Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

gartneroval
16. črc 2009

Ahoj, cvičíme Vojtovu metodu kvůli placaté hlavičce. Máme na to jeden cvik. Chtěla jsem se zeptat, cvičíte tu Vojtovku opravdu poctivě? Já jsem z toho špatná. Připadá mi, že od té doby co tam chodíme, tak se něco najde a dostaneme na to cvik. Zrovna ted se reh. sestře nelíbilo, že když je na bříšku(má 6 měsíců, ale narodila se o měsíc dříve), tak ty ruce nemá úplně správně, že je má více takové rozpláclé, že by měla mít hrudník víc vysoko. Dostali jsme na to cvik. Já si myslím že se to ale přece samo dohoní, ne? Stalo se vám někdy, že jste cvik necvičili a přesto se to zlepšilo? Připadá mi zrovna toto zbytečné. ☹

berunka
16. črc 2009

ahojky,nase Ela je taky o mesic driv a od druheho mesice na Vojtovku chodime,ze zacatku kvuli tomu ze vubec nezvedala hlavicku,pak se k tomu pridalo ze jednu stranu temer nepouzivala tak jsme to musely rozhybavat.ted uz mame jen jeden cvik na boku a pak uz zkousime cvicit na kolinkach.u nas je spiis problem v tom ze ona mi ten cvik sabotuje.proste tam nic nedela. i sestricka kdyz to s ni zkosela rikala ze proste jen cvicit nechce.snazime se cvicit poctive ale taky se to vzdycky casove nepovede a rozhodne se nezhorsila.ale na druhou stranu musim rict ze jakmile jsme ted zacaly cvicit cvik na to aby se otacela zpatky na zadicka z briska tak se behem dvou dnu zacala otacet 😉 cvicenim ji urcite neublizis a ona by to sice sama za nejakou dobu zacala delat ale mohla by mit problemy v pozdejsim veku s pateri atd. takze hodne sily a hura na cviceni 😀

mima17
16. črc 2009

Ahoj gartneroval, aj my civicime vojtovku od 3,5 mes. a tiez odkedy sme tam zacali chodit tak vzdy sa nieco rehab. sestre nezdalo a stale nam davala nove civky. Mala odmietala cvicit, proste len lezala a cakala kedy ju pustim, vobec nezaberala, a tiez ked sme isli na kontrolu nikdy nic nechcela ukazat. Cvicila som na striedacku, raz poctivejsie, raz som to flakala, a vysledky boli velmi pomale. Ked sme tam isli, ze uz konecne nieco robi, tak nas rehab. sestra vzdy usekla, ze uz by ale mala vediet zas viac. Vzdy ma znechutila. Teraz ma dcerka 8,5 mes. a nechce reagovat na ziadny cvik, tak nam ostal uz len jeden, ktory ako tak odcvici. Teraz sme prestali cvicit, lebo je chora a uz zatial ani nebudem. O necely mesiac ideme k neur. na kontrolu a uz jej poviem ze asi ani cvicit nebudem, lebo nasa si proste udava svoje tempo a cvicit nechce. Uz to vzdala a rehab. sestra, ze asi to budeme musiet nechat na malej.

gartneroval
16. črc 2009

Takže kdybych s tím sekla, malá by později mohla mít nějaké potíže, že? No, musíme to vydržet. Dobře tu hlavičku beru, kvůli tomu jsme tam šli, ale to ostatní si myslím, že nemá nic společného třeba s tou páteří atd., to jsou přece dovednosti, které stejně dožene. Ale reh. sestra asi ví proč jaký cvik dává. 😖

berunka
16. črc 2009

no ono jde spis o to ze ona by to sice zacala delat ale spatne - viz treba ty rucicky pri paseni.takze by se treba vychylovala do strany a tim padem se kroutila jednim smerem 😉 myslim ze sestricky uz mely v rukou tolik deticek ze vedi co delaji.my jsme treba ted pres dva mesice nedostaly zadny novy cvik protoze dohnala to co mela.do dneska se nechtela otacet z briska na zada tak jsme v pondeli dostaly cvik jak na to a dneska sup uz to mrska i na zadicka.to chce vydrzet 😉

mima17
16. črc 2009

Ahojte, dcerka ma 8,5 mes. pohybuje sa tak, ze sa gula po celej miestnosti, plazit sa moc neplazi, skor sa odtlaca sem tam dozadu a stvornoskovat to vobec nie. Stava na nozicky sa jej tiez nechce. Cvicime Vojtovku, ale uz mi na ziadne cviky nechce reagovat. Ako na tom boli Vase deti v tomto veku?

