemeš mého syna do náruče má jasně citelně slabý trup oproti jiným dětem.....jistě bude chodit později :(

A JESTLI CVIČIT A NEBO NECVIČIT???? to už jsme tady rozebíraly 100x....a která zvás zná lepší metodu, a která zvás by si vzala na triko to že by vaše dítě v pozdějších letech mělo kratší nožičku, kulhalo, mělo skoliozu...NO URČITĚ ŽÁDNÁ

hodně sleduju jak cvičí v jiných státech (na youtube) ale u nás bohužel takovéto praktiky nejsou takže buďme rádi aspoň za Vojtu

a ohledně bolesti.....jo možná je to bolí....ale stejně než dostanou rozum tak si to nebudou pamatovat....prostě život je i o bolesti

a pokud má některá z vás pochyby proč cvičí....tak vám rovnou říkám necvičte....takové cvičo necvíčo stejně nemá cenu

andulka4
24. bře 2009

magi knihou můžeš listovat a nemusíš si ji kupovat

magimary
24. bře 2009

nejde mi to, andulka, ukazuje sa mi tam, že máte obmedzený počet strán... 😕 😨

andulka4
24. bře 2009

to je divné....já jen roluju na liště dolů a stránky se zobrazují všechny 🙂

magimary
25. bře 2009

akdar, dúfam, ťže sa dnes ozveš, že ako ste dopadli a čo ste vyzistili...
čakám... 😉

magimary
25. bře 2009

tak my dnes pokračujeme v boji... 😔
ale fakt je zaujímavé, že malý sa zobudil (po dlhom spánku), pocvičili sme a hneď zase zaspal (po samozrejmom upokojovaní... 😔 )...
fakt ho to musí veľmi vyčerpávať...
normálne nechápem...
aj vaše malé tak reagovali? 😕

akdar1
25. bře 2009

magimary: Kontrola za nami. Konecne neco vim - jednak jsme byli pochvaleni za to, ze uz bobes vydrzi chvili na brisku - za ten tyden si posilil rucicky a horni cast zad - a bylo mi receno, ze nebyly posileny svaly na zadech. Musim malemu vysvetlit, ze ted ma utrum se sezenim, aby se mu vice nekulatila zada a ze bude moci sedet, az se zvladne posadit sam...asi to nebude chtit pochopit, ale popereme se... 😉 Jinak mame stale polohovat a jeste zkouset ruzne varianty vedouci k nacviku udrzeni se na kolenou.
Pochvala mi bodla, po vcerejsi vnitrni krizy koncim s procitanim dalsich trapeni a poslouchanim ustepacnych otazek a reci okoli a poustim se do efektivniho cviceni, ktere bude asi ucinejsi, nez posedavani a truchleni nad radky jinych... - snad mi tohle rozhodnuti chvili vydrzi, chi 😅 Tedy boji ZDAR!!! a az jednou polezeme, hodim sem info 🙂

akdar1
25. bře 2009

Magimary: Jo, a to nase stvoreni ted taky naspi vice nez normalne - spal dvakrat denne a uz je tu zase treti vecerni siesta... Proste uz nema ten den takovy pasivni, ale musi se trochu snazit se hybat 😵

marusch.mat
25. bře 2009

akdar 1 no ono by dítko opravdu mělo sedět až se samo dokáže posadit dřív ne. Jinak na trénování lezení je dobrý malej overbal, dat prcka na všechny čtyři, ten míček pod něj šoupnout, tak aby měl záda v rovině, aby měla oporu a kolíbat dopředu a dozadu a do stran. Nám to hodně pomohlo na to rozlezení se.

