Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

dvojka
17. lis 2009

Jé Andul,ten je kouzelnej...Koukám,že pořád plný ruce práce 😀
A mimochodem,je ti hodně podobný 😵

gucz
17. lis 2009

andulka zlatý je 🙂

zaujímavé je, že si tú kameru moc nevšíma. To ja keď chcem odfotiť alebo natočiť malú, tak koniec. Ona chce fotiť a ona chce natáčať, uteká zo záberu a berie mi kameru i fotoaparát

gucz
17. lis 2009

a ešte mi povie že maminka ty nie, ja sama 😉

irasek
17. lis 2009

Páťa se taky nenechá pořádně natočit, nafotit je taky boj. Hned mi jde po foťáku.

Když mě chce někam dovést, tak tam prostě jde a křičí "tady". Když nejdu hned, tak se křik stupňuje, přechází v hulákání až řev. Pak je úplně šťastný, že jsem přišla. 🙂

Jinak slovo babička mu taky moc nešlo, říkal bába, ale to se tchýni vůbec nelíbilo, tak jsem ho pro klid v rodině učila babičku a už říká babija a je klid 😀

argousek
17. lis 2009

andulko no ten je zlatej, kéž už by jsme taky takhle krááááásně povídali 😉
Ještě jsem se chtěla zeptat, kde jsi koupila tu vkládačku, jak tam Davídek vkládá ty zvířátka ze statku, ta se mi moc líbíla

andulka4
17. lis 2009

holky no jasně že se nenechá natočit....proto je točený ze zadu a foťák neviděl

básničku umí úplně celou ale konec neřekl to už zjistil že ho točím :( no a pak se po něm začne sápat a ječet "to je moje foťák" 😀

dneska ráno jsem ho nachytala jak uspával pejska a říkal mu "halí belí koně v zelí" 😀 jsem učurávala smíchy

Argi neboj to mluvení příjde 😀 vy jste zas šikovní na jiné věci co nám nejdou

andulka4
17. lis 2009

Argi tu jsem koupila někde v lidovce....v takovém tom obchodě kde vše stojí 30kč

maatkka
17. lis 2009

andulka tak Davidko nemaaa chybu 😀 som si pozrela aj ten "vylov" a som z neho hotova nemam slov 😀 😀 😀

deina
18. lis 2009

Andulka, podareny je, zlaty. 😅

Tak ja som sa tesila predcasne, je mi mizerne. Maly neustale place, krmim ho a nic, nestaci mu, dnes uz placem s nim a Miska som musela poslat von so svokrou, tak ten tiez odchadzal s placom, ze ho zase niekam posielam. 😔 Neviem, ci toto ma nejaky zmysel...

gucz
18. lis 2009

ahojček
deina nemá malinký len koliku, skúšala si mu dávať Espumisan??? si si istá že mu mliečko nestačí??? Ja neviem, možno ma niektoré odsúdia, ale ak si si istá, že je hladný, tak sa poraď s lekárkou a daj um. Myslím si, že stresovanie Matejkovi ani Tebe neprospieva. A to že by bol dokrmovaný nieje koniec sveta, nie? Moja bola tiež na odsávanom mliečku, potom aj na Bebe a svet sa nezrútil. Hlavne si nič nevyčítaj, obe detičky Ťa potrebujú vyrovnanú a pokojnú 🙂

fajn
18. lis 2009

gucz krásny týdny 😉 🙂

andulka4
18. lis 2009

myslím že Gudz to napsala úplně přesně...
svět se nezboří a navíc máš děti dvě a Miško tě taky potřebuje

rohacka
19. lis 2009

Deina - hladala som nejake info na nete pre inu kamosku a nasla som toto, snad Ti to nieco pomoze.
Osobne si myslim, ze maly nie je hladny, aspon podla toho, co si doteraz pisala a tak, tak sa mi zda, ze mlieka mas dost. Aky vlastne teraz mate rezim - najprv kojis, potom dokrmis odstriekanym alebo ako? Skor si myslim, ze to moze byt reflux alebo kolika (moze nabehnut aj neskor po narodeni). Skus si pozriet niekde na nete priznaky refluxu a porovnat s Matkom.

