Jaké příznaky má zvětšelá nosní mandle?

hanule05
27. led 2009

ahoj,

předchozí diskusi nám utnuli, tak bych chtěla pokračovat zde.

Mám dotaz, jaké příznaky má zvětšelá nosní mandle, která je potřeba vyndat?

Dcerka mívá ucpaný nos - jde slyšet, že se jí nedýchá volně - "funí", nebo má ucpanou jednu či druhou dírku, hlavně když leží. Taky dýchá jenom ústy, pouze když jí dám dudlíka, tak dýchá celkem bez problému nosem, ale jakmile jí dudlíka vyndám, tak opět začne dýchat pusou. Nemocná nebývá, jenom mívá občas rýmu, když si hraje s nějakým dítětem, který ji má. V noci nechrápe.

Na ORL jsme byly, doktorka řekla, že ji má trochu zduřelou, ale na vyndání to není.

Tak nevím, jak řešit ten ucpaný nos a dýchání pusou. Jestli ji přece jenom nemáme nechat vyndat tu mandli.

Prosím poraďte, díky.

leonik
26. únor 2011

@pavlinacaorle tak to vůbec neporadím, už si to nepamatuju jak jsme to dávali 😖 už je to dva roky co to brala, jen vím, že to brala tři měsíce v tahu, ale přesný dávkování opravdu nevím 😖 zkus se poradit s vaší dr. 😉

marguerite
28. únor 2011

@pavlinacaorle - taky je bereme, 3x denně 10kapek. 😉

hojta
13. bře 2011

@hanule05 Dobrý večer,jsem nováček,a tak nechápu proč to utnuli,my měli rýmu a kašel od října neustále,a občas chrápal,doktorka nás poslala na ORL,tam řekli,že je má zvětšené,ale záleží na nás,rodičích,doteď nevím co to obnáší,proto ta diskuze,ale kývli jsme,jelikož nám řekli,že nosní mandle zvětšené,bývá příčina ohluchnutí.Tak vám asi neporadím,sama mám strach z toho zákroku,ale čekat až začne malý nosit naslouchadlo,ne,ne,

gejbule1
18. dub 2011

Ahoj,mám skoro 3letou dceru a začátkem května jsme objednané na operaci nosní mandle.Prý ji má obrovskou.Nemocná moc není jen má prostě celou zimu zadní rýmu.Je tu někdo co to má s takhle malým dítětem už za sebou?Můžete mi napsat jak to probíhá a je-li to náročné?Děkuju za informaci 🙂.

hanickacb
18. dub 2011

@gejbule1 ahoj,mam zkušenost s op.nosni mandle u syna 4roky.Přisly jsme do nemocnice,přijaly nas,synovi daly čípek-pockaly az zabere,je to oblbovak.pak ho odvezly daly mu narkozu a za 10min.byl zpet.pote se musel vyspat a poustely nas ten den ve 3hod odp.

lojzina
10. říj 2011

Obnovuji diskuzi 🙂 -syn ma dopor.k vytrzeni nosni mandle,mate nektera zkusenost,jak to probiha,a byla ste nekt.s ditetem na zakroku v Brne?

hanule05
autor
27. lis 2011

ahoj, dcerka je čtvrtý den po operaci. Byla naprosto v pořádku, trochu jí prý pobolívalo v krku, ale dnes v noci se vzbudila s pláčem, že jí bolí krk moc a taky jí bolí uši.

Máme zajet na pohotovost? Nechat napsat ATB? Nebo je to součástí hojení té rány?
Dcerka měla mandli obrovskou a tak to byl větší "zásah" říkala doktorka - prý kdyby dostala horečky, tak se musí nasadit ATB.

lojzina
27. lis 2011

@hanule05 ahoj,urcite bych zasla k dr....Marian me zacal asi taky ten 3.den po operaci kaslat,bylo to horsi a horsi,dr me rekla ze ma podrazdenej krk,ale rozjela sem se na ORL,kde mu vzali vyter a prislo se na nejaky bacil,takze tak 😔

hanule05
autor
28. lis 2011

@lojzina ahoj, dneska jsme s ní byli na ORL, ta jí prohlédla, uši dobrý, krk taky dobrý, a naznala, že se jí zanítila ta rána po operaci. Asi je to tak, protože jí začala strašně páchnout z pusy a nemůže moc hýbat hlavou.

Takže jsme nasadili ATB.

