Natržená předkožka u miminka
Na doporučení naší lékařky při koupání ve vaničce synovi vždy lehce napružíme předkožku. Syn má nyní 7 měsíců. Včera předkožka lehce povolila, syn vůbec nereagoval, očividně ho to nebolelo. Dnes jsem při přebalování zjistila, že ta povolená část předkožky má krvavou barvu, předkožka je jakoby lehce natržená. Syn ale nereaguje na dotyk předkožky, je klidný, při čůrání nejspíše také problém nemá, zkrátka je v pohodě. Jeho doktorka bohužel ordinuje až v pondělí. Nemáte některá zkušenost? Čím mazat, ošetřit? Co koupit? Díky moc.
Stručné shrnutí
- Natržená předkožka u kojence se běžně ošetřuje důslednou hygienou, častějším přebalováním a lokálními přípravky z diskuze jako Infadolan, Framykoinová mastička, Rybilkou neo nebo Pinďa mast.
- Lékařské doporučení ohledně přetahování předkožky se v praxi liší; v diskuzi se objevila doporučení „nepřetahovat do 1 roku“, „čekat do ~3 let“ i „nechat to do 12 let“, zatímco někteří pediatři radí jemné napružování při hygieně.
- Při známkách krvácení, hnisání, bolesti nebo potížích s močením se v diskuzi doporučovalo vyhledat pediatra nebo dětského urologa; v jednom případě substitut pediatra předepsal Ophtalmo Septonex.
Nejčastější otázky
Q: Jak ošetřit natrženou předkožku u kojence?
A: V diskuzi rodiče uváděli časté přebalování, omývání vodou nebo koupání v heřmánku a lokální aplikaci přípravků z praxe jako Infadolan, Framykoinová mastička, Rybilkou neo nebo Pinďa mast; při podezření na infekci nebo při krvácení doporučují navštívit pediatra nebo dětského urologa.
Q: Můžu předkožku u kojence přetahovat?
A: Názory se liší: někteří doporučují nepřetahovat do 1 roku, jiní uvádějí čekat do ~3 let nebo až do 12 let, zatímco jiní pediatři radí jemné napružování nebo hygienické přetahování při koupeli.
Q: Kdy mám s poraněnou předkožkou jít k lékaři?
A: V diskuzi bylo doporučeno vyhledat pediatra nebo dětského urologa při krvácení, hnisání, zjevné bolesti nebo potížích s močením; rodiče také uváděli, že náhradní/laický lékař může předepsat přípravky jako Ophtalmo Septonex.
Q: Jaké domácí prostředky pomáhají zlepšit stav?
A: Diskuze zmiňovala koupání v heřmánku, omývání vodou, a lokální mazání Infadolanem, Framykoinovou mastičkou, Rybilkou neo nebo Pinďa mastí jako praktická opatření.
Q: Způsobí přetahování zjizvení?
A: V diskuzi byly dvě protichůdné zkušenosti: jedno tvrzení uvádělo, že násilné přetahování může způsobit mikrotrhlinky a zjizvení, zatímco jiní rodiče a urologové hlásili, že jemné přetahnutí u některých dětí (např. ve 3 letech) nevedlo ke zjizvení.
Q: Kdy se většinou předkožka uvolní sama?
A: Některé příspěvky uváděly, že většina chlapců si předkožku přetáhne sama během dětských let až do puberty; v diskuzi padla konkrétní hranice „do 12 let“ jako běžný odhad, ale názory se liší.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lékařské a rodičovské názory na přetahování předkožky se liší.
- Pri poranění, krvácení, hnisání nebo potížích s močením je doporučeno vyhledat pediatra nebo dětského urologa.
- Hygiena (omyti vodou, časté přebalování, případné koupele v heřmánku) je v diskuzi považována za důležitou součást péče.
Sporné názory
- Někteří doporučují nepřetahovat předkožku do 1 roku nebo dokonce do 3 či 12 let, jiní doporučují jemné napružení nebo hygienické přetahování již v kojeneckém věku.
- Někteří rodiče/diskutující doporučují lokální mazání Infadolanem, Framykoinem nebo jinými mastmi, zatímco jiní radí nezasahovat a neaplikovat žádné přípravky, dokud není problém.