Dotaz: Dobrý den, dotaz jsem již vkládala těsně po půlnoci, ale nemůžu jej n Vašich stránkách najít, tak ho vkládám znovu (snad tím nezpůsobím nějaké komplikace).
Úžasná paní Jiřinko, dneska celý den pročítám Vaše stránky od shora až dolů a snažím se najít radu na naše veliké trápení s kojením. Filípek se narodil předčasně, 3.4. ve 34 týdnu těhotenství sekcí. Třetí den od porodu jsem se pokoušela nastartovat kojení, nakonec se zadařilo, takže jsem začala odstříkávat a sestřičky dávaly Filípkovi odstříkané MM sondou do bříška. Laktaci jsem udržovala odsáváním mlíčka odsávačkou od Medely. Asi desátý den po porodu vyndali lékaři Filípka z inkubátoru a začali sjme hodně pomalounku kojit, nejdřív byl brouček hodně spavý, ale postupně se vše zlepšilo, takže byl plně kojený, ale s kloboučkem, jinak nebyl schopný pít vůbec. Nejdřív jsem ho doma vážila při každém kojení, pil si v průměru svých 45 ml asi sedmkrát denně. Přibíral krásně - propustili nás z nemocnice 22.4. s váhou 2290g, tento pátek už měl 2450g. Jenže začaly obrovské potíže. Filípek začal hrozně moc brečet, už nebyl spokojené miminko, bylo to absolutně k nevydržení. Myslela jsem, že jej trápí větry. Pak už jsem nevydržela a zkusila jej dokrmit rozmraženým mlékem - vypil naráz téměř 100ml a krásně se uklidnil. Od pátku nás tedy asi trápí laktační krize. Z prsou si vypije jen 15-20ml, já taktéž téměř nic neostříkám. Zdá se mi to pořád horší a horší. Od rána jsem najela na režim, který doporučujete - přikládám, když Filďa chce, jinak odstříkávám každé dvě hodiny, hodně piju, snažím se spát, zatím to moc nepomáhá. Filípek už vypil veškeré mléko, co bylo schované v mrazáku na horší časy, a pořád křičí hlady. Koupili jsme HA Bebu a dostal stříkačkou jednu dávku dnes v 17.00. Já zatím schovávám mléko, co se snažím odstříkávat a pak mu dát tu trošičku stříkačkou, protože má po samotném přiložení pořád strašný hlad. Mlíčka je ale málo. On se taky vzteká, protože to teče špatně, mléko nestříká, uniká pomslu jen po kapkách. Jiřinko, omlouvámse za délku dotazu, ale poraďte prosím, co dělat dál. Filípek se narodil předčasně, což je samo o sobě dost velký handicap, s manželem jsme oba alergici, chci proto kojit co nejdéle a ono to najednou nejde. Trápím se, brečím, i když vím, že bych neměla, že kojení je i o psychice. Poradíte? Děkuji moc předem. Šárka

Odpověď: Dobrý večer Šárko, hlavně klid, klid, klid. Váš chlapeček rozhodně nepotřebuje takové obrovské dávky mléka! On potřebuje vzhledem ke své váze zhruba 400 ml mléka za den a měl by být kojen alespoň 8x denně, tzn., že dávky mlíčka by neměly být vyšší než 50 ml na jedno krmení. Velice rychle jde ale dítě naučit na větší dávky, které pak bude vyžadovat, zvykne si a opravdu je bude chtít. Takže na to dejte pozor. Pokud by jste to nechala na synkovi, tak 130 ml by dostal 3x denně a už by nic více dostat nemusel. Ne, opravdu zvolněte, uklidněte se a chlapečka kojte co 2-3 h přes den, co 3-4 h v noci, několikrát prsa vystřídejte a zatím bych nic jiného nedělala. Rozhodně se nenechte zviklat k dokrmu a ještě tak velikému. Chlapeček se sice po nich uklidnil, ale to proto, že má prostě naprosto narvané bříško, doslova k prasknutí (vždť stejné dávky mléka vypije můj 10 kg syn!) a už se nemůže ani hnout. Prcek je malinký, vždyť má gestačně 2 týdny a trávící trakt se tím pádem vyvíjí a ještě vyvíjet bude. Dítě pláče protože nám nemá jak jinak říci, že ho cokoliv trápí. Může mu být horko, může mít jen žízeň a proto chce být často přiložený, může ho bolet bříško, může ho trápit vracející se mlíčko, může mu být smutno, může se bát, prostě cokoliv. Ale dokrm by neměl být lékem na tyto bolístky, pláče neznamená automaticky hlad a rozhodně není ukazatelem hladu to, zda a kolik si dítě vezme dokrmu. Jak vidíte, Váš syn nemá v tomto žádný rozum, žádnou míru a klidně vypije dávku, která je pro něj více než dvojnásobná. Tím si může zadělat na další bolení bříška, nechuť ke kojení (proto pije z prsu tak málo, nemá chuť, je přecpaný) a vůbec je to pro takového drobečka nepřirozené. Takto malé dítě potřebuje velmi časté krmení po malých dávkách, na to je jejich trávící trakt uzpůsoben.
Hlavu vzhůru Šárko, zkuste si více věřit. Svého synka teprve poznáváte, brzy už budete vědět, proč pláče, teprve se seznamujete. Hodně štěstí.