Počítám, že se do konce roku do školky už asi nedostaname. Nevím, proč jí platíme, když tam stejně nechodí.
Hlavně se děsím toho, aby ty ATB zabrala a nemusela jít na nějakou operaci znova. To by mě asi kleplo.

berenika39
28. lis 2011

@hanule05 to je mi líto, petr byl asi ve stejný den jako tvoje malá, ve středu? dneska mu je taky cítit z pusinky, ale nám řekli, že je to v pořádku, že se ta rána prostě uvnitř hojí jinak, než na povrchu těla, proto je to cítit. petr dostal atb na zajištní hned v den operace. tak nevím.my jdeme zítra ještě na kontrolu po týdnu, tak uvidím. taky nejsem moc klidná, ale je fakt, že on si na nic nestěžuje, je úplně ok.
držím palce, at je malá brzo v pořádku.

lojzina
28. lis 2011

@hanule05 Ahoj,tak to je em lito,clovek doufa ze po operaci bude uz jen lip a ono nee ☹ ☹ 😠 .marian ten prvni rok ve skolce z pulky taky prostonal 😖 .Tak at je brzy lip... 😉

kammka
28. lis 2011

ahoj, naše malá by měla jít příští týden, ale má zas chrchlák a rýmu, tak nevím.. já jsem teď těhotná, v pátek jdu prvně k dr., tak si asi řeknu po svých třech potratech o neschopenku a budem spolu doma, dokud nebude ok a nebude moct jít na ty mandle naprosto zdravá....

@hanule05 to je to, čeho se obávám... ☹

naše malá ale i špatně slyší, tak by to bylo fajn, kdyby jí je vzali co nejdřív..

berenika39
28. lis 2011

@kammka ahoj, to je určitě rozumné, taky jsem měla petra 5 dnů doma. měla by být zdravá, petrovi právě naskočila nějaká viroza hned na to a nic moc. a ouška - to je obrat o 100%, ted reaguje i v noci na zašeptání...petr taky slyšel fakt asi dost špatně..i jsem si už ted všimla, že opakuje slova dokonale. před tím poslední písmenko neřekl, nebo řekl jiné, neslyšel to....taky moc držím palce.

hanule05
autor
28. lis 2011

@berenika39 ano, byla taky ve středu. Do soboty večer byla úplně v pořádku, jako by vůbec na operaci nebyla, ale pak jí začal bolet krk a začalo strašně páchnout z úst a nemohla pohnout hlavou, ještě teď chodí s hlavou jakoby v předklonu, nezakloní ji vůbec, to pláče, že to moc bolí. Taky měla zvýšenou teplotu.

Na ORL nám řekli, že běžně zápach z úst trvá až 10 dní, ale doktorka naznala, že to skutečně vypadá na ten zánět. Takový smrad jsem ještě nezažila, fakt síla.

Nesmí ven a vůbec ne do kolektivu, aby náhodou něco nechytila. Jo a ta rána se zahojí tak za tři týdny, když nejsou komplikace.

Akorát mám ještě obavy, aby od ní něco nechytila mladší dcerka, dneska jsem ji neuhlídala a napila se z její flašky a taky oblízla její lžičku, se kterou jedla jogurt. Nevím, jestli zánět způsobují viry nebo bakterie nebo něco, co by mohla chytit taky. ????

berenika39
28. lis 2011

@hanule05 to netuším, zánět je asi lokální, v té ráně...zkus zavolat na orl, at jsi klidnější. hlavně at ty atb zaberou a je to brzo pryč. držím palce. dej vědět.

hanule05
autor
28. lis 2011

Jo a ještě jsem chtěla říct, že my jsme byli na té operaci, protože dcerka od té doby, co nastoupila do školky (loni), tak je furt nemocná, taky jsme skončili minulý únor v nemocnici, protože měla špatné krevní testy, různě ji zkoumali, ale na nic nepřišli.

Od malička dýchá pusou, a tím pádem má špatný hrudníček - má rýhu pod prsama a vypouklé bříško, špatně mluví. Slyší asi dobře, zato trpí na záněty oušek.
Taky je ekzematička a alergička.

Tak jsem tajně doufala, že když jí mandli vyndáme, tak se trochu zlepší, no a je z toho zase další komplikace.

berenika39
28. lis 2011

@hanule05 tak ale to je problém ted s tím zákrokem, až se to zhojí, určitě to pomůže, ta mandle může být zdrojem všemožných problémů. neboj se, bude líp.

lojzina
28. lis 2011

@hanule05 to je teda děs toto....natahne se vam to asi na dyl,ta rekonvalescence ☹.
Marian je mesic po operaci nemocnej,dns jsem byla pro neco ve skolce a jeho uc.se divila,ze je zase uz doma 😅 😒 ,rano vstal a s pekne nakraplym hlasem,takze skolka nehrozi.A alergik je taky 😖 .
Ono to zlepseni asi nebude hned tak,jako ze nebudou marodit... ☹ ,je ted blby obdobi,chripky a tak.

hanule05
autor
28. lis 2011

@lojzina jojo, počítám, že do konce roku se ve školce asi neobjevíme ☹

mjanca
29. lis 2011

Holky, mam dotaz, ceka nas take trhani mandli, nechavaly jste to klasicky nebo laserem, napr. v Praze Modranech? Jak to vsechno deti zvladaly? Mame III.stupen, Lucka chrape, huhna, ma porad zadni rymu, ktera meni ruzne barvy, spojene s kaslem, jednou zanet dutin.