Otevřené otázky
- Který konkrétní lokální přípravek je z hlediska evidence a bezpečnosti u kojenců nejvhodnější pro natrženou předkožku?
- Ve kterém přesném věku a za jakých kritérií je bezpečné zahájit hygienické přetahování předkožky bez rizika zjizvení?
- Jak jasně rozlišit fyziologické zarudnutí po napružení od začínající lokální infekce vyžadující antibiotickou léčbu?
Zmíněné značky a firmy
Sama doma, strankyprokluky.cz
Zmíněné produkty a metody
Ophtalmo Septonex, Infadolan, Framykoinová mastička, Rybilkou neo, Pinďa mast, slezová mast, heřmánek (koupele), koupání v heřmánku, přetahování předkožky, kortokoidová mastička, obrizka, vyšetření u dětského urologa
Místa a osoby
žádné
Vy matky, které se tu rozcilujete...nechtěly byste si všímat svého?
Autorka se ptala na dotaz a pokud nemáte vyloženě řadu k tématu a chcete jen moralizovat, tak se na to fakt vykaslete...nikoho to stejně nezajímá a každý si tu udělá po svém.. myslím, že internet je plný různých článků, které lze snadno dohledat 🙂
Ahoj 🙂 Ja teda po pár prispevcich prestala číst :D raději..... jinak teda, meli jsme stejny problem u syna a hodně nám pomohlo kouoat v. Hermanku. A sem tam hermankem otrit pindu 🙂 ono hned po pr ni koupeli sel videt rozdil 🙂
@alcar no kdyz se chceme vyhnout nasilnymu pretazeni, tak opravdu mu na nej sahat nebude, doktori to radi delaji. A my opravdu hovina cistit nemusime, ja jen oplachnu vodou, ale chapu jestli mate pretazeno, ze se to asi dela. Pamatuju si jak bracha mel diky pretahovani nejaky problem, ze tam mel porad nejaky necistoty potom, manzel diky tomu obrizka, u syna to proste nemusime resit a vse je jak ma byt.
@mysek ale syn ji ma castecne pretazenou od narozeni. A je snad jasne, ze predkozka muze povolit i drive, nez ve veku, kdy je kluk schopen si to pod predkozkou vycistit sam. A pokud je prdkozka uz pretazena i jen castecne, tak se pod ni necistoty proste drzi. To je uplne normalni. Nebo myslis, ze do 12 let (nebo do veku 6 let...to uz je fuk...proste do veku, kdy uz bude kluk natolik uvedomely a bude dodrzovat hygienu sam od sebe, abys uz na nej nemusela dohlizet ty) bude predkozka drzet jak prikovana a nic se pod ni nedostane?! Ja mam pocit, ze to furt nechapes! Kdyz se mi bude sestilety kluk, ktery uz ma predkozku castecne pretazenou, valet nahy v piskovisti, tak fakt nebudu spolehat na to, ze to bude mit pod tim ciste a ze bude natolik schopny si to tam vycistit od pisku sam. A furt jaksi nechapu, jaky je rozdil v tom, kdyz se na pindika u triletaka podiva dr. nebo kluk sam. On to snad pretahuje nejak jinak nez ten dr.? Jako zakazat lekari, aby na predkozku resp. pindika sahnul, tak to uz je hodne pritazene za vlasy.
@alcar i lekar by mel respektovat, co si nepreju, kdyz verim tomu, ze by to synovi uskodilo. Ano lekar to muze udelat nasilim a pres bolest a nadela to spoustu skod potom a deje se to dost casto. Melo by se podle me resit az kdyz, je problem a mel by to teda resit urolog. Jinak predkozka se uvolnuje sama vlivem hormonu v pozdejsim veku. Mame na to jiny nazor a tak to nechme radeji byt a respektujme to. Jsme obe jine, myslim, ze bychom se urcite dokazaly dohadovat i o jinych tematech, jako je kojeni, ockovani atd. Vsadim na to boty😀proste jsme jine a mame jiny nahled a postoj.

@mysek to neni o nazoru. Hovina bys tam taky asi nenechala nebo jo?