Hypotonické dítě. Z čeho hypotonie vzniká?

hanule112
24. črc 2015

Ahoj holky.Mám syna,kterému bude za týden rok...Narodil se císařským řezem.Přetáčel se v pěti měsících na bříško,o měsíc později na záda,což je v pořádku.Ale v 8 měsících nás dětská lékařka poslala na rehabilitaci,protože malý se neplazil ani nelezl...Rehabilitační sestra nám řekla,že je malinko hypotonický a začali jsme cvičit vojtovku.V 10 měsících se začal plazit a v 11 měsících lezl..Tak by mě zajímalo,jestli nevíte z čeho ta hypotonie vzniká jestli to muže být tím,že se narodil císařem?Jinak je naprosto v pořádku a zdravý...Já sama bych to ani nepoznala,že je hypotonický a nevíte,jak to pak mají děti s chozením?Chodí normálně?Opravdu by mě zajímal každý váš názor a rada.Díky moc...

lusyy
24. črc 2015

Dcera se zacala plazit v 7.mesicich,lezla v 11.m a chodila ve 14 mesicich. Porod byl spontanni a mudr.nic neresila. Mela sve tempo,nemela jsem na ni choditko,proste jsem respektovala jeji prirozeny vyvoj.

m.e.l
24. črc 2015

@hanule112 Hypotonie je vlastně menší porucha mozku, respektive jeho malinkaté části - mozek nevysílá signály ke zpevnění svalstva, je to takový opak hypertonie. Můj syn je hypotonický, ale k tomu má přidružený, že má vrozenou vývojovou vadu mozku - mentální retardaci. Respektive hypotonie je u něj důsledek této VVV mozku. Ono je hezké říct, že dr. či matka tomu nechala přirozený vývoj jak píše @lusyy , ale kdyby např. u mého syna se čekalo na přirozený vývoj, respektive jsem to já tak nechala, tak by dnes syn v šesti letech možná nebyl ani ještě lezoucí. . . Furt se bralo, že je jen pomalejší a pak z toho byl rána od života jak vyšitá. ☹ Chození může mít Tvůj syn normální, ale možná si sama všimneš, že jakmile se o něco v sedu opře, tak mu okamžitě jdou záda do oblouku a šine si to např. na židli více méně pod stůl. Hypotonici jsou tak trochu hadrové panenky a mohou mít větší sklon ke skolióze neboť svalstvo nedrží tak pevně páteř. Je to těžké obsáhnout slovo hypotonie, ber mě jako matku laika, která si tím prochází.

hanule112
autor
24. črc 2015

@lusyy A byla hypotonická?

hanule112
autor
24. črc 2015

@m.e.l Ale čím to je?My s manželem nic takového nemáme a ani jsme neměli v detsví.A dcera,které je 8 let,tak hypotonická není a začala chodit v 11 měsících.A to už takový zustane pořád nebo se zpevní?Kdyby mi to na rehabilitaci neřekli,tak to sama nepoznám.

m.e.l
24. črc 2015

@hanule112 Já to taky nepoznala, nic si z toho nedělej. Není to věc dědičná, je to prostě jen příčina něčeho . . . většinou to bývá přidruženo k nějakému syndromu, postižení, ale také nemusí. Na tohle by ses musela spíše zeptat neurologa. Jsem v tom opravdu jen laik. Na internetu radši moc nehledej, mohla by ses zbytečně vyplašit . . . Cvičením se dá svalstvo respektive stavba těla upevnit, později bych řekla, že důsledným hlídáním např. při sezení poklepání na záda a připomenutí narovnání páteře. Ale více hledej opravdu u odborníků, nerada bych Tě zavedla na scestí. Mozek je řídícím centrem svalstva a tam může být malinkatá pidi chybička, která prostě jen je a zobrazila se v podobě volnějšího svalstva. Lezením, chozením apod. se svalstvo posílí.

hanule112
autor
24. črc 2015

@m.e.l Na neurologii jsme byli a je prý v naprostém pořádku.Rehabilitační sestra řekla,že to má jen malinko,tak nevim no vůbec si to neumim vysvětlit.

m.e.l
24. črc 2015

@hanule112 No tak vidíš, jen prostě v tomhle je mozek trošilinku "línější" a nechce tolik dávat signály, takže se tím netrap. Pokud se jinak syn vyvijí jak má, tak je to v pohodě. 😉

lusyy
24. črc 2015

@hanule112 hypotonickou ji nikdo nikdy neoznacil,i kdyz jsem pediatricku na to upozornovala. Mluvila jsem s rehabilitacni doktorkou,jsem zdr.sestra,tak ze znamosti. Dala nam casovy ultimatum,pak bysme ji navstivily,ale dcera se do toho vesla. Dle ni nejdulezitejsi ve vyvoji je lezeni,cim dyl leze tim lepe,jednak posiluje svalstvo a rozviji se i mozek,koordinace apod.na chuzi nam rekla,ze je cas az do 18.mesice veku. Spise je pruser kdyz preskoci nebo jen kratce leze,pak je dusledek prave ta skolioza.
Myslim,ze jste v dobrych rukach,takze bych si s tim nedelala hlavu. Vojtovka umi toho hodne spravit,pak bych se priklanela jeste k reflexologii,coz ma jeste asi lepsi vysledky nez vojtovka.

