Histaminová intolerance - jak řešit stravování ve škole?
Dobrý den,
založila jsem novou diskuzi ohledně tématu Histaminová intolerance. Obě moje dcery jí mají. Ve školce mi prozatím vycházejí vstříc - vaří dcerám jiná jídla, chystají jiné svačinky ... Ale teď jdeme se starší dcerou na zápis do první třídy a už mám hůrzu, jak to budeme zvládat. Podle jídelníčku, který visí na stránkách školy se nemá šanci najíst. ☹
Máte s tím zkušenosti? Jak jste to popřípadě řešili? Byly Vaše děti celý den "hlady" a pak jste na večer vařily teplé jídlo??? ☹ Děkuji předem za Vaše názory a zkušenosti.
Stručné shrnutí
- Histaminová intolerance (HIT) u dětí se léčí kombinací přísné diety (vyřazení konzerv, zavařenin, ryb, vnitřností, zrajících sýrů, nakládaných potravin, uzenin, některých mléčných výrobků, luštěnin, sóji, ořechů, hub, citrusů, rajčat, papriky a koření) a podpůrných opatření, aby se předešlo kožním vyrážkám, migrénám a trávícím potížím.
- Diagnóza HIT se v diskuzi uvádí krevním testem na enzym diaminooxidázu (DAO) prováděným imunologem nebo alergologem a doplňkově se řeší konzultací s nutriční poradkyní kvůli riziku nedostatků.
- Praktická řešení používaná rodiči zahrnují preventivní podávání doplňku DAOSIN před ohřívaným jídlem, dočasné nahrazení surovin (Mascarpone místo smetany), používání krému/spreje BlueCap na ekzém a doplňkového vitamínu D (Vigantol) podle doporučení lékaře.
Nejčastější otázky
Q: Jak se diagnostikuje histaminová intolerance u dětí?
A: Histaminová intolerance se v diskuzi diagnostikovala krevním testem na enzym diaminooxidázu (DAO), který objedná imunolog nebo alergolog; rodiče uvádějí, že hodnoty DAO se měří při kontrolech a podle nich se stanoví diagnóza.
Q: Je DAOSIN volně prodejný a jak jej rodiče používají?
A: DAOSIN je v diskuzi popisován jako volně prodejný lék/doplněk, který rodiče dávají dětem preventivně před ohřívaným jídlem a někdy i před školním obědem (u některých dětí 3× týdně nebo při „zhřešení“ jako pizza).
Q: Které potraviny by měl rodič na histaminové dietě vyřadit a kde najdu seznam rizikových potravin?
A: Mezi často zmiňované zakázané potraviny patří konzervy, zavařeniny, ryby, měkkýši, korýši, vnitřnosti, zrající sýry, nakládané potraviny, uzeniny, jogurty s ovocem, luštěniny, sója, ořechy, houby, citrusy, jahody, rajčata, paprika, ocet a kvasnice; rodiče sdíleli odkaz na tabulku „Rizikové potraviny při HIT“ na proalergiky.cz jako konkrétní zdroj.
Q: Může hendikep diety ovlivnit růst dítěte a jak doplňovat vitamíny?
A: Nutriční poradkyně v diskuzi počítala denní příjem a doporučila kontrolu příjmu živin; rodiče uvádějí suplementaci vitamínu D přípravkem Vigantol a plánují tablety na doplnění stopových prvků po konzultaci s lékařem.
Q: Jak řešit stravování ve školní jídelně nebo na táboře?
A: Rodiče popisují varianty jako domluvu s kuchařkami na úpravě jídel (samostatné maso, „suché“ těstoviny), posílání vlastního čerstvého oběda, předávání „seškrtaného jídelníčku“ školnímu personálu a podávání DAOSIN těsně před obědem; některé školy ale podle rodičů nemají kapacitu nebo ochotu komplexní dietu řešit.
Q: Kde hledat recepty a inspiraci pro nízkohistaminovou kuchyni?
A: V diskuzi byl doporučen blog/kategorie „Uvařeno pro vás“ na histaminovakasulka.com a konkrétní PDF s rizikovými potravinami na proalergiky.cz jako zdroje receptů a seznamů povolených/zakázaných surovin.