keba
17. črc 2009

mima:já myslím že tvá malá je v celku šíkovná..to my jsme sezačli teprve v 8měs.otačet a válely jsme sudy v 9,5měs a dlouho...v 11měs jsme se zašli plazit a vlastně se plažíme jako partyzáni do dnes...sice na kolínka se dostane,hopupe se na nich ale když se chce někam dostat zase se tam doplazí...začla se i stavět v postýlce tak si také říkámjestli vůbec někdy bude lozit po 4řech...cvičíme vojtovku od 8měs.kvůli hipotonii a vše námjde strašně pomalu...nezbívá než nechat děten své tempo a pilně cvičit!!!!!!!!

mima17
17. črc 2009

ahoj keba, to je to ze aj by som tu vojtovku dalej cvicila, ale ked ona na ziadny cvik uz nezabera. A hlavne som znechutena, ze ked pokazde prideme k rehab. sestre a pochvalime sa co uz vieme tak vzdy povie, ale mala by uz vediet viac. Pritom kamaratkyna mala rovnako stara, nevie sa plazit ani stvornozkovat a hned sa stavia na nozicky a len by chodila. Tak neviem preco od nas chce aby sme vedeli stvornozkovat. Ved uz aj rehab. sestra to vzdala nakolko mala jej nikdy nechce nic ukazat.

mravcica
17. črc 2009

Ahojte, v tejto téme som nová. My cvičíme vojtovku od 1 týždňa, teraz má malý 2 a pol mesiaca. Pri narodení mu bol poškodený nerv na ľavej ručičke, vôbec s ňou nehýbal. Za posledný týždeň urobil pekný pokrok, začal si ju prisúvať k brade, tak som veľmi šťastná. Chcem sa spýtať, či ste mala niektorá problémy so zápästím. Ja ho nevládzem udržať, začala som chodiť aj na rehabky, len zatiaľ mi to nejak nepomáha. Ak ste mala niektorá tento problém, čo vám pomohlo?

pavlusa2
17. črc 2009

Ahojte, chtěla bych se zeptat: můj manžel má z prvního manželství 15letého syna, který je "hodně pozadu", nevím přesnou diagnózu, snad LMD, zkrátka duševně je asi na bázi 4letého dítěte (projevy, řeč), v myšlení bohužel ještě hůř (neschopen vlastního úsudku, pouze v jednoduchých větách o tom, co prožil). Jeho duševní "zaostalost" ale není v souladu s tělesným vývojem. Normálně chodí, běhá, jezdí na kole.... Manžel se ale přesto rozhodl cvičit s ním Vojtovu metodu (natočil si video své bývalé manželky, jak se synem cvičí). Má toto cvičení vůbec smysl? V předchozích 6 letech s ním žádné cviky neprováděl, pouze sporadicky ho "nutil" doma k nějakému cvičení (kliky, dřepy, sedy lehy), jestli s ním cvičila matka, nevím, spíš ne. Najednou, jako by chtěli vše dohnat. Manžel tvrdí, že se tím syn "uvolní". Je to možné? Má takové cvičení vůbec smysl? Může se do něj manžel vůbec pouštět, aniž by byl zaškolen? "Domácí video" se jako školení snad nepočítá 😖 Syna má každých 14 dní na víkend. Děkuji předem za fundované odpovědi.

marusch.mat
18. črc 2009

Pavluso tak na to bacha, Manžel nesmí se synem cvičit jen podle videa.I když třeba s dítkem doma cvičí oba rodiče, tak oba musí jezdit na zaškolení k rhb. Cviky by mu musela ukázat rehabilitační sestra. Nevím, kdy naposledy se se synem cvičilo, ale jak dítě roste, postupně se cviky nepatrně upravují, dle momentální potřeby. Být tebou domluvím mu, ať se s ním objedná někde k rehabilitační i s papíry od neurologa a tam mu řeknou, zda je to třeba a popřípadě si ho budou zvát na kontroly - dítě musí být pod kontrolou. Ono u synka se jedná spíš o mentální retardaci asi než o lehkou mozkovou disfunkci ( ta se projevuje hyperaktivitou, dyslexiemi a podobně) a záleží tedy přesně na diagnoze, zda mu může cvičení trochu pomoct.

amphibia
18. črc 2009

Ahoj holky, chci se zeptat, jestli nemá některá z vás zkušenosti s CLR na Pankráci..jmenovitě s dr Vadasovou...? díky moc🙂

andulka4
19. črc 2009

Pavlusa přesně jak píše Maruška cvičit se dá pouze pod dohledem RHB ke které ti co cvičí dochází. U nás to tedy byl manžel a já.

Dle mého názoru je nesmysl cvičit pouze o víkendu jednou za 14dní

Další věc je ta že Vojtova metoda je o aktivaci správných svalů takže pokud chlapec běhá, jezdí na kole atd tak pro vás asi Vojta vůbec nebude....to by vám nabídli už dávno

a pokud jde manželovi o to ať se uvolní!!!!! tak na to je lepší plavání nebo jízda na koni

pavlusa2
20. črc 2009

Moc děkuju za odpovědi, potvrdily jste mi přesně to, co jsem si myslela. Manželovi musím tuto diskusi ukázat, jinak by mi asi nevěřil. Snad ho budou názory ostatních, kteří jsou více zainteresovaní, zajímat více než ty moje a uvědomí si, do jakých nesmyslných podniků se pouští. Ještě jednou díky. 😉

karin75
20. črc 2009

my cvicime Vojtovku od narodenia, teraz mame 15 tyzdnov a super to zabralo. Malej pri porode poskodili nervy na lavej rucicke a mala ju uplne nehybnu. Teraz ju krasne zdvihne, zohne a uz si ju vie aj prilozit k ustam. Tiez vsak mava dni, kedy nechce vobec spolupracovat a nechce sa jej cvicit. Treba len vydrzat.

jankita
23. črc 2009

Ahojte zienky. Viete mi prosim niektora poradit? Cvicim so synom vojtovku a vcera sme dostali novy cvik - poloha na brusku, nozky mimo podlozky, jedna rucka skrizena za chrbtom, druha pozdlz tela a tlacit cielko do podlozky. Vzdy jedno obocie. Ale nezapamatala som si, ktore obocie a ktora rucka ma byt za chrbtom sucane. Rehab. sestra mi to uz nedviha a bojim sa, aby som mu neublizila, ked to popletiem. Dakujem

katy2
23. črc 2009

jankitka, ahoj 🙂
aj my cvicime, uz druhy tyzden....
co jua viem, tak sa vacsinou tlacia body jeden na pravej strane a druhy opacne... teda, prava noha, lava ruka a pod.... ale neviem, ako je to u teba.... skus tam este zavolat....
drzim palce 🙂

jankita
23. črc 2009

ahoj katy. No my teraz nemame tlacit ziadne body, tak som z toho hotova. Mam pocit, ze za chrbtom ma byt vzdialenejsia rucka a blizsia pozdlz tela, ale za svet si nespomeniem, ktore obocie kedy 😒 .

jankita
23. črc 2009

no zavolala som znamej, tak udajne blizsia rucka za chrbtom a vzdialenejsie obocie tlacime k podlozke. Ak to niekto cvici naopak, dajte mi prosim vediet, lebo oni to cvicili uz dost davno. Dakujem.

aleachim
23. črc 2009

Holky, co stále jěště cvičíte, nedáváte třeba prckům v takovém horku volno? Normálně je bio 3, což znamená klid od namáhavé činnosti a vojtovka mi příjde jako docela záhul.

jankita: Nevím, co je obocie, ale doporučuji se podívat na http://www.rl-corpus.cz/ , záložka terapeutický systém.

jankita
23. črc 2009

aleachim - na tej stranke nie je nic konkretne ☹ . Zas az tak pocitvo necvicime, miesto dvakrat denne iba raz, ale prave preto to chcem previest spravne. Obocie - to su tie chlpy nad okom, ktore si my zeny vytrhavame do pozadovaneho tvaru.

aleachim
23. črc 2009

Aha, tak tento cvik nemáme, takže ti neporadím. Vyčkej, zda se ti neozve některá z holek, co cvičí dlouhodobě, ty by mohy vědět.

keba
23. črc 2009

jankita:vzdálenější ručka má byt za krkrm a ta bliže k tobě rovně s podložkou...na té ručce za krkem stlačujeme ještě bodík -zonu na loktě!!Tak myslím že byste měli mít stejný cvik!!!!!!!!!!!!!

Aleachim:nevím jak jinde ale u nás se normálně cvičí!!i když je vedro....většnou mám zatažený žaluzky at nám nepere do oken slunko a doma je lepší chládek...snažím se malé nabízet dostatek tekutin a normálně 3krát cvičíme za den...ven chodíme většnou až k večeru kdy je venku snesitelněji... 😉

katy2
23. črc 2009

my cvicime az 4x denne.... chuda malinke.... a to kazdy den.... ale zda sa mi, ze nejake pokroky vidim....

jankita
23. črc 2009

keba - asi nemame to iste, lebo my netlacime ziadny bodik, iba mu musim drzat ruku za chrbtom a tlacit cielko do podlozky. Resp. nie cielko, ale raz jedno obocie a potom na druhej strane druhe obocie. Naozaj nikto necvici to, co ja?
K tomu poctu cviceni - zavisi od toho, ako je na tom maly. Dnes bol strasne mrzuty, zly, uplakany - asi z toho tepla, tak sme cvicili iba raz. Ale ak je celkom v pohode a po cviceni sa raz-dva ukludni, tak cvicime dvakrat. Ono moj chlapcek to az tak velmi nepotrebuje...

mima17
23. črc 2009

jankita, nam vzdy rehab. sestra kazala tlacit cielko do podlozky, resp. podsadit hlavicku, lebo ked som jej ju zle drzala, tak vobec nezaberala. Ked som hovorila rehab. sestre, ze mi mala nezabera, tak mi kazala ukazat cvik, a potom mi povedala, ze sa ani necuduje, lebo ju zle drzim, resp. hlavicku.

jankita
24. črc 2009

tak som sa dovolala sestricke a blizsia rucka je za chrbatikom a blizsie obocie do podlozky. Tak. Pisem to pre istotu, ze ked znova zabudnem, aby som to nasla 🙂 . Ale neriadte sa podla toho, kazde dietatko to ma inak - zavisi od stavu.

1980mat
27. črc 2009

Ahojky,

je tu nějaká mamina, co cvičí Vojtovu metodu i po prvním roku věku života dítěte? Myslíte, že to má u tak starého děcka ještě význam. Můj syn Ondra už před 14 dny oslavil první narozeniny a teprve v 11,5 měsících se začal plazit a doposud neleze a nechodí. Vojtovu metodu cvičíme od smého měsíce věku, ale zatím moc ovoce nepřináší.

mama08
27. črc 2009

Ahoj holky, mám 11měsíční dceru a má asymetrii pánve. Myslíte, že by pomohla Vojtova metoda?

danushe
27. črc 2009

ahoj vsichni, nemate nekdo nahodou kontakt na rehabilitacniho pracovnika/ici, ktery by dochazel 1x tydne cvicit domu? Mam 13 mesicni holcicku po operaci pes equinovaru (na leve noze), ted nam sundali sadru a od zitra zaciname s vojtovkou. jednou tydne budeme chodit do motola, ale potrebovala bych jeste na par mesicu nekoho, aby me dodatecne jednou v tydnu zkontroloval. predem diky moc za tip.