Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

argousek
5. pro 2009

andulko a jak cítíš ty pohyby?? Už vyloženě jako kopání??
Já někdy cítím takové pnutí, jako kdyby se mi ta kůže už neměla kam vytáhnout ale kopání ještě ne 😒

leni96
5. pro 2009

Ahoj holky, tak jsem mrkla, jak vám rostou bříška 😉 , moc pěkný. Já ne ten svůj týden, mám docela veliký břicho a 8 kg nahoře.
Jinak pohyby už cítím asi 2 týdny, nejlíp vždy večer až jsem v klidu, musím říct, že se vrtí statečně.
Tak se opatrujte, přeju vám příjemný víkend 🙂.

argousek
5. pro 2009

leni tak to je teda ranec 😀 a ty jsi taky taková drobonká, to to břicho sotva neseš, ne 😀
Tak vlož taky foto, ať se pokocháme 😉
Tak teda holky já teda vážně zatím pohyby necítím, asi to bude nějakej pohodář 😀

andulka4
5. pro 2009

já cítím zatím ty bublinky ale kopance néé
Argí tybláho jsem se úplně toho bříška lekla 😀 kde jsi to vzala???Alezase jsi o 3tt víc a já četla že mezi 16tta 19tt dítě zdvojnásobí váhu 😀 tak uvidíme za 3týdny jak na tom budu
Leni 8kg??? tak to je šílené. Já mám zatím z 53kg na 54,5kg

deina
5. pro 2009

Andulka, vsak to je malinke brusko, ziadny spek. Kebyze mam teraz take brucho, tak som veeeelmi spokojna. Mam ho nejake divne po druhom porode... 😝 Argousek, ty mas tiez krasne brusko. 😵 😵 A ty uz mozno aj vies, co budete mat? Ci este nie?

andulka4
5. pro 2009

Argousek už to ví dávno že kluka 😝

argousek
5. pro 2009

jojo andulko, každý týden je znát 😉 Jen jsem zvědavá, jak to břicho může být velký až tam bude tříkilové děcko, však už teď mám takové břucho a to je prcek tak 300g. Však nejsem nafukovací, no jsem na to zvědavá. Já jsem teda přibrala asi 3,5kg, to si teda leni tedy nedovedu představit tebe, když máš 8kilo nahoře. Tak hoď fotku, jsme zvědavý 😉

andulka4
5. pro 2009

já přibrala do toho 30tt předtím 11kg ale to měl D 2kg
břicho jsem tehdy měla hodně velké ale začalo mi taky růst později...cca od 18tt

deina
5. pro 2009

Jej, uz vidim, ze to bude chlapcek. 🙂 Nekukla som pas, myslela som, ze asi az teraz v 20tt sa ukaze.

Aj ja som mala nejake velke brucho, aj pri Miskovi, aj teraz pri Matkovi (pri Miskovi som mala +11kg, pri Matkovi +10kg), vraj to zalezi aj od toho, kde je babo ulozene. Na kamoske este v 6.mesiaci nic nebolo vidiet. 😨 A pritom mala peknu porodnu vahu, nejakych 3,5kg.

argousek
5. pro 2009

no oni nám to řekli na podrobném utz v 16. týdnu, já jsem si nechala zopakovat triple testy a k tomu mi udělal ještě podrobný utz. A teď ve 20. týdnu jdu ještě jednou, tak na něj kouknem 😀

leni96
5. pro 2009

No asi je těch 8 kg nahoře dost, ale nijak se necpu, tak nevím 😅 , snad se mi to přibírání trošku uklidní. Při Leničce na mně nebylo ještě v pátém měsíci skoro nic vidět, teď je to ovšem naopak. Asi mi tam roste nějaký otesánek 🙂 , kromě toho břicha se mi nezdá, že by se mi to někde ukádalo, no snad jen tam, kde se to mému příteli moc líbí 😀 , foto určitě přihodím.