Závěry z diskuze
Shoda
- Diagnóza HIT se nejčastěji řeší krevním testem na DAO u imunologa nebo alergologa.
- DAOSIN rodiče popisují jako účinnou preventivní pomůcku před ohřívanými jídly a „zhřešeními“.
- Dieta u dětí je velmi omezující a často se nedá dodržet na 100 % bez dopadu na sociální a praktický život rodiny.
Sporné názory
- Někteří diskutující tvrdí, že mražené maso bývá „čerstvější“ (podle pracovníka obchodu), zatímco jiní uvádějí, že chlazené maso přímo po porážce může být nejčerstvější.
- Někteří rodiče očekávají, že školní jídelna upraví stravu podle potřeby, zatímco jiní uvádějí, že školní výživový poradce nebo jídelna „to neřeší“ a považují dietu za příliš složitou.
Otevřené otázky
- Jak optimálně dávkovat DAOSIN dlouhodobě u dětí (frekvence, dávka) bez přesných doporučení odborníka?
- Jak zajistit kompletní výživu a růst u dětí na velmi omezené histaminové dietě bez zhoršení zdravotního stavu?
- Jak velký vliv má stres (školní prostředí) na projevy HIT u dětí a jak jej efektivně řešit?
Zmíněné značky a firmy
proalergiky.cz, histaminovakasulka.com, DAOSIN, BlueCap, Vigantol, Lindt, Milka, Lučina, Mascarpone, Activia, Mattonka, Nestea, Rajec, Kubík, Survio, Vysoká škola Humanitas
Zmíněné produkty a metody
DAOSIN, BlueCap (krém a sprej), Vigantol, test na enzym diaminooxidázu (DAO), histaminová dieta, vyřazení konzerv/zavařenin/kečupu, Mascarpone místo smetany, špaldová mouka, rýžové a kukuřičné těstoviny
Místa a osoby
Frýdek-Místek, Praha, Vysoká škola Humanitas
@baris Dobrý den, tak jsme byli na té kontrole u imunologa. Daosin nám jen a jen doporučil, prý se dceři i upraví trávení. Krev nám bude brát až na konci prázdnin. Byli jsme i na kontrole na endokrynologii a tam se paní doktorce nelíbí, jak je dcera malá. V 8 letech má 122 cm a 21 kg. Veškeré odběry krve má v pořádku a prý by teď měla růst hodně. Tak mi ještě řekla, že asi málo jí a nemá všechno, co potřebuje.
Ale jak jí mám dát všechno, když většinu jídel nemůže, že? O histaminové intoleranci toho moc nevěděla a ani nechtěla. Prostě jsme dostaly kontakt na nutriční poradkyni a té jsme museli sepsat kolik přesně a čeho za týden snědla a vypila.
Byl to strašný týden, vážila jsem a sepisovala úplně všechno. Se třema dětma a největším záběrem, který zrovna děti ve školce a škole ke konci roku měly.... No, ta nutriční poradkyně alespoň chápe, jak je to individuální dieta a že to opravdu není snadné. Ale k tomu jídleníčku se nám zatím ještě nevyjádřila. Takže čekám, co mi napíše a jestli teda dceru "trápíme" hladem 🙂
Blíží se prázdniny a to bude zase boj, k čemu se dcera dorve, to sní a bude jí zle. Největší strach máme z tábora, ale nechceme ji vyčleňovat. Zkusíme to a uvidíme. A jak se daří Vám?
@dani8383 Dobrý den, tak to pak dejte vědět, co Vám doporučila nutriční poradkyně.
Holky jsou celkem vysoké - skoro 9 let - 139cm/25kg, skoro 7,5let 129cm a 23kg. Já jsem holkám od roku říkala, že musí jíst maso, protože z masa rostou vlasy 😀 - takže snědly maso a k tomu 1cm kostku brambor. Teď jim říkám, že z masa jim rostou nejen vlasy, ale i mozek 😀.
Daosin je naše spása. Ve škole je vždy ke konci roku jídelníček na zabití - každý den mají prášek - jídla typu azu po tatarsku, kuřecí na žampionech, krutí prso po myslivecku ...
