Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

karivoko
31. led 2012

@bocianka123 zrovna včera jsme byli na posledním očkování ☹ Snad to fakt není tím. Ale po prvním očkování jsem toto nezpozorovala. Spíše se zpomalil až kolem toho 6. měsíce (je fakt, že to byl podruhé očkovaný) Ve čtvrtek se na to zeptám na rehabilitaci a dám vědět. Malý se mi totiž dnes pořád prohýbá do luku, nedá se pořádně ani klubíčkovat, je takový celý napjatý hlavně v nožičkách. 😕 A k tomu cvičení v blbém období: děti kolem osmého měsíce už jsou dost vnímavé a hůře spolupracují, hodně to cvičení bojkotují, pláčou. Alespoň takto mi to vysvětlovala. Petřík si zvykne, ale bude to trvat déle, než kdybychom začali cvičit od miminka.

lenkaa222
31. led 2012

ahoojte... aj my by sme k vam chceli pridať... drobček sa narodil v 32tt - 1750g,45cm...včera sme mali akurátne polroka...krásnych 7kg a 65cm...chodime na neurologiu aj k doktorke pre deti narodené skôr....na neurologii ho pochvalili..vraj nevyzera, že by bol skôr narodenýý... tak dufam,že bude všetko v poriadku..
aa všetkým vam prajeme len veľa lásky, šťastíčka a hlavne zdravíčkaa

helcas
31. led 2012

@vierka0 jo tu mela vetsina holek v nemocnici a nic moc neodsaly..ja mela medela swing a predtim pujcenou jeste lepsi medelu, nejakou starsi verzi...

lucia00123
31. led 2012

ahoj mamicky 😀 ja mam tiez nedonoseniatka dvojicky v 25 tt a 500 g , mame 10 mesiacov a korigovane 6,5 mesiaca a chcem sa spytat 3ku mliecko mam dat kedy od chronologickeho alebo korigovaneho roka? dakujem

lenocka84
31. led 2012

@lucia00123 ahoj, 3 nie je nahodou az od 12mesiacov?
ja som mliecko davala podla gestacneho veku, teda tak ako maly mal. a nastastie mu nic nebolo, a prospieva velmi dobre 😉

lucia00123
31. led 2012

@lenocka84 ahoj Beba je od 10 mesiaca

ja.nu.la
31. led 2012

@erikapo Ahoj, ja som mala také krče v podbrušku a sťahovalo mi bruško.Aj bolo tvrdé. Potom mi začala odtekať plodova voda-pomaličky, vyzeralo to ako únik moču (to som si aj myslela :D ) ale doktory ma uviedli do reality. Na č
4 palce otvorená... Týždeň som bola na udržiavaní, potom sa malý pýtal už sám 31tt. 🙂 a to som mala bolesť ako pri menzese, čiže lem také pobolievanie podbruška. asi tak
Drž sa nech ti to vsetko dobre dopadne.

renata9
31. led 2012

ahojte,chcela by som sa vás opýtat na šelest,mali ste s tým problém pri narodení?mne sa narodila maličká v 28+2,váha 1100g a 35cm

renata9
31. led 2012

a ešte sa chcem opýtať,kedy púšťajú detičky domov?Akú musia mať váhu?

bocianka123
31. led 2012

@lucia00123 ja by som im to skúsila dať tú 3-ku a uvidíš, ako zareagujú. teraz dokonca majú v billa akciu na bebu. a tvoji malí sú bojovníci veľkí 😉

@renata9 väčšinou okolo 2,5 kila . a závisí to od zdravotného stavu. moji obaja išli domov s váhou 2,8 kg.

lucia00123
31. led 2012

@bocianka123 a aku zlavu maju v Bille? 🙂

bocianka123
31. led 2012

@lucia00123 na bebu stojí myslím 8,49 centov 600 gr balenie aj s dozou teraz v akcii. tie centy si presne nepamätám. a neviem , koľko stojí bežne, lebo môj pije AR bebu kvôli refluxu - tú má na predpis od dr.,, ale na kaše a do omáčok mu dávam klasickú bebu s tú som kúpila iba teraz prvýkrát a hned v akcii.

