Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

zebra41
26. zář 2011

@jezulicka ahoj, Jakubko je narodeny 35tt a on zacal byt rad na brusko tak mozno v 6m...dovtedy staaale reval. potom vydrzal minutku, dve. A teraz ked ho dam na zem, sups hned je na brusko. Uz sa totiz plazi a veeelmi ho to bavi. Asi mesiac sa gulal a gulal. Aj on na mne pasol lepsie. A velmi pomohlo nosit ho na tygrika. Vtedy neplackal a precvicoval chrbatik.

zebra41
26. zář 2011

@bonduele neviem uplne co myslis. Ale na noc sme ho vzdy ukladali o 19. A v noci sme od narodenia krmili,ked sa na papanie zobudil. Ani raz sme ho nebudili. Ale cez den sme dodrziavali rezim a necakali, kym si vypyta. Hlavne kvoli tomu, ze mal potom tendenciu cez den nic papat a v noci bol stale hore. Ale na papanie sme ho nebudili ani cez den,takze ak nahodou v tom case spinkal,tak sme sa samozrejme prisposobili. Ako dali nam v nemocnici nejaky rozpis kolko by mal kedy papat...Ale sme to nechali na nom - len som dodrziavala mnozstva. A on sa v 80% plus minus pol hodina aj tak sam zobudil zhruba v tom case. Obcas sa stala vynimka a pospal si 😀 Ale to som sa len tesila. On pekne priberal - kilo za mesiac,tak som to neriesila budenim.

ladaa20
28. zář 2011

ahojky tak hlasime dalši pokrok pomalu se začiname smat nahlas je to teda sranda vidět řechtajici miminko.

zebra41
29. zář 2011

@ladaa20 jeeeeej, super 🙂 to my sme si teda na to museli pockat oveeela dlhsie 😒 ale zas teraz sa niekedy nezastavi 😀

bonduele
30. zář 2011

Ahojky, jak se přesně počítá ten korigovaný věk. Malý se narodil 30+2 tt, to by znamenalo - 2,5 měsíce, ale kalendářně nám to vychází jenom -2 měsíce.

mispulka22
30. zář 2011

@bonduele Narodil se dřív o deset týdnů, takže bys měla odečítat 10 týdnů....ale myslím že ten půl měsíc už nedělá takový rozdíl 😉.

bonduele
30. zář 2011

@mispulka22 děkuju za objasnění, pořád mě ty týdny matou, jak to vychází jinak než kalendářně

zebra41
7. lis 2011

Ahojte baby, chcem sa spytat, kedy zacali vase deticky stvornozkovat. Jakubko ma teraz 9,5 mesiaca, korigovane 8. Neurologicka nam povedala,ze musi do mesiaca stvornozkovat. No on sa iba plazi, na 4 sa stavia iba ked ide spinkat. Proste sa da skoro na 4 - rucicky ma este pokrcene a hupe sa kym nezaspi. No ked je hore, tak na styri vobec nechce ist.

zebra41
7. lis 2011

A teda este by som sa chcela spytat ak nestvornozkovali,tak ste museli chodit na rehabilitaciu resp. cvicit Vojtovku?

rohacka
7. lis 2011

Baby,ktore ste z Presova a okolia - Medzinarodny den predcasne narodenych deti
https://docs.google.com/document/d/1p7T3NDH8gfm...

zzuzana82
7. lis 2011

@bonduele Ahoj presne ako hovori mispulka , my sme tiez 30+4, ale vzdy odratame len tych 10tyzdnov a to je korigovany vek. Inak gratulujem Vojtyskovi, robi krasne pokroky je to sikulka 🙂

karivoko
9. lis 2011

Ahoj holky, až dnes jsem narazila na tuto diskuzi. Jsem ráda, že si můžu popovídat s někým, kdo má doma předčasně narozené dítko. Chtěla jsem se zeptat, jak to máte s příkrmy? Petřík se narodil 35+2 s porodní váhou 2300 gramů, 43 cm. Teď měl ukončený 5. měsíc (nekorigovaně) Poslední měsíc mi už nepřibíral ani 100 gramů týdně, jakékoliv UM mi odmítá, doposud jsem plně kojila. Kvůli nižším přírůstkům nám lékařka doporučila již začít o měsíc dříve s příkrmy (kaše, později zeleninka). Měla jsem docela obavu, ale někde se uvádí, že v případě zavádění příkrmů u předčasně narozených dětí se věk nemusí korigovat, protože trávící soustava se přizpůsobí tomu, kdy miminko stravu začne přijímat. Co si o tom myslíte? A jak jste to měly Vy?
Díky Katka

ivanka85
9. lis 2011

@karivoko presne ako si napisala, pri zavadzani prikrmov nemusis pocitat korigovany vek..my sme narodeni v 35.tt a nikdy sme vek nekorigovali a to myslim vo vsetkom..papat sme zacali v priebehu 5.mesiaca - mrkva, zemiak, cuketa, atd., to sme papali 3-4 tyzdne, potom ovocie - jablcko, banan, slivka, broskyna, to tiez rovnaku dobu a potom pomalicky masko - kuracie, morcacie

bonduele
9. lis 2011

@karivoko nám třeba doktorka korigovaný věk počítá naprosto na všechno, ale vy jste oproti nám téměř donošený, tak myslím, že je to v pohodě. Hlavní je, jak to snáší malý.