Prázdnin se nebojte. Když budete dávat daosin, tak tělo se trochu pročistí a pak ty reakce nebudou tak silné. Holky jedou jenom na příměstský tábor (nechtějí nikde jinde spát). Tak se vždy domlouvám s kuchařkami na jídelníčku - když dělají plněnou papriku mletým masem s rajskou a těstovinami, tak holkám to mleté maso nedají do papriky a dostanou k tomu suché špagety. A pokud není zbytí (což je téměř každý den 🙂) , tak vedoucí dám Dasoin a ta ho holkám před jídlem dá. Co se týče svačin - dávám vždy zkrácený seznam co smí a nesmí. Takže jí suchý rohlík s jablkem, hřeší s banánem, protože ho milují, mrkev, kedluben ... nebo se šunkou či máslem.
Co se týče výletů - holky si naštěstí pokaždé v restauraci berou řízek s hranolky a tatarkou (tu už neřeším). Na točenou vanilkovou chodí každý den.
A v sobotu byly holky na oslavě narozenin kamaráda. Sice sebou dostaly prášek, ale jedly meruňkový dort, chipsy, listové těsto s rajčetem (mami neboj, já toho moc nesnědla, jen asi tak 20 kousků 😅). Takže jak přišly domů, dostaly preventivně další dasoin a další den kuřecí maso s rýži.
@baris Dobrý den, tak ta nutriční poradkyně nás spíše jen spočítala, zda to, co dcera jík vývoji stačí nutričně. To jsme splnili. Co se týká HIT, stejně jako každý i ona řekla, že to je hodně individuální.
Dcera se přes prázdniny hodně zlěpšila. Migrénu neměla ani jednou, jídlo snese téměř veškěré. Takže si myslím, že u ní hraje obrovskou roli stres ve škole, byť nemá důvod se stresovat. Zrovna čekáme na výsledky krve a hodnotu DAO, budou do 10 dnů. jsem dost zvědavá.
Daosin jsme přes léto téměř nepotřebovali. Dala jsem ho dceři jen na tábor, který zvládla perfektně. Jedla co bylo a přijela bez exému, bez jakýchkoliv reakcí. Ale už se jí ho zase chystám nasadit, přijde mi, že jídlo ve škole je opravdu nejagresivnější + ten stres.... Ale co nadělám, do školy musí 🙂 Teď je u moře, tak čekám, jestli jí i to třeba nějak nepomohlo.
Zdravím, obnovuji toto téma, jestli tu ještě někdo takový je... asi bych potřebovala poradit.. a nebo kontakt na nějakýho specialistu (nutriční poradce), kteří se tím zabývají.. malý má snad milion "nemocí" ekzem -který je ale po zjistení alergie na psa a nasledne odstranení psa prakticky v poradku..ale na jaře trpěl několik měsícu na nonstop teploty (bez dalších příčin, jako rymy apod) nikdo nevedel co snim, takže opět kolečko alergologií, imunoligie apod... dr. už pred rokem mela podezdreni na to, že tam je špatný "histamin" ale přikládala to k reakci na toho psa... ted se ale potvrdilo, (nejen dalsich x desitek alergií), ale ze by mel držet histaminovou dietu... do toho alergie na kravske mleko a na 80% bezlepek...
Prdola už od narození prakticky nejí..je živý jen na UM (v noci- stále vstává a bez toho to nejde) a přes den na pribinakach... má výkyvy -že mi týden treba sní všechno (zatím normální, nějak jsem z toho celá divoká a nevím jak do toho), ale pak mi zas měsíc nejí vubec nic.. absolutní absence vitaminu, zeleniny a ovoce.. z toho jidla jsem uz vazne sedivá🙈
pořád si ale říkám, není to jen hysterie? mám to "takto" hrotit?... de facto mu nic není.. teploty od jara neměl, ekzem se nerozjel prakticky rok..🙄 nerada bych mu v nejdulezitejsim vývoji ještě víc uškodila🙈 tak mě prosím nasměrujte a odkažte (né do oněch míst ale😀 ) diky

@baris
@dani8383 Na alergologii chodíme a nějaké testy mu dělali, až půjdeme na kontrolu tak se zeptám jestli tam byl i ten enzym.