Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

womenne
27. bře 2009

Ahojky aj my sme cvičili vojtovku cca asi polroka so Sebkom viac s Nikom len trolinku vobec to nepotreboval.Ked mi ukazovala tie cviky až mi zle prišlo bala som sa aby som im neubližila priznam sa po prvom cviku som revala viac jak oni 😔 ale hlavne im to pomahalo,preto vas chcem podporit aby ste nezufali a dalej cvičili,ono je to prene velmi dobre a hlavne im to pomaha,mna po cvikoch tak prišerne boleli ruky hlavne ked už boli večši a mali silu teda mala som čo robit udržat to stehienko alebo ručku v tej polohe. 😝 no som rada že to amm zasebou a vam držim peste aby ste to aj vy mali čoskoro za sebou

standu
27. bře 2009

soana, my sme dostali pokyny, ze dieta nema cvicit hladne a nema hned ist spat, je dobre ked je polhodinky hore.

soana
27. bře 2009

Jeej, dakujem vam za odpovede. A teda medzi cviceniami ste dodrziavali nejaky minimalny casovy odstup?

Berunka, ja mam taky isty problem, na jednej strane mi to ide celkom v pohode, no na druhej strane sa mi ju nedari udrzat. Proste mi tu hlavu dvihne. A teda neviem, ci je to dobry "priznak" alebo nie... A vy cvicite, lebo sa mala narodila predcasne? Podla fotiek sa mi zda dost sikovna. 🙂

standu
27. bře 2009

my sme mali minimalny odstup tak hodinu a pol az dve.

berunka
27. bře 2009

soana: na rehabilitaci nas poslala detska doktorka protoze ve dvou mesicich vubec nezvedla hlavicku a strkala si nozicky pod brisko.na rehabce nam ale sestricka rekla ze ji musime brat jako mesicni takze je to normalni ze ji to jeste nejde a od te doby tam chodime.na posledni rehabce prave sestricka zjistila ze ji ta jedna strana jde hur.takze ted trenujeme otaceni hlavicky kdyz lezi na brisku na levou stranu.a cvicime rano v osm,pak kolem druhe a pak kolem seste.ale nevim asi ji to vecerni budu muset nejak presunout protoze pak se jde hned koupat a kojime a to mi prijde na ni uz moc.

soana
27. bře 2009

Berunka, tak mna zaujimali najma preto tie rozostupy medzi cviceniami, lebo u nas uz vecer vobec nepripada do uvahy. S malou totizto este "plavame" vo vani a to tiez robime uz okolo siestej vecer, aby mala este energiu. Preto sa to snazim odcvicit 2x doobeda a poto 1x poobede. Doobeda je celkovo spokojnejsia, je to taky ranny vtacik na rozdiel odo mna.:D

standu
27. bře 2009

kukam baby ze vy cvicite trikrat......my sme cvicili 4krat, to bol fakt zabijak to nacasovat...ale slo to.

berunka
28. bře 2009

nam rekla sestricka 3 - 4x ale ja bych ji musela porad budit aby jsme to 4x zvladli.papa po trech hodinach takze to by se fakt asi nedalo to by si ani neodpocinula kdyz to ma byt aspon 1,5 po jidle ale nesmi byt zase hladova a jeste rozestupy aspon 2 hodky mezi cvicenim a ke vsemu jeste aby byla aspon pul hodky vzhuru po cviceni.

elisbet
28. bře 2009

berunka,soana:
já tedy chodím s malou cvičit půl hodinky maximálně hodinu po jídle,nejlépe tak půl hodinky po tom co vstává,to už je rozkoukaná a rozpohybovaná,nemá hladík,takže první cviky zvládáme i bez breku 😀
Je fakt nejlepší vysledovat,kdy má dítě dobrou náladu,ještě si s ním chvíli pohrát a pak přejít zvolna na cvičení 😉
Nejdůležitější je opravdu to,aby prcek po cvíču zůstal co nejdéle vzhůru,at´si to všechno může nacvičit a zapamatovat 🙂 My cvičíme naposledy v 17 hod,pak ji nechávám do 18 až 18,30 hrát si,koupáníčko,kašička a postýlka 😉

romi73
28. bře 2009

ahojte. můžete mi prosím vás poradit? cvičíme zatím jen to mačkání bodu pod prsíčkem - teprve od středy. až do pátku to fungovalo - ručičky reagovaly tak jak měly (tzn. položit je na podložku). a po těch dvou dnech krásně pásla koníky na otevřených rukách. no ale pak to nějak fungovat přestalo. oběma rukama se mě chytne za mojí ruku, kterou jí přidržuju hlavu, aby s ní netočila kam nemá a vesele se na mě směje. myslím, že to dělám pořád stejně jak mě to naučili. a zase začala pást na pěstičkách. nevíte, co je špatně? na další rhb jdeme v úterý, tak bych to do té doby nechtěla dělat nějak špatně...

