Diagnóza Paresis plexus brachialis

mravcica
8. črc 2009

Ahojte, chcem sa spýtať, či má niekto z vás osobnú skúsenosť s touto diagnózou. Pred dvoma mesiacmi sa nám narodil chlapček, ktorému bol pri dosť komplikovanom pôrode poškodený nerv v ľavej paži. Všetko nasvedčuje tomu, že bol nerv prerušený. Niektorí doktori nám tvrdili, že tú ručičku už nerozhýbe, niektorí tvrdia, že tam nejaká šanca je. 4x denne cvičíme vojtovku, malilinké pokroky vidíme. Chcela by som sa spýtať, ak teda má nejakú osobnú skúsenosť, alebo niekoho takéhoto pozná, či to dokázali rozhýbať, akých doktorov ste kontaktovali a jednoducho všetky nápady a postrehy privítam. My navštevujeme neurológiu a 1x týždenne chodíme rehabilitovať. Za všetky príspevky vám veľmi pekne ďakujem. Veľmi by nám to pomohlo. Ešte raz ďakujem

palo175
6. led 2010

No my sme chceli ist o 10 hod.z PB.Ale je pravda, ze mi tam prichadzame uplne presne pripadne par minut meskame🙂.Ale skusime ist v PB po 9hod. rano a to by sme tam boli zhruba tak ako vy.
Inac chcel by som zavolat tej nase rehabilitacnej sestricke, aby nam dali dalsi termin na dalsi den, cize aby sme tam boli dva dni a ukazali nam toho viac. Inac idete zase na Puchov alebo cez Makov?
Tesime sa na Vas🙂

mravcica
autor
7. led 2010

mozeme sa stretnut aj po cviceni, my tam takisto vzdy ostavame aspon 1/2 hodku, lebo maleho tam nakrmim. a potom by sme mohli skocit na kavu. Kde cvicite, dole, ci na poschodi. My cvicime dole vpravo.
pozdravuj doma dievcata. a ako sa dari Nellke? ako postupuje?

hanka6
7. led 2010

Ahoj, mam syna ktery ma take parezu. Moc vam preju aby vase deticky byly brzy v poradku a nemusely cvicit.

mravcica
autor
8. led 2010

ahoj hanka, a kolko rokov ma tvoj syn? alebo je to este babatko? vy este cvicite alebo uz nie? a ako je na tom teraz?

palo175
8. led 2010

Mravcica tak my mame polhodku cvicenia od 11hod.do 11.30 a potom od 13.15 do 13.45hod. A naplanovali sme si cvicenie hned aj na druhy den rano o 9.30 a potom o 11.30, aby nam ukazali viac cvikov a aby sme sa lepsie zacvicili.
Nelkaje na tom stale rovnako.Najviac hybe prstenikom. Prostrednik a ukazovak nevie vystriet len vie ich stahovat a stah povolit, ale ramienko a celu ruka je stale nefunkcna.
Ale urcite si pokecame v Olomouci na kave.My cvicime na poschodi u p.Mgr.Machacovej.

hanka6
14. led 2010

Mravcica synovi bude letos 10let a porad cvici. Po porodu jsme meli pretrhanych a poskozenych 99% nervu od lopatky po prsty. K tomu jsme meli jeste Horneruv syndrom-domu jsme jeli s jednim okem zavrenym. V Brne nas doktori odepsali uz v porodnici,ale my

mravcica
autor
18. led 2010

ahojte vsetci, ako sa mate? a hlavne ako sa maju deturence?

palo, kedy idete najblizsie do olomouca? my budeme mat teraz dlhsiu pauzu do toho 17.2., takze uvidime, ake pokroky dovtedy urobime. a co vy? ako ste zvladli a hlavne Nellka olomouc na 2 dni? mate krasne babuliatko.

hanka, a kedy vam na to prisli, ze mate tak vela nervov poskodenych? Maly bol velky, alebo ake komplikacie ste mali pri porode? To by clovek ani neveril, co vsetko sa da pri porode poskodit. Len skoda, ze to musime zistovat na vlastnych skusenostiach ☹

karin a tvoja mala, ta musi isto uz aj stvornozkovat, ze? raz darmo, dievcence su sikovnejsie ako ti chuapi 😀 mas toho asi poriadne vela, ked sem nestihas chodit. Ja si to ani neviem predstavit, co to bude, ked nastupim do prace s 2 deturencami. A hlavne to, ze ako ich budem stihat vyzdvihovat v skolke do 16:00, taku pracovnu dobu som nikdy nemala.

