Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

lenocka84
28. lis 2011

@bocianka123 vojtovku sme mali aj my, a velmi mu pomohla, jednoznacne

beisis
28. lis 2011

@bonduele Zoubky rostou podle toho jak se jim chce. Syn měl první zub ve 4 měsících a kamarádky kluk je ještě nemá ani v devíti. Takže je to fakt individuální. Poznáš to podle nateklých dásniček a že to dítě začne opravdu hodně slintat a snaží se kousat, aby se mu prořízli.

bonduele
28. lis 2011

@beisis no nazdar, ještě aby nám rostly zuby. Na dásních nic nevidím, ale on mě do tý pusiny moc kouknout nenechá. Slinát tak nějak pořád stejně, tak uvidíme.

beisis
28. lis 2011

@bonduele To by jsi i cítila, když ti bude žužlat ruku. No snad budete mít ještě chvilku klid.

gabulle
28. lis 2011

Ahoj maminky,můžu se vás zeptat,mám doma nedonošeňátko Romča se mě narodil 34+5 překotným porodem,dneska jsou nám 3,5 měsíce,a mám obavy,protože mě nechce držet hlavu a ani pást hříbátka,hlavně dost bulí když ho dám na bříško a chci po něm nějakou aktivitu,ale protože máme pupeční kýlu,tak ho zase moc nechci nechávat brečet,když má náladu tak hlavičku drží,ale když ne tak se nedá přemluvit.v kolika měsících začali vaše dětičky držet hlavičku?děkuji za info

bocianka123
28. lis 2011

@gabulle - ahoj, podľa tohto by mal mať teraz cca 2 mesiace korigovane, to už by aj mohol hlavičku udržať. môj bol takmer rovnako narodený (34+1) a tiež v tomto veku ako ste vy teraz (3,5 mes.) ešte hlavičku nedržal, ale začal cvičiť vojtovku a potom to prišlo.
ved sa spýtaj dr., čo na to povie. a hlavne ked má tú pupočnú "kýlu" - to je pruh po slovensky? - zrejme mu je nepríjemné byť na brušku a preto ti aj plače. a čo to znamená "překotný" pôrod? - 😅

gabulle
28. lis 2011

@bocianka123 to byl porod během 10 minut,takže to je vlastně rychlý porod,kýla je latinsky hernia ,ale slovensky nevím,na neurologii nám řekla dr.že to máme trénovat,trénujem,ale jde to pomaleji než bych si představovala,musím vydržet. 😉 ,ale i tak děkuji jo dětská dr.povídala že odpovídáme ve 3 měs.na 3měsíce až na to pasení hříbátek
teď asi začnem s očkováním

bonduele
28. lis 2011

@gabulle my jsme narozený 30+2 tt, teď máme korigovaně 2 měsíce a koníčky paseme docela dobře. Taky máme pupeční kýlu. Ty děti to vůbec nebolí, toho se neboj. Náš Vojta je naopak na bříšku moc rád a tím pádem ani nemá problémy se zvedání hlavičky. Na bříšku i spíme. Na kýlu jsme už vyzkoušeli ledascos. Nejdřív nám doktoři řekli, že to máme nechat být, že se zatáhne sama. Pak další doktor řekl, že máme pupík lepit, že se to zatáhne rychleji a naše pediatrička nás nahnala na sledování na chirurgii, kde nám dali kýlní pás. Ten teda pomáhá, pupík už máme skoro normální. Možná je to i tím, že začíná posilovat ty břišní svaly. Zkus dávat malýho častěji na bříško. My jsme ze začátku dávali tak na 10 minut před každým jídlem.

gabulle
28. lis 2011

@bonduele dávám často,ale 10 minut to určitě nevydrží,vůbec se mu to nelíbí 🙂 ,cvičíme to i na míči,tam mu to jde docela dobře a vydrží i 3-5min.
nemyslim si že by ho kýla bolela,jen nechci aby si jí vyřvával víc,jinak ji taky lepíme,a docela se to ztahuje,ale neni to ještě úplně dobrý
Romča byl jako novorozeně taky moc rád na bříšku,taky na něm i spal,ale před měsícem jak když mávne proutkem a konec on ted ma vubec takovy divný období,nemá ani potřebu se moc chovat,nejradši je ted na rovným na zadíčkach,je to šmudla
já už jsem vás tady někde jednou viděla a koukala jsem jak je Vojtíšek šikovný

bonduele
28. lis 2011

@gabulle tak na zádíčkách Vojta nevydrží 😀 . A co když si ho dáš na sebe, to šlo Vojtovi jako první. Ze začátku se udržel jenom na mě, když jsem seděla a měla ho na odkrknutí, tak zvedal hlavičku.
Možná budete muset cvičit Vojtovku. My jdeme 12.12. na neurologii, tak jsem zvědavá, co nám tam řeknou a jestli taky nebudeme muset cvičit.