bocianka123
9. lis 2011

ahojte,
môžem sa k vám pridať? mám dvoch chlapcov predčasníkov - starší narodený v 31+0 tt pred 11-mi rokmi 1760gr/41 cm , mladší - narodený v 33+1 tt presne dnes pred 6-mi mesiacmi 2250 gr/46 cm... ale s väčšími zdravotnými problémami ako ten starší.

Mladší sa ešte nepretáča z chrbátika na bruško ani naopak, za hračkou sa však naťahuje, aj pasie koníčky, aj do sedu sa ťahá dosť teda ... stretli ste sa už s tým, že sa 6 mesačné dieťa ešte nepretáčalo? hoci korigovaný vek má 4,5 mesiaca... Starší syn sa už asi ako 5 mesačný pretáčal...

bocianka123
9. lis 2011

@karivoko - mám pocit, že pri zavádzaní príkrmov nie je potrebné vek korigovať, ale to vycítiš sama, či dieťaťko už je pripravené na príkrmy alebo nie. ako sama píšeš, veľmi nepriberá, hoci UM odmieta... ale niečo papať musí, tak skús kľudne aj tie príkrmy - aj my už ich papáme presne mesiac -od ukončeného 5-ho mesiaca. najskôr zeleninka, k tomu sme pridali už mäsko a teraz už aj ovocie...

zebra41
9. lis 2011

@karivoko ani my sme pri prikrmoch nekorigovali.

zebra41
9. lis 2011

@bocianka123 ja poznam aj donosene deticky, ktore sa v 6 mesiacoch este nepretacaju. nam sa Jakubko zacal v 5 mesiacoh na brusko a chvilu na to aj opacne.V 6 mesiaci zacal valat sudy

zzuzana82
9. lis 2011

@bocianka123 ahoj, moj maly ma tiez 6 mesiacov (korigovane4) , pasieme konicky,tahame sa za hrackami, ale pretacat sa este nepretacame, niekedy to vyzera ze uz uz ,ale zatial stale len s mojou pomocou 😀 ale dr ho chvali ,ze je sikovny,tak je to v pohode 😉

bocianka123
10. lis 2011

@zebra41
@zzuzana82 dakujem vám za povzbudenie 😉 verím, že aj u nás to raz príde. a bojujeme ešte aj s refluxom a teraz po príkrmoch sa mu to zrejme trochen zhoršilo, tak ideme na gastrotuss , odporučila ho aj gastroenterologička.

zebra41
10. lis 2011

@bocianka123 jaj, reflux sme aj my mali. ale po 7 mesiaci presiel. este sa obcas povracka,ale uz to nie je take zle. a je z toho nervozny? lebo my sme ten reflux nejako extra neriesili. poutierala som,co sa povrackal a bolo. Jakubko pekne priberal,tak nebol dovod.

duracelko
14. lis 2011

@bocianka123 aj môj má stále reflux, u nás je problém so spaním lebo ho to budí zo spánku. večer zaspáva až tak že ho to 3x prebudí kým konečne po 3 hodinách spí.... dúfam že to čoskoro pominie.. my idem na gastro, máme to už potvrdené ale nechcela som mu na to nič dávať. mala to aj dcéra a nutriton nepomohol...

duracelko
14. lis 2011

@zzuzana82 to má čas nás sa začal intenzívne pretáčať teraz na korigovaných 6 mesiacov... aj cvičíte vojtovku?

duracelko
14. lis 2011

@bocianka123 to má čas on sa začne pretáčať ber mu vek korigovaný nie skutočný... ja to tiež tak robím a už neporovnávam 🙂

duracelko
14. lis 2011

@mispulka22 Vašík sa už pretáča na bruško??