fim
28. bře 2009

Romi, já bych pokračovala pořád stejně - stejně ti může poradit fundovaně jenom fyzioterapeutka, tady zprostředkovaně nikdo. Jen ti chci říct, že si myslím, že je to normální. My už krásně cvičili přesně tenle cvik - měla by i přitahovat nožičky, že? - a pak začal dělat Toník vylomeniny. Chechtal se, až jsem začala o sobě pochybovat stejně jako ty, začal stáčet nohy ke mně a kopat do mě..... prý že si tak hledá kontakt při cvičení, resp. je to jeho reakce na akci.... a trošičku jsme to poupravily a zase bylo vše v pohodě. Pak si zase něco vymyslel, tak jsme se zase přizpůsobily. 😀 😉

romi73
28. bře 2009

fim, děkuju. to je jasný, že nejlíp poradí fyzioterapeut, aspoň že se takhle dají sdílet zkušenosti. já myslela, že jak je to reflexní záležitost, že to funguje tak - zmáčknu - a hned je reakce, jako když se klepne na češku pod kolenem a vymrští se noha. a ne že si mimino u toho blbne 🙂 ale hrozně se u toho rozkecala, co cvičíme, tak nějak víc "zvukuje", i mimo cvičení. nožky by v tomhle cviku taky měla přitáhnout k bříšku, ale to dělá normálně i bez cvičení.

berunka
28. bře 2009

holky tak my dneska mame zatim za sebou jedno cviceni.nas neoblibeny cvik s otacenim hlavicky nam sel trosku lip,uz se mi povedlo parkrat hlavicku otocit ale udrzeni uz je problem.cvicily jsme kolem osme,vstava v sest,po ctvrt na sedm je najedena,pak usne a kolem osme jdeme na cviceni.me dost ublinkava i tak takze musi byt prodleva od jidla vetsi.ale jink byl u cviku zase strasny plac,az mi z toho zacina kaslat 😢

kamanka
28. bře 2009

Třeba na ní něco leze, Beru, tak s ní asi pak budeš muset přestat cvičit, kdyby byla nemocinkaná, tak ať jí netrápíš ještě víc. My to tenkrát taky na týden utli, protože nebyl fit.

berunka
28. bře 2009

kamanka: tim to asi nebude protoze ona je ublinkavaci tip normalne 😀 spis ji asi vcera neco nesedlo.kdyz snimneco co ji vadi tak mi druhy den takhle vic ublinkava.mela jsem vcera blbec trosku Jesenky a nedocvaklo mi ze je v tom mliko a to ona nesnasi.a ten kasel ma jen z toho hysterickyho place ktery u toho jednoho cviku bohuzel ma protoze ta jedna strana ji fakt nejde ☹

kamanka
28. bře 2009

☹ všechno bude dobrý, chce to jen vydržet!

cristin
28. bře 2009

holky,tak to som asi hlupa,ale co je to ta Vojtova metoda a kedy sa ma cvicit?Dakujem za trpezlivost.

petul.a
29. bře 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

keba
29. bře 2009

petul.a:tak to máš můj obdiv jak skvěle zvládáš cvičení!!!to teda čumím tolikrát denně!!?my cvičíme 3krát a jsu z toho úplně psychicky na dně!!a to pouze ten jeden cvik jak jsi psala na lezení...je ale pravda že naše neli u toho dělá děsnej kravál a hrozně se vzpouzí a protestuje!! ☹
Zrovna včera jsem cvičila jen dvakrát protože jsme po obědě byli na prochajdě a jak jsme došli malá se nasvačila a spala až do 21h.večer pak slupla kaši a spala dál,tak mě jí bylo nějak líto rozespalou ještě mordovat ☹ ale jinak se snažím to neodbívat a těch 10min dodržovat 😉
jinak se těším na příští týden,máme celej volnej na rehab.nám řekli že jí máme dát týden pauzu aby si odpočnula a mozek mohl všechno pojmout!!!Tak kéž by se konečně pohnula dál 😉

cristin
29. bře 2009

petula,dakujem...veru tu som o tom necitala ani v ziadnom casopise ani knizke....Zostala som prekvapena ako Vas je vela co cvicite....Mne sa zda,ze mala nema problemy,ale opytam sa na to lekarky na najblizsej prehliadke.Este raz dakujem.

petul.a
29. bře 2009

Keba, rozhodně si nezasloužím obdiv 😅 Mám kliku, že manžel dokáže s malou cvičit taky (víkendy jsou většinou prakticky jeho) a taky že zastane plno práce doma 😉 A mám psychickou podporu v babičkách a vůbec v okolí, což je opravdu veliké štěstí.

soana
29. bře 2009

Teda holky, ja ked citam, ze vam niektorym mimca pri cviceni neplacu, pripada mi to ako uplne Science Fiction.
Aj ked, musim povedat, ze uz ten rev nie je taky drasticky ako na zaciatku, tak mozno sa dopracujeme aj k cviceniu bez placu (zatial cvicime cca 2 tyzdne).

