Dlouhodobě odmítá tekutiny - vyšetření? Hospitalizace?
Máte prosím někdo zkušenosti s tím, když dítě (13 měsíční) dlouhodobě odmítalo tekutiny, jestli se to řeší nějakým vyšetřením? Nebo nastala u vašich dětí někdy potřeba hospitalizace - ať už kvůli akutní dehydrataci anebo problémům s ledvinami apod? Nemám teď na mysli případy, kdy je průjem a zvracení, prostě jen klasické odmítání tekutin (mléka, čaje, .... všeho). Díky.
Stručné shrnutí
- Dítě, které dlouhodobě odmítá tekutiny, může upadnout do dehydratace během 3–5 dnů bez příjmu tekutin.
- Domácí řešení popsaná v diskuzi zahrnují nabídku šťavnatého ovoce a zeleniny (meloun, jablko, meruňka, paprika), polévek, experimentování s různými flaškami a hrníčky, použití stříkačky nebo brčka a hraní her (např. „ťukání na zdraví“) ke zvýšení příjmu tekutin.
- Pediatr doporučuje vyšetření při úbytku hmotnosti nebo klesajícím počtu mokrých plen (2–3 plenky/den bylo označeno jako „slabota“) a v nemocnici lze provést krevní odběry, vyšetření moči a eventuálně hospitalizaci s kapačkami; v diskuzi byla zmíněna i diagnostika ledvin včetně historie vrozené vady močovodu.
Nejčastější otázky
Q: Kdy je nutné vyhledat lékaře kvůli odmítání pití u batolete?
A: Pokud dítě nepřijímá tekutiny několik dní a má snížený počet mokrých plen (v diskuzi 2–3 plenky/den bylo považováno za málo), nebo došlo k úbytku hmotnosti, je doporučeno co nejdříve navštívit pediatra; dehydratace může nastat za 3–5 dní bez tekutin.
Q: Jaká vyšetření a léčba se provádějí při podezření na dehydrataci v nemocnici?
A: V nemocnici se obvykle provádějí krevní odběry a vyšetření moči, případně základní laboratorní testy, a při akutní dehydrataci se podávají intravenózní tekutiny („kapačky“).
Q: Jaké domácí triky rodiče z diskuze zmiňovali pro zvýšení pitného režimu?
A: Rodiče zmiňovali nabídku melounu, jablka, meruněk, zeleniny a polévek, střídání typů lahví a hrníčků (brčková, netečící, „jupíková“), používání stříkačky, kelímku nebo brčka, hraní her („ťukání na zdraví“) a podávání oblíbeného UM nebo speciálního mléka v kojenecké láhvi.
Q: Může nepití souviset s jiným onemocněním nebo vadou?
A: Ano; v diskuzi byla zmíněna vrozená vada močovodu, která vyžadovala operaci, alergie na kravské mléko (BKM) a těžké infekce jako rotavirová gastroenteritida, které mohou způsobit těžkou dehydrataci.
Q: Pomůže očkování proti rotavirům zabránit těžké dehydrataci?
A: Očkování proti rotavirům snižuje riziko těžkého průběhu rotavirové infekce, ale podle účastnic diskuze očkování riziko zcela nevylučuje; v diskuzi se objevily různé názory na očkování (někdo nebyl očkovaný, jiný plánoval očkovat další dítě).
Q: Jaké množství tekutin je v praxi rodičů v diskuzi uváděno jako problémové nebo „normální“?
A: V diskuzi byly uvedeny konkrétní příklady: kolem 500 ml tekutin/den včetně mléka bylo považováno za hraniční, někdo uváděl denní příjem cca 330 ml nebo naopak jednorázově 700 ml v lepším dni; spotřeba plen byla uvedena cca 20 ks/týden jako indikátor nízkého diurézy.
Závěry z diskuze
Shoda
- Rodiče se shodují, že při výrazném snížení příjmu tekutin nebo úbytku hmotnosti je nutné navštívit pediatra a zvážit hospitalizaci s kapačkami.
- Rodiče často zkouší široké spektrum domácích metod (ovoce, polévky, různé lahve, stříkačka, hry) než přistoupí k hospitalizaci.
- Sledování počtu mokrých plen a hmotnosti dítěte je v praxi považováno za klíčový indikátor stavu hydratace.