zebra41
28. lis 2011

@bonduele myslim,ze vacsina deti v tomto veku proste objavi rucicky a cumle si ich 🙂))) nemusi to vobec suvisiet so zubkami. Pozri do pusy, ci vidis biele dasienko

danielami
28. lis 2011

@jezulicka Môj malý sa narodil v 33 týždni, teraz má 7 mesiacov a tiež vypije len 90 ml mliečka, skúšali sme mu dávku zvýšiť ( občas sa stane že to vypije ale to asi posledné 2 týždne )ale väčšinou vypil len tých 90 a zvyšok nechal.Priberal celkom pekne tak som to veľmi neriešila. A ty si to spomínala lekárke? A čo Ti povedala?

gabulle
28. lis 2011

na mě se mu zvedá taky o něco líp,hlavně ,když na mě leží to vydrží i na bříšku,
my právě byli na neurologii teď ve čt, a právě že mame dávat na bříško častejš a na chvilku,právě kvuli tomu že na něm bulí a má tu kýlu.a 9,12.si nás má zkontrolovat sestřička
Vojtíšek už ti drží hlavičku úplně sám?my jsme stále jak kyvadlo
možná to moc prožívám Romča je hodně vymodlený dítko,po 6letem snažení,kdy nám řekli že vlastní děti mít nebudem
Bobísek se snaží ale mám pocit že je to pomalý na tom míči mu to jde nejlíp
dám fotku,ale jakmile je na posteli nebo na přebalováku tak se mu nechce a nejvíc se mu nechce u doktorů 🙂

gabulle
28. lis 2011

@bonduele
na mě se mu zvedá taky o něco líp,hlavně ,když na mě leží to vydrží i na bříšku,
my právě byli na neurologii teď ve čt, a právě že mame dávat na bříško častejš a na chvilku,právě kvuli tomu že na něm bulí a má tu kýlu.a 9,12.si nás má zkontrolovat sestřička
Vojtíšek už ti drží hlavičku úplně sám?my jsme stále jak kyvadlo
možná to moc prožívám Romča je hodně vymodlený dítko,po 6letem snažení,kdy nám řekli že vlastní děti mít nebudem
Bobísek se snaží ale mám pocit že je to pomalý na tom míči mu to jde nejlíp
dám fotku,ale jakmile je na posteli nebo na přebalováku tak se mu nechce a nejvíc se mu nechce u doktorů 🙂

bonduele
28. lis 2011

@gabulle podle tý fotky to vypadá, že drží hlavičku krásně. Vojta se taky hodně kymácí. Teď se mi začíná opírat jen o jednu ruku, takže pak přepadává na bok. Právě mám strach, co nám na tý neurologii řeknou.
Taky máme takový malý zázrak. Sice přišel nečekaně rychle, ale doktorka mi řekla, že jen tak neotěhotním.

zebra41
28. lis 2011

@gabulle ahoj, my sme 35tt a v tomto veku sme uz sice pasli, no Jakubkovi bolo na brusku vela aj minuta...to uz reval o dusu. Tiez mal pruh (kylu, herniu 🙂) takze som ho nechcela nechat moc plakat. robila som to tak,ze ked som ho prebalovala,tak bol na prebalovacom pulte - mali sme ho na postielke. a mal pritom holu ritku 🙂 no a ja som sa postavila a pozerala som sa mu do oci a spievala alebo robila blbosti. ukazovala hracky. a tiez som si ho tak davala aj na seba. na brusku sa mu zacalo pacit asi v 6-7 mesiaci. Teraz sa plazi, zatial nestvornozkuje. a teraz nam zacal aj spavat na brusku. my sme vojtovku necvicili.

gabulle
28. lis 2011

@bonduele koukala jsem že tě trápí že si cucá ruce 🙂 ,taky cucáme a nejvíc pravou,na to nám neuroložka řekla že má lehkou predilataci do prava,ale hračky pro změnu chytá do levý ruky
nemám pocit že by byl k jedný straně na to jsem se snažila dávat hodně velkej pozor hned od narození

gabulle
28. lis 2011

@zebra41 děkuju za podporu,budem dál trénovat a uvidíme my těm doktorum ještě ukážeme co v nás je 😉

lenocka84
30. lis 2011

@gabulle ahoj, my sme v 3m este moc hlavu nechceli dvihat, bol lenivy. tiez sa narodil v 35tt (34tt+1d) vojtovka nam velmi pomohla, chce to len trpezlivost. 😉