andulka4
19. lis 2009

No tak jsem si přečetla co psala ta maminka a nevěřím vlastním očím.

Deino pokud to takto praktikuješ tak toto je přesně to jak to nemá vypadat!!!!
Tak malé miminko nesmí vypít tolik mléka. Když mu ho dáš do láhve tak je jasné že se přežere a pak bude blinkat.

tobě radím ať si koupíš kojeneckou váhu a pravidelně malého převažuješ.....já se koukala na zápisky a D vypil v době kdy vážil 3500g tolik-25ml, 50, 25, 75, 5O, 45, 40, 25, 50, 45, 20, 20ml

kojila jsem ho co 2hodiny a pokaždé vypil různé množství a podle propočtu váhy to bylo akorát

mateřské mlko se nemůže výživnou hodnotou rovnat UM a proto ho stačí daleko menší množství

a to že ti pláče to není z hladu

rohacka
19. lis 2009

Andulka - ja som to tu nedala preto, ze si myslim, ze Deina to takto praktikuje, ale paci sa mi odpoved tej laktacnej poradkyne, ze to, ze dieta place, nemusi byt z hladu! A preto, ze si nemyslim, ze UM by vyriesilo ich problem. Ak je problem s kolikou, bruskom, UM to este zhorsi, aspon ja tak viem. Este by si Deina mohla skusit vynechat mlieko zo svojej stravy a odsledovat, ci by nebolo lepsie. Joj, velmi by som chcela, aby ste to Deina prekonali!!!!

andulka4
19. lis 2009

No D mi strašně blinkal když byl malinkatý a já zjistila že je to tím že piju mléčný nápoj na podporu kojení a pak z toho že jsem ho přežírala a přitom toho vypil málo

každý měsíc ale přibíral 1200g takže nemohl plakat z hladu

já osobně doporučuji kojeneckou váhu a né lítat převažovat k doktorce

Rohačko já to nemyslela zle....vím že se Deina snaží

nissanek
19. lis 2009

Andulko, koukam že Davídek je stejne nedonošenatko jako Julinka. Asi jsi to tady v diskuzi uz nekde psala, ale muzes mi napsat v kolika mesicich jste byli jak se rika "na svym"...ze dohonil tu ztratu? Julca se chytla moc hezky, krasne pribira a myslim si, ze ma realne ted uz jen mesic zpozdeni...ale nevim co nas jeste ceka...diky

andulka4
19. lis 2009

obecně bych řekla že to doženou až s prvníma krůčkama

tvrdí se že 1m nedonošený do roka, 2m nedonošený do 2let atd atd...2roky se mi zdá ale blbost
dohnali jsme to v těch 15m

pokud myslíš váhově tak v termín porodu měl 4200g a 54cm

nissanek
19. lis 2009

no myslim to vyvojove, Davidek zacal chodit v 15 mesicich?