Sporné názory
- Někteří rodiče považují nechat dítě v nemocnici bez matky za nepřijatelné a upřednostňují přítomnost člena rodiny, zatímco jiní vidí hospitalizaci jako menší zlo proti neustálému domácímu boji s nepitím.
- Někteří rodiče trvali na přísném vyloučení kravského mléka u podezření na BKM, jiní uváděli, že pediatr povolil omezené množství mléčných výrobků, aby se zabránilo úplnému odmítnutí tekutin a nutričnímu deficitu.
- Názory se lišily v otázce očkování proti rotavirům; někteří rodiče ho považují za užitečné snížení rizika těžkého průběhu, jiní nebyli očkováni a měli různé zkušenosti.
Otevřené otázky
- Jaký je poměr mezi behaviorální příčinou odmítání pití a lékařsky podloženou příčinou (např. vrozené vady, alergie, infekce) v jednotlivých případech?
- Které domácí strategie (konkrétní typy hrníčků, her, typy tekutin) jsou dlouhodobě nejefektivnější u batolat odmítajících pití?
- Jak zajistit přítomnost matky u hospitalizovaného dítěte v případě rizikového těhotenství nebo pracovních omezení partnera?
Zmíněné značky a firmy
nutrillonem allergy care, UM, Jupík
Zmíněné produkty a metody
nutrillonem allergy care, UM, kapačky, krevní odběry, vyšetření moči, stříkačka, brčko, kelímek, hrníček, jupíková flaška, netečící flaška, brčková flaška, „ťukání na zdraví“, podávání mléka v kojenecké lahvi, rozmixované broskve, polévky, rehabilitace, fyzioterapie, očkování na rotaviry, alergie na kravské mléko (BKM), vrozená vada močovodu, operace močovodu
Místa a osoby
žádné
@pampeliska1 Jak jsem řekla.... 4 měsíce denodenního boje, to už má člověk vyzkoušené fakt všechno.... všechny dostupné příchutě štáv, džusů, čajů, umělých mlék, normálních mléko, mléka s příchutí, různé teploty nápoje, 4 rozdílné flašky (brčková, netečící, jupíková, atd), stříkačku, klasický hrneček, normální "dospělácké" brčko, lžičky... fakt všechno.
@gwennie Myslím, že dcera by měla být na prvním místě a nějaké ředitelování až to poslední pokud jde o zdraví Vašeho dítěte. Navíc byste si měli uvědomit, jaký stres dítko zažije, když jej necháte samotné v nemocnici! Dospělému to není příjemné, natož roční holčičce, která je odkázána na svou mámu! Jestli si potřebujete odpočinout jak tu píšete, tak ji pošlete v dobrém zdraví k babičce a ne, že to odůvodníte jejím necháním v nemocnici! Jestli máte rizikové, budete tam pod dohledem, ne snad? Nechápu, jak byste ji tam mohli jinak nechat samotnou. Navíc tam můžete pořešit její odmítání pití atd. Mohou Vám tam poradit, pomoci.
A ještě jedna věc - pokud máte BMK, tak byste se měla řídit tou alergií a ne, že jí přesto dáte mléko, jogurty a tak :-O A promiňte, ale výmluva, že nic jiného nejí, tak jí raději dám to co nemůže... Zajímavé.
@pajoslava O tom, jestli je důkežitější ředitelování nebo dcera vedu dost diskuzí doma, takaže je určitě nebudu vést tady. A o tom, jak probíhá mé těhotenství a jak to probíhá s dítětem v nemocnici, je asi taktéž zbytečné se rozepisovat.
Koneckonců, tohle vlákno je o něčem jiném.
@pajoslava Co se BKM alergie týče, postupuju dle rady našeho pediatra... Její alergie je prý hraniční (je snad prý 5 faktorů, dle kterých se určuje a u ní byla alergie na jeden z těchto faktorů), tudíž je menší zlo, aby v přiměřené míře mléčné výroby dostávala, než aby nepila vůbec a my opět skončili na kapačce - samozřejmě bylo třeba vysledovat hranici, za kterou už nelze jít, protože se spouští průjmy. Tam, kde to nepozná, např. v kaši, nahrazuji nutrillonem allergy care - který ale samotný nepije, protože jak asi víte (jinak byste o alergii na BKM nedávala zasvěcené rady) chutná přímo otřesně.