irasek
7. pro 2009

gratuluji k pupíkům 😀 jen tak dál!!!
já měla vcelku malý, každý mi to i říkal, oni mi snad toho prcka přivolali 😉 ale přibrala jsem 20kg...hodně to byla voda, jak jsem byla celá oteklá (za posledních 14 dní to bylo až 6kg...), takže domu jsem šla o 13kg lehčí a to´neměl Páťa ani 2kila 😝

andulka4
7. pro 2009

Holky tak jsem byli dneska na neurologii. No za motoriku jsme byli pochválení že toho umí víc než by měl a samozřejmě jsme na ploché nohy a hypotonii vyfasovali žádanku na RHB. Mám ohromnou radost ale počítala jsem s tím 🙂

irasek
7. pro 2009

deina- mě žádné video nejde spustit. v čem dělám chybu? Já chci kluky taky vidět 😀

deina
7. pro 2009

Irasek, neviem. 😕 Mne to ide a nastavila som to tak, aby si to kazdy vedel pozriet, nielen ti, ktori su registrovani na FB.

Andulka, tak to je super. 🙂

My sa zase trapime, spali sme mozno 2 hodiny v noci... 😝 Zase ma v puse zabku, nechapem preco sa to vratilo, vsetko mu poctivo sterilizujem, aj flasky, aj dudliky a cumliky. Idem kuknut ten recept, co sem nedavno Rohacka hodila, nieco so soda bicarbonou to bolo...

rohacka
7. pro 2009

Deina - mozno by sa dalo skusit aj toto
http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=64708
alebo to povodne
prask.cukor+soda bicarbona 1:1, trochu vody - urobit taku kasicku, vytierat prstom s omotanou gazou, obvazom.

My sme tiez dnes boli na neurologii (Andulka 😉 ), lekarka Kubka pochvalila, ze lepsie chodi, ale aj tak sa jej to nezdalo, nalez DMO tam ostal a ze sa mam dalej venovat tak, ako sa venujem. Napisala mi, ze sa sprava hyperaktivne 😝 - totiz po hodine v cakarni a 1/2 hodine u lekarky mi ku koncu vykrikoval, ze uz chce ist k dedkovi (cakal nas v cakarni) - tak uz sme mali diagnozu 😅 🙄 😕 . Boli sme hned vratit ortopedicke topanky na mieru, co sme dostali - davali sme ich na reklamaciu, lebo dali take kratke suche zipsy, ze sa mi nedali tie topanocky ani zalepit, nechapem 😕 . Ale co je super, ze nemusime chodit ku psychologicke!! Dala som lekarke nalez z specialnej pedagogickej poradne a povedala mi, ze to staci!!! Hura. Ta psychologicka totiz bola psycho 😝

andulka4
7. pro 2009

my máme napsáno že má chůzi jistou, motoriku v normě atd atd
k psychologovi a do speciální pedagogické poradny nás nikdy nikdo neposlal a vzhledem k tomu že je napřed tak asi ani nepošle 😀

na RHB jdeme ve čt tak jsem zvědavá co nám řekne 😢 asi nic moc

deina
7. pro 2009

Rohacka, tak aspon o jedneho doktora mate menej, super. 😅 Inak ti lekari velmi rychlo vediat dat diagnozu...

Aj ja by som mala uz zobrat Matka na neurologiu, lebo z toho, co mi povedala lekarka v rizikovej, nie som velmi mudra. Ze mierna hypotonia, len taka na hrane, tak radsej nech ho zhodnoti aj ona. Ale ona je zlata, mam s nou len dobre skusenosti. 🙂

Ten sirup poznam, Miskovi som ho zvykla davat, ked bral antibiotika. 🙂 A to je vhodne aj pre male deti? Hm a ja nemam doma sodu bicarbonu, uz tradicne... 😠

andulka4
7. pro 2009

taky máme mírnou hypotonii ale vy budete mít Deinuš určo ještě mírnější 🙂 tím jsem si jistá 🙂

argousek
7. pro 2009

rohacka gratuluju k tomu, že Vás psychologická vyřadila. Nás to asi ještě dlouho nečeká, snad se taky někdy dočkáme, ale do začátku školní docházky to moc nevidím 😒 ☹

