Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

tamia
1. říj 2008

deina,
aj na nás bola vtedy milá 🙂 , ale raz na kontrole ma strašne zvozila, že malá má chabé svalstvo a pri tom osm s nou pravidelne cvičila, robili sme maximum... tak mi to zle padlo ☹. Potom vonku mi jedna pani hovorila, aby som si z toho nič nerobila, že aj ju zvozila 😒 .
Inak demová si nás pamätá do dnes, velmi zlatá doktorka. Ony sú tam všetky zlaté 🙂

tamia
1. říj 2008

malému skoré uzdravenie želám..

tamia
1. říj 2008

kikimaruska,
tak šup šup spýtať sa na to... 😉

deina
1. říj 2008

Dakujem. 🙂 Demova ano, ta bola velmi zlata a tiez Kovacova (z novorodeneckeho, Kovacovu maju aj v porodnici), ale aj Dancziova - niekedy. Prvykrat nas zvozila, pretoze bol maly tucny, ale minule sa na nu tolko usmieval, ze ho zvozit nemohla, roztopil ju. Teraz uz bude dufam spokojna, maly ma normalnu vahu a nadalej je velmi usmievavy (asi sa mu pacia doktorky).

deina
1. říj 2008

Misulo ma zub! 😕 Rano este nic a vobec nebol daky podrazdeny, dnes sice mal zvysenu teplotu, ale ma aj sopliky, tak tazko povedat, ci zo zubov ma teplotu... rano nemal ziadny zub, ani lekarka nic nespominala, a poobede, zdal sa mi trochu podrazdeny a velmi si daval prst do pusy, nuz som mu sla natriet dasna a uhryzol ma. 😅 Nejaky je obrateny, az teraz, ked je vonku, zacina trochu hnackovat.

elinka27
1. říj 2008

deina to je prvy zub?

deina
1. říj 2008

Ano, prvy. 🙂 Asi bude zachvilku aj druhy.

elinka27
1. říj 2008

tak to teda gratulujem 😀 😉 my pojdeme za chvilu ked pride muz z prace pozriet tu tortu pre Kubka

deina
1. říj 2008

Mnam, mnam, aj si bude moct z nej dat? 🙂

elinka27
1. říj 2008

no chcem mu dat urobit nejake pekne auto,alebo luku zo zvieratkami tak mi asi aj bude luto ju potom nakrajat 😀 poslem ti kusok na dobierku 😝
no nic idem, krpec sa zobudil a je nejaky podrazdeny, tak sa zatial lucim

andulka4
1. říj 2008

Deino paráááda a našla jsi dolní nebo horní? Zítra budou určo dva 🙂

deina
1. říj 2008

Dolny. 🙂 Celkom pekne to zvladal, ani nebol predtym nejako umrcany alebo nervozny, len dnes trosku hnackoval a mal trochu teplotu (ale ma riadne sopliky, mozno aj z toho mal teplotu). Tak dufam, ze nezacne byt nervozny teraz, ked je uz vonku.

gucz
2. říj 2008

deina niektoré detičky sú pri zuboch neni nervózne, ani nemajú nijaké iné príznaky, tak možno tam patrí aj Mišulko. Napríklad môj brat nemal okolo zúbkov žiadne problémy, neplakal, neteplotoval ani nič, akurát chcel častejšie v noci mlieko piť.

deina
2. říj 2008

Znasa to velmi dobre, len dnes mal horsiu noc. Zobudil sa okolo tretej na to, ze nevie dychat (ma riadnu nadchu), tak som mu dala kvapky do nosa, no nepomohlo, tak sme sli vysavat... 😝 Co tam po susedoch, dychat sa musi. Potom ale nadalej plakal, ale inak, akoby ho nieco bolelo, tak som mu este dala nurofen a potom uz zaspal. To uz spinkal pekne, bez prebudzania.