berunka
25. bře 2009

ahojky uz mesic a pul chodim s nasi Eliskou na rehabilitaci.sestricka primo tedy nerekla ze jde o Vojtovu metodu ale ja myslim ze je to ono.mohly byste mi prosim poradit s jednim cvikem?jestli tedy spravne popisu co cvicime aby jsi to z toho pochopila🙂) pro priklad, mam tlacit Elisce pravou rukou - loktem na zadecek a drzet ji zaroven hlavicku otocenou doleva,drzet v casti kde ma pevnou lebkiu a druhou rukou natahovat jeji levou rucicku podel hlavicky.chtela bych se zeptat tu rucicku ji mam natahovat rovne nebo v ni ma byt pravy uhel?nejak jsem si to v tom fofru u sestricky poradne nezapamatovala.diky moc

magimary
25. bře 2009

tak, my po dnešnom ďalšom bojovaní idem v pondelok vyskúšať prvotné odporúčania neurologičky a ideme na inú rehabilitáciu (inde) , kde cvičia dojč.gymnastiku, ktorá by mala malému lepšie vyhovovať...
tak uvidíme... 😉 😕

moleovaa
25. bře 2009

Magimary a všechny mámy vojtující, cvičím s 14m synem kvůli hypotonii. Vidím, že díky vojtovce si vybavil, že má krom ležení na zádech taky dělat ještě něco jinýho. Díky "plavání" zase dostal větší šanci si ty pohyby vyzkoušet.
Naše už bývalá rehabka ale prostě nic jinýho než vojtu nedělá a těžko uznává. Při poslední návštěvě tedy nakonec uznala, že plavání pomáhá v kombinaci s vojtovkou, ale stejně omílala, že vojty se nesmím vzdát, což jsem jí několikrát řekla, že se vzdát nechci. Těžko se mi vysvětlovalo, proč u ní končíme a jdeme jinam, protože rozumem se to odůvoňuje blbě a říkat někomu, že mi prostě nesedí není argument a mě to moc nejde z pusy.

Ve stejný den jsme nastoupili na jiné pracoviště a já byla v jiném světě. Dlouhý, téměř přátelský úvodní rozhovor - co dítě umí, co kdy dělalo, jak se nám cvičí, jak dítě brečí, co má ještě za problémy, co si přeju aby v nejbližší době uměl.... Jindra měl čas předvést co umí, něřval (nesnáší cizí lidi a jak se na něj dr. podívá, nastoupí slzy) usmíval se, ukázala jsem jak cvičím, chvilku cvičila terapeutka, zkoušela reakce, ukázala mi jeden cvik, čeho si mám všímat, vyzkoušela jsem ho, domluvily jsme se co z pův. sestavy necháme, co vynecháme. Rozloučily jsme se, ona si ještě popovídala s malým. Trvalo to hodinu, další návštěva za týden (u minulé rehabky po 10 minutách kontrola za měsíc)

Tím chci říct, že vojtovka je určitě skvělá, ale záleží především na vztahu terapeutky a rodiče a jejich komunikaci. Rodič by měl být tím, kdo se ptá a požaduje vysvětlení, ale leckdo (jako jjá) na to nemá - odvahu, informace, čas, možnost - ty by mu měl dát doktor/sestra. Ptej se, řekni co si myslíš, především doktorům, podle jejich reakcí se pak rozhodněte - zůstat nebo jinam.

moleovaa
25. bře 2009

Fuj to je dlouhýýý, omlouvám se 😔
Jsem teď začtená do knížky Dítě ve vojtově terapii, má to být tedy srozumitelné pro rodiče, tak s tím mám trochu potíže, ale nadchly mě poslední kapitoly, které už nejsou o tehcnice ale o tom psychu, a utvrzujou mě že jsem se rozhodla správně. 😎 JI nak ovšem získávám pocit, že cvičím úplně blbě, čím víc mám informací ☹

Berunko, druhá ruka je podél těla? myslím že ta první ruka by měla být v lokti ohnutá zhruba na pravý úhel a přitisklá k podložce.

JO a ruce mě bolí šíleně, takže končím s psaním a budu je šetřit na cvičení
😉

andulka4
25. bře 2009

Maleo já to tak měla se všema terapeutkama kde jsem chodila....kdo to tak nemá ať se poohlédne jinde