rohacka
7. pro 2009

Agrousek - este dodatocne, co si sa pytala - zatial sa mi neozvali od toho Dr. Zivneho. My sme mali povodne chodit do 2. rocnika ZS, ale po prvej navsteve som povedala, ze viac ma tam nikto nedostane, ako neskutocne
sa ta psychologicka spravala. Tak som na vlastnu past isla do tej pedag. poradne, tam boli strasne zlate zienky,jedna psychologicka a jedna specialna pedagogicka, ktore robia v terene s postihnutymi detmi, nadherne sa ku Kubkovi spravali, hned si ho ziskali, ani nepipol a nadherne spolupracoval (co sa neda povedat o tej navsteve psychologicky). Nalez, co mi poslali, som dnes zobrala neurologicke, ci nemozem chodit radsej tam ako ku psychologicke (lekarke) a ona povedala, ze v pohode. Pravdupovediac, cakala som burku - kedze ta psychologicka je jej kamaratka a navzajom si dohadzuju pacientov 😖 . A tam mame chodit len raz do roka alebo ked budeme mat problem, tak len sa mame prist spytat. Ku psychologicke sme mali chodit kazdy polrok 🙄

Deina - teraz som na to pozerala, ten sirup je az od ukonc. 6. mesiaca, takze nic z toho. Pozri si aj temu, co je tu na MK - zadaj ZABA, tam o tom pisu, mozno nieco najdes.

andulka4
7. pro 2009

Rohačka a co tam u té psychologičky měl dělat? U nás nic takového není!!!Argousku a vás tam poslal kdo???a kdy???

rohacka
7. pro 2009

Mne povedala neurologicka, ze kedze zacal chodit az v 19-mesiacoch, treba ho vysetrit psychologicky. Asi ci je normalny, ci co 🙄 🙄 🙄 . Nepomahali moje argumenty, ze korigovane zacal chodit ako 17-mesacny a norma (aj podla nej) je do 18-mesiacov. No proste nenormalnost 😖 😖 😖 . Povedala mi, ze ona kazde dieta, ktore ma nejaky neurologicky problem, vo veku cca 3 roky posiela na psych. vysetrenie.

argousek
7. pro 2009

no tak my jsme tam chodili automaticky, já jsem byla v porodnici na Obilním trhu v Brně a tam automaticky po propuštění posílají do rizikové poradny (což znamená neurologa, rhb a psychologickou poradnu). Poprvé jsme byli u psychologické asi v půl roce. Pak jsme ji asi ve 2,5 letech změnili, protože se nám zdálo, že s Adámkem stejně nic nedělá, že je to zbytečné. No a po pravdě s tou novou také nejsem spokojená. Ta zase hrozně apeluje na to, že Adámek ještě nemluví. Takže z toho mám akorát depku. Jen doufám, že než tam zase půjdem, tak už mluvit bude, aby neměla zase řeči. Mně to štve, já sama se snažím ho motivovat a on všemu rozumí a všechno, co mu řeknu udělá, ale prostě neřekne. No a co mám dělat, to se prostě nedá nijak urychlit, když nechce, tak nechce ☹

andulka4
8. pro 2009

Argousku kamarádka má 3letého kluka (v září) a on vůbec nemluví....jen mami, baba atd....nikdo to neřeší
navíc chlapci mají nástup řeči opožděnější než holky

důležitější je že rozumí pokynům a udělá co mu řekneš

elinka27
8. pro 2009

caute,som sa dlho neozvala,ale nejak nebolo casu.Kubko mal oslavu tak sme zurovali 😀 chystame sa zajtra na kotrolu ocnej kvoli tej ptoze tak uvidime co nam povie,a ci sa bude chciet dat vysetrit,lebo naposledy plakal a napisala nam do papierov ze nespolupracuje 😝 ako keby take male decko vedelo co ma chudak robit ked mu nakvapkaju do oci nic nevidi a ona ho chyti a na silu mu oci otvara,no des.Chcem mu dat dioptrie ale kedze sa neda vysetrit nevie presne urcit ake,ale moc tomu nedavam ani zajtra.Okrem ineho nam pribudola imuno-alergologicka,kedze mu pred 2 mesiacmi nasi zvysene alergeny v krvy, boli sme minuly tyzden na testoch a cakame na vysledky co nam povedia na co je alergicky,ale kedze sa mu opakuju respiracne infekcie dostal inhalator aj s maskou na tvar a 2x denne inhalujeme,ale bijeme sa pri tom lebo to nechce 😀 uz to mame od oktobra,ale stale si nezvykol.Vysledky budu niekedy pred Vianocami,tak sa modlim aby mu nenasli nejaku alergiu na potraviny...
Co sa tyka rozpravania vie len takych 20 slov a zvukov,ale nejak este sam nerozprava.Boli sme aj u neurologa a zatial je vraj vsetk ok.Riesim dilemu ako ho odnaucit od plienok,pretoze on sa sam nejak nema potrebu pytat,ked ho dam na serblik a na wc tak sa pekne vycika,ale sam sa nechce pytat,skusala som mu dat aj dole plienku,ale dopadlo to tak ze sa kludne pocikal do teplackov a hral sa dalej 🙂 neviete mi poradit ako na to?Alebo mam este pockat kym viac dozreje?