palo175
18. led 2010

Ahojky mravcica🙂
Tak sme radi, ze sme Vas mohli spoznat aj osobne a naozaj na Tvojom syncekovi nieje nic vidiet🙂.Je zlatucky a sikovny. Nas objednala na 1.2 q

palo175
18. led 2010

Som to nechtiac odoslal🙂
Tak nas obejdnali na 1.2 a 2.2 cize zase na 2 dni po 1 hodine. Je to sila, ale co uz.Pochvalila manzelku, ze s nou pekne cvici a mozno sa nam to nezda, ale ze vidno pokroky. Zatial hybe tymi 3 prstekmi a trosicku aj dlanou, ktoru si vie pritiahnut trosililinku. Inac tie cviky co mame niesu este zamerane na tu rucku, ale na rozhybanie toho krku. Pokial nebude hyba na pravu a lavu stranu hlavickou nemôzu sa velmi venovat rucke. Dnes sa od rana pokusam dovolat prof.Hanincovi, aby nam dal termin kedy za nim mame is na konzultacie.
Inac mali sme si vyrobit taku dosku na cvicenie 80x60, tak aby bola potiahnuta molitanom a kozenkou. A vravela nam, aby sme isli na nasu poistovnu a nejako sa skusili dohodnut, ze tu platbu, ktoru by poistovna dala nejakemu rehabilitacnemu pracovnikovi na Slovensku za to cvicenie, aby nam to preplatili aspon ciastocne v Cechach. Tak skusime sa ohladom toho informovat. Vy ste to neskusali vo Vasej poistovni?

mravcica
autor
18. led 2010

ja som sa o tom rozpravala so zienkami v luznej, co tam tiez chodia, alebo chodili, informovali sa na to, a povedali im, ze ked sa vojta cvici na Slovensku, tak preto sa Cesko nepreplaca, tak neviem. ale za pokus by to stalo, asi pojdem aj ja skocit do poistovne a spytam sa.
Je super, ze rehabilitacna vidi pokroky, aj ked vy mozno az nie take, ake by ste si vy predstavovali. ja som si tiez teraz myslela, ze maly za tie 3 tyzdne nic moc, ked sme aj tyzden necvicili a tiez ho tam pochvalila, ze pekne napreduje. Oni to urcite vidia lepsie ako my, ked sme s tymi detickami 24 hodin denne a my tie malilinke pokroky ani tak nevnimame. Oni to predsa vidia kazdy druhy tyzden a lepsie sa im porovnava. My sme zo zaciatku tiez cvicili na takej podobnej podlozke, ale na vrchu sme mali deku, to bol des, teraz cvicime na zinienke, tu vam z velkej casti preplati poistovna, ked ju uz budete potrebovat.

karin75
19. led 2010

ahojte,
ako tak sledujem, tak sa Vám celkom darí. Nestíham písať pravidelne. Naša malá už stojí, postieľka bola znížená na minimum z bezpečnostných dôvodov a z dosahu sa odtraňujú všetky veci, ktoré môžu spôsobiť zraneni, kedže už skúšame ručkovať aj okolo nábytku. Idem si podať žiadosť novu do Čilistova, tak uvidíme ako pochodíme, rehabilitačná tvrdí, že je to lepšie a lepšie.

palo175
21. led 2010

Caute dievcence🙂
Tak podarilo sa mi dovolat ani neviem na aky pokus prof.Hanincovi tak nas snad v zoberie na vysetrenie v tom tyzdni ako budeme v Olomouci. Objednali sme sa aj do Sinalgisu lebo k pristupu nasich lekarov nemam slov...Takisto som volal do Luznej ohladom liecenia tak sa nam snad nanho podari dostat v aprili ak to poistovna schvali. Malicka pekne pribera a je zlatucka. Zatial nejake zmeny v hybnosti rucky nenastali. Ale dufame, ze coskoro budu nasledovat dalsie pokroky.
Karin Cilistov je lepsi ako Luzna?

mravcica
autor
22. led 2010

ahojte vsetci, mna ide zas picnut. timon, ten starsi je zas chory, samozrejme ziadna skolka, cele dni doma a uz len cakam, kedy to schyta aj simco, no ved nech sa zas nenudim. ved cely min. tyzden chodil do skolky, akurat, ze ja som behala cely min. tyzden po doktoroch. toto asi skonci az ked budu mali velki.