andulka4
19. lis 2009

jojo přesně v 12?5měsících přepočítaně.....tedy den před 15m
myslím že byl s chůzí jeden s nejrychlejších tady a to měl a má hypotonii

deina
20. lis 2009

Rohacka, dakujem. 🙂 Mne sa obcas stane, ze vypije velmi vela, teda mne sa to zda vela, ale to papa takmer v kuse napr dve hodiny. Inak mi jedava dost tak po troske, vypije napr 40ml, pospi si, potom mozno po pol hodine az hodine 20ml a tak. A ozve sa zase trebars od dve hodiny... to je idealny pripad, ked je to takto, tak sme spokojni, on je spokojny, spinka medzitym. No a potom mava taky cas, ze krici a krici, hltavo sa vrha na vsetko (prso, flasu, plienku, hocico), pije a pije a nic. Ked som sem naposledy pisala, to mi cely den plakal a poobede to uz bolo take, ze neustale, uz bol uplne zachripnuty, cely v takom krci, davala som mu vodu, ci nie je len smadny (trosku vypil, mame tu velmi teplo v byte) a nepomohlo. Vtedy som mu dala bebu a prvykrat mi zaspal. 😨 Odvtedy je opat na MM a je nejaky spokojnejsi, neviem, co mu vteby mohlo byt, ked uz nic nepomahalo (nosenie, satka, moje mlieko, prsnik...).

Inac ten reflux, nad tym som rozmyslala. Ale takmer vobec negrcka, tak neviem... No stava sa to, ze papa a uz pocas jedenia sa zacne strasne krutit aj napriek tomu, ze ho davam odgrgavat. A potom po jedeni sa aj pol hodinu trapi (aj ked vypije trebars len 60ml). Dnes mozno pojdeme k lekarke, este neviem, uvidime, mame ist na ortopediu a ze ked nebude vela deti u nasej lekarky, mame sa zastavit a urobi poradnu.

Mne bol Misko takyto, ze strasne vela jedol, v 4 mesiacoch uz bol riadne vykrmeny a nejako mu nestacilo. Skludnil sa az ked dostal prikrm, no ale on mi aspon medzitym spal a bol spokojny pokial nebol hladny. Nerada by som vykrmila aj Matka...

Kravske mlieko uz dlhsie nepijem, zistila som, ze asi z toho ho bolelo brusko, teraz uz neboli. 😅 Uz len aby bol spokojnejsi a hadam bude dobre. 😅

deina
20. lis 2009

Jaj a asi budem dnes pre istotu pisat, co kedy a kolko papa, nech vidim, ci mu nahodou nedavam privela. Zatial vypil od rana 80ml (od siestej doteraz).

rohacka
20. lis 2009

Prave mi zrusilo velky prispevok, neviem, co sa stalo 🙄

Deina - moze mat aj skryty reflux, ktory sa neprejavuje vrackanim.

Este napisem nieco o nas. Boli sme v stredu na ortopedii po roku na kontrole. Diagnozu mame - tazka plocha noha, dostali sme ort. topanky na mieru. Bola som z toho vytocena, lebo pred rokom mi lekar povedal, ze nevidi ziaden problem, co som na neho pozerala ako tela na nove vrata..... ci je slepy ci co. A zrazu po roku tazka plocha noha. A este ma riadne spucoval, naco sme boli v Ziline, naco kdesi chodime na vlastnu past a tak podobne. Tak som mu povedala, ze si myslim, ze nas zanedbal, ze ta plocha noha tam bola uz pred rokom a keby to bolo jeho dieta, tak by urcite urobil nieco viac 😝 . Na toto nepovedal nic. Typicky jesitny doktorsky postoj 🙄 . A mame prist o pol roka.....

teddyna
20. lis 2009

dobrý večer. před deseti dny se nám narodil syn - ve 30tt s porodní váhou 1580g a 40cm. dnes ho přendali z inkubátoru do postýlky.jsem z toho velmi špatná,můžu tam jen chodit,nosit mu mlíčko. ale zatím tams ním nemůžu být celodenně,což je pro mě naprosto strašné. jsem ráda,že je tahle diskuze a že nejsem sama,kdo má takové trápení.

deina
20. lis 2009

Vitaj Teddyna. 🙂 Vojtisek sa urcite coskoro z inkubatora dostane a budes moct byt pri nom. Viem, ze teraz je to velmi tazke, ale ver, ze bude lepsie. Kolko teraz vazi? A ako sa ma? Drzim palce, nech ste cim skor spolu. 😉

Rohacka, no to je... ani neviem povedat co. Blby doktor. 😨 Ved ty uz dlho spominas, ze ma Kubko ploche nohy a on si to nevsimol? Ci sa mu to vtedy nezdalo nejake zavazne? 😨 Nechapem...