deina
8. pro 2009

Aj ja mam doma jedneho nerozpravaca. 😒 Teda on vlastne ukecany je a rozumieme vsetkemu, ale jemu nie je velmi rozumiet. Pouziva bud jednoslabicne slova, slabiky alebo potom take, ktore si sam vytvoril (gingi, dis a pod), ale zatial to tiez neriesim. Vidim, ze ma snahu komunikovat, tak je to asi vporiadku.

Jaaj, ale tento Mates... zosaliem z neho raz. Dnes sa vytesujem akoby prave zmaturoval, lebo sa kooonecne po troch dnoch vykakal. To mam z toho, ze som mu dala parkrat na vecer nutrilon. 😖 Zapiekol ho, dve noci sme nespali, co stale plakal, dnes sme boli u doktorky a ta, ze ho musi velmi trapit brusko, mal ho uplne uz tvrde a nafuknute. Tak ja sa este posnazim nejako zvysit tvorbu mlieka, ale teda neviem, je to velmi narocne - to moje ochorenie je take, ze mi zapal utoci na tie zlazy v tele, ktore tvoria tekutiny - napr sliny, slzy, ale bohuzial aj mlieko, ako som sa nedavno dozvedela. Preto ma to stoji tolko namahy. Tak som si povedala, ze ta namaha za to nestoji a 1x dostane nutrilon, ale asi to tak nepojde... musim vyskusat to este zvysit, lebo taketo noci su hrozne.

Nuz a ze vela pribera. Ma pravdu, pribera rychlostou 500g za 2 tyzdne. Ale co s nim mam robit? 😨 Snazim sa nedavat mu vela mlieka, dodrzovat aspon 2 hodiny prestavku v jedeni, cumel som mu vymenila, aby mu to z neho islo tazko, zacala som mu davat trosku caju alebo vody... jaaj, toto iste bolo pri Miskovi, vlastne pri nom to bolo horsie, lebo on bol na UM a tak to priberanie bolo este vyraznejsie.

irasek
8. pro 2009

deina- ty si tedy opravdu s klukama užíváš 😅 To jsem nevěděla, že po Nutrilonu je zácpa, zrovna včera jsem mu ho koupila, páč Sunar, Hami nic mu už nechutná. Dneska ráno vypil Nutrilon vanilkový v pohodě (jen 130ml, ale díky za ně). U nás se kadí 3-4x denně...ale lepší, než zácpa. Chudák Matýsek, tak ať je lépe!

Páťa je vcelku dobrý mluvka, ale vybírá si dost zvláštní slova na úkor obyčejných 😀 Neřekne například auto, ale kamión a traktor, to jo...

gucz
8. pro 2009

ahojte žienky

elinka som rada, že si sa ozvala, nedávno som na Vás myslela. Držím palčeky na tú kontrolu na očnom 🙂
S tým rozprávaním je to u nás naopak, malá rozpráva až moc, niekedy si normálne prajem, nech je chvíľu ticho. Rozpráva pekne, ale tiež niektoré slová ktoré jej nejdú povedať si preonačila, tak napríklad bicyklo je bikyňo, vláčik je šáčik a podobne. Ale však to sa poddá, aj ja som ako decko komolila slová, napríklad okno bolo ochno a tak.

irasek francúzske mlieko ste neskúšali? má vanilkovú príchuť, nieje drahé a napríklad našej Laure strašne moc chutilo.

andulka4
8. pro 2009

Elinka drřžím palce na očním 🙂
U nás je to s mluvením taky pravý opak mluví až moc a umí spojit až 8slov do věty.

Gudz u nás je zase telefon-tefelon a lokomotiva-motiva 🙂 jinak nic moc neplete, skloňovat už umí a předložky taky říká