gucz
2. říj 2008

zlato malé ☹ , možno ho to predsa len bolelo....
moja mala tiež takú zlú noc, plakala zo sna dosť často, ale po dudlíku sa vždy upokojila a zaspala. Bola som hore možno aj 12x, teraz som hrozne unavená a nevyspaná. Malá vstala už po šiestej a teraz chrní. Mne sa však neoplatí si ísť ľahnúť, kým by som zaspala, tak je malá hore 😒

elinka27
2. říj 2008

tak my sme mali opäť otrasnú noc, malý sa stále mrvil a mrnčal, má spolík a pokašľiava, ale teplotu nemá, len mu chudáčikovi tečie z nosa.V noci som vyťahovala vysávač a odsávala.
Rozmýšľam,že dnes nasadím vitamíny Cebion.
Myslíte,že s ním môžem ísť na chvílu von?Sa bojím aby som niečo nepokazila, keď je prechladnutý,.
Minule som sa dokiny pýtala,či môžem s ním ísť von ked má nádchu,a ona povedala,že môžeme bo sa mu vonku bude lepšie dýchať ako doma v prehriatom,tak teraz neviem.

deina
2. říj 2008

Asi ano, hoci myslim, ze ta nadcha ho trapi viac, nevedel poriadne dychat. A ked som mu odsavala nostek, tak nestastne plakal, ale ani sa nehol. Dnes rano trosku tiez plakal, ale potom sa upokojil a normalne si nechal odsavat, neprotestoval. 😕

Aj moj spi, ale to bude len hodinka, zachvilku je hore.

gucz
2. říj 2008

elinka kludne môžeš ísť s malým von, aj ja s malou chodím. Keď nemá teplotu, tak to nevadí. Však ja keby som malú nezobrala aspoň na chvíľu sa vyvetrať, tak sa z nej môžem zblázniť, taká by bola navečer mrchavá

elinka27
2. říj 2008

ved to aj ja by som to doma s ním celý deň nevydržala, pôjdem s ním aspoň na hodinku.
Inak k tomu Nurofenu, ja som malému nikdy nedávala iba ak mal teplotu,ale viem,že niektoré baby dávajú aj keď sa prerezávajú zúbky a tak, len ja som si nikdy nebola istá či to je zubami.Myslíš,že keď je teraz prechladnutý a v noci zle spí,že by som mu mohla dať aspoň Nurofen sirup?(čípky nechcem dávať tie dávam len pri teplote)

bobulka34
2. říj 2008

ahojte maminy, mam nedonosenu dcerku, teraz ma 1 rok a 3 mesiace, zacala byt stale chora, dokonca chytila aj laryngitidu. Mam obavu ci to nebude tym, ze je skor narodena. Ako je to s vasimi detickami

elinka27
2. říj 2008

bubulka predčasne narodené detičky vraj mávajú oslabenú imunitu,ale skôr sa skús informovať u lekárky.
Jakubko je tiež predčaasne narodený,ale okrem pár prechladnutí mu nič nebolo zaťiaľ(klop klop klop), takže si myslím,že je to asi individuálne

rohacka
2. říj 2008

Elinka - ked nema teplotu, urcite s nadchou chod von,uvidis, ze mu uvolni dutiny.
Bobulka - nas Kubko chyti kazdy bacil, co prejde okolo, mam pocit. Imunita sa u dietatka vyvija vraj v 9. mesiaci tehotenstva, co nase deticky nezazili. Mne lekarka odporucila davat dlhodobo Imunoglukan sirup - z hlivy ustricovej, a mam pocit, ze naozaj pomaha. Berieme ho 4 mesiace, aj ked bol prechladnuty, za 2 - 3 dni bol z toho vonku, a predtym to boli dvojtyzdnove hrozne nadchy. Len raz bol chory poriadne, ze sme isli aj k lekarke. A tiez mavame laryngitidu - obe deti. Pisala som prispevok v batolatach na temu laryngitida, precitaj si, co pri tom robime. Vraj je to predzvest alergie alebo astmy.

gucz
2. říj 2008

moja má 14,5 mesiaca a teraz je druhý krát chorá. Teda raz bola chorá (soplík, kašel) a teraz mala sopel. Dnes jej už ani netečie, tak som rada, vyzerá to tak že jej to buď prechádza, alebo jej to zateká, neviem, zajtra volám lekárke na výsledky toho výteru, len neviem, či už budú

elinka k tomu sirupu, ak si myslíž že zle spí z prechladnutia, tak mu ho radšej nedávaj. Ak má však opuchnuté ďasienko a stále si ho šúcha tak mu ho daj, možno mu pomôže.