Ozaj, dnes bol Matejko uplne pokojny, no krasne - az na vecer, tri hodiny mi plakal a tentokrat to teda hlad nebol. Jest nechcel, len plakal a plakal (jedol pritom, ale nie nejako vela, len tu svoju davku). Ale myslim, ze viem, co mu bolo dnes, kolika. Vcera som mala rybu a ja blba som si do nej supla aj cesnak, to mu asi vadi. Myslela som si, ze nebude, ked mu nevadi cibula, ze ved to je podobne... tak som ho tri hodiny vlacila, hojdala, pestovala, do toho mi tu manzel nervozny, ze co mu je (je dost hrozny na Matka, taky necitlivy 😔 ), co zas place, no nadhera. 😝 Uz je kludny a spinka. Pisem si, kolko toho za den poje, ale vyzera to tak, ze to je vporiadku. Podla doktorky moze zjest denne okolo 600ml (ze tak odhadom, podla tabuliek, ma 4kg) a nemyslim si, ze to prekroci. No uvidime, nadalej ma len moje mm, comu sa tesim a ten dnesny spokojny den ma tak nejako nabudil. 😅 Takze aj ja som spokojna. 😵

andulka4
20. lis 2009

Rohačka u nás dávají ortopedické vložky nejdříve ve 3letech....myslím že se jim taky nevyhneme

máme boty 26ky a začal mi vtáčet špičky dovnitř....botu neutáhne

a plochou nohu má kdejaké děcko....to bych zas až tak nejančela i když tě na to ten dr měl tedy upozornit.....mluvila bych sním nejspíš stejně jako ty

andulka4
20. lis 2009

Teddyna vítej....psala jsem ti už do tvého tématu

proč jsi rodila dříve?

Rohačka má malý odrážedlo?

rohacka
21. lis 2009

Teddyna - drzte sa, vsetky sme tym presli....

Deina - super, len tak dalej 🙂 . A to ze ti place vecer aj niekolko hodin, z toho si nic nerob - typicky prejav malych deti vecer, ze maju po celom dni vela novych podnetov, zvukov, farieb a vsetkeho. A kedze to nevedia vyrozpravat, co dnes vsetko zazili, musia to vyrevat 😔 .

Andulka - keby to boli "len" ploche nohy, ktore ma dost vela deti, tak by som nestresovala seba, jeho ani sa nehadala s lekarom. Ale on si chodi po vnutornych clenkoch, on ma uplne vykrivene nohy v clenkoch smerom dovnutra (pozri si fotku v mojom prvom albume - docasne som tam dala fotku, aby si videla, aky typ plochej nohy ma Kubko). On kvoli tomu nechodi pevne, kvoli tomu ma "opilecku" chodzu, on si hlada rovnovahu rukami, lebo tie prepadnute clenky ho jednoducho beru na vsetky strany! A to je teda velky rozdiel oproti beznej plochej nohe, kde je jediny priznak to, ze to trochu vidno a ze dieta castejsie bolia nozky. My to mame take, ze mozno pojdeme na operaciu, to tvrdia v Ziline. A je to neurologickeho povodu - nasledok tazkej hypotonie.
A odrazadlo mame, ale nerad na nom jazdi, on skor na trojkolke. Aj dnes sme boli na vychadzke. Na odrazadle jazdi momentalne len po byte.

andulka4
21. lis 2009

rohačka koukni tady

na valgozní paty je tam i foto
http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://www.d...

dvojka
21. lis 2009

Ahoj holky

Tý jo to koukám,takhle měla nožky přesně Kika a už se nám to zlepšilo..Teda takhle na fotce to je dost brutální

Tedyna-uvidíš že to zvládnete,je to záhul psychický myslim že i fyzický,ale co nevidět budete doma spolu 😵