@gwennie Nás se to naštěstí netýká, ale hodně jsem načetla, protože jednu dobu jsem si myslela, že tento problém máme (dcera měla velké problémy s kakáním a celkově to byl děs) Naopak máme zkušenosti s nepitím a nejezením. Tedy s rozdílem toho, že ona by stále pila (jedla) UM.. Bude mít za chvíli 3 roky a pořád ho vyžaduje. Takže do teď je u nás snídaně UM, večeře UM. Samozřejmě dostane i něco jiného, ale tomu moc nedá.. Někdy sní, někdy ne. A zkoušeli jsme samozřejmě různé fígle jak navyknout na normální snídaně a večere, ale zatím bez úspěchu. S pitím to samé.. Když nepočítám UM, tak kdyby bylo na ní, denně nevypije vlastně skoro nic. V době problému s kakáním to bylo samozřejmě ještě horší a jediný fígl jak do ní dostat čaj, že jsem jí ho dala do flašky na mléko.. Bohužel, ale nic jiného nepomáhá a pokud do ní chci nějaké tekutiny dostat, holt dostane jako miminko flašku 🙂
@gwennie Také máme odzkoušeny všechny druhy hrníčků a flašek. Ona se z nich napít umí, ale jsou to takové trošky, jako by skoro nepila. Když vidím, že za půl dne i přes neustálé přesvědčování nic moc nevypila, tak holt doma dostane flašku a to je pak schopná naráz vypít i 300 ml čaje. Školka nás čeká za měsíc, takže je mi jasné, že pití budeme pak dohánět doma. Vy máte ještě čas, třeba do té doby se vše změní. Když ji dáte ten čaj či cokoliv do flašky, tak vypije?
@pajoslava Né, to nevypije ani z té cumlové pořádně, kdyby jo, tak nic neřešímm bych byla ráda i za to... Dneska klasika, venku 30 stupňů, ona dala dohromady asi 350 mlíka a 50 čaje a ani lžičku jakékoliv potravy... Do 8-9měs pila a jedla jakž takž dobře (tzn cca 800-900ml denně) a snědla za den 3x150g porce něčeho, ale pak prostě jako by utlo.
Od včerejška jí má co se jídla a pití týče na starosti manžel, a je na nervy po dvou dnech (ne tak já po tolika měsících), takže snad začal trochu rozumět naléhavosti situace.
Jediná výhoda celé situace je, že solidně ušetříme na plenkách, naše spotřeba je asi 20ks týdně. Haha. 😒
@gwennie A sladkosti si třeba dá? Jako, ne že byste ji měla dávat bombony a tak, ale jestli odmítá i toto, nebo jen nechce jídlo, ale cukrovinku by si dala. A jak je na tom s ovocem? Jinak to je fakt celkem málo s tím pitím ☹ Dcera to sice taky tak měla, ale teď ve flašce vypije toho čaje dost. A předtím jsem jí to nahrazovala tou vodou v Um.. protože to neodmítla nikdy a byla by schopná to pít celý den místo jídel. Ohledně jídla ale je to fakt zajímavé, že až tak moc nejí ☹ Uvidíte jak to bude po té nemocnici, co Vám řeknou, jak bude jíst a pít tam a pak uvidíte, třeba Vám poradí jak na ni, nebo zjistí, jestli není nějaký problém.
@pajoslava Sladkosti ona taky ne. Ovoce chutná akorát v přesnídávce - ale to zas musí mít "jídelní" náladu. Jediné, co si veme vždycky, je párek... jenže dávejte dítěti párek plný soli, když nepije, to už by ty její ledviny vůbec nevydržely.... Ach jo, no uvidíme, co nám řeknou.
@gwennie tak jak jste dopadli v nemocnici? Doufám, že se na nic hrozného nepřišlo a malá je jen paličatá..
Ahoj, no ještě nejsou kompletní výsledky, ale z těch co jsou, tak je vše ok.... Takže asi rozmar.n

@pampeliska1 Trochu doufám, že to klapne s tím manželem, a půjde on, kdyby ne - jasně že bych byla nešťastná, ale na druhou stranu se tu s ní vztekám denodenně už 4 měsíce, kdo to v této intenzitě a délce trvání zažil, chápe, jak je to na palici, a že prostě i pobyt samotné v nemocnici je menší zlo, než to furt dokola řešit a čekat, kdy zkolabujou ledviny nebo něco podobného