No pri cviceni refl. plazenia (tlacim len na bod na lakte) mame na jednej strane naozaj vyrazny problem. Proste pri ukladani hlavy mi ju ona stale zdvihne, resp. ju udrzim v predpisanej polohe len kratko. Zajtra idem zavolat rehab. sestre, aby som to skonzultovala...

Inak, cvicim 3x denne, no musim sa priznat, ze tiez mi to vzdy nevyjde (dnes napr. tiez len 2x), lebo ak niekam ideme, tak sa to jednoducho holt neda stihnut, presne ako pisala Petula.... Tak dufam, ze to tak neva... ☹

berunka
30. bře 2009

ahojky holky tak my se msime s Eli pochlubit ze delame pokroky,sice pomalu ale je videt posun.ted uz ji do te polohy hlavicku otocim,sice place ale chvlili uz v te poloze vydrzi.takze je videt ze svaliky rozhybavame 😉 jsem moc rada,protoze ty prvni dny byly fakt muka.ted jsme teda cvicily jen 2x protoze jak jsem ji dala na brisko blinkala mi natraveny mlicko.mela jste s tim nektera taky problem?

klarinkafi
30. bře 2009

ahojky,jsem tu poprvé a potřebovala bych poradit.
Mám 3 měs. holčičku,hlavičku držela od 6 týdnů, ale problém je v tom,že ji má nakloněnou na jednu stranu.Nevím,zda je to také na cvičení nebo se to spraví samo.Problém ji také dělá ležet na bříšku,vydrží chviličku a pak se mi rozbrečí a já ji nechci trápit.Sice je to už moje druhé miminko,ale při synovi jsem tento problém neměla.K doktorce jdeme za týden,tak nevim, zda ji mám na to upozornit.Při prohlídkách mi zatím nic neřekla,že bych měla chodit cvičit. Jako prevence dělám to,že ji dávám hračky na druhou stranu,aby si natahovala krček.Děkuji za rady

elisbet
30. bře 2009

klarinkafi:Ahojky,poloha na bříšku je hodně důležitá,takže by bylo dobré malou namotivovat,aby tam vydržela co nejdéle 😉 Co se týče hlavičky,může to být problém,ale taky nemusí,mohlo by se jednat o predilekci,což je preferování jen jedné strany,všimla sis jestli na tu samou stranu i spinká nebo polohy střídá?Za zeptání u lékařky nic nedáš,určitě ji na to upozorni a ona zhodnotí,jestli tě poslat na rehábku či nikoliv. Hračkami ji určitě motivuj dál,tím nic nezkazíš 😉

elisbet
30. bře 2009

Berunka:No vidíš jak jste šikovný,všechno je jen otázka času,za chvíli to bude malá mrskat jak Batˇa cvičky 😀 Co se týče ublinkávání,tak tenhle problém jsme neměli,tak nevím co poradit,možná jen co zkusit cvičit tak hodinku nebo půl před jídlem?

klarinkafi
30. bře 2009

elisbet:Moc ti děkuji za odpověď,spinkat jí dávám pokaždé na jiný bok,ale jak se začíná přetáčet, tak vždy skončí na zádech 🙂.Jinak to tedy dr. určitě řeknu.

elisbet
30. bře 2009

klarinkafi:na to spinkaní jsou dobré takové ty polohovací válečky,my je taky používali a spinkala v nich krásně,ale to zkus jen když bude nějaký problém,držím palečky at´je vše OK 😉

moleovaa
30. bře 2009

Berunko, náš malý taky ublinkával na bříšku (a dost zvracel od narození zhruba do 2 měsíců v jakékoliv poloze), a to jsme ještě necvičili. Nebylo to žádné velké množství, tak mě to moc nerozčilovalo, dr. říkala žety "záklopky" dozrávají a že to přejde. Teď už je to celkem dobrý (14m), ale nesmí se s ním po jídle moc mlít. Cvičení po jídle provozujem maximálně po 1/4 hodině, ale paradoxně mi ublinknul při cvičení s odstupem jedné hodiny od jídla.
Taky jsem slyšela, že by prý vojtovka měla pomáhat i na problémy s refluxem (ublinkávání), ale nevím 😒

Tu čtvrthodinku jsem si stanovila spíš pokusem, ale je doporučená i v tý knižce Dítě ve Vojtově terapii. Krom toho je tam ještě, že by se nemělo cvičit přímo před spaním, dát možnost po cvičení aspoň hodinu na volný pohyb.

Jo a svalíky se rozpohybují určitě, taky se posilují, což se záhy projevuje bojem s matkou, která tímto taky usilovně posiluje 😉 Bouhžel mám někdy pocit, že to dítě mě pořád předbíhá a já musím jenom dohánět 🙂

ja.zi
30. bře 2009

Dobrý den, hledám specialustu na Vojtovu metodu v okrese Klatovy, popřípadě v Plzni, nevěděli byste o někom? Díky moc. Klidně pište i na mail - ja.zi@centrum.cz