ededik
2. říj 2008

Ahojte kočky.
Nemyslela som si, že niekedy budem patriť medzi Vás, ale je to tak.
Dňa 25.09. sa nám narodila Adelka v 30 tt, s mierami 1250 g a 37 cm.
Ani neviem prečo, ale sledovala som album kikimarušky a jej Jakubka. Vtedy som netušila, ako veľmi mi to pomôže.
Včera som videla 1x našu žabku, síce som strašne plakala, ale bola som pripravená, ako asi bude vyzerať.
Dúfam, že zabojuje a bude v poriadku. Držte nám babuľky palce.

deina
2. říj 2008

Ededik, drzim palce, nech je Adelka vporiadku. Tieto deti su velki bojovnici, uvidis, sama budes prekvapena. 😉 Bud co mozno najviac pri nej, rozpravaj sa s nou - to mi vravela sestricka na JISke, aby som sa malemu stale prihovarala, ze moj hlas pozna z bruska - ona bude citit, ze si s nou a potom sa jej bude lepsie darit.

Co sa imunity tyka - Misulo bol zatial vaznejsie chory raz, ked mal zapal priedusiek (mal takmer 5 mesiacov vtedy), tazko sa z toho dostaval. Odvtedy mal asi dvakrat sopliky, teraz zase sopli, ale uz nic take vazne. Zato ho hned vzala do parady alergologicka, vraj z neho bude alergik (to kvoli tomu zapalu a rodinnej anamneze), nuz teraz berie Denerel na podporu imunity. Som zvedava, ci to nieco spravi.

Nurofen som mu dala v noci kvoli bolesti a zda sa mi, ze zabral dost rychlo, potom sa uz netrapil a pekne zaspal.

elinka27
2. říj 2008

ededik, vitajk do klubu a ako deina napisala su to bojovnici ale aj ich maminy, takze neboj nie vzdy to bude lahke ale zvladnete to
a ako inak ,mala je este v nemocnici?ako sa jej dari?co lekari hovoria?

nikka.vo
2. říj 2008

Ahoj holky, říkala mi o vašem tématu Gucz 😵

Chci se zeptat: Sestře se minulý týden ve středu narodila holčička v 35tt s váhou 2500g a 46cm, od začátku mají problém s krmením, určitě to znáte všechny: pořád spinká, občas se malinko napije a zase spí. Jsou stále v porodnici, hned ze začátku krmí malou stříkačkou, z prsa nevytáhne sama nic, to radši spí. Sama si vytáhne třeba 10ml a zbytek (30-40ml) trvá sestře třeba hodinu, než do ní dostane. Zjistili že má mléka asi málo, večer když mají malin sestry, tak má ségra prsa nalitý, což je jasný, ale večer je to zase ,,trága,, . Ségra je z toho hotová, nevyspalá, protože hodinu/hodinu a půl krmí,pak vyváří, odsává a tak pořád dokola. Teď to provádějí tak, že kojí ob jedno krmení- jedno kojo, druhý Beba. Ségra se furt ohání tím, že malá nesaje, že nemá sací reflex, ale jak by jim mohla ukázat že ho má 😔 Když z prsu pracně tahat mléko,které tam skoro není je pro takhle malýho prdíka těžký a radši bude spát a čekat na stříkačku a ze stříkačky se blbě saje tak radši čeká, až jí to tam ,,stříkne,,. Já i máma bychom zkusily flašku s dudlíkem, ale sestra nám pořád vehementně tvrdí že je to k ničemu, když nesaje. Ale na druhou stranu přiznala, že sestry z porodnice říkaly, že se to zkusí .Kdy to nevim 😒 Ale čím dřív,tím líp... nebo se z toho ségra zblázní. 😔