lusyy
24. črc 2015

@m.e.l samozrejme jsou nejake hranice od kdy do kdy,jen si myslim,ze neni dobre skatulkovat deti. Kazde ditko ma sve tempo,taky zalezi na povaze,zdatnosti i ockovani toto vse muze zpomalit. U tveho syna to je malinko neco jineho...pokud tam je vvv tak celove psychomotoricky vyvoj byl asi opozden,coz by pediatr mel zjistit. Kdy vam na to prisli?

m.e.l
24. črc 2015

@lusyy Diagnostikován byl po magnetické rezonanci v 15ti měsících, v té době válel akorát sudy a uměl se dostat na čtyři, ale neplazil se, nelezl, neseděl. On se tak do těch 7mi měsíců ještě tvářil docela v normě, ale pak to šlo čím dál více z kopce. 😒

lusyy
24. črc 2015

@m.e.l to je mne lito,a vite pricinu? Tehotenstvi,porod,ockovani?

angie.shy
24. črc 2015

@hanule112 dcera je taky hypotonická, od 7 měs. se plazila (jen přes jednu stranu), pořádně lezla až někdy v 11 měs., do šikmého sedu nešla skoro nikdy, nikdy nezvedala ty nožky do pusy jak to děti dělávájí, začala chodit v 13,5 měs., ale přes špičky, nyní má 3,5 roku, trochu vtáčí špičky, bude asi plochonohá, nevím jak to napsat je pořád dost nejistá, bojí se (nejde sama do schodů ani ze schodů, nestřídá nožky, bojí se třeba skluzavek a podobných průlezaček, sjede jen když ji držím za ruku). Ale na posteli a po gauči skáče jak ďas.

m.e.l
24. črc 2015

@lusyy Je to vrozený, prostě se něco nepovedlo v prvním trimestru těhotenství, genetický to podle všeho není. . . Více v mém článku - Postižené dítě, proč my? Porod mu možná přidal znaky dětské mozkové obrny, ale to se nikdy nikdo nedozví a neřeší, protože hlavní dg. je vrozená vývojová vada mozku. 😒

hanule112
autor
24. črc 2015

@m.e.l jak vrozený?A že to nepoznali z ultrazvuku?Dalo se to nějak ovlivnit nebo tomu nějak předejít?

m.e.l
24. črc 2015

@hanule112 Ve vývoji se prostě nějak ten mozek nepovedl. Na ultrazvuku je možná vidět, že tam je mozek, ale není vidět, že je špatně nebo vůbec zvrásněný. Mohlo by to být vidět na magnetické rezonanci v těhotenství, ale musel by být ten mozek hódně postižený, ani po porodu se to hned nedá určit, protože ještě po porodu se mozek dotváří. Normální mozek je zvrásněný jako vlašský ořech, s trochou nadsázky - černý humor říkám, že má místo vlašáku lískáč. . . . Vzhledem k tomu, že geneticky to nemůžou 100% vyloučit, tak máme riziko 25% stejného postižení u druhého dítěte, ale přesto do toho půjdeme, musíme kvůli nám i kvůli Lukáškovi.

kay
24. črc 2015

naše starší byla narozená lehce předčasně, přetáčela se rychle, ale neudržela hlavu, cvičit jsme začali až v 8mi měsících, ale pokud budete pravidlně cvičit, nebudete mít jiné komplikace, můžu Tě uklidnit, že bude vše v pořádku.. Stelinka běhá jako čert, jezdí na odrážedle a od září nastupuje do školy.. 🙂

elisc
24. črc 2015

Mému malému jsou 4 měsíce a má lehkou hypotonii. Nemůžu si pomoct, ale na mě to vyšetření hrozně působilo stylem - jsou mu 4 měsíce a musí umět to a to. navíc mi doktorka říkala, že dřív se to tolik neřešilo, protože děti běhaly po venku a samo se to srovnalo, ale teď se očekává, že budou sedět u PC, tak musí posílit svaly cvičením.

mannadela
24. črc 2015

@hanule112 Náš mladší syn má taky diagnostikovanou centrální hypotonii. Do půl roku jsme cvičili Vojtovku. Pohyb, který nevykonával nebo vykonával špatně, se urovnal. Dohnal to, co měl. Ale každý další pohybový krok (plazení, lezení, chůze) mu trval déle než jiným dětem. Všechno začal dělat tak s dvou/ tříměsíčním opožděním. Teď je mu skoro rok a tři čtvrtě a nepoznala bys na něm, že má hypotonii diagnostikovanou. Rehabilitační mi jen řekla, že tyhle děti mají sklon k ochabování svalů, takže o sebe v budoucnu musí víc pečovat - cvičit. Já myslím, že je těžké určit, z čeho přesně se to stane. Když jsem měla před porodem kontrakce, tak se synovi zastavovalo srdce, přišlo se na to až po příjezdu do porodnice. Doktorka mi řekla, že to klidně může být ten důvod.