vierka0
31. led 2012

@renata9 moja mala selest, suvisi to s tym, ze srdieckou nie je este uplne vyvinute, tie prepazky medzi predsienami sa musia uzavriet aby sa upravil aj selest..moju malu sledovala kardiologicka, zistili nam tiez duktus komoroveho septa, ale ten sa nam uz tiez uzatvara..z nemocnice nas pustili pri vahe 2200gramov..este ju mas v inkubatore ??

ada11
31. led 2012

@renata9 moja staršia dcéra sa narodila v 33.t.t a mala 1100 g a 38 cm 😉 bola hypotrofická, mala aj šelest na srdiečku, najskúr sa predpokladalo, že t bude z anémie, mala aj transfúzie 3 razy, ale šelest sa objavil aj potom, chodíme doteraz na kardiologiu, je potrebné vylúčiť vrodenú chybu srdca, pokiaľ sa chyba vylúči, tak v podstate sa nič vážne nedeje - bude len sledovana na kardiologii 😉

vierka0
31. led 2012

@ada11 my sme mali ten isty problem - hypotroficke dieta, na 34tt jej 1490gramov bolo velmi malo..tesi ma ze vy ste v pohode 🙂 povzbudilo ma to 🙂

erikapo
1. únor 2012

@ja.nu.la Ahoj, phuu!! tak to si mi teraz dala , ja sa bojim ... 😕 😕 cakam prve babatko cize ako vyzera plodova rozoznat neviem , a zas niekedy mam pocit ze nieco zomna odteka ,,,, ale tak neviem ci to nieje len vytok a tak nechcem stresovat ,,,tiez mavam takeho bolesti ako keby menzes,,,a tiez na vlozke to mam niekedy trosku mokrejsie ale neviem co si mam otom mysliet.... ja ani nevime ako ta plodova voda vlastne by mala vyzerat 😖 😖 😖 prosim ta , a ked ti ta plodova voda odtekala ako si to citila? casto ??je mozne ze mi odteka len po trosku ? a viac krat?alebo ta plodova voda moze odtiect len raz?.................vopred dakujem

erikapo
1. únor 2012

@ja.nu.la ako si sa citila ked ze si uz bola otvorena na 4 ??? aky je to pocit?? lebo ja sa citim tak zvlastne ,, no nechcem prehanat a tuna zas je to uplne ine ako doma ,, a neviem si rady

renata9
1. únor 2012

@ada11 ahoj,mne dr povedala,že ak sa to neuzavrie je možné to zatvoriť operatívne a toho sa obávam.Ako často si chodila s malou na kontroly?

renata9
1. únor 2012

@vierka0 ahoj áno je v inkubátore,kolko priberala za týžden?

silvia.t
1. únor 2012

@renata9 my sme boli v KE a tam pustaju domov ked ma babo 2100gr. moja sa narodila v 33tt a vazila 2kg no v nemocke sme boli mesiac,kvoli inym problemom...selestu sa neboj ja ho mam dodnes a nic mi nie je akurat ma raz za 5rokov skontroluju 😀

bocianka123
1. únor 2012

@erikapo ti verím , že máš obavy a ako vyzerá plodová voda a či to cítiť? - to je pocit, akoby si sa "pocikala" niečo z teba vyteká a nedá sa to "zastaviť" . ja som ju mala číru , takže ju nebolo vidieť a mne odtiekla naraz. skús sa v lekárni spýtať na tzv. temesvaryho roztok alebo nejaký tester na zisťovanie plodovej vody - ten kvapneš na vložku a ak sa zafarbi tak je to plodová voda.
Ale môže odtekať aj postupne a vtedy sa však zvykne tvoriť nová. To by si cítila, že ti zrazu brucho akoby kleslo, spľaslo akoby z teba niečo "vyšplechlo"...
no ale ked máš nejaké obavy, alebo niečo, nedá sa u vás vybaviť hospitalizácia na pozorovanie? ved to by malo byť aj v záujme dr. , aby ste obaja - ty aj dieťa - boli v poriadku. ved t y nie si lekár, aby si mohla posúdiť, či tvoj stav je v poriadku alebo nie..