argousek
7. pro 2011
kkoberova
14. pro 2011

ahojky holky,, náš maty se narodil 33+6,, a paseme koníky docela hezky. Včera jsme byli na neurologii a dr nám nic neřekla ani nepochválila ani nedoporučila vojtovku,,, za týden nám budou 4 měsíce, ale korigovaně jen 2,5 a zatím se nechce přitahovat ručičkama do sedu, když ho zkouším tak ho musím přitahovat já a hlavička mu ještě padá do zadu,, u ostatních donošených prý už posedávají,,, jak je to u Vás???Jo a zatím ani nesahá po hračkách,, když s nimi cinkám tak se usmívá, ale aby měl snahu je sám uchytit,, tak to ani náhodou,,,,

beisis
14. pro 2011

@kkoberova Taky ještě nesaháme po hračkách, ale zase prozměnu nechceme pást koníky za to se sama přitáhne skoro až do sedu. Na to jsem čučela teda neuvěřitelně. A syn už touhle dobou posedával malá taky ještě ne, ale zase je to lepší neničí si tolik páteř.

kkoberova
14. pro 2011

@beisis no já doufám, že kdyby bylo něoc špatně tak nám to včera neuroložka řekla

beisis
14. pro 2011

@kkoberova Určitě jo. My ani na neurologii nechodíme. Zatím nás teda neposlala že co se týká vývoje, tak zatím je to v pořádku.

zebra41
15. pro 2011

@kkoberova no myslim,ze sa este do sedu netahal v korigovanom 2.5 mesiaci. Koniky pasol. No hracky vobec. A Jakubko sa na ne neusmieval,len plakal a plakal..takze aspon to je dobre 🙂 Hracky ho zacali zaujimat a sahat za nim o dost neskor. Uz som si myslela,ze ho to nikdy nebude zaujimat 😀

silvia.t
22. led 2012

Ahojte mamicky,aj my mame doma predcasniatko,nasa mala dcerka sa narodila v 33tt teraz ma 1mes a 5dni,chcela som sa spytat kolko mliecka vam v takom veku vypili deticky?ja jej davam 70ml ale zda sa mi ze jej to je malo 😅 este sa chcem spytat kojili ste vase deticky alebo boli na um-ak aky ste davali?

zebra41
22. led 2012

@silvia.t ahoj, ja som odsavala a vypil tak 50-60ml, no nas nikdy nebol jedak....ono sa to zmenilo az potom,co mu zoperovali srdiecko. Teraz nas ide vyjest 🙂 teraz sme uz na UM a davam Babylove. Z nutrilonu mal koliky, z Beby nekakal a Sunar cely vracal

helcas
22. led 2012

@silvia.t ahoj, mala v nemocnici pila ty jejich vypocitany davky okolo 50ml, v tech 2 mesicich pak doma se hrozne rozpila a pila a pila a davky se porad zvysovaly, nepamatuju si kdy presne, ale velice rychle se dostala na 200ml!!!! ,ale to ji vydrzelo bohuzel jenom chvilinku, pak az do konce kojeni - kojila jsem ji do 11 mesicu - to bylo 30,50, 70, max. 100 a to delala mezi krmenim oooobrovske pauzy...co ale nechapu, ze i kdyz pila tak malo, byla to peknej spekacek 🙂 moje mamka rikala, ze ja byla jako miminko to samy, ze me kvuli tomu prestala v pul roce kojit, protoze doktorka ji porad rikala, ze mam vypit 1500ml minimalne a tabulky rikaji, kolik tekutin ma dite za den vypit, ale ja vypila vzdycky jen 50ml...no ale i kdyz jsem vedela, ze to nektere deti proste delaji a jedi min, byla jsem cele kojeni hrozne na nervy, hrozne me to vysilovalo. Po odstaveni se rozpila a sunaru vypije vzdy 200-250ml...

silvia.t
22. led 2012

@helcas
@zebra41 dakujem za odpovede,ja zatial tiez odsavam,na prsnik sa uz vobec nechyta ale to odsavanie je strasne vycerpavajuce ☹ trva mi 45min kym tych 70ml vytiahnem...keby som mala doma len ju tak by sa to snad dalo aj dlhodobo ale kedze mam este jedneho synceka tak je to narocne ale dufam ze este mesiac,dva vydrzim

helcas
22. led 2012

@silvia.t ja taky mela doma dvouleteho kluka, kdyz se mala narodila..a to odsavani bylo vycerpavajici...jak malo pila, odsavala jsem po kazdem kojeni z kazdeho stovku a v noci jsem taky vstavala a odsavala, protoze mala mi v noci pit nechtela... no a takhle jsem to delala asi pul roku a pak uz jsem odsavala treba jen dvakrat denne, abych udrzela nejaky vetsi mnozstvi mlika...ja nemit el. odsavacku, tak nekojim... to u kluka bylo kojeni uplne v pohode, pil az moc, kazde 4 hodiny a problemy jsem nemela od zacatku do konce :/