zzuzana82
14. lis 2011

@duracelko ahoj, ja viem, ze ma cas 😉 my ale vojtovku necvicime, lebo ja som v uk a tu nic take nie je , oni to nechavaju len tak, nech to babetka same dobehnu. 😒 tak som bola prihlasena aspon na masazny kurz, kde sme sa naucili masirovat a aspon tak ho trocha stimulovat, este by som mala chodit aj na baby movements, kde sa s babetkami hrame a nutime ich k pohybu, ale to neviem kedy zacne. Tak sa mu snazim doma aspon nejak venovat, natahujeme sa , pretacame a skusame 😉

lenkaa222
15. lis 2011

ahoojte..môžem sa k vam pripojiť... aj môj jakubko je skôr narodený...v 32tt...ale vojtovku necvičime, len novorodenecké cviky..už si teraz sam drží hlavičku, aj hrkalku si drží...vnima, začina sa s nami rozprávať, usmievať sa 🙂 len je menší ako deti v jeho veku ale to nevadi... 🙂

karivoko
15. lis 2011

lenka222, my jsme taky maličcí. V 5 měsících měl Petřík 5 kg. Oni to ti drobci doženou. Za 10 dní bude mít nekorigovaně 6. měsíců a taky se zatím na bříško nepřetáčíme, vojtovku jsme necvičili. Holky, začali jsme dávat zeleninku, ale malému vůbec nejede, ani když přidám mléko. Má rád jen rýžovou kašičku. Je možné zeleninku ochutit nesoleným a nekořeněným vývarem? Co myslíte? Mám i domácí sušenou zeleninu ze zahrádky na ochucení pokrmů (je to směs celeru, petržele, mrkve a natě z celeru, libečku) Vím, že celer je alergen, ale je ho tam zlomek. Váhám, jestli mu tím můžu dochucovat jídlo. Nerada bych mu nějak ublížila. To samé s tím vývarem, někde jsem slyšela, že zatěžuje ledviny.

bocianka123
15. lis 2011

@duracelko dakujem za povzbudenie, beriem ho taký aký je. ja len že aby sme niečo nezanedbali, kedže vojtovku veľmi cvičiť nemôžeme vzhľadom na jeho pľúcne problémy. tak cvičíme iba občas tú vojtovku v rámci možností.
a reflux - môj pije beba ar, ja už nekojím - ale do MM ked som kojila som pridávala nutriton a myslím, že ten pomáhal. a už papáme aj tuhú stravu.

@lenkaa222 vitaj, on to všetko dobehne, vyzerá byť veľmi šikovný 😉 .

@karivoko - akým vývarom myslíš? tým, v ktorom varíš malému polievočku zeleninovú? tým áno, ja ho dokonca dávam môjmu vypiť po obede...ale iba 2 ml. alebo klasický "dospelácky" mäsový vývar? ten by som ešte nedávala.
a tú zeleninovú zmes - neviem, ja by som radšej neriskovala,podľa mňa stačí pridávať mlieko do zeleninky ako doteraz, ja som to na začiatku robila a malý to v pohode papal.
a ešte ma napadlo, keby si mu zeleninu dochutilo troškou ryžovej kaše? hm?

nelnarija
15. lis 2011

Ahojte, mne sa mala narodila v 35tt, ma teraz 3 mesiace a okrem kakania problemy nemame ziadne. Hlavicku drzala uz od narodenia, teraz sa na brusku prehyba ako luk cela. Smeje sa, je celkovo velmi pohybliva a svalnata. Mozno prave preto na druhej strane ma lenive crievka...este som nepocula ze by niekomu babatko kakalo tak ako ona, v porodnici normalne, odkedy sme doma tak prestala kakat ked mala 3 tyzdne, mala priserne koliky den -noc vkuse len samy plac, aj 5 hodin vkuse, potom spanok, kojenie a znova strasny plac. Po 2 mesiaci sa to zacalo zlepsovat, zachvaty placu ustupovali ale kakanie stale nic. Obehali sme vsetkych moznych doktorov, gastro, sono bruska, chirurgia - no s jedinym vysledkom - ze kolika a vystrojili nas rektalnou rurkou. Vraj sa este nestalo ze by si dieta na to zvyklo a je nezmysel nechat dieta kricat od bolesti a nepomoct mu takto. Takze sme davali rurku aj niekolko krat za den, chudatko, den-noc sme jej davali rurku a vychadzala stolica aj plyny stale. Potom sme prisli na to, ze je to hlavne z rychleho satia. Mliecko nestihala preglgat lebo jej striekalo a ona tak hltavo pila, ze sa nakojila za 2 minuty!!! A to doslova aj 100 ml. Potom sa niekolko krat sama vykakala a po case zase nic a tak dokola. Teraz je situacia taka, ze rurku nedavam lebo prestala uplne plakavat, je pokojna a hoci zatial sama nekaka, stale verim a dufam ze sa to spusti. Neviem ci to suvisi s tym, ze je predcastniatko, ale modlim sa aby bola v poriadku. Ak mate niekto podobny problem, budem velmi vdacna za kazdu radu. Samozrejme som skusala masaze, cajiky, vodicku, probiotika...zmena stravy... podivne ale je, ze aj ked jej dame rurku, stolica je tekuta, zltej farby, nie tuha...takze je zvlastne ze samej jej to nejde. Jedine sa mi nezda ze je taka tahava ako sopel. Inak pribera pekne, ma asi 5300 g, 3mesiace...tak poradte ak sa da...budem vdacna.