Jak jste to měly vy s krmením,kojením? Co by jste dělaly? Ona je ségra už hotová, protože se na ní valí ze všech stran spoustu různých názorů a samozřejmě že nejvíc dává na sestry z porodnice, ale já si myslim, že tam nechtějí zatím dávat flašku, protože jsou baby friendly porodnice co podporuje kojenía vědí, že když se dá flaška, tak už asi sestra kojit nebude. Ale když to takhle půjde dál, tak se zhroutí, už teď to nezvládá ☹
Přes to, že kojení je to nejlepší, tak nevim jestli není moc vysoká daň to, že maminka bude fyzicky i psychicky na dně.

gucz
2. říj 2008

nikka no ahojky 🙂
vítam ťa tu 🙂
No to je fajn že používajú tú striekačku v tej pôrodnici, moju malú najprv sondovali (hadička cez nosík priamo do žalúdku) a potom jej praskli rovno fľašku, tak už prsník nechcela vôbec. Ja som sa preto veľmi trápila, odsávala som každé tri hodiny, raz dva - krát v noci, malá aj zosilnela a prso nechcela aj tak. Najviac ma boleli otázky známych, teda prvé čo bolo že či kojím, a keď som povedala že nie, tak na mňa pozerali ako na vrahyňu ☹ , tri mesiace som sa trápila s odsávaním mliečka a prikladaním malej (aj tak ma nechcela, veď z fľaše to bolo ľahšie), k tomu sa pridružili iné problémy (v rodine) a o mliečko som prišla. Tak som začala dávať bebu a čuduj sa svete, normálne som si vydýchla, psychicky myslím, nemusela som hodinu odsávať, trošku som sa aj vyspala, čo bolo predtým ťažké. malej beba chutila, pekne rástla aj priberala a ja som sa tiež začala cítiť lepšie. No a čo tým chcem povedať? Že keď sa nedá, tak sa nedá.... nech sestra skúša, a ak sa nebude dariť, tak bude dávať bebu, veď mnohé deti na tom vyrastajú a tu sú. Pre bábenko je dôležité materské mliečko, ale ešte dôležitejšie je, aby malo spokojnú a pokojnú milujúcu maminku a nie mamu s nervami na konci. 😒 Mama čo dáva UM miluje svoje dieťatko rovnako ako mama čo kojí 🙂

andulka4
2. říj 2008

Nika mě se stalo naprosto to samé.Davídek byl tak slabý a spavý že jsem ho neměla šanci nakojit.Tak jsem mu měla dávat svoje odstříkané MM stříkačkou :( No to bylo naprosto nemožné....23ml (což byla plná stříkačka) pil i 45minut.Navíc mi trvalo hodinu než jsem to odstříkala a pak jsem musela co 3hodiny vstávat a krmit ho.No děs! Nakonec jsem jim tam ukradla 🙂 flašku a začala ho krmit mojím MM odstžíkaným a normálně flaškou 🙂 I to bylo šílené....musela jsem mu ten dudlík mačkat aby mu to vůbec teklo! Neměl sílu ho ani skousnout :( Když to zjistili....už nás nechaly být...Nakonec jsem se doma v klidu rozkojila 🙂 Trvalo mi to sice 6týdnů a le nakonec plně kojím 🙂 Bez příkrmů bez umělých mlék a jiných příkrmů. Sestře radím okamžitě si koupit odsávačku a každé 2hodiny včetně noci odsávat...i kdyby to nešlo tak dělat to!!!!Laktace se rozjede a nakonec bude mít mlíka že nebude vědět co stím 🙂 Kup jí čaje prio kojící maminky a ať je hlavně v klidu.Četla jsem že děti pod 38tt nejsou schopné dokonale sát a nemají na to potřebnou sílu. Když bude trpúělivá a dá tomu čas nakonec se to rozjede. Jsou dokonce i maminky co krmily děti svým odstříkaným mlékem děti i 6měsíců....těm se sice nepovedlo kojit ale i tato možnost je. Pokud budeš mít jakýkoli dotaz klidně písni....moc ráda odpovím

andulka4
2. říj 2008

Ededik vítám tě 🙂
I můj Davídek je o 10týdnů dříve narozený 🙂