karin, no malicka je velmi sikovna, ked sa ti uz takto stavia a skusa ruckovat, kolko ma? 9 mesiacov? je skvela a super napredujete. u nas to ide pomalsim tempom.

palo, tazko je porovnavat cilistov a luznu, ked bol clovek iba v jednom zariadeni. najlepsie by bolo vyskusat oboje a potom si z toho vybrat. inak ja by som si tiez chcela vybavit na april tu luznu, lebo skor tam nechcem ist kvoli tomu pocasiu a obliekaniu, vyzliekaniu, a hlavne potom maleho chorobu. a toho by som sa nebala, zeby vam to poistovna neschvalila, male deticky by mali mat prednost. som zvedava, co vam povedia v tej Prahe na rucicku? Inak karin tiez chodila alebo este chodi do toho sinalgisu.

koptakova
22. led 2010

Ahojte všetci,ktorí zdielate s babätkami tento problém.Naša Tánička sa narodila 26.12 s váhou 3900 ,čo pri mojej výške 157cm bol tažký pôrod. Tiež má Erbove ochrnutie pravej ručičky.Hýbala len prštekmi a už hýbe v laktíku,len ramienko ostáva bez pohybu.Začali sme s rehab. v Ziline 1krat týždenne a 3-4 krát cvičenie doma. Vela som sa dozvedela z vašej diskusie,za čo som vám velmi vdačná a budem ju sledovat nadalej a zapájat sa.Prajem zatial vela uspechov v napredovaní.

mravcica
autor
22. led 2010

ahoj koptakova, vitam ta medzi nami, aj ked mi to je velmi luto, ze ste dalsi, ktori maju tento problem. viem si dokonale predstavit tvoj porod, ja mam presnu tu istu vysku co ty, a maly sa narodil s vahou 4330g. Mala sa asi zakliesnila ramienkom, ze? si tu prva, ktori maju poskodenie pravej rucicky, ale to, co pises, je uplne uzasne. Za necely mesiac krasne napredovanie, fakt super. odkial si, ked rehabilitujes v ZA?

koptakova
23. led 2010

ahoj mravcica,nikto nám nepovedal prečo sa to stalo,ale vysvetlujem si to tak že sa zrejme zakliesnila a tak ju vyberali ako sa dalo.Smola o to väčšia,že je to pravá rúčka.Ale snažím sa mysliet pozitívne a verím,že sa to spraví.Boli sme na neurologii a cvičíme aj my ten cvik hlavička nabok,tlak pod prs.bradavkou a vytáčat dlan.Zatial len tento jeden.A berieme 2krát tyždenne injekcie.Rodila som v Cadci nem. tam mi kázali ručku masírovat,na čo sa v Ziline zhrozili! A kým sme sa dostali k cvičeniu ubehli 3 týždne a cvičit mala od narodenia. My sme z Kysuckého Nového Mesta,ale bývali sme s dcérou,teraz má 12 rokov v Považskej Bystrici na Rozkvete 3 roky,aj som rodila v Bystrici.Tak mala po narodení hýbala prštekmi,mala úchop.Doma už postupne pridávala pohyb zdvihnút od podložky a teraz ohýba aj laktík,ale nie zas až tak ako tú lavú rúčku.Uvidíme ako budeme postupovat a čo na to doktori.To je super s tými reh. pobytmi,že to hlavne pomáha.Beriem si príklad z tých prípadov kde sa z toho detičky dostali aj ked si teraz ešte neviem predstavit ako bude malá napr.liezt po štyroch,ale dúfam,že dovtedy zas pokročíme. Pa

mravcica
autor
24. led 2010

ahoj, na to, ze ste necvicili 3 tyzdne, dosiahli ste super vysledky. a mala zacala tu rucicku dvihat od podlozky aj bez cvicenia, alebo az ked ste zacali cvicit? My sme zacali cvicit od tyzdna a maly zacal dvihat rucicku od podlozky az po 2 mesiacoch. Asi ste mali nervy iba poutlacane, co je asi to najlepsie pri tejto diagnoze. to, ze nehybe tak, ako s lavou, to je uplne samozrejme, to chvilku potrva, ale bud stastna, ze to mate v takomto stave, v akom to mate. a dokedy bude mala liezt po styroch, rucicka uz bude takymto tempom v pohode. nas maly ma tu rucicku uz celkom dobre rozhybanu, ale ked chce ist na 4, ta rucicka ho akosi nechce udrzat, podlamuje mu ju.