renata9
1. únor 2012

@silvia.t ako tak čítam staršie príspevky,tak ma napadá,že to na tú operáciu by asi nešla hned ale neskôr,pokial sa to neuzatvorí.Dobre som to pochopila?Lebo ja som myslela,že to ju budú operovať teraz niekedy

silvia.t
1. únor 2012

@renata9 hmm to neviem,ale podla mna jej to budu minimalne rok dva len sledovat...a u 90% sa to upravi

ada11
1. únor 2012

@vierka0 aj ja som sa veľmi bála, v nemocnici som naplakala vedrá sĺz, Maťka sa narodila 25.7. a domov sme išli 7.10. a ja som tam bola celý čas s ňou, lebo som im povedala, že bez dcéry neodídem 😉 terz má už 8,5 roka a je to veľmi šikovné dievčatko, ktoré nám robí radosť 😉 aj tvoja dcérka taká bude 😉

@renata9 ak sa to neuzavrie prirodzene, tak potom treba tomu pomöcť 😒 ale malinká to tak-či tak zvládne 😉 my sme chodili na kardiologiu cca 2 razy do roka, potom raz za rok a teraz raz za 2 roky a naposledy nám povedali, že máme prísť až v puberte. ona má aortálnu stenózu, ale ľahkého stupňa 😉

renata9
1. únor 2012

@ada11 a to ju budú operovať teraz alebo v neskoršom veku?nevieš?

vierka0
1. únor 2012

@renata9 tak svoju povodnu vahu dosiahla asi az za nejakych 7-10 dni, potom velmi pomalicky priberala..ale uz ked mala mesiac, priberala mi 250-300gramov za tyzden ! neboj, bude v pohode 🙂 co sa tyka toho selestu..pytaj sa lekarky..tu v presove je uzasna pani dr. Sinaiova, vsetko mi krasne vysvetlila, teraz chodime na kardiologiu na kontroly, podla kardiologicky sa to samo uzavrie, vraj sa to vyvija dobre, kazdopadne, treba sa pytat lekara ci bude nevyhnutna operacia..podla mna ak by bola nutna, uz by ti to povedali
@ada11 ach presne viem ako si sa citila..ja som z toho mala hrozny strach, vela je nedonosencov, ale takych, ktorí su aj hypotrofickí, tých nie je vela..vlastne stale sa bojim, ako nakoniec dopadneme..my sme sli domov ked mala malicka 6 tyzdnov, nastastie nepotrebovala respirator, dychala krasne sama..

renata9
1. únor 2012

@vierka0 tak to ti pekne priberala,som zvedavá ako bude malá priberat,v sobotu mala 1200g a som zvedavá kolko bude mat túto sobotu,len ma mrzí,že s nou nemožem byť,sme od seba vzdialené 120km,tak ju chodíme pozerať každú sobotu,minulú sobotu som prvý krát klokankovala 🙂

vierka0
1. únor 2012

@renata9 a preco ste tak daleko od seba ?? ja som bola v nemocnici s nou, normalne od porodu, mohla som byt pri nej kazde tri hodinky ked som jej nosila mliecko..ono zo zaciatku to priberanie ide velmi pomaly a zrychluje sa to, ked sa dietatko trosku "pozbera" - ono tvoja pritomnost je pre malu velmi dolezita, aj ked sa to nezda, babatko to vnima 🙂

renata9
1. únor 2012

@vierka0 ja viem,že by jej moja prítomnosť pomohla,ale čo narobím,ja som od Myjavy a ona je v Blave.Aešte mám syna školáka a tomu sa treba tiež venovat,nič iné mi neostáva 😒

silvia.t
2. únor 2012

@renata9 ako pise vierka najdolezitejsi je kontakt matky s dietatom,klokankovanie a td veeelmi prospieva babu...ja som bola pri malej tiez cely cas od 17.12 do 16.1 ked nas pustili,mam doma tiez syna skoro 3roc. ale dcerka ma potrebovala vikac ako on tak muz si musel vziat volno a starat sa 😝