berenika39
29. lis 2011

@mjanca my jsme byli v modřanech. minulý týden. dělají to laserem, pod kontrolou optiky - prostě na to vidí - a snad by to mělo být lepší v tom, že tu tkáň odeberou komplet. když se to dělá v lokálce, dělají to na slepo a právě to pak může dorůst. nevím, věřím jim. bylo to tam všechno v pohodě. přesně na čas, žádné čekání, malé děti berou nejdřív, podle věku, aby nebyly dlouho bez pití. můžeš na sál, počkáš, než ji uspí, pak při probuzení jsi zase už u ní. ale je to jak na běžícím pásu, děti po cca 3/4 hodině, takže když se probere po narkoze, tak už na lůžka na dospávacím pokoji čeká další. když je dítě v pořádku, poučí vás, zabalit,odjezd. musíte být dva dospělí do auta. přiznám se, že jsem se- pak když řekli, že můžem jet, bála. ale děti to snášejí fakt dobře.
josu tam moc milí a ochotní, ohleduplní.
Výhoda je v tom, že si nic nepamatují, fakt ne, už jsme tam byli dvakrát na kontrole petrovi se tam líbí, mají tam hračky a jsou na něj hodný 😉

lojzina
29. lis 2011

@mjanca ahoj,nam to delali pred mesicem,klasicky,no,nebylo to az tak hrozny,kdyz se zpetne ohlidnu...Marian taky chrapal,huhnal...ted uz dobry,krasne mluvi apod.,ale mame ,laryngitidu,to s tim teda nesouvisi..

mjanca
29. lis 2011

holky diky 🙂
mne se libi ta Praha, ale bojim se pak toho stavu po - aby to nekrvacelo a aby nebyl problem po narkoze.

berenika39
29. lis 2011

@mjanca když to si nevybereš. rizika jsou tam jako tak, ale na druhou stranu jsou komplikace u toho zákroku velmi vzácné. já si myslím, že tahle one day surgery nebo jak se tomu říká ? jednodenní chirurgie? je pro děti i rodiče hodně ohleduplná. když je to rutinní zákrok, předem plánovaný, nečekají se komplikace - má to svůj význam. minimum stresu, pro všechny. doléčení doma, ve známém prostředí a pohodlí. a ta narkoza je podle mě dobrá v tom, že si nic nepamatují. Každé dítě to má jinak, chlapeček s náma se tam tak povaloval, broukal, petr byl agresivní a bojoval se vším a všemi a řval na lesy, ale je to opravdu přechodný stav, než ta anestetika přestanou fungovat úplně, trvalo to cca půl hodiny, pak se zklidnil a v podstatě prospal půl dne. Já jsem brala ohled na to, že s optikou to udělají důkladněji, bála jsem se, aby mu to nedorostlo, protože starší syn si s tím dost užil. V pravěku 😝 , ted už je to jiné.

mjanca
29. lis 2011

@berenika39 urcite minimum stresu, to ja i Lucka potrebujeme. Jinak u normalniho zakroku je to taky pod narkozou, ze?

mjanca
29. lis 2011

@berenika39 jeste neco, za jak dlouho Vas objednali?

berenika39
29. lis 2011

@mjanca bud se to dělá v lokální anestezii, dítě je při vědomí - a to je právě ten způsob, co se používal dříve častěji - jen vyndají tu tkáň naslepo. nebo dají narkozu, na to místo zavedou optiku, vidí tam a odstraní to, takže přesněji. proto to v lokálce trvá "minutu", jak tu maminky píšou, a v narkoze cca 20 minut. navíc v té narkoze mohou zkotrolovat ouška - petrovi rovnou píchli obě a vypustili volnou tekutinu, jinak by musel znovu.
Objednali nás asi za 10 dní. Oni jim tam děti hodně ruší termíny, protože samozřejmě snadno onemocní a na zákrok nemůžou, takže jsme spadli na uvolněné místo. Na bulovku jsme dostali za sedm týdnů.

mjanca
29. lis 2011

@berenika39 dik za info, jsem zvedava, co mi povi zitra, porad vaham, kdyz nam daji termin pred Vanocema, zda do toho jit nebo ne. Prisla by o vanocni besidku, darky ve skolce.... na druhou stranu je to tak daleko, ze muze byt nemocna :-/. Protoze zadni rymu a kasel ma porad, bereme aerius, trosku ji to pomaha, ze tolik nechrape, ale stejne nic moc.

berenika39
29. lis 2011

@mjanca hlavně aby byla zdravá, zkus zavolat, uvidíš, co ti nabídnou.
dneska jsem tam byla s petrem na druhé kontrole a ok, už tam nemusíme, doufám🙂.

mjanca
29. lis 2011

@berenika39 tak to je dobre 🙂 a vidis nejake zlepseni?