mima22
24. led 2010

ahoj mravcica,pamatas mi na mna mi sme spolu aj volali ked si bola v luznje a ja z malou som isla hned po tebe na dalsi pobyt.
a ste si potom podali ziadost na dalsi pobyt?
mi hned ako sme prisli domov mi nastupujeme teraz 14.2 a som rada lebo malej to tam hlavne pomohlo,uz mi prejde aj popri niecom ked drzi a tak som rada.
napis

mravcica
autor
25. led 2010

mima, som rada, ze sa vam polepsilo. my si ziadost budeme podavat az niekedy teraz, chcela by som ist v aprili. na zimu som to nechcela riskovat. ako ste to tam zvladli? kde ste byvali?

palo175
25. led 2010

Caute dievcata🙂
Tak buduci tyzden budeme mat teda riadne perny. 1.2 a 2.2 mame Olomouc 3.2 alebo 5.2 mame Prahu a 4.2 sme objednani do toho Sinalgisu v Bratislave. Tam by nam mali vypisat aj papiere na to liecenie do Luznej. Tak sme velmi zvedavi ako na tych vysetreniach dopadneme.
Mravcica aj moja manzelka by chcela ist na to liecenie v aprili🙂.

karin75
26. led 2010

ahojte,
ešte chodím stále do Sinalgisu, pretože Dr. mego vie všetko super vysvetliť, upresniť a chodím aj na detskú neurológiu na Kraamáre a potom porovnávam. Okrem toho chodíme aj ortopédovi, ktorý kontroluje vývoj oboch ručičiek, kedže sa nám trošku skrátil sval n tej chorej ruke a bolo podozrenie, že nerastie.
My ideme opäť do čilistova, ale rozmýšľam aj nad tým, že si podáme aj Lužnú. Počula som, že do roka sa dá ísť 4x do Lužnej a 3x do čilistova s diagnózou, ktorú majú naše deti. Neviem, chystám sa aj k revíznej lekárke popýtať, ptom Vám dám vedieť.
No naša malá rebeka je rozhodnutá chodiť, ešte poriadne ani nestojí, tak už máme aj zopár hŕč na hlave, ale to patrí k tomu, Na štyroch chodí štýlom de Peyrac, jedna noha pokrčená, jedna vystretá. No sranda.
P. dr. Haninec bol minulý týždeň v telke na STV2. Myslela som si, že je to starý pánko, ale pôsobí veľmi sympaticky.
Pali držím palce, aby Vám tie vyšetrenia dopadli, čo najlepšie. Potom nám dať vedieť ako ste dopadli v tej Prahe.

mravcica
autor
26. led 2010

palo, tak vy budete budete mat buduci tyzden riadne rozlietany. mala je riadna cestovatelka 🙂 niektori ludia nemaju ani ako dospeli tolko nacestovenane, ako nase deticky ☹ ale robime to pre ich dobro, tak snad nam to nebudu raz vycitat 🙂 som velmi zvedava, ako dopadnete v tej prahe. a rucicka ako? je nieco nove?

vsimli ste si, ze ku nam pribudlo dalsie dievcatko, tentokrat s pravou rukou? ja neviem, co ti doktori s tymi deturencami dorabaju, nechapem, preco radsej nevolia ten cisarsky pri takychto velkych detoch, ako riskovat taketo poskodenia. no co, ved oni to cely zivot nebudu mat pred ocami, pre nich to je jedna hodinka z ich zivota, tak co.... ale aj tak by som velmi rada poznala raz na toto odpoved.

karin, tvoja mala je sikovnica presikovna. moj maly sa zatial stale iba plazi, aj to tak smiesno, pravu ruku pod brucho a lavou sa pritahuje, ruky nestrieda, takze dalsi pohyb je ten isty. chce ist uz aj na styri, ale ta lava rucicka sa mu podlamuje, tak som zvedava, ako to bude maly riesit. najstastnejsi je, ked moze stat, samozrejme, ked ho drzime, sam sa este nepostavi.

bola by sranda, keby sme sa v tej luznej stretli vsetci. ja som tam akurat dnes pisala, ako to vyzera s volnymi terminmi na april, tak som zvedava, co odpisu.

