Dcera má nohy do O a vtáčí špičky k sobě
Ahojky holky. Prosím o radu. Moje skoro 16m dcera má nohy do O hlavně hodně vtáči špičky k sobě. Boty máme kvalitní i papučky. Ale musím říct,ze v papučkách je to hrozný,jde to vidět víc než v zimních botech. Jako by ji ty boty tu nohu víc zpevňovaly.Normálně bych to asi neřešila jenže mě znepokojuje že má tak křivé nohy i moje neteř a ještě ke všemu moje dcera lozila tzv.na opičku.( já to tak nazvala) To je styl kdy má jednu nohu skrčenou pod sebou a druhou se odráží. Možná to některá z vás zná. Nevím proč tak lozila. Teď se obávám jestli to s tím nemůže mít něčí společného. Co si o tom myslíte?☹
Stručné shrnutí
- U batolat se může objevit vtáčení špiček a nohy do O, často v souvislosti s asymetrickým nebo „vtáčím“ stylem lezení, který fyzioterapeuti považují za rizikový pro další postavení nohou.
- Většina diskutujících doporučuje konzultaci s pediatrem a následné doporučení na ortopedii nebo rehabilitaci; fyzioterapie a cílené cvičení jsou uváděny jako primární intervence.
- Populární intervence zmíněné v diskusi zahrnují cvičení doma a na rehabilitaci, masáž chodidel, senzomotorický chodníček, tejpování, speciální vložky do bot a v některých případech speciální boty se zvýšenou podporou paty.
Nejčastější otázky
Q: Kdy vzít batole s vtáčenými špičkami nebo „nohy do O“ k lékaři?
A: Konzultujte pediatra a požádejte o doporučení na ortopedii nebo rehabilitaci; v diskusi pediatr doporučil kontrolu nejpozději do 18 měsíců u dítěte, které už chodí.
Q: Co může udělat rehabilitace nebo fyzioterapie u asymetrického lezení a vtáčení špiček?
A: Fyzioterapeut vyšetří lezení a svalovou dysbalanci, nasadí cílené cvičení, masáže chodidel, posilování břišních šikmých svalů, případně tejpování a dohodne kontrolu (v jednom popisu cvičení 1,5 měsíce denně a návštěvy rehabilitace každé dva týdny přinesly výrazné zlepšení).
Q: Jakou obuv volit pro dítě s vtáčenými špičkami?
A: V diskuzi byly zmíněny pevné boty a speciální vložky se zvýšenou podporou paty; konkrétní značky zmíněné rodiči jsou Ciciban, Afelo a Jonap, a současně se doporučuje i chůze bosky po různých površích pro stimulaci nohy.
Q: Pomůže masáž chodidel nebo senzomotorický chodníček?
A: Ano; fyzioterapeuti v diskuzi doporučili masáž chodidel pro aktivaci svalů a senzomotorický chodníček pro stimulaci klenby a zapojení správných svalů.
Q: Srovnají se nohy samy do 3 let?
A: Názory se liší: několik rodičů a některých pediatrů uvádí, že u mnoha dětí se nohy upraví do 3 let, ale fyzioterapeuti varují, že asymetrie se může přetočit do opačné deformity (do X) a je lepší problém včas podchytit.
Q: Jaké domácí návyky měnit, aby se podpořil správný vývoj nohou?
A: Doporučuje se vyvarovat se sezení do W, nesedět na kolenou dlouhodobě, neužívat aktivní chodítko a hopsadlo, nevodit dítě za ruce při učení chůze a podporovat chůzi bosou a cílené posilovací cviky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Je potřeba konzultovat pediatra a často získat doporučení na ortopedii nebo rehabilitaci.
- Fyzioterapie a pravidelné cílené cvičení mohou zlepšit postavení nohou.
- Správná obuv a stimulace chodidla (např. bosou chůzí po různých površích nebo senzomotorickým chodníčkem) jsou užitečné podpůrné prostředky.
Sporné názory
- Někteří diskutující tvrdí, že pediatři běžně kontrolují a řeší lezení a pohybový vývoj, zatímco jiní uvádějí, že pediatři často tuto oblast podceňují a neposílají děti na rehabilitaci.
Otevřené otázky
- Do jaké míry způsobí asymetrické lezení trvalé změny postavení nohou a kdy už je zásah nutný.
- Kdy přesně lze spolehlivě očekávat spontánní nápravu do 3 let a kdy intervenovat ortopedicky.
Zmíněné značky a firmy
Ciciban, Afelo, Jonap, Motol, Žirafa
Zmíněné produkty a metody
rehabilitace, fyzioterapie, cvičení doma, masáž chodidel, senzomotorický chodníček, tejpování, speciální vložky do bot, vložky se zvýšenou podporou paty, speciální boty, barefoot (chůze bosky), capáčky, sandálky, aktivní chodítko, hopsadlo, W-sitting, jízda na kole, jízda na koni
Místa a osoby
Motol
Jsem proste neresici flink, to se asi uz nezmeni. Treba nekdo z vas chodi k nam, ani nevi, to by byl fakt vtip. Doufam teda, ze nechodi, mou peci by asi neprezil🙂
Mejte se tu, pisu z mobilu ze zahranici a nemam wifi. Koncim. Od pondelka budu opet ordinovat a beda tomu, kdo se mi dostane do sparu🙂
@kaculka2014 Ano už jsem psala,že dnes jsem mojí dr.volala řekla co a jak.....a máme v pondělí přijít. Určitě nás pro jistotou a klid pošle. 🙂
@margaret88 to jsem ráda. Taky máme úžasnou paní doktorku která nic nezanedbává . Budu na vás myslet a třeba se ozvěte, budu ráda 🌷
@margaret88 to je dobře. Lepší se desetkrát zeptat nebo nechat vyšetřit než pak něco zanedbat a akorát si to vyčítat. To by asi mala jednou neměla radost. Verim ze vás případ to nebude a srovná se to.
Moje starší dcera taky vtáčela špičky, jednu trochu a druhou docela dost. Jak rostla, tak to bylo víc vidět. Ortoped odhadoval, že má ploché nohy a pak divil se, že nemá 😉 a doporučil jízdu na kole. Teď začala hodně cvičit, hlavně gymnastické cviky a jezdit na koni a během jednoho roku to má výrazně lepší.
@slunickova123 tak nase pediatricka treba vsechny pohybové posuny kontrolovala . Od správného otáčení přes lezení po chůzi . Vždyť si dceru dala bud na podložkou nebo pak na zem .
@slunickova123 nezlobte se ale čtu ted Vase komentáře . A považovat kontrolu správných pohybových vzorců za neco zbytečného je opravdu smutné. Prave vývoj pohybového aparátu bych rekla ze je velmi dulezity pro dalsi bezproblémové fungování v zivote .
Bohužel i u nás málem zanedbali predilekci cele poloviny těla. I pánve a kratší nohu. A náhodou si toho všimly. Me už to nepřekvapuje ☹ pak jen strasily jak snad bude chodit a nebude pajdat. Chtělo by to proškolit pediatry aspoň trochu protoze napravit se to da jen chvíli
@margaret88 dcera mi přijde že taky začíná mít O-čka (16m) ale chodí v pohodě i běhá tak jsem si říkala že to tyto prťata tak trochu asi mají i díky plínce mezi nožkama...ale je pravda, že podle toho co píšete tak taky lozila takhle "blbě" na jednu nohu, díky za podnět k diskuzi aspoň mám další bod na který se zeptám mudr.na prohlídce, ani by mě možná předtím nenapadlo to teď nějak řešit ... 🙂
@kata267 To jsem ráda že nejsme jediný. Ale jak jsem už psala,takhle lozil i kamošky syn a ten chodí normálně. Každopádně lezení už řešit nebudu to už stejně nezměním. Uvidím co řekne moje dr. a ortoped. Třeba to opravdu není nic hroznýho a já jen vidím co není. Prosím jen,pokud to budete řešit s vaší dr........písněte co vám řekla. Díky 🙂
@margaret88 ja bych sla s ni na rehabilitaci. Jako laik si myslim, ze mohla mit oslabene nejake svalstvo, a proto lezla tak spatne a pak kdyz zacala chodit, tak to telicko to neuneslo, ty nohy neunesly vahu telicka. Taky se deti nemaji vodit, kdyz zacinaji chodit. Jenom samy by mely.
My jsme začali řešit a Mudr nás poslala na rehabilitaci. Cvičíme mesic a půl jednou denně doma a jedno za dva týdny na rehabilitaci a je vidět obrovský rozdíl. Je to úplně jednoduché cvičení a dceru to nebolí. A na rehabilitaci mi řekla, že vnější chrupavky u kolene vyrostly rychleji než vnitřní.
@margaret88 Prevence O nohou.. Cvičení.. Kdy se přitahuje špička nohy k bérci.. Výhledově u starších běžky.. 😻 U dcery jsem musela nějaký čas nožičky tzv. vyvazovat.. Měla je stočené dovnitř.. Při koupání se nožičkama odpichovala od vany.. Byla to hra i cvičení.. Pak chodila "bosa" Dnes tančí a je krásná..

@slunickova123 pardon ale mě říct Teda náš pediatr že tohle se neřešÍ tak ho okamžitě vyměním. Naše dcera chodila na neurologii dlouho kvůli takovýmu lezení a tahání nožičky a pokud je tohle opravdu normální....že má dítě pak šmajdat celej život tak to Teda potěš. . . Nechci Bejt hnusná ale taky jsem zdravotní sestra a znepokojovalo by mě to jako matku. Tenhle přístup ve mě spíš vyvolává jako by jste řekla : moje dítě nešmajdá tak co bych to řešila .
@margaret88 co se zeptat Vaší dětské jestli by Vám nenapsala nějaké doporučení ke specialistovi. Ať sám posoudí. Určitě jí to nebude lhostejné. Přeji ať se Váš problém brzy vyřeší🌷