palo175
27. led 2010

No je to zle ak deti musia trpiet za chyby doktorov. Ale verim, ze sme vsetci bojovnici a koli nasim detom to vsetko zvladneme.
Samozrejme drzim vsetkym detickam prsty, aby boli cim skor uuuuplne v poriadku🙂.

koptakova
28. led 2010

Ahojte,my sme boli včera na rehabke.Pochvalila Taničku,že pekne zas pokročila a rotuje s dlaňou dohora ked ju dvíha.Berieme 5krát denne homeopatiká,naša dets.lekárka je dobrá homeopatička,tak ak by ste mal niekto záujem,napíšem názvy.Je to na regeneráciu svalov a tkanív a upokojenie.Zdá sa,že tie nervy v ramienku sú len utlačené a zregeneruje sa to bez drastických vyšetrení a procedúr.Tak veríme.Mravica súhlasím s tebou,ako môžu lekári v dnešnej dobe niečo také dopustit na detičkách a riskovat životy a zdravie dvoch ludí pri pôrode.V správach dávaju o tom dievčatku 5 rebier zlomených a klúčna kost pri pôrode a dieta pustili na5 den domov ako zdravé.Doporučený mala cis.rez ale dali ju rodit prirodzene,dieta štvorkilové,br!

mravcica
autor
29. led 2010

ahojte, volala som do tej luznej, termin mame predbezne na 6.-16.4., len nemam este vypisane papiere, tak dufam, ze to buduci tyzden zariadim. nepridate sa niekto? bolo by nam veselsie 🙂

ozaj,chcela som sa spytat, kto uziva ake lieky. maly uziva este stale pyridoxin a thiamin po 1/2 tabl. denne.

pali, vam drzim na buduci tyzden palce, nech vysetrenia dopadnu co najlepsie a aby ste tolke cestovanie s malinkou zvladli bez problemov. urcite sa nam potom ozvi, budeme na vas vsetci mysliet. pozdravuj manzelku a nech aj ona sem tam zavita medzi nas, radi ju tu privitame

koptakova, ja len pozeram, ako krasne napredujete, malicka to bude mat len poutlacane, ked to ide takouto rychlostou. tiez som pozerala tie spravy, len sa cudujem, v ktorom storoci to vlastne zijeme. Rozpravala som sa so susedou - 70 rocnou, za mlada robila na novorodeneckom aj na novorodeneckej JIS-ke a o pareze rucicky pocula prvy krat od nas. ze zlomene klucne kosti, to sa stavalo, ale toto? bez slov

palo175
9. únor 2010

Tak ahojte vsetci🙂
Konecne sa mi sem podarilo dostat. Mame za sebou ten tazky a narocny tyzden. V Olomouci nam trochu zmenili cvicenie. Bola na vizite riaditelka toho centra a ona nam dala trosku ine cviky. Ale malej dala fakt riadne zabrat. Natacala a vytacala ju tam ako handrovu babiku, aby zistila aky bude vhodny cvik, aby sa ten krk rozhybal viac. Tearz sme tam objednani na 15 a 16.2.
V tej Prahe co sme boli pri tom prof.Hanincovi bolo celkom dobre. Uz nas tam personal cakal a fakt sa k nam spravali uplne super. Malej spravili EMG vysetrenie, ktore zatial potvrdzuje vytrhnutie 2 korenov. Ale dlan a prsteky sa uz trosku hybu vsetky a takisto aj zapastie. Tiez nam vraveli, ze je to velmi tazka pareza a ze ten porod musel byt asi dost tazky. Ale prof.Haninec sa vyjadril, ze toto poranenie vedia operovat a ze ak sa to stihne do pol roka zivota trvale nasledky by tam nemuseli byt. Ale mame ratat aj s tym, ze nejake obmedzenia tam pravdepodobne ostanu. Do Prahy pojdeme zase 1.3 kedy si nas objednali na este jedno vysetrenie, ktore definitivne potvrdi diagnozu. Toto vystrenie sa robi v celkovej anestezii a ostaneme tam asi 4-5 dni. Muju malickej pichnut do miechy kontrastnu latku a sledovat ako postupuje cez jednotlive nervy do ruky.
Do Bratislavy sme uz ani nesli kedze to EMG jej spravili v Prahe zadarmo. A v Blave to stoji asi cca 30 Eur. A my sme tam chceli ist hlavne koli tomu, aby nam dali odporucanie na to liecenie. Ale teraz koli tomu vysetreniu a moznej operacii to musime odlozit.
Teraz nas cakaju vybavovacky v nasej poistovni ohladom preplatenia toho zakroku.
Inac v Prahe je krasne aj ked my na nu nebudeme spominat az tak v dobrom, pretoze nam odcudzili notebook s velmi dolezitymi pracovnymi dokomentami. Cize okrem tych problemov s malou, musime riesit aj pracovne zalezitosti....

chumac
9. únor 2010

Čaute. Stále vás sledujem, len nemám čas pripievať. Karin, Mravčica gratulujem k pokrokom. Koptakova, vy máte asi najľahšiu parézu. Keď sa to tak rýchlo zlepšuje, určite to bude čoskoro v poriadku.
Palo, to je super, že ste boli v Prahe spokojní. Aj keď vaša dg. je veľmi závažná. Verím a modlím sa, aby sa operácia podarila a Nelinka mala rúčku v poriadku. Určite sa vám podarí tie papiere vybehať, aby ste tú operáciu do pol roka stihli. Je mi ľúto, že vás okradli v Prahe. Tam sa fakt brutálne kradne. Ja od kedy som tam žila nenechám nič bez dozoru, ani vetrovku si v čakárni nezavesím. ☹

slaviena
12. únor 2010

Ahoj Karin 75,

docitala som sa tu, ze si absolvovala pobyt v Cilistove a chces ist znovu. Ja nastupujem s dcerkou do Cilistova vo stvrtok. Ideme po prvy krat, tak zhanam akekolvek info o pobyte aj cenne rady. Chcem ta velmi pekne poprosit, ci si sa mohla podelit o svoje skusenosti, ako sa ti tam pacilo, ako vam to prospelo, ake su tam podmienky pre deticky... atd? Diiiky

lucinkazim
12. únor 2010

Ahojte.Chcela by som sa s Vami podelit o informacie ohladom tej diagnozy pareza plexus brachialis.Mam dcerku s takou diagnozou,cvicime vojtovu metodu 3krat denne a taktiez chodime na rehabilitacie 2-krat tyzdenne.Chcem vediet Vase pripady a ako ste na tom s cvicenim a hlavne ake robite pokroky.Moja dcerka ma 1 mesiac a 2tyzdne a cvicit sme zacali po dvoch tyzdnoch od narodenia.Chcela by som sa poradit ohladom ej Luznej ako to tam funguje pretoze by sme tam chceli ist s malou na rehabilitacny pobyt.Prosim poradte mi.A vsetkym Vam prajem rychle napredovanie s tym cvicenim.

mravcica
autor
13. únor 2010

ahojte vsetci, dlhsie som tu nebola, vsetko tomu nasvedcovalo, ze skoncim asi v bytcici 🙂 obidvaja zas chori, starsi stale vracia kade chodi, manzel doma nebol cely tyzden, tak som bola na vsetko sama, do toho som este robila jeden preklad pre tetu, brr, najhorsi tyzden, odkedy sa maly narodil.
my nejake velke pokroky od posledneho prispevku nerobime, maly stale nestvornozkuje, zatial si asi vystaci s plazenim.

palo, je mi velmi luto, ze vam potvrdili vytrhnute korene, cely min. tyzden som na vas myslela, ze ako ste pochodili. ale dobra sprava je, ze ste sa nakontaktovali s Prahou a ze je mozne s tym nieco robit. Tieto informacie su fakt k nezaplateniu. Presne si pamatam, ako mi bolo, ked nam povedali, ze maly ma rucicku ochrnutu a ze sa s tym neda nic robit. Ja neviem, ci to mam chapat tak, ze my laici mame lepsie informacie ako doktori neurologovia. Je to smutne, ze to tak je. Vsetci sa budeme za malu modlit, aby jej to dopadlo co najlepsie.

lucinkazim, vitaj medzi nami, v poslednom case vas tu akosi vela pribuda. za 1/2 roka sme tu boli 2 a teraz za posledne 2 mesiace ste 3. kde si rodila? a co bol za problem? mala bola velka? Lebo zatial okrem karin tu mame vsetci tieto problemy prave kvoli tomu, ze deticky boli velke a doktori si mysleli, ze sa to nejak odrodi